Зобајте-кампања за 500.000 евра

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Во напредните развиени држави пристапот кон оваа проблематика и мошне активен и многу пари се вложуваат во ова. Факт е дека со намалувањето на цигарите голем дел од идните предизвици во здравството ќе се предизвикани од нездрава исхрана и недоволна телесна активност.
Реклама како реклама, е еден дел или камче во мозаикот, но треба многу повеќе да се вложи во оваа проблематика и на дополнителни начини. Треба да се ангажира соодветно стручен медицински кадар ака сестри кои дел од своето работно време на заинтересираните граѓани ќе им се на располагање да им кажат, советуваат на каков начин со какви модификации на животен стил може да го подобрат звоето здравје, како да пробаат да избегнат некои чести болести предизвикани од нездрав живот. Накратко е тоа, плус треба вложувања во детални студии врз основа на кои ќе се планираат идни чекори.
Се надевам се ова е веќе во тек бидејќи кост бенефитот е огромен, за разлика од други проекти вложувањето во поздрав живот на населението не е промашена инвестиција туку доста добра инвестиција.
На пример, може да изградат затворени базени во секоја населба во Скопје и да работат од 6 до 22 часот и тоа само рекреативци. Тогаш докторите, особено оние за срце ќе им препорачат на дебелковците што јадат сувомеснато, да одат да пливаат. Така оние што се од ДИВ и не се вработени може да се вработат. Може да се направат голем број на фитнес центри и ред други работи. Здрав живот не можеш да потикнеш со реклами, туку со услови за вежбање.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.188
Поени од реакции
14.466
На пример, може да изградат затворени базени во секоја населба во Скопје и да работат од 6 до 22 часот и тоа само рекреативци. Тогаш докторите, особено оние за срце ќе им препорачат на дебелковците што јадат сувомеснато, да одат да пливаат. Така оние што се од ДИВ и не се вработени може да се вработат. Може да се направат голем број на фитнес центри и ред други работи. Здрав живот не можеш да потикнеш со реклами, туку со услови за вежбање.
Ама така нема ставање пари у џеб :D
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.556
А шо уствари му фали на компирот за биде здрава исхрана, или на млекото и млечните производи (сирење и сл)?!
Буквално ништо. Има некое лаичко верување дека млекото и млечните производи носат со себе одреден зголемен ризик за кардиоваскуларни болести. Компирот дека има огромна количина скроб, дебелее. Првото тврдење е 100% глупости, второто е точно, само што треба да се убиеш јадејќи компири за да ,евентуално, ти се јават проблеми. Башка што начинот на спремање многу влијае.

Сѐ на сѐ драпање мадиња и кампањава.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Чекам следна кампања на владата “Дишете, кислородот е добар за здравјето“
милион евра за лого спот и реклама за промовирање на користа на дишењето за човекот
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Чекам следна кампања на владата “Дишете, кислородот е добар за здравјето“
милион евра за лого спот и реклама за промовирање на користа на дишењето за човекот
Може и од тој кинескиот бизнисмен ќе увозуваме од оние лименките со чист воздух...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: osa

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Убо е устХаУи ова со Уекуамиве, малку се паУи.Вака е ко да сечиш леб со нож за мачкање.Дајте ушче паУи!
 
I

izotop

Гостин
На пример, може да изградат затворени базени во секоја населба во Скопје и да работат од 6 до 22 часот и тоа само рекреативци. Тогаш докторите, особено оние за срце ќе им препорачат на дебелковците што јадат сувомеснато, да одат да пливаат. Така оние што се од ДИВ и не се вработени може да се вработат. Може да се направат голем број на фитнес центри и ред други работи. Здрав живот не можеш да потикнеш со реклами, туку со услови за вежбање.
Сосема легитимно и исправно. Базен и се што е поврзано со спорт, продуктивно вработување за тие со факултет-во твојот пример див. Sounds good to me
 
Последно уредено од модератор:

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
погрешно, многу погрешно:facepalm:
заборавиле дека грото македонци уште малку ќе почнат да јадат леб со леб и тоа само по еден оброк дневно од што немаат финансиски средства, а не пак здраво да се хранат
Исхраната треба да биде разнообразна, но пред се квалитетна. А со тие пари кои ги земаат ко плата - не можат ни храна од Ш категорија да купат
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
А студентиве по студентските домови?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: osa

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Сосема легитимно и исправно. Базен и се што е поврзано со спорт, продуктивно вработување за тие со факултет-во твојот пример див. Sounds good to me.[DOUBLEPOST=1413576356][/DOUBLEPOST]
Ako малку подетално ги читаш мислењата во таа темата кај што најмногу галамиш деновиве ќе видиш дека мене ме нарекоа црвена буржоазија и ред други навреди од политички карактер. Иако немаше ништо политичко во моите ставови.
Исто и во оваа тема мислењето ми се базираше на докажани факти, а не на политички ставови, но ти не остана покус па покажа со прст на мене. Жалам, но ќе треба на друг да покажеш, со политика сум веќе подолго време во бракоразводна постапка. Ако тоа не е доволно можеме да се најдеме во живо на кафе и ќе ти приложам доказ дека во својот живот никогаш не сум гласал. Ги Молам администраторите да не ми го бришат мислењево, за да можам да правам копи пејст секогаш кога ќе ме поврзуваат со политика, бидејќи се случува премногу често.
ma ti pishav da ne mi replicirash ,jas samo si muabetam so chlenovite na forumot ,se dogovorivme
p.s.blagodaram na pokanata ,no ne pijam kafe ...samo chaj ....i nemoj vaka javno da kanish ...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
[DOUBLEPOST=1413577983][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1413579492][/DOUBLEPOST]:pos:читам во ДК- некој пишал дека Тодоров ќе отварал центри за депресија без закажување:pos:
Дали Тодоров ја знае причината за депресијата на народот?!
изгледа НЕ

Таа не се лекува по амерички терк- дебелеење-депресија- психијатри
Ко со кампањата за здрав живот во борба против дебелината( па зар во МКД луѓето ви изгледаат ко сумо борачи) , со центрите ( дневните стационари) против депресијата...со турско-индиските серии против реалноста....
Дајте му на народот нормален живот, вработување, нормална плата и ќе немате потреба од таквите центри и безвезните кампањи

македонската нација западна во тотална депресија
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Дали само на мене ситуацијава ми личи на Орвелов КОШМАР?

... чисто информативно....дали МОЧАЊЕТО во слободен стил е сеуште легално или со кампања и закон е утврдено како и кога треба да мочаме?

ДА ИМ СЕ
519KceSuB8L._SY355_.jpg

НА КАМПАЊАТА
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
:facepalm: Тоа е, не дека ние тука што пишуваме и што пратиме сме кој знае колкави интелектуалци, но колкав дебил треба да бидеш за да седнеш пред телевизор и некој да ти кажува што да јадеш.

Алооууу, толку деца имајте, рокери јок, не пијте, не пушете, абортус не, СЕГА ПОСЛЕДНО ШТО ДА ЈАДЕМЕ. Не знам што да кажам .......

За 500 000 евра, цела зима сите деца низ школите секој ден ќе имаат по една банана и 2 портокали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom