Збогум „Чичко Стоилко“ и компанија

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
НАМА ако не се лажам е стоковна куќа (НАроден МАгазин)...Типо...сити галери...
да не ги цитирам сите останати, ДА, тоа е тоа. НАроден МАгазин на местото кое сега е сити галери. мило ми е што има по некој кој ги знае овие места под тоа име.
ај во тој контекст, кај е БЕКО, кој објект и зошто се викаше беко? :P
@Anco слободно помогни им ........... верувам дека не знаат од каде е името БЕКО:cautious:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
да не ги цитирам сите останати, ДА, тоа е тоа. НАроден МАгазин на местото кое сега е сити галери. мило ми е што има по некој кој ги знае овие места под тоа име.
ај во тој контекст, кај е БЕКО, кој објект и зошто се викаше беко? :P
@Anco слободно помогни им ........... верувам дека не знаат од каде е името БЕКО:cautious:
Београдска конфекција :)
Ме фаќа некоја носталгија... на времињата пред едно 16-17 години кога како студент си купував сендвичи, кои, рака на срце, не беа нешто посебно, но сепак... си купував.
Значи, заминаа во историја...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
А зашто не ја тргнат Триумфална капија, толкав трупец го нагрдува изгледот на Чичко Стоилко :confused:



Што се нема да им текне........ ништо чудно ако еден ден не чуеме дека јавните вециња Тои Тои ќе ги прават во барок (читај кич) стил.......
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
13.281
да не ги цитирам сите останати, ДА, тоа е тоа. НАроден МАгазин на местото кое сега е сити галери. мило ми е што има по некој кој ги знае овие места под тоа име.
ај во тој контекст, кај е БЕКО, кој објект и зошто се викаше беко? :P
@Anco слободно помогни им ........... верувам дека не знаат од каде е името БЕКО:cautious:
Сериозно не знаеш за Беко каде е?:icon_lol:
Нама од прикаски на моите знам дека во мое време беше прекрстена во Типо. Беко чинам е оној дел кај сегашна Академска книга, некогашен паркинг после сегашната статуа на бик, чинам и градинка има, после Маршал Тито корзото.

Општо за Стоилко сеа.... Реално во последните 5 години живуркаа повеќе отколку што живееја, култноста се загуби откако ја лупнаа без везе капијата, сеа е место-збиралиште на ајкули-таксисти и е реално една од дамките на Скопје. Се сеќавам порано (90тите и почетокот на 00те) кога се` уште постоеше некоја зелена површина до кај плоштадот, како ова место беше збиралиште на сите сограѓани, како беше и средено и се водеше сметка да не се остава толку смет.
Дека уривањето е решение, е. Дека постои подобро, сто посто сум сигурен. Ама лесно е вака, удри на неколку раскликани градби од времен рок, истерај ги од работа. Прашањето е што е следно.... Трговски?
Како беше онаа поговоркана: Дојдоа по евреите, а јас..
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Београдска конфекција :)
Ме фаќа некоја носталгија... на времињата пред едно 16-17 години кога како студент си купував сендвичи, кои, рака на срце, не беа нешто посебно, но сепак... си купував.
Значи, заминаа во историја...
хаххахха,, супер струмикс, супер!!! а кој е објектот?:cautious:[DOUBLEPOST=1402950876][/DOUBLEPOST]
Сериозно не знаеш за Беко каде е?:icon_lol:
Нама од прикаски на моите знам дека во мое време беше прекрстена во Типо. Беко чинам е оној дел кај сегашна Академска книга, некогашен паркинг после сегашната статуа на бик, чинам и градинка има, после Маршал Тито корзото.

Општо за Стоилко сеа.... Реално во последните 5 години живуркаа повеќе отколку што живееја, култноста се загуби откако ја лупнаа без везе капијата, сеа е место-збиралиште на ајкули-таксисти и е реално една од дамките на Скопје. Се сеќавам порано (90тите и почетокот на 00те) кога се` уште постоеше некоја зелена површина до кај плоштадот, како ова место беше збиралиште на сите сограѓани, како беше и средено и се водеше сметка да не се остава толку смет.
Дека уривањето е решение, е. Дека постои подобро, сто посто сум сигурен. Ама лесно е вака, удри на неколку раскликани градби од времен рок, истерај ги од работа. Прашањето е што е следно.... Трговски?
Како беше онаа поговоркана: Дојдоа по евреите, а јас..
ЈОК, пробај пак :P
имаш и џокери, повикај пријател, пола-пола............ :pos:
кај ве најдов со ова, .... леле ремет во живо саладин, .....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
хаххахха,, супер струмикс, супер!!! а кој е објектот?:cautious:.
Искрено, никогаш не сум го видел како БЕКО, можеби некогаш како мал, го памтам како запуштена зградурина таму во 90-тите, а после тоа стана ТЦЦ Плаза. Дури и полициската станица отспротива ја нарекуваат БЕКО :).
Секако, не навлегувам во дискусии за скопски култни места, јас сум сепак странец, условно кажано, но барем знам понешто.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
13.281
хаххахха,, супер струмикс, супер!!! а кој е објектот?:cautious:[DOUBLEPOST=1402950876][/DOUBLEPOST]
ЈОК, пробај пак :P
имаш и џокери, повикај пријател, пола-пола............ :pos:
кај ве најдов со ова, .... леле ремет во живо саладин, .....
Знаев ќе ме тролаш за ова :D
Па мислам ако за сендвичарата збориме тогаш е во еден од пролазите мислам кај малага беше. Абе све ми личи ко јаје на јаје таму, едино кај Братство пиљарата знам све напамет. :D
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Искрено, никогаш не сум го видел како БЕКО, можеби некогаш како мал, го памтам како запуштена зградурина таму во 90-тите, а после тоа стана ТЦЦ Плаза. Дури и полициската станица отспротива ја нарекуваат БЕКО :).
Секако, не навлегувам во дискусии за скопски култни места, јас сум сепак странец, условно кажано, но барем знам понешто.
знаеш многу, навистина. еве саладин ко скопјанец не знае[DOUBLEPOST=1402951451][/DOUBLEPOST]
Знаев ќе ме тролаш за ова :D
Па мислам ако за сендвичарата збориме тогаш е во еден од пролазите мислам кај малага беше. Абе све ми личи ко јаје на јаје таму, едино кај Братство пиљарата знам све напамет. :D
ете, струмикс ти кажа :cautious:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
E па доста е од тие простачки скари, како ќе влеземе бе у Еурропа кога мирисаме на кромид и макало? Не може бе премиер да оди на преговори измачкан околу уста со буковска пипер, не може странски делегации како врв на гостоприимство да ги носиме на ќебапи и плескавици, има сега фино лепо барокни сендвичари со барокни сендвичи од препелици во фин сосо од авокадо, пикантни опавчиња од верверички прелеани со мед, уши од јазовец кратко пропржени на китово масло, виме од зебра ала Рембрант, чорба од врапче со суви сливи на Провалански начин...
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
13.281
знаеш многу, навистина. еве саладин ко скопјанец не знае[DOUBLEPOST=1402951451][/DOUBLEPOST]
ете, струмикс ти кажа :cautious:
Значи на тоа сум мислел... Е сеа дали беше џандарското (вадев и пасоши оние плавине на времето), или вадев оние тостовине за 60 денара (со @bebush :D) иста конотација е, pigs = cops.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
знаеш многу, навистина. еве саладин ко скопјанец не знае
Знам дека ќе одам офтопик, но, морам да си кажам:
Кога дојдов во Скопје, како студент во 1996 година, знаев понешто од градот, што ме шетале мајка ми и татко ми, а Скопје го научив што каде е од тоа што најчесто пеш одев по градот, а називите на местата како БЕКО, Ванила, Рекорд и сл. ги научив од сега покојниот чичко на мајка ми.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
да не ги цитирам сите останати, ДА, тоа е тоа. НАроден МАгазин на местото кое сега е сити галери. мило ми е што има по некој кој ги знае овие места под тоа име.
ај во тој контекст, кај е БЕКО, кој објект и зошто се викаше беко? :P
@Anco слободно помогни им ........... верувам дека не знаат од каде е името БЕКО:cautious:
Мислам „беко“ се направи на место на старата грчка амбасада. Еден крак од улицата „водњанска“кај рампата мала станица,
водеше малу десно покрај тогашна една мала полициска станица и сегашното ВМРО,поточно место на тоа БЕКО.
Беко беше стоковна куќа,се изгради после трговскиот центар и беше многу посетена. Долу во подрум беше бела техника.
Нагоре водеа ескалатори ? подвижни скали до сите спратови. Грамафонските плочи беа на приземјето десно. Но со мал избор.
Ако некој се сеќава беше во темно жолта боја-портокалова,како онаа зграда на ВМРО пред неа.
А „Грација“ каде беше и што беше, а „Громби“, па потоа „Квалитет“
Првата сендвичара во Скопје,беше отворена уште пред земјотресот на прекрасниот плоштад„Слобода“,некаде пред градежните.
Градежните беше дом, а имаше и кино сала, и летно кино на тераса,зградата се уште постои, а во подрумите се доенсоа и првите флипери на жетони во Скопје а и првиот Џубокс,пушташ метални пари и гледаш како носачот-рачката ти ја одбире посакуваната и платена плоча за едно слушање на твојата омилена песна,а позади тебе нестрпливо чекаат и друзи со ситни пари во рака .
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.551
А „Грација“ каде беше и што беше, а „Громби“, па потоа „Квалитет“
Дуќани за текстил. Грација изгоре пред повеќе години а беше на Максим Горки, незнам како е сега по ново, до унибанка.
Громби во редот кај што е сега Фибула.
А кино Балкан?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Дуќани за текстил. Грација изгоре пред повеќе години а беше на Максим Горки, незнам како е сега по ново, до унибанка.
Громби во редот кај што е сега Фибула.
А кино Балкан?
на местото на домот на АРМ;)
 
Член од
3 мај 2011
Мислења
32
Поени од реакции
37
Ви текнува ли дека кај Стоилко имаше и мекици? И секоја недела одевме со баба ми таму, ќе си седневме на клупата и си уживавме... Сега таа клупа ја нема, и многу други заедно со неа, ова е Скопје на некои нови генерации, каде чичко Стоилко не е доволно добар за посраната Триумфална капија!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom