За патријархот Вартоломеј МПЦ е парацрква

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Кој ги Ебе бе разбираш.

Ние сме народ, посебен, поразличен и од Србите и од Грците и од Бугарите со свој Јазик, Фолклор Култура Историја и со Своја Црква.

Не ми треба некои нижи и недостојни да ме признаат, а ме оспоруваат само затоа-оти СЕ ИНФЕРИОРНИ и СЕ ПЛАШАТ.


Дааа...се ПЛАШАТ поради нешто направено во минатото нели;)
Православната црква е една и нема вакво нешто како своja.Не мешаj народ,држава,граници,jaзик со црква. Тоа са абсолутно различни работи. Руската патриаршиja е една от наjвлиjaтелните во моментот,затоа ако сака некоj признаване и влегуване во лоного на православието....
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Како ти можеш да знаеш што е интелектуално самоубиство?

За да постои самоубиство на некој ентитет, тој ентитет мора прво да постои. Ентитетот интелект на Омер не го исполнува тој услов.
И не само што е интелектуално самоубиство, туку и голема политичка проституција. Ти Ставрогине без око да ти трепне жртвуваш цела една нација и религија за некои си твои повисоки идеали. И батали го интелектот, зошто како твојот воопшто и не ми треба...... кукавички.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Немаш изговор за тоа што те мрзело да дочиташ и да побараш повеќе информации.
Лидија тргувала со текстил, потекнувала од западниот дел на Мала Азија но се доселила во Филипи кој го носел името на Филип и своевремено бил сметан за македонски град. Затоа тамошните жители се нарекувани Македонци.
За Лидија конкретно не постои никаков доказ за македонска, грчка и др. етничка припадност, како што ниту нејзиното име не претставува нејзино право име, туку име изведено од регионот од кој потекнувала.
  • Да, тоа е првата жена на европско тло која била покрстена.
  • Да, таа дозволила нејзината куќа да биде осветена и со тоа станала прва црква на европско тло.
  • Колонијата за која станува збор, била романска, односно сите територии кои биле освоени од Римјаните претставувале нивни колонии.

Искрено да ти кажам не се ни замарам.А тоа чива била,па не знам брат имаш историчари,ете професори во основни и средни училишта прашај ги,јас не сум сонил дека е Македонка,ми кажале,сум имал лекција и тест за тоа не разбирам што реков погрешно кога цела нација го учи тоа што и јас сум го учел.А Филипи не бил сметан туку е Македонски град во етничка Македонија,тогаш не била распарчена како по 1913 па до сега.
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 16:12 ---
Која теза падна во вода?
за парите и учителот,тоа е школо е Основно Училиште(државно),не е приватно па плаќам за школувањето.........................................................................................................................
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Руската патриаршиja,Романската ...?
Сите тези прашаниja ке бидат решавани на всеправославен сабор, коj се подготвува,но не е верно дека само грчко-србските во моментот избегнуват рамноправни односи со МПЦ.
Црквата е ефхаристиjна организациja.
Наведи ги причините зошто мислиш дека Романската и Руската црква „избегнувале“ рамноправни односи. Јас колку што знам нема никакви отворени прашања меѓу нашите цркви, а прашањата кои ги имаме со грчко-српската црква не се во надлежност и не потпаѓаат во некакви прашања кои ги решава саборот.

Што сакаше да потенцираш со евхаристична организација, затоа што не сум сигурен дека го разбираш тоа што го напиша?
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 17:22 ---
БумБумасти ќе оди на подолг одмор.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
.....првите христијани за својата вера плаќале со својата крв или биле храна за лавови....но се се менува со Константин кој христијанството го наметнува како официјална религија (односно имаме амалгам на религијата со државата)....црквата престанува да биде организација на верните и наместо тоа станува установа за контрола на верните (каде има пари и имоти има и алчни на раководни функции)

Скоро сите Православни цркви имаат национален предзнак (со исклучок на 3 или 4) - Руската, Српската и Грчката црква никогаш доброволно нема да дозволат самостојност на Македонската црква.

Србите поради вложените средства за укинување на Македонската црква и контрола врз имотите во Македонија и пред се поради својата гордост која на крај ќе им се удри од глава и ќе ги дотера до Белградски пашалук.

Грците поради самиот предзнак Македонска и се што тој предзнак повлекува.

Русите немаат ништо лично со Македонската црква, но самостојност на Македонската црква ќе биде пример и ќе повлече еден куп барања на црквите кои се под контрола на Руската црква.

Инаку што се однесува до грко-туркот Вартоломеј .....прво нека одржи литургија и нека ги повика верниците од минарето на Аја Софија па потоа нека се замара со Македонија и Македонците.

...и да....светските сили настојуваат да ги избришат земјите и народите со вековна историја и култура (Македонија, Ирак, Иран, Сирија, Авганистан, Етиопија, Египет, Палестина, Ерменија, Грузија.....)....мое мислење
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
.....првите христијани за својата вера плаќале со својата крв или биле храна за лавови....но се се менува со Константин кој христијанството го наметнува како официјална религија (односно имаме амалгам на религијата со државата)....црквата престанува да биде организација на верните и наместо тоа станува установа за контрола на верните (каде има пари и имоти има и алчни на раководни функции)

Скоро сите Православни цркви имаат национален предзнак (со исклучок на 3 или 4) - Руската, Српската и Грчката црква никогаш доброволно нема да дозволат самостојност на Македонската црква.

Србите поради вложените средства за укинување на Македонската црква и контрола врз имотите во Македонија и пред се поради својата гордост која на крај ќе им се удри од глава и ќе ги дотера до Белградски пашалук.

Грците поради самиот предзнак Македонска и се што тој предзнак повлекува.

Русите немаат ништо лично со Македонската црква, но самостојност на Македонската црква ќе биде пример и ќе повлече еден куп барања на црквите кои се под контрола на Руската црква.

Инаку што се однесува до грко-туркот Вартоломеј .....прво нека одржи литургија и нека ги повика верниците од минарето на Аја Софија па потоа нека се замара со Македонија и Македонците.

...и да....светските сили настојуваат да ги избришат земјите и народите со вековна историја и култура (Македонија, Ирак, Иран, Сирија, Авганистан, Етиопија, Египет, Палестина, Ерменија, Грузија.....)....мое мислење
Прво да видиме каде биле првите цркви на балканот и од која држава почнало да се шири христијанството на балканот,не мислам кога апостол Павле дошол на балканот и почнал да го шири христијанството туку за една држава која го признала како државна религија и почнала да го шири на балканот?Сигурно не е Македонија,или пак некоја си непостоечка Охридска архиепископија,туку започнало од Србија односно Метохија.Потоа денес не постои Белградскиот пашалак кој некогаш постоел и затоа неможе да не удри во глава.
А дали на македонија една од држави без име,името ќе ја удри по глава тоа останува да видиме
Знаете ли колку држави не ја признаваат вашата зависна црква?Набројавте неколку од десетиците,а секако овие што ги набројавте имаат најголема улога.И за крај кога вака јавно и драстично го навредувате вселенскиот патријах што сакате повеќе,случајно да не ве брани или прв да предземе иницијатива за создавање на нова црква-МПЦ,досега непостоечка и сите земји каде православното христијавство е официјална религија да ве признаат.Нешто нештима.За мене како атеист многу ми е гајле дали некој ќе има црква или не,независна или не,но тоа што ја нападнавте Србија,морам да ве реплицирам.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Значи Лидија била Македонка? Зборувала Македонски како јас и ти, и покрај тоа што била родена во денешна Турција?

Знаео дека постои огромна веројатност дека никогаш не го слушнала зборот Македонија во животот?

:)

Vlegov onaka radi kurtoazija i naletav na tvoite postovi pa mora da ti kazam deka doma imam biblija od 1790 koja e na staroslovenski sva srekja imam doma covek koj go razbira jazikot i bas gleam sega deka LIDIJA e MAKEDONKA ( DA ) ne grkinja oti togas imeto grci ne ni postoi kako prvo i prvo , a elinite se isceznati i rascepkani . Koj ti e tutor neka si napravi lobotomija , a ti sam ako si si tutor togas vednaga glavata u solja i pustaj tri pati voda , sega ke go slikam svetoto pismo i ke go postiram , ajde kazi uste za sto sakas da te pobijam so fakti i da isceznes od temata .
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Vlegov onaka radi kurtoazija i naletav na tvoite postovi pa mora da ti kazam deka doma imam biblija od 1790 koja e na staroslovenski sva srekja imam doma covek koj go razbira jazikot i bas gleam sega deka LIDIJA e MAKEDONKA ( DA ) ne grkinja oti togas imeto grci ne ni postoi kako prvo i prvo , a elinite se isceznati i rascepkani . Koj ti e tutor neka si napravi lobotomija , a ti sam ako si si tutor togas vednaga glavata u solja i pustaj tri pati voda , sega ke go slikam svetoto pismo i ke go postiram , ajde kazi uste za sto sakas da te pobijam so fakti i da isceznes od temata .
Ајде Спасо душо мачна, скенирај ја страната каде што пишува дека Лидија е Македонка сите да видиме...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Наведи ги причините зошто мислиш дека Романската и Руската црква „избегнувале“ рамноправни односи. Јас колку што знам нема никакви отворени прашања меѓу нашите цркви, а прашањата кои ги имаме со грчко-српската црква не се во надлежност и не потпаѓаат во некакви прашања кои ги решава саборот.

Што сакаше да потенцираш со евхаристична организација, затоа што не сум сигурен дека го разбираш тоа што го напиша?
Jaс причини не знам,гледам факти. Кога руската патриаршиja влезе во заедничко служение со МПЦ? Тоа jaсно може да ти покаже,дали има или не рамноправни односи.
Всеправосланиот сабор ке решава многу прашаниja(диптиха,автокефалиjaта и така натаму..),мегу кои и автокефалиjaта,за коja претендира МПЦ.
Сега излезе,дека не разбирам и тоа што сум го напишал...а може би ти не разбираш што сакам да ти кажам,но тоа не е допустливо гледам ... даже нема смисла да коментирам този подход.
Доволно е да видиш што сначи евхаристиja,па ако сакаш самиот термин от грчки за да разбереш за што зборувам.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Ајде Спасо душо мачна, скенирај ја страната каде што пишува дека Лидија е Македонка сите да видиме...

IMAG0213.jpg Прегледај го приврзокот 74215 IMAG0216.jpg IMAG0213.jpg IMAG0213.jpg Прегледај го приврзокот 74215 IMAG0216.jpg
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 21:52 ---
Ајде Спасо душо мачна, скенирај ја страната каде што пишува дека Лидија е Македонка сите да видиме...

Knigata e stampana vo Odessa Ukraina , stranite se tesko citlivi treba da ja nosime na balsamiranje vo Hrvatska za nesto da se spasi a ti baras SCAN ? . Inaku Knigata e bila na sveta gora bidejki imam od familija monah od tamu uste od toa vreme , ali togas nemalo tolku politika i mediumi i Makedonija i makedoncite si postoele i vo pisanija .... inaku ke ti kazam i den denes ako sakas ke ti izvadam viza za sveta gora za ti da ne se zamaras ke otideme kaj Starec Rafail Berestov ke ti organiziram i preveduvac i mnogu raboti ke ti se razjasnat samo treba da imas jako srce da gi izdrzis negovite zborovi i ukazuvanja za denesniot svet i lazite vo koj ziveeme , inaku koga se odi tamu ti si za nego makedonec .
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Национални цркви во 9 век :facepalm: . Каде си бил ти кога некои работи се учеле дури во деветолетка? :facepalm:
Идејата за обновување на Охридската архиепископија е постара од Југославија, а истава архиепископија е постара од Пеќската, едно два века и тоа. Создавањето на МПЦ, како и многу други работи, е резултат на борбата на македонскиот народ за ослободување, на неговата потреба за сопствена, национална верска институција. Не е тоа комунистичка идеја, всушност и се коси со комунистичката идеологија. Во комунистичкиот пантеон место има за Маркс, Енгелс, Ленин и за локалното божество олицетворено во ликот и делото на партискиот лидер. Самостојна МПЦ добила поддршка од некои политичари кои во тој период и во таа држава би можеле да се наречат југословенска комунисти, но станува збор за поддршка на еден одамна започнат процес, а не за создавање, и станува збор за Македонци (Крсте Црвенковски и некои други) кои и покрај својата идеологија биле, барем донекаде, свесни за македонските национални интереси.
Знаеш, би можел дури и да те разберам, ако си некакво Србинче по националност, па некои работи ти сметаат. Ама дури и тогаш, нема оправдување за крајно идиотската бесмисла за „национални цркви дури во 9 век“. Забегано е, просто е, глупо. Да чува и брани...
Не знам дали разбирате,но нема коj да ви признае правото и континуитет на Охридската архиепископиja врз МПЦ.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Прегледај го приврзокот 74214Прегледај го приврзокот 74215Прегледај го приврзокот 74216Прегледај го приврзокот 74214Прегледај го приврзокот 74214Прегледај го приврзокот 74215Прегледај го приврзокот 74216
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 21:52 ---



Knigata e stampana vo Odessa Ukraina , stranite se tesko citlivi treba da ja nosime na balsamiranje vo Hrvatska za nesto da se spasi a ti baras SCAN ? . Inaku Knigata e bila na sveta gora bidejki imam od familija monah od tamu uste od toa vreme , ali togas nemalo tolku politika i mediumi i Makedonija i makedoncite si postoele i vo pisanija .... inaku ke ti kazam i den denes ako sakas ke ti izvadam viza za sveta gora za ti da ne se zamaras ke otideme kaj Starec Rafail Berestov ke ti organiziram i preveduvac i mnogu raboti ke ti se razjasnat samo treba da imas jako srce da gi izdrzis negovite zborovi i ukazuvanja za denesniot svet i lazite vo koj ziveeme , inaku koga se odi tamu ti si za nego makedonec .
Дали ти можеш да разчиташ што пишува тамо? Ако не можеш,да ти кажам...само да те насочам - Софронието от Света Гора. Бараj Софрониj Врачански.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Прегледај го приврзокот 74214Прегледај го приврзокот 74215Прегледај го приврзокот 74216Прегледај го приврзокот 74214Прегледај го приврзокот 74214Прегледај го приврзокот 74215Прегледај го приврзокот 74216
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 21:52 ---



Knigata e stampana vo Odessa Ukraina , stranite se tesko citlivi treba da ja nosime na balsamiranje vo Hrvatska za nesto da se spasi a ti baras SCAN ? . Inaku Knigata e bila na sveta gora bidejki imam od familija monah od tamu uste od toa vreme , ali togas nemalo tolku politika i mediumi i Makedonija i makedoncite si postoele i vo pisanija .... inaku ke ti kazam i den denes ako sakas ke ti izvadam viza za sveta gora za ti da ne se zamaras ke otideme kaj Starec Rafail Berestov ke ti organiziram i preveduvac i mnogu raboti ke ti se razjasnat samo treba da imas jako srce da gi izdrzis negovite zborovi i ukazuvanja za denesniot svet i lazite vo koj ziveeme , inaku koga se odi tamu ti si za nego makedonec .
Спасо душо мачна, не знам како да ти кажам поинаку, тебе чавката одамна ти летнала...
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Ајде Спасо душо мачна, скенирај ја страната каде што пишува дека Лидија е Македонка сите да видиме...
Ti izgleda citas grcki litertaturi samo .... d0 1832 godina GRK kako identitet ne postoi i kralot koj im go postavija ne e PRAVOSLAVEN tuku e KATOLIK roden vo Salzburg BAVARIA , Zena mu e isto germanka ... znaci tolku vestacki e pumpana taa nacija za den denes da pravi problemi nasekade no nema da trae uste dolgo so dusa go cekam casot koga Turcija ke ja zbrise od liceto na zemjata .
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 21:59 ---
Спасо душо мачна, не знам како да ти кажам поинаку, тебе чавката одамна ти летнала...

Ete koga ke si vonka od argumenti i fakti koga nekoj ke te izmesti od tezisteto toa se odgovorite , znam kako e i mene toa mi se slucuvalo no fala bogu na sportski temi kade sve e dozvoleno no ovde druze sam si odis kon ambisot vo koj ti vekje si ojden ama nema koj da ti kaze :) Pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom