За малите, помали казни....

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Смрт за зони и пајак воз., 23 јули 2015.

 1. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.519
  Не само “ квантитетот “ туку и „ квалитетот “ на кривичното дело е битен за одредување на казната.

  Но овде зборуваме за исто дело ( прекршок ).
  Кај прекршоците обично само е прекршено некое правило или пропис, обично не постои штета
  На пример, постои правило на секој производ треба да има налепница со цена
  Ама во продавницата не ставиле цена
  Сега се прашуваме дали повеќе треба да биде казнета големата продавница или да бидат исто казнети?
   
 2. darmon

  darmon

  Член од:
  6 март 2007
  Мислења:
  2.301
  Допаѓања:
  1.567
  На крај све се сведува на чувствата. Кој колку ке го заболи за следниот пат да не го повтори прекршокот, затоа што ако ти имаш профит од 30 000 евра месечно а си платил казна од 2-3000 евра еднаш у годината, боли те стојко, единствено што ке ти се намали е јахтата на море, наместо 100 метарска, ке биде 70 метарска.
  Додека ако имаш некои 1000 евра профит од некое колонијалче маалско и те како повеќе ке ја осетиш истата таа казна од 2-3000 евра.
  Тоа во суштина е и целта на казната, да те превоспита а ке те превоспита ако те почешка.
  Пример, ако му акнам бокс на некое 5 годишно дете и на некој 30 годишен човек, на исто место со иста сила, иста повреда ке им направам?
   
 3. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.519
  За Среднот век е токму тоа карактеристично
  Ако аристократ убие ќе го казанат, на пример 100 пари, а тој без проблем ќе ги плати.
  Плебејецот ако убие ќе го казнат 10 пари но тој нема да плати, па ќе го држат во должнички затвор
   
 4. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.560
  Допаѓања:
  5.406
  бидејќи е ова форум Право и Закони, ајде да ги погледаме пак овие работи што ги напишав а никој не ги виде и коментира. Имено иако имаме Закон за плата, рокови и досега високи казни, многу фирми доцнат толку многу што вработените немаат здравствено осигурување, иако од секоја бруто плата има се одбива за здравствено. Со помалите казни кој знае што ќе биде. Исто ќе биде и со другите работнички права. Околу правата на потрошувачите е малку подруго, има и конкуренција, еве нема да купувам ако не дава фискална, нема да летувам со несолидна агенција... Најтрагично ќе биде околу заштитата на работа, гинат луѓе на работа, особено во градежништво
   
 5. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.519
  Бидејќи се „ жалиш “ дека никој не ти одговорил, еве ќе се обидам јас.

  Казните не дека се големи туку се застрашувачки големи.
  5000 евра и затварање на дуќан за неиздавање на една фискална сметка, а таа сметка може да биде со вредност од 3 денари е страшно многу.
  Правило од правото е дека казната треба да е сразмерна со делото. Своевремено во Иран Шахот воведе казни за тие кој нема да згазат пешак ако не поминува на пешачки.
  Ако видиш пешак да поминува надвор од пешачки мораш да го згазиш и убиеш инаку одиш на долгогодишна робија.
  Шахот претера - затоа падна од власт

  А кој нас каква е ситуацијата?
  Вакви казни наметнаа оваа власт. Зашто ги наметна - тоа е нивно право, тие ја добија власта на легален начин, нив ги избраа народот и тука е се во ред. Власт сама си одбра високи казни исто како што Шахот во Иран сам си донесе такви закони
  Но зошто сега - воочи избори на овој начин, со дискриминација ги намалуваат казните?
  Тие можеа да ги намалат казните, да речат ете згрешивме видовме дека претеравме и затоа ги намалуваме и се ќе беше ОК
  Ама тие не велат такво нешто туку прават дискриминација
  Ако јас сум сторил прекршок, не сум издал фискална сметка јас одговарам за тој прекршок а не затоа што сум богат или сиромашен
  И тука нема дилема за исто дело иста казна
  Ти ја спомнуваш опозицијата дека се буни
  Па сигурно ќе се буни, таа чека власта да згреши, а таа да ја искористи грешката и да дојде на власт. И во Иран така дојдоа на власт Хомеини и други. Власта згреши што воведе толку високи казни, а на опозицијата не и одговара да се поправи таа грешка. И затоа сега „ галами “ и нема нешто тука нејасно да те буни
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Srcee

  Srcee Unforgettable

  Член од:
  29 април 2008
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.471
  Не се сложувам воопшто. Гледаш со фиксни суми. Наместо тоа види со проценти.

  Значи, моменталната фиксна сума од 5000 евра за некој е 5% од годишниот профит, а за некој е 90%. Значи тука имаме дискриминација. Доколку процентот се изедначи, ќе нема дискриминација - тоа значи за некој 5000 евра, за некој 5 пати појше.

  Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 5020X using Tapatalk
   
 7. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.519
  Добро секако дека јас го почитувам твоето право на мислење
  но јас не се согласува
  Може да биде
  казна за неиздавање фис. со вредност до 100 денари - казна 50 е
  казна за неиздавање фис. со вредност до 1000 денари - казна 100е
  казна за неиздавање фис. со вредност до 10000 денари - каз. 1000е
  итн
  Но не може казната да зависи дали сум јас богат или сиромашен

  Што е суштината - властодршците згрешија што воведоа толку високи казни и сега пред избори ја прават оваа дискриминација демек се секирале за народот
   
 8. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.560
  Допаѓања:
  5.406
  jak pak se vrakam na prekrsokot nedavanje plata... vo Hrvatska e krivicno delo ( ne navleguvam kolku se sankcionira)... no ako nekoj poradi docnenjeto na platata go gubi pravoto na zdravstveno osiguruvanje, toa e mnogu seriozna rabota, so namaluvanje na kaznite ke bide epten losho... ili neka najdat modus vrabotenite da imaat zfravstveno osiguruvanje, da ne im propagaat zadocnetite pridonesi
   
 9. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.327
  Допаѓања:
  12.715
  Picture 2424.jpg
  ова треба да оди во друга тема ( за зонско П )
  и ова не сум го знаел,
  паркираш кола буквално на земја,не е паркинг,не е улица ниту тротоар,не е зелена површина,
  ама е слободна површина на општина Центар,да не речам буниште каде нема ништо, ама...
  ама денес тројца џабелебари шетат така низ центар и ги знаат тие слободни површини и ако има некоја кола таму паркирана ти лепат една ваква тикета за да си платиш паркирање 24х30 =720 денари.
   
 10. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.560
  Допаѓања:
  5.406
  па ќе зима толкава плата после булдогот
  Но друго е работата, со селективни и мали казни работниците нема ни плата да земат и ред други работи, ( права на порошувачите) ... или прост пример урбана мафија гради дузина згради ама не ги завршува до крај, тешко на луѓето ...
   
  На Благоев и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.

Сподели преку: