За малите, помали казни....

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Супер е што сега ќе се водиме по формулата пу пу не важи па ајде ќе пробаме да играме права држава. Само што и овде се работи за рекет, ништо повеќе. На тие на кои не успеаа да им земат тогаш, ќе им земат сега. Пошто од 2016та банкрот и гомна до гуша ќе бидат ништо во споредба со тоа што не чека сите во пакет.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
А награди нешто нема да има?
Секако дека ќе има како ќе нема.:)

Услов за да не платиш казна ти е да најдеш 20-30 гласа на следните избори.:LOL:
пр. треба да платиш казна што е од 10%, ќе најдеш 10 гласа и оп казната ќе биде 0%, со секој глас еден процент помалку.:icon_mrgr:

А ако мислеш на нешто плус да ти дадат, нема.(n)
Малку ли ти е тоа што нема да те казнат.;)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.507
Данок не е исто што и казна
Со плаќање на данок учествуваме во финансиурањето на државата , казната е санкција.
Во ниту една земја паричните казни не се приход на буџетот - тоа е неморално. Тие пари се користат за хуманитарни цели. На пример во времето на СФРЈ парите од казните се користеа 50% за поправки на затворите, а 50% за Црвен крст и слично
Впрочем казната може и да не биде парична
:D

Да, да, во сите други држави паричните казни се донираат во хуманитарни цели, за гладните во Африка, за болните од рак, за финансирање на некоја мисија на НАСА и тн.

Што се секираш ти, и Грујо ги искористи парите од казни за хуманитарни цели. Гради игралишта, спортски сали, градинки, социјални станови... :D

Еве да дадеме пример од нашиов Форум, за казнување според имотот
Замислете да постои правило на Форумов, кој пцује мајка ќе биде баниран
И сега мене, кој сум богат имам 6 илјади лајка ме казнат 3 недели бан, а @smihajlo кој е сиромашен има само две илјади лајка го казнат една недела бан.
Ова е пример за различна казна според имотот.
Дали мислите дека нешто вакво не представува дискриминација?
Замисли некој сиромашен питач убива човек, нема пари да плати 500 евра казна, го пикаат во затвор доживотно. Некој милионер убива човек, си плаќа 500 евра ко од шала, никому ништо. Другиот ден, пак исто. За еден месец, чисто рекреативно, убил 30 луѓе и платил 15000 евра за казни, кур го боли.

Чаре?
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
И во скандинавските земји казните зависат од приходот (барем за физички лица)

Законов е ок, ако се спроведува на дело. Неможе некој со приход од 10 000 евра годишно да плати иста казна како некој со приход од 10 милиони евра годишно.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
И во СФРЈ уставот и законите беа ОК , тоа што ја доведе до никаде беше нивната примена :mad: ! Така да почекаме троа , ке пулиме кој како ја доживува Мк ! Како бавча , како нива или село без кучиња !
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Протокол 12 став 1 од Европската конвенција гласи:
ЧЛЕН 1 Општа забрана на дискриминацијата 1. Уживањето на секое право предвидено со закон ќе биде обезбедено без дискриминација врз било која основа како пол, раса, боја, јазик, религија, политичко или друго мислење, национално или социјално потекло, поврзаност со национално малцинство, имот, раѓање или друг статус. 2. Никој не смее да биде дискриминиран од страна на јавен орган по било која основа наведена во став 1.
http://www.echr.coe.int/Documents/Convention_MKD.pdf
Власта може и треба да намали казните за сите, а не само за некои. Тој што е богат не е некаков виновник па да плаќа поголема казна.
Богатиот плаќа поголем порез, поголеми такси и тн, Но зошто да плаќа и поголеми казни?
А што им пречи да ги намалат казните за сите?
не си во право,во македонија не се плаќа прогресивен данок како на запад
 
Член од
21 март 2013
Мислења
104
Поени од реакции
156
Данок не е исто што и казна
Со плаќање на данок учествуваме во финансиурањето на државата , казната е санкција.
Во ниту една земја паричните казни не се приход на буџетот - тоа е неморално. Тие пари се користат за хуманитарни цели. На пример во времето на СФРЈ парите од казните се користеа 50% за поправки на затворите, а 50% за Црвен крст и слично
Впрочем казната може и да не биде парична
Еве да дадеме пример од нашиов Форум, за казнување според имотот
Замислете да постои правило на Форумов, кој пцује мајка ќе биде баниран
И сега мене, кој сум богат имам 6 илјади лајка ме казнат 3 недели бан, а @smihajlo кој е сиромашен има само две илјади лајка го казнат една недела бан.
Ова е пример за различна казна според имотот.
Дали мислите дека нешто вакво не представува дискриминација?
Чичко смрт, ти не губиш дел од лајковите коа ќе те банираат. Само потенцијални лајкови губиш, ама па од друга страна, лајковите не ти требаат за егзистенција на форумов.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
2 во 1.Да испаднат добри за простата раја со мизерна меморија.И евентуално ако паднат на следните избори да го осиромашат однапред буџетот (не знам бројки, ама мислам со овие казни доста полнеа) па да јадат за другите дека не можат да се справат (и тие се виновни за се досега, дали кога биле на власт или после со нивната лежерност и несериозност).Да не ги спомнуваме и редовните нови задолжувања.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
не си во право,во македонија не се плаќа прогресивен данок како на запад
Не се работи во темава за плаќање данок, туку за плаќање казни.
Тоа се две сосема различни работи, кои немаат никаква меѓусебна врска. Не знам зошто се одалечувате од темава постојано спомнувајќи даноци
Секоја правна норма содржи два дела диспозиција и санкција. И двата дела представуваат правила на однесување. Но диспозицијата и санкацијата се алтернативни правила, ако се применува едно не се применува друго. Санкцијата се применува ако е извршен прекршок на диспозицијата и ако е тоа предвидено во правната норма. Прекршок е ако се чини нешто што е спротивно на она што е предвидено во диспозицијата
На пример:
Диспозиција е: Возачот и довозачот треба да се врзани со безбедносни појаси,
А санкција е: ако не се врзани ќе се казнат со 15 евра глоба

Зошто би имало различна казна ако прекршителот е богат или сиромашен?

Еве малку терорија - правна норма:
https://mk.wikipedia.org/wiki/Правна_норма
 
Последно уредено:

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.894
Ако јас сум богат ќе платам некој посиромав да го прекршува законот и кога ќе дојде време да се платат казните јас ќе ги плаќам. И чао.
Колку кошта да се гаѓа Владата со јајца и патлиџани?[DOUBLEPOST=1437772898][/DOUBLEPOST]
Зошто би имало различна казна ако прекршителот е богат или сиромашен?
Мислам дека е сосема јасно и не знам како уште не разбираш.
300 евра казна за човек што зема 200 евра плата е 150% од неговиот приход.
300 евра казна за човек што зема 1000 евра плата е 33,3% од приходот.

Што значи дека не се казнети соодветно. Убаво некој ти спомна поназад индивидуализација на казната.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Ако јас сум богат ќе платам некој посиромав да го прекршува законот и кога ќе дојде време да се платат казните јас ќе ги плаќам. И чао.
Колку кошта да се гаѓа Владата со јајца и патлиџани?[DOUBLEPOST=1437772898][/DOUBLEPOST]
Мислам дека е сосема јасно и не знам како уште не разбираш.
300 евра казна за човек што зема 200 евра плата е 150% од неговиот приход.
300 евра казна за човек што зема 1000 евра плата е 33,3% од приходот.

Што значи дека не се казнети соодветно. Убаво некој ти спомна поназад индивидуализација на казната.
Ние бевме сведоци дека казните беа претерано високи
За неиздавање фискална сметка 5000 евра плус ќе ти го затворат дуќанот кој знае колку
Тоа е претерано. Ако не издал фискална сметка за, например промет од 1000 денари, најмногу може да затаи данок 180 денари ( 18%) а ти го казнуваш 300 пати повеќе плус му го затвараш дуќанот
А пази тој само не издал фискална сметка, не значи дека ќе го затаи данокот.
Еве во Утрински дека за неиздавање фискална сметка казната е 5000 евра.
http://www.utrinski.mk/?ItemID=AFC81C6D2ECA624283CA6D385327B182

Претерана казна е 5000 евра за не издавање фискална сметка. А замисли тој можеби продал мастика за 3 денари а ти го казнуваш 5000 евра
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
1. Не се работи дека со неиздавање фискална затаил данок.... па ДДВ им се враќа... работата е дека лажат и крадат со цените, едно пише на гондола, друго на компјутер.. се работи за заштита на потрошувачот. Ако не ми дае фискаална ништо не може да рекламирам, поминат рок, грамажа... било што. Па и гарантен рок не важи !!!
2. Сега со кобајаги големите казни па на многу фирми им доцнат плати толку многу што вработените немаат здравствено.
Најсмешно ми е што опозицијата со години вреска против високи казни, а сега ќе се буни дека ниските казни се популизам, во стилот Тито је крао али је и нама дао :D
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Ако јас сум богат ќе платам некој посиромав да го прекршува законот и кога ќе дојде време да се платат казните јас ќе ги плаќам. И чао.
Колку кошта да се гаѓа Владата со јајца и патлиџани?[DOUBLEPOST=1437772898][/DOUBLEPOST]
Мислам дека е сосема јасно и не знам како уште не разбираш.
300 евра казна за човек што зема 200 евра плата е 150% од неговиот приход.
300 евра казна за човек што зема 1000 евра плата е 33,3% од приходот.

Што значи дека не се казнети соодветно. Убаво некој ти спомна поназад индивидуализација на казната.
Не само за фирмите оваа треба да се сведе и на возачите на пример ....доколку некој зема 2000 евра плата пиши му казна 1000 евра доколку вози пиан...еден професор викаше богатиот со работа сиромашниот со пари ....така само оваа држава може да дојде во ред тоа функционира во Европа каде што ние стремиме .За жал во Македонија големите фирми се придружници на секоја власт и тиа се се и се додека малите страдаат .
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Протокол 12 став 1 од Европската конвенција гласи:
ЧЛЕН 1 Општа забрана на дискриминацијата 1. Уживањето на секое право предвидено со закон ќе биде обезбедено без дискриминација врз било која основа како пол, раса, боја, јазик, религија, политичко или друго мислење, национално или социјално потекло, поврзаност со национално малцинство, имот, раѓање или друг статус. 2. Никој не смее да биде дискриминиран од страна на јавен орган по било која основа наведена во став 1.
http://www.echr.coe.int/Documents/Convention_MKD.pdf
Власта може и треба да намали казните за сите, а не само за некои. Тој што е богат не е некаков виновник па да плаќа поголема казна.
Богатиот плаќа поголем порез, поголеми такси и тн, Но зошто да плаќа и поголеми казни?
А што им пречи да ги намалат казните за сите?
Има разлика во квантитетот на стореното кривично дело. Не е исто да прошверцаш 1 пар патики и 1000 пара патики. Штетата која може да ја направи големата фирма е неспоредлива со штетата направена од мала фирма. До сега сите фирми исто плаќаа, од сега според мене поправедно ке се плаќа+ државата од 1 голема фирма ке си наплати казна колку од 10 мали, така да покрај тоа што е поправедно, и поисплатливо е казните да се распределат на овој начин. Фала богу им текна со процент од прометот на фирмата да ги врзат казните. Можда и за ова ке се најдат дупки во закон со тоа што големите фирми ке ја цепкаат фирмата на повеќе мали, нешто у тој смисол, ама сепак пологично е на овој начин да се казнува. Во Македонија се најзастапени малите и средни фирми и треба тие сектори да се поттикнуваат додека приливите во буџетите им се полнат од оние кои можат да платат, и пак да живеат комотно. Така е секаде во светот, големите плаќаат повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom