За мажите христијани

Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
vo biblijata jasno pisuva ZENATA DA MU BIDE POKORNA NA MAZOT KAKO NA GOSPOD, NA ZENA NE I DOZVOLUVAM DA POUCUVA, KE SE SPASI PREKU RAGANJE DECA VO POKORNOST I CESNOST.ovie citati jasno kazuvaat deka hristijanstvoto ja smeta zenata za pomalku umno sustestvo i mnogu drugi.no toa sto vi odgovara go citirate a ovie jasni citati gi izvrtuvate.da dojde nekoj hristijanin od 15 vek i da gi vide ovie denes kaj nas ke rece ova se slugi na gavolot i magijasi.

Izvini ne za pomalku pametna tuku za pomalku mudra.....za poslab sad vo sekoja smisla.......i da ova denes ne nalikuva na nikavo hristijanstvo, zasto Bog go smetaat za majtapcija, demek vcera onoa vazese denes veke ne a pa za utre da ne ni zborime.....
 
K

kat.<3

Гостин
Izvini ne za pomalku pametna tuku za pomalku mudra.....za poslab sad vo sekoja smisla.......i da ova denes ne nalikuva na nikavo hristijanstvo, zasto Bog go smetaat za majtapcija, demek vcera onoa vazese denes veke ne a pa za utre da ne ni zborime.....
праведни зборови, верата е и сега она што била во тоа време. Малку луѓе се оние кои ги запазуваат тие зборови, оние што ги кажал Бог.
 

I am a bastard!

God Save The Queen
Член од
18 септември 2008
Мислења
94
Поени од реакции
8
"Vie, mazite, sakajte gi zenite svoi, kako sto Hristos ja zasaka Crkvata i se predade Seba za nea,
za da ja osveti, ocistuvajki ja so vodna banja preku slovoto;
ta da ja pertstavi pred Sebe kako slavna crkva, koja nema oskvernuvanje,
ili porok, ili nesto slicno, tuku da bide sveta i neporocna.
I taka, mazite se DOLZNI da gi sakaat zenite svoi kako sto gi sakaat svoite tela;zasto koj ja saka zenata svoja, toj se saka i samiot sebesi.
Zasto nikoj nikogas ne go namrazil teloto svoe, tuku go hrani i go stopluva, kako i Gospod Crkvata......" (Efesjani 5:25-29)

DALI VAKA SE ODNESUVATE SO VASITE ZENI\DEVOJKI ILI KOGA DOAGATE DO OVOJ STIH VI SE STEMNUVA?:poss:
ZASTO AKO NE SE ODNESUVATE KAKO STO BOG BARA KE SI SNOSITE ODGOVORNOST:nenene:.

Ова делува како штотуку да ти се скарал дечкото и сеа лечиш фрустрации на форум :tapp::tapp::tapp:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Brat,toa se isklucoci,ne,stvarno se isklucoci,veruj,gledano u globala 90% mazot e glavata na kukata,po inteligentniot,onoj sto pecali i nosi pari doma dodeka zenata se grizi okolu semejnite raboti,sedi doma gleda deca,bla bla,[u ovie vreminja moraat i zenite da rabotat],porano,pred 100-200 godini ima celi generacii na nepismeni zeni,naprimer ednata moja baba e nepismena [znae da cita,ama sepak,nikogash ne bila vo skolo] isto kako i majka i,togash zenite ne bile prakani vo shkolo [zboruvam za selata] tuku pomagale po doma,a pak,babata od majkami bila "ucitelka" znaci dosta obrazuvana zena,ali ona bila edna od retkite.
E sea,sosema se slagam so tebe deka zenata e inteligenta,silna,pametna.No,sepak,zarem ti kako maz ne se bi se cuvstvuval po ubavo dokolku zenata doma se grizi za decata postojano,gotvi,vamte tamte a ti nosish pari doma i finansiski ja odrzuvash familjata.Veruvam i deka taa bi se cuvstvuvala udobno vo domot koga znae deka ima stabilen pameten maz koj se grizi za nea vo sekoja smisla..? o.0 :toe:
Bi mozela,I denes,mora da go pravi toa,zatoa sto eden rabotnik vo familija epremalku,porano ne bilo taka,mazot ide na rabota,zena pazi deca,a sea se ostavaat na babi i dedovci i bebisiteri decata za majkata da odi na rabota >.<
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Ова делува како штотуку да ти се скарал дечкото и сеа лечиш фрустрации на форум :tapp::tapp::tapp:

Epa greska si:))
Ne e taka se poveke bese na sala kazano a i da gi bocnam mazive, zasto ne sekoj hristijanin se odnesuva kon zenata kako Isus kon crkvata.....imam mnogu primeri vo okolinata, zatoa:helou:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Prvo petrovo Poslanie 3
Taka i vie zenite, bidete im pokorni na svoite mazi...Vasiot ukras da ne bide nadvoresen, vo pletenje na kosata, vo stavanje na zlato ili vo oblekuvanje na razni obleki...
Poslanie do Efesjanite 5-22
Zenite da im se pokoruvaat na svoite mazi, kako na Gospoda, zatoa sto mazot e glava na zenata...taka da im bidete pokorni VO SE na svoite mazi...
Poslanie do Kolosjanite 3-18
Zeni, pokoruvajte im se na svoite mazi...
Prvo poslanie do Timotej 2
Zenite da se ukrasuvaat vo PRISTOJNA OBLEKA, SKROMNO i pretpazlivo, ne so pletenki i zlato, ili so biseri ili so skapoceni obleki, tuku so dobri dela, kako sto im prilega na zenite koi ispoveduvaat deka se pobozni. ZENATA DA SE UCI VO TISINA I VO SEKAKVA POKORNOST.A NA ZENATA NE I DOZVOLUVAM DA POUCUVA, NITU DA GOSPODARI NAD MAZOT, TUKU DA BIDE MIRNA.Zasto, prvo bese sozdaden Adam, potoa Eva.I Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena, i padna vo prestap.No taa ke bide socuvana so raganje na deca, ako ostanat vo verata i ljubovta i vo svetosta so umerenost.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Epa greska si:))
Ne e taka se poveke bese na sala kazano a i da gi bocnam mazive, zasto ne sekoj hristijanin se odnesuva kon zenata kako Isus kon crkvata.....imam mnogu primeri vo okolinata, zatoa:helou:
Pa ima i hristijani bukvalisti koj stvarno ne i dozvoluvaat na zenata da zbori i nekoj drugi raboti, ali Bog za toa ke gi sudi ali neka im bide milostiv.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Izvini ne za pomalku pametna tuku za pomalku mudra.....za poslab sad vo sekoja smisla.......i da ova denes ne nalikuva na nikavo hristijanstvo, zasto Bog go smetaat za majtapcija, demek vcera onoa vazese denes veke ne a pa za utre da ne ni zborime.....
А ти се согласуваш ли со тврдењето дека жената е помалку мудра или обратно кажано невулгарно помалку интелигента а вулгарно кажано поглупава?

И тоа за послабиот сад во секоја смисла во ред ли е?

Можеме ли тоа во глобала да го земеме за целиот женски род?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сметам дека е најблаго речено, смешно, кога се споредуваат машкиот и женскиот род, особено кога се споредуваат некои нивни конкретни особини, во стилот „овој бил ваков помалку„ а „оваа била ваква повеќе„.
Не е така.
Според промислата Божја, Адам и Ева не се створени за да бидат различни „туку-така„ туку за да бидат различни со цел, „недостатокот„ од едниот да биде пополнет со „достатокот „ од другиот. Глупаво е да се каже дека жените се помалку паметни или физички послаби. Она кое Адам го нема, го има Ева-и обратно! Така, машкото и женското се надополнуваат а не да се споредуваат.
Неслучајно самиот Христос вели дека „...ќе се одлепи човекот од татко си и мајка си и ќе се прилепи до жената своја, И тие нема да бидат двајца, туку едно...„. Очигчедно е дека Бог ги створи и машкото и женскот да бидат „едно„ а не да бидат раскупусана задница-збирка од две горди личности, кои не се трпат еден со друг и кои, наместо да се надополнуваат, се псоредуват и си контрираат „кој бил повеќе„ а „кој бил помалку„!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom