За мажите христијани

Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Има уште една порака, е таа е од постарите ама пак некад држи вода: Вели жената е како змија, ако не ја згазнеш за главата ќе те касне!

Ама изгледа старите не биле христијани! Не е работата никој никого да гази, ако мажот ја гази жената, тогаш значи 99 % од луѓево се христијани. Баш напротив треба да се сознаат какви и за што ги создал Бог и да се постават еден спрема друг како што Бог уредил....имаше стихов погоре за дека жената е послаб сад и така и треба да се однесува....:helou:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ама изгледа старите не биле христијани! Не е работата никој никого да гази, ако мажот ја гази жената, тогаш значи 99 % од луѓево се христијани. Баш напротив треба да се сознаат какви и за што ги создал Бог и да се постават еден спрема друг како што Бог уредил....имаше стихов погоре за дека жената е послаб сад и така и треба да се однесува....:helou:
Со доста јака вилица.....
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Ама изгледа старите не биле христијани! Не е работата никој никого да гази, ако мажот ја гази жената, тогаш значи 99 % од луѓево се христијани. Баш напротив треба да се сознаат какви и за што ги создал Бог и да се постават еден спрема друг како што Бог уредил....имаше стихов погоре за дека жената е послаб сад и така и треба да се однесува....:helou:
Не ми е јасно.
Ти си жена,зошто се деградираш самата себеси?
Единствена реална твоја слабост е физичката,ништо повеќе.
Се останато е наметнато во процесот на воспитување или од твојата прекрасна книгичка,која фино ти порачува дека треба да ја наведнеш главата и да слушаш.
А што ако понекогаш одлуките на мажот се погрешни?
Нема да реагираш тогаш од почит?
Ако сакаш повеќе од тоа што го добиваш?
Ќе ја потиснеш таа желба?
Со вакви ставови,сереш врз целокупната еманципација на жените и даваш впечаток дека цел тој процес е комлетно неуспешен.
Доколку го сакаш мажот поради тоа што е посилен и поуспешен од тебе,а со тоа се чувствуваш мирна,безбедна и заштитена,тогаш ОК.
Но ако понизно трпиш,само поради принципите на религијата,додека внатре во тебе,ти воопшто не оправдуваш сето тоа,тогаш правиш голема грешка.
И не земај при срце,не ти се обраќам лично тебе,туку само те земам како пример,бидејќи знам дека многу често постојат такви случаи како што опишав погоре.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Не ми е јасно.
Ти си жена,зошто се деградираш самата себеси?
Единствена реална твоја слабост е физичката,ништо повеќе.
Се останато е наметнато во процесот на воспитување или од твојата прекрасна книгичка,која фино ти порачува дека треба да ја наведнеш главата и да слушаш.
А што ако понекогаш одлуките на мажот се погрешни?
Нема да реагираш тогаш од почит?
Ако сакаш повеќе од тоа што го добиваш?
Ќе ја потиснеш таа желба?
Со вакви ставови,сереш врз целокупната еманципација на жените и даваш впечаток дека цел тој процес е комлетно неуспешен.
Доколку го сакаш мажот поради тоа што е посилен и поуспешен од тебе,а со тоа се чувствуваш мирна,безбедна и заштитена,тогаш ОК.
Но ако понизно трпиш,само поради принципите на религијата,додека внатре во тебе,ти воопшто не оправдуваш сето тоа,тогаш правиш голема грешка.
И не земај при срце,не ти се обраќам лично тебе,туку само те земам како пример,бидејќи знам дека многу често постојат такви случаи како што опишав погоре.
Te MOLAM кажи ми каде спомнав ТРПЕЊЕ....дај бе луѓе читајте!!!
Ако сме реални жената е послаб сад во секоја смисла и емотивно, и психички и физички и секако....ај ако не е така кажи ми освен МАрија Кири една жена научник!!! Ама да нема кој не ја знае, не некоја затуцана што ја знаат само одреден круг на луѓе. ВООПШТО не ја потценувам жената и самата јас сум жена...само велам дека улогата на жената е за друго, дека жените не треба да се нафаќаат на товар за кој не се создадени....
А љубовта подразбира и почитување, нормално ако е мажот е христијанин и ако се однесува како Исус кон Црквата.ТОЈ Е УСЛОВОТ!!!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Te MOLAM кажи ми каде спомнав ТРПЕЊЕ....дај бе луѓе читајте!!!
Ако сме реални жената е послаб сад во секоја смисла и емотивно, и психички и физички и секако....ај ако не е така кажи ми освен МАрија Кири една жена научник!!! Ама да нема кој не ја знае, не некоја затуцана што ја знаат само одреден круг на луѓе. ВООПШТО не ја потценувам жената и самата јас сум жена...само велам дека улогата на жената е за друго, дека жените не треба да се нафаќаат на товар за кој не се создадени....
А љубовта подразбира и почитување, нормално ако е мажот е христијанин и ако се однесува како Исус кон Црквата.ТОЈ Е УСЛОВОТ!!!
Моника Левински:toe:
ај сега озбилно..
Јованка Орлеанка...и др.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Te MOLAM кажи ми каде спомнав ТРПЕЊЕ....дај бе луѓе читајте!!!
Ако сме реални жената е послаб сад во секоја смисла и емотивно, и психички и физички и секако....ај ако не е така кажи ми освен МАрија Кири една жена научник!!! Ама да нема кој не ја знае, не некоја затуцана што ја знаат само одреден круг на луѓе. ВООПШТО не ја потценувам жената и самата јас сум жена...само велам дека улогата на жената е за друго, дека жените не треба да се нафаќаат на товар за кој не се создадени....
А љубовта подразбира и почитување, нормално ако е мажот е христијанин и ако се однесува како Исус кон Црквата.ТОЈ Е УСЛОВОТ!!!
Изгледа ти не читаш убаво и се фаќаш за сламка.
Поентата е дека жените се способни за се(освен за физичкиот дел).
Во мојата фамилија,мајка ми е поинтелигентна од татко ми и од кога знам за мене,она е во најмала рака рамноправна(ако не и повеќе).
Во фамилијата на мајка ми е истиот случај(а селска фамилија е,некој би помислил дека во таква средина нема шанси да се дозволи жена да има било какво право на збор),жената е столб на семејството и околу неа се вртат сите останати членови.
Имам премногу примери околу мене,за да поверувам во нешто спротивно.
Точно е,нема многу жени научници,а си размислила ли,колку жени воопшто добиле можност да бидат научници?
Дали имале шанса за образование во минатото?
Дали воопшто имале некаква(и најмала),можност да дојдат до збор,во строго наметнатиот патријархат што се случувал(а и сеуште трае)?
Значи,има причина за слабото мешање на жените во глобалниот социјален живот,и воопшто не е поврзана со нивната интелигенција и способност.
Не знам колку ти е дозволено да ја разгледаш еволуцијата(?),ама,пред да дојде оваа структура на општеството,каква што ние ја знаеме т.е патријархатот,постоело многу поинакво уредување-матријархат,во кое жените го имале главниот збор,а сепак постоела многу поголема рамноправност од сега(и лично верувам дека лугето живееле многу поубаво од наредните векови).
Овој систем сеуште постои во природата,и функционира многу добро(да не речам совршено).
Тоа што нас како луге,ни е всадено во главите дека жените мораат да им служат на мажите и да претставуваат машини за раѓање деца и миење садови,нема никаква врска со реалната ситуација.
Уште потажно е тоа што жените како тебе го прифаќаат без збор сето тоа и дури се деградираат самите себеси(се нарекуваат помалку паметни и способни),само за да се вклопат во тој вештачки создаден систем,наместо да пробаат да се изборат за нешто или барем нивниот глас да биде слушнат.
Мажите,нормално од своја страна,ќе го прифатат сето тоа(а зошто би очекувале нешто поинакво),бидејќи им оди во голема полза.
И така,машината функционира,а вие лазите под неа и ја подмачкувате кога е потребно.
Прекрасно.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Изгледа ти не читаш убаво и се фаќаш за сламка.
Поентата е дека жените се способни за се(освен за физичкиот дел).
Во мојата фамилија,мајка ми е поинтелигентна од татко ми и од кога знам за мене,она е во најмала рака рамноправна(ако не и повеќе).
Во фамилијата на мајка ми е истиот случај(а селска фамилија е,некој би помислил дека во таква средина нема шанси да се дозволи жена да има било какво право на збор),жената е столб на семејството и околу неа се вртат сите останати членови.
Имам премногу примери околу мене,за да поверувам во нешто спротивно.
Точно е,нема многу жени научници,а си размислила ли,колку жени воопшто добиле можност да бидат научници?
Дали имале шанса за образование во минатото?
Дали воопшто имале некаква(и најмала),можност да дојдат до збор,во строго наметнатиот патријархат што се случувал(а и сеуште трае)?
Значи,има причина за слабото мешање на жените во глобалниот социјален живот,и воопшто не е поврзана со нивната интелигенција и способност.
Не знам колку ти е дозволено да ја разгледаш еволуцијата(?),ама,пред да дојде оваа структура на општеството,каква што ние ја знаеме т.е патријархатот,постоело многу поинакво уредување-матријархат,во кое жените го имале главниот збор,а сепак постоела многу поголема рамноправност од сега(и лично верувам дека лугето живееле многу поубаво од наредните векови).
Овој систем сеуште постои во природата,и функционира многу добро(да не речам совршено).
Тоа што нас како луге,ни е всадено во главите дека жените мораат да им служат на мажите и да претставуваат машини за раѓање деца и миење садови,нема никаква врска со реалната ситуација.
Уште потажно е тоа што жените како тебе го прифаќаат без збор сето тоа и дури се деградираат самите себеси(се нарекуваат помалку паметни и способни),само за да се вклопат во тој вештачки создаден систем,наместо да пробаат да се изборат за нешто или барем нивниот глас да биде слушнат.
Мажите,нормално од своја страна,ќе го прифатат сето тоа(а зошто би очекувале нешто поинакво),бидејќи им оди во голема полза.
И така,машината функционира,а вие лазите под неа и ја подмачкувате кога е потребно.
Прекрасно.
Абе чоек читаш ти?
Јас зборев и ќе зборам и нема да заќутам за оваа тема, зачто јас НЕ ЗБОРАМ за потчинување на жената во смисла на роб на мажот...да му служи и не знам што....туку ГОСПОД му дал поголема мудрост за справување во животот и за духовност, да не се лажеме жената прва згреши....
И не зборам дека жените не се интелигентни, ама тоа нема никаква врска со мудроста.....
И тврдам дека жените се послаби садови, зашто самиот БОГ тоа го кажува.....
И ПАК зашто најверојатно не сакаш да сфатиш ќе ти повторам дека жената треба да го почитува мажот според тоа како што Бог одредил, а тоа не подразбира понижување од страната на мажот, кога мажот се однесува спрема неа како Исус спрема црквата.
Исус УМРЕ за црквата, се заложи за бришење на нејзините гревови, ЈА ОПРАВДА во очите на Бог, ја очисти и ја спреми за Своја НЕвеста....и како што Исус е помудар и заштитник на Црквата која го сака и почитува, така и мажот е заштитник на жената......а ќе се потрудам да ти најдам нешто многу фино за жената во Библијата за да видиш дека Бог и христијанството а уште помалку јас не ја деградираат жената.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Изгледа ти не читаш убаво и се фаќаш за сламка.
Поентата е дека жените се способни за се(освен за физичкиот дел).
Во мојата фамилија,мајка ми е поинтелигентна од татко ми и од кога знам за мене,она е во најмала рака рамноправна(ако не и повеќе).
Во фамилијата на мајка ми е истиот случај(а селска фамилија е,некој би помислил дека во таква средина нема шанси да се дозволи жена да има било какво право на збор),жената е столб на семејството и околу неа се вртат сите останати членови.
Имам премногу примери околу мене,за да поверувам во нешто спротивно.
Точно е,нема многу жени научници,а си размислила ли,колку жени воопшто добиле можност да бидат научници?
Дали имале шанса за образование во минатото?
Дали воопшто имале некаква(и најмала),можност да дојдат до збор,во строго наметнатиот патријархат што се случувал(а и сеуште трае)?
Значи,има причина за слабото мешање на жените во глобалниот социјален живот,и воопшто не е поврзана со нивната интелигенција и способност.
Не знам колку ти е дозволено да ја разгледаш еволуцијата(?),ама,пред да дојде оваа структура на општеството,каква што ние ја знаеме т.е патријархатот,постоело многу поинакво уредување-матријархат,во кое жените го имале главниот збор,а сепак постоела многу поголема рамноправност од сега(и лично верувам дека лугето живееле многу поубаво од наредните векови).
Овој систем сеуште постои во природата,и функционира многу добро(да не речам совршено).
Тоа што нас како луге,ни е всадено во главите дека жените мораат да им служат на мажите и да претставуваат машини за раѓање деца и миење садови,нема никаква врска со реалната ситуација.
Уште потажно е тоа што жените како тебе го прифаќаат без збор сето тоа и дури се деградираат самите себеси(се нарекуваат помалку паметни и способни),само за да се вклопат во тој вештачки создаден систем,наместо да пробаат да се изборат за нешто или барем нивниот глас да биде слушнат.
Мажите,нормално од своја страна,ќе го прифатат сето тоа(а зошто би очекувале нешто поинакво),бидејќи им оди во голема полза.
И така,машината функционира,а вие лазите под неа и ја подмачкувате кога е потребно.
Прекрасно.
Brat,toa se isklucoci,ne,stvarno se isklucoci,veruj,gledano u globala 90% mazot e glavata na kukata,po inteligentniot,onoj sto pecali i nosi pari doma dodeka zenata se grizi okolu semejnite raboti,sedi doma gleda deca,bla bla,[u ovie vreminja moraat i zenite da rabotat],porano,pred 100-200 godini ima celi generacii na nepismeni zeni,naprimer ednata moja baba e nepismena [znae da cita,ama sepak,nikogash ne bila vo skolo] isto kako i majka i,togash zenite ne bile prakani vo shkolo [zboruvam za selata] tuku pomagale po doma,a pak,babata od majkami bila "ucitelka" znaci dosta obrazuvana zena,ali ona bila edna od retkite.
E sea,sosema se slagam so tebe deka zenata e inteligenta,silna,pametna.No,sepak,zarem ti kako maz ne se bi se cuvstvuval po ubavo dokolku zenata doma se grizi za decata postojano,gotvi,vamte tamte a ti nosish pari doma i finansiski ja odrzuvash familjata.Veruvam i deka taa bi se cuvstvuvala udobno vo domot koga znae deka ima stabilen pameten maz koj se grizi za nea vo sekoja smisla..? o.0 :toe:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
E sea,sosema se slagam so tebe deka zenata e inteligenta,silna,pametna.No,sepak,zarem ti kako maz ne se bi se cuvstvuval po ubavo dokolku zenata doma se grizi za decata postojano,gotvi,vamte tamte a ti nosish pari doma i finansiski ja odrzuvash familjata.Veruvam i deka taa bi se cuvstvuvala udobno vo domot koga znae deka ima stabilen pameten maz koj se grizi za nea vo sekoja smisla..? O.0 :toe:
Да,нормално,се слагам со тоа.
Ама ако јас носам пари и ја одржувам фамилијата,не значи дека она не би можела да го прави тоа,туку дека општеството мене како маж,ми понудило повеќе услови да ја извршувам таа дејност.
---------------------------------------------------------------
Марина...шо да кажам за тебе...ме оставаш без зборови:(.
Абе чоек читаш ти?
Јас зборев и ќе зборам и нема да заќутам за оваа тема, зачто јас НЕ ЗБОРАМ за потчинување на жената во смисла на роб на мажот...да му служи и не знам што....туку ГОСПОД му дал поголема мудрост за справување во животот и за духовност, да не се лажеме жената прва згреши....
И не зборам дека жените не се интелигентни, ама тоа нема никаква врска со мудроста.....
И тврдам дека жените се послаби садови, зашто самиот БОГ тоа го кажува.....
И ПАК зашто најверојатно не сакаш да сфатиш ќе ти повторам дека жената треба да го почитува мажот според тоа како што Бог одредил, а тоа не подразбира понижување од страната на мажот, кога мажот се однесува спрема неа како Исус спрема црквата.
Исус УМРЕ за црквата, се заложи за бришење на нејзините гревови, ЈА ОПРАВДА во очите на Бог, ја очисти и ја спреми за Своја НЕвеста....и како што Исус е помудар и заштитник на Црквата која го сака и почитува, така и мажот е заштитник на жената......а ќе се потрудам да ти најдам нешто многу фино за жената во Библијата за да видиш дека Бог и христијанството а уште помалку јас не ја деградираат жената.
Еве,ќе ти одговорам во твој стил:
Напишано од Fabullous_178
Изгледа ти не читаш убаво и се фаќаш за сламка.
Поентата е дека жените се способни за се(освен за физичкиот дел).
Во мојата фамилија,мајка ми е поинтелигентна од татко ми и од кога знам за мене,она е во најмала рака рамноправна(ако не и повеќе).
Во фамилијата на мајка ми е истиот случај(а селска фамилија е,некој би помислил дека во таква средина нема шанси да се дозволи жена да има било какво право на збор),жената е столб на семејството и околу неа се вртат сите останати членови.
Имам премногу примери околу мене,за да поверувам во нешто спротивно.
Точно е,нема многу жени научници,а си размислила ли,колку жени воопшто добиле можност да бидат научници?
Дали имале шанса за образование во минатото?
Дали воопшто имале некаква(и најмала),можност да дојдат до збор,во строго наметнатиот патријархат што се случувал(а и сеуште трае)?
Значи,има причина за слабото мешање на жените во глобалниот социјален живот,и воопшто не е поврзана со нивната интелигенција и способност.
Не знам колку ти е дозволено да ја разгледаш еволуцијата(?),ама,пред да дојде оваа структура на општеството,каква што ние ја знаеме т.е патријархатот,постоело многу поинакво уредување-матријархат,во кое жените го имале главниот збор,а сепак постоела многу поголема рамноправност од сега(и лично верувам дека лугето живееле многу поубаво од наредните векови).
Овој систем сеуште постои во природата,и функционира многу добро(да не речам совршено).
Тоа што нас како луге,ни е всадено во главите дека жените мораат да им служат на мажите и да претставуваат машини за раѓање деца и миење садови,нема никаква врска со реалната ситуација.
Уште потажно е тоа што жените како тебе го прифаќаат без збор сето тоа и дури се деградираат самите себеси(се нарекуваат помалку паметни и способни),само за да се вклопат во тој вештачки создаден систем,наместо да пробаат да се изборат за нешто или барем нивниот глас да биде слушнат.
Мажите,нормално од своја страна,ќе го прифатат сето тоа(а зошто би очекувале нешто поинакво),бидејќи им оди во голема полза.
И така,машината функционира,а вие лазите под неа и ја подмачкувате кога е потребно.
Прекрасно.
Прочитај си ги постовите.
Во 99% од нив,ја кажуваш тотално истата работа.
Ако имаш намера да водиш некаков вид на дискусија со мене,престани да се повторуваш како папагал,оти тоа не води никаде.
За да ти одговорам сега,тоа значи дека морам одново да ги пишувам истите работи,што не е никаква дебата,туку голема глупост.
Прочитај неколку пати пред да постираш.Корисно е.
Или можеби сакаш со личен пример да покажеш колку жените се глупави?
Ако тоа ти е поентата,кажи ми и ќе прифатам.
Нема потреба да се брукаш понатаму,ти и цел твој род.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Да,нормално,се слагам со тоа.
Ама ако јас носам пари и ја одржувам фамилијата,не значи дека она не би можела да го прави тоа,туку дека општеството мене како маж,ми понудило повеќе услови да ја извршувам таа дејност.
---------------------------------------------------------------
Марина...шо да кажам за тебе...ме оставаш без зборови:(.
Еве,ќе ти одговорам во твој стил:
Прочитај си ги постовите.
Во 99% од нив,ја кажуваш тотално истата работа.
Ако имаш намера да водиш некаков вид на дискусија со мене,престани да се повторуваш како папагал,оти тоа не води никаде.
За да ти одговорам сега,тоа значи дека морам одново да ги пишувам истите работи,што не е никаква дебата,туку голема глупост.
Прочитај неколку пати пред да постираш.Корисно е.
Или можеби сакаш со личен пример да покажеш колку жените се глупави?
Ако тоа ти е поентата,кажи ми и ќе прифатам.
Нема потреба да се брукаш понатаму,ти и цел твој род.
И на другине теми видов дека со тебе не се збори, ама се обидов барем на оваа тема да те разубедам....ама ете пак ништо...бркај работа, фурај си твој филм јас мој на СУДЕН ДЕН ќе видиме кој бил во право....:smir:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
И на другине теми видов дека со тебе не се збори, ама се обидов барем на оваа тема да те разубедам....ама ете пак ништо...бркај работа, фурај си твој филм јас мој на СУДЕН ДЕН ќе видиме кој бил во право....:smir:
Хахахаха...
Колку си само предвидлива,не си ни свесна.
Ја само ти кажав нешто за твое добро,а ти не го прифаќаш ни тоа.
Како сакаш.
Суден ден?
Иако моментално ќе ти звучи злобно,ама твојот ден нема да дојде.
Пробај да уживаш во останатите,можеби некој ден ќе бидеш среќна што си направила така.
Peace.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Сестро а на ова што ќе кажеш???ѓ
12 А на жената не и дозволувам да поучува, ниту да господари над мажот, туку да биде мирна.
13 Зашто, прво беше создаден Адам, потоа Ева.
14 И Адам не беше измамен, туку жената беше измамена, и падна во престап.
15 Но таа ќе биде сочувана со раѓање на деца; ако останат во верата и љубовта и во светоста со умереност.
Можеш да ми одговориш и на приватна порака.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Сестро а на ова што ќе кажеш???ѓ
12 А на жената не и дозволувам да поучува, ниту да господари над мажот, туку да биде мирна.
13 Зашто, прво беше создаден Адам, потоа Ева.
14 И Адам не беше измамен, туку жената беше измамена, и падна во престап.
15 Но таа ќе биде сочувана со раѓање на деца; ако останат во верата и љубовта и во светоста со умереност.
Можеш да ми одговориш и на приватна порака.
А што очекуваш да кажам???
И порано зборевме за ова, ти кажав мислам во приватна порака зашто не е убаво жената да поучува копирај и постирај......:helou:
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Хахахаха...
Колку си само предвидлива,не си ни свесна.
Ја само ти кажав нешто за твое добро,а ти не го прифаќаш ни тоа.
Како сакаш.
Суден ден?
Иако моментално ќе ти звучи злобно,ама твојот ден нема да дојде.
Пробај да уживаш во останатите,можеби некој ден ќе бидеш среќна што си направила така.
Peace.
Се се плашам дека јас мојот ден ќе го дочекам, ама ти нема твојот...сеедно ти на твоето јас на Божјото.
Поздрав:helou:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
vo biblijata jasno pisuva ZENATA DA MU BIDE POKORNA NA MAZOT KAKO NA GOSPOD, NA ZENA NE I DOZVOLUVAM DA POUCUVA, KE SE SPASI PREKU RAGANJE DECA VO POKORNOST I CESNOST.ovie citati jasno kazuvaat deka hristijanstvoto ja smeta zenata za pomalku umno sustestvo i mnogu drugi.no toa sto vi odgovara go citirate a ovie jasni citati gi izvrtuvate.da dojde nekoj hristijanin od 15 vek i da gi vide ovie denes kaj nas ke rece ova se slugi na gavolot i magijasi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom