Заработка на интернет (официјална тема)

MIX

Член од
6 април 2012
Мислења
21
Поени од реакции
1
Znam deka imalo i pred ovaa tema slicni vakvi no stari, me zanima dali e vistina toa, i mislenje od nekoj sto stvarno e zarabotil ili poracal so tie zaraboteni pari pa mu stignalo nesto vo Makedonija.Dokolku ima takvi moze malo objasnuvanje preku koj servis (programa,web strana...) i malo upatstvo.

THANK YOU :)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
348
Поени од реакции
81
Znam deka imalo i pred ovaa tema slicni vakvi no stari, me zanima dali e vistina toa, i mislenje od nekoj sto stvarno e zarabotil ili poracal so tie zaraboteni pari pa mu stignalo nesto vo Makedonija.Dokolku ima takvi moze malo objasnuvanje preku koj servis (programa,web strana...) i malo upatstvo.

THANK YOU :)
Има заработка, ама треба да вложиш и труд :) Порано заработував од аплоадирање филмови (на hotfile, filesonic...), од работење на Microworkers и Fiverr. Парите ми стасуваа на PayPal/Moneybookers (зависи како ми одговараше и каде исплаќаат), и со парите си порачував работи од eBay кои секогаш ми стасуваа пред врата :)
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
482
Поени од реакции
1.678
Здраво
Дали некој има заработено пари на peerfly и истите дали ги има подигнато и како?
Јас направив 20тина долари и ми пратија чек, ама во нашите банки никаде не можам да го разменам за пари. Ме шетаат по банки: од Стопанска скопска ми велат оди во битолската, од битолската во комерцијална, од таму во охридска, а од таму во скопската (ко договорени). Барем научив кај се банките во еден ден. А од нлб тутунска ми рекоа дека треба да го пратам чекот кај нив тие го прааќат во нивната главна банка во Скопје и да помине месец дена ќе ми стигнеле парите. Некој искуство да не има со ова?
Поздрав
 
Член од
24 март 2012
Мислења
634
Поени од реакции
684
Ако има некој заинтересиран за да размениме фидбеци на фивер,нека ми пиши ПП.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво девојки и момци, знам дека во денешно време невработеноста е огромна и секој бара алтернативен начин на заработка! Лично јас потекнувам од многу сиромашно семејство, и цел живот работам ваму таму како минималец, се додека не видов еден оглас на интернет , за некоја интернет работа, а сите знаеме дека ги има премногу и обично ти велат вложи пари, а кизне дали ке заработис.. но овај оглас беше малце поинаков, и затоа решив да се обидам.. Работам вејке 4ри месеци од дома на компјутер, и имам заработено солидно, еднаш пред 2 недели повлеков 120долари и сега вејке имам собрано 60 долари.. и како што иде се побрзо и побрзо ми оди заработката.. Јас искрено сум толку срекен бидејки сепак не вложив ништо, не е некоја голема заработка но сакам да се пофалам

Eve vi link od na facebook i pazar3 pa se nadevam deka ke vi pomognam na mladite
http://www.facebook.com/zarabotuvajte.oddoma.5
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/1092173?searchID=10113672&Idx=1
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Не бе брат, нов начин на заработка, до сега невиден, ништо не праиш, само лежиш дома и заработуваш, и сега Михајло се зачленил на форумов специјално за да го сподели овој прекрасен начин на заработка што го открил со сите нас и да ни помогне да се збогатиме!
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.711
Поени од реакции
6.649
Не знам што се има изнапишано на темава наназад...ама ќе се обидам да се вклучам. Значи, она што успеав да забележам, некои од тука, солидно заработувале од пишување статии. Јас едно време почнав со тоа, не на Фивер, онака од огласиве кај нас, за една хрватска маркетинг компанија. Ми даваа клучни зборчиња кои треба да се спомнат еднаш-двапати во текстот, кој треба да биде околу 500 збора со 3 пасуси. Требаше да си се регистрираш за една недела однапред во кои 5 денови си достапен за пишување и да имаш мин. 5 текста на ден. Значи околу 25 текста неделно (а после притискаа по 7-8 да бидат :eek: ). Плаќаа по 1 евро за текст, а демек со време како ќе си добивал искуство после и по 1.1 и 1.2 евра...напишав 37 текста и ми скурчи...А инаку добар сум за пишување, не дека не сакам или не можам. Прво зборчињата кои ги даваа понекогаш беа...да те извадат од такт...Toys R us, Newfoundland puppies, pool installation costs и тн...и се ќе беше во ред ако не се случуваше во еден ден од 5 зборчиња да пратат 3 ИСТИ!!!! ИДЕНТИЧНИ!!!
И како сега јас да му склопам 3 текста за истата работа а да бидат различни...и капак на се....по 3-4 дена...пак од тие истите зборчиња, сега па 2!!!....а треба да пазиш а копирање и такви работи, да отвориш 3-4 извори....мене 1 саат ми одземаше за еден текст...За некој можда ќе му се чини многу, за некој можда малце...напишав 37 текста, ми платија 37 евра на манибукерс и чао пријатно а кога се пријавував им пратив цв и им викам ако може зборчињава да бидат според мојов профил, нешто наука, техника, филм, музика....тие се и сешто праќаа...еднаш пишував за мебел :facepalm:

Има доста страни за фриленс работа како веб и графички дизајн, а има и за ова за пишување содржини...ама шо знам...ептен тешко се фаќа работа таму. Или јас не знам како треба или :cautious: ....а има нешто интересно, џабе....одма се фаќаат 3-4 индијци со поефтина понуда и побрзо време...и со веќе искуство на тој сервис, со историја шо се вика...а јас нов таму....0 jobs, 0 earnings....:facepalm:

А ова Фиверр ако не го мрзи некој да објаснои накратко шо е?
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
92
Поени од реакции
53
А ова Фиверр ако не го мрзи некој да објаснои накратко шо е?
Фивер е многу просто.
Ти огласуваш и чекаш некој да ти купи.

пр. Јас ке ти обезбедам 200 релани лајкови за 5 долари....
Тоа се вика гиг. Вкупниот број на гигови кој мојш да го отвориш е 20.
Чекаш некој да ти купи, ти го исполнуваш ветеното и добиваш 4 долари, и еден долар оди провизија за фивер.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.711
Поени од реакции
6.649
Фивер е многу просто.
Ти огласуваш и чекаш некој да ти купи.

пр. Јас ке ти обезбедам 200 релани лајкови за 5 долари....
Тоа се вика гиг. Вкупниот број на гигови кој мојш да го отвориш е 20.
Чекаш некој да ти купи, ти го исполнуваш ветеното и добиваш 4 долари, и еден долар оди провизија за фивер.
Проблемот е што ти треба пејпал :mad:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Јас знам, здравје ќе оставиш за 2 долари месечна заработка.
--- надополнето: 28 октомври 2012 во 13:14 ---
Проблемот е што ти треба пејпал :mad:
Можеш одма да почнеш, пејпал e-mail нема да ти бара одма, се додека не побараш исплата. Од кога ќе се комплетира нарачката треба да поминат 2 недели за да можеш побараш да ти се сиплатат парите на пејпал.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.711
Поени од реакции
6.649
Јас знам, здравје ќе оставиш за 2 долари месечна заработка.
--- надополнето: 28 октомври 2012 во 13:14 ---

Можеш одма да почнеш, пејпал e-mail нема да ти бара одма, се додека не побараш исплата. Од кога ќе се комплетира нарачката треба да поминат 2 недели за да можеш побараш да ти се сиплатат парите на пејпал.
А мејлов за на фивер треба да е истиот од пејпал или не? И како е со исплатата, да не ебаваат нешто..?

Значи теоретски јас можам да си работам на ова 5 години да речеме и да се трупаат пари и ваљда тогаш ќе дојде пејпал и кај нас и ќе ми дојдат парите како на лото да сум добил :D
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
А мејлов за на фивер треба да е истиот од пејпал или не? И како е со исплатата, да не ебаваат нешто..?

Значи теоретски јас можам да си работам на ова 5 години да речеме и да се трупаат пари и ваљда тогаш ќе дојде пејпал и кај нас и ќе ми дојдат парите како на лото да сум добил :D
Не нетреба ист маил. Испалатата трае максимум 30 секунди. Да можеш и така да работиш па пред да идеш у пензија да си ги подигнеш парите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom