Занимлива информација од хрватскиот законик

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Let 3, 17 јули 2015.

 1. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.136
 2. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.949
  Допаѓања:
  3.065
  Може е нешто ново од европска унија. Овде засега не смејат да ви исклучат вода што порано пред 15-20 г. можеа без око да им трепни. Може се некои нови законски регулативи што можеби и ќе дојдат овде ако за ЕУ не се распадни пред да влезиме и ние таму :D
   
  На VaneStoilov му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ska Maniac

  Ska Maniac Бараба

  Член од:
  2 октомври 2013
  Мислења:
  3.623
  Допаѓања:
  3.490
  Имплементирано е ова и кај нас кај 25,17 % од населението. Претежно во северо-западниот дел на Македонија.
   
  На Donald Sikert, Факе, Torchyrus и уште 22 други им се допаѓа ова.
 4. Jedah

  Jedah

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  1.413
  Допаѓања:
  1.828
  Глупости. Што е тука во сопственост на корисникот? Броиолото е на дистибутерот, Инсталацијата од бандера исто, струјата ја купуваш.
  Можда е недозволиво да се исклучи цела зграда од 20 домаќинства заради 6 кој не плаќаат како што се правеше порано.
  Инаку за домаќинство поединечно незнам како би се бореле против неплаќачите? Со пцовки?
   
 5. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.442
  Допаѓања:
  962
  Мене самиот чин на исклучување ми е нецивилизиран. За неплаќачите постои Закон, Суд, Извршител...
   
 6. јас

  јас

  Член од:
  22 февруари 2007
  Мислења:
  7.076
  Допаѓања:
  1.938
  Хмм, интересно,

  Имајќи во предвид дека еден куп работи работат на струја Фрижидер(ќе ти се расипи храна), Телевизија (нема да ти го перат мозокот, т.е. нема официјалните известувања да ги слушаш), интернет (кој во последно време се смета за човеково право) и којзнај шо се друго можат да ти заебат со исклучување, можи има смисла.
  Директно те лишуваат од информации, ти ја расипуваат храната и сл... во превод ти се загрозени некои човечки права.

  Се сложвам дека има и други начини за да наплаќање. Ајде да го истуркаме за да го усвојат и кај нас.
   
 7. motodriver

  motodriver прв и последен

  Член од:
  12 февруари 2008
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  39
  Зависи на кој начин се врши исклучувањето. Доколку се исклучува од централа или од бандера која не се наоѓа на земјиште во приватна сопственост согласен сум со исклучувањето, меѓутоа доколку треба да ми тропнат на врата или да влезат на имот во приватна сопственост тогаш не смеат да исклучат без судски налог. Сепак се работи за приватно земјиште на коешто не смеат да влезат доколку не добијат дозвола од сопственикот или од суд. За неплаќачите како што рече и gurman2 си постои закон, суд, извршител.
   
 8. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.136
  Ти го купуваш приклучокот за струја, таа сега кошта околу 500 евра секој па и во време на СФРЈ плаќаше да биде приклучен на струја, така да сопственик на приклучокот си ти
   
  На Триптико му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.949
  Допаѓања:
  3.065
  не заборавај те дека сега сѐ се помодерни, техниката ќе им дозволи далечинско гасење на броило, како кај телефоните, тоа можеби ќе им биде следен чекор кон неплаќачите. Многу веројатно овој закон да е од европска унија обврска така да фактички не можат да ти влезат дома (во твоја сопственост) за да механички исклучат но ништо не ги спречува да го направат нивното броило нефункционално а со тоа ќе треба за да се пушти некој на диво го премости што автоматски е крадење струја. Има разлика помеѓу диво вклучување на броило и крадење од бандера а нив токму тоа им поентата.
   
 10. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.442
  Допаѓања:
  962
  Веќе ја имаат таа можност за далечинско исклучување. Инвестицијата во струјомерите им беше за да си ја подобрат наплатата. Прашање е колку е хумано некому да му ја прекинеш струјата, водата. Тоа што ќе се расипе храната во фрижидерите е најмал проблем. Што да кажат болните, немоќните, приклучени на разни апарати, кои ги одржуваат во живот
   
  На Sase_Ohrid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.518
  Струјата се плаќа. Корисникот и ЕВН имаат формален или неформален договор во кој стои ЕВН ќе испорачува струја а корисникот возвратно ќе плаќа
  Договорната обврска на ЕВН е да испорачува струја
  Договорната обврска на корисникот е да ја плати струјата
  Ако едната страна не ја извршува обврската - договорот се раскинува
  Ако ЕВН не испорачува струја - неможе да бара да и се плати
  Ако корисникот не плаќа - ЕВН не испорачува струја
  и крај
  Професорот Борче Давитковски предлагаше да се донесе закон според кој ЕВН не може да престане да испорачува струја ако корисникот не плаќа
  Тоа практично значи дека ако не плаќаш за струјата, стануваш должник и треба да платиш подоцна со пресметување на камата плус за казнена камата плус други трошоци
  Тоа е неповолно за корисникот
  Такво нешто би можело да се предвиди само ако корисникот се согласи да плати подоцна заедно со камата и заедно со казнена камата. трошоци за нотар извршител суд и тн.
  Што значи за ова треба да се потпише нов договор по кој корисникот се согласил на вакво нешто. Или вакви обврски да се предвидат уште во првиот договор.
  А замислете што ќе се случи ако ЕВН престане да испорачува струја а сепак бара да и се плати, ветувајќи дека подоцна ќе испорача струја
  Затоа јас сум против предлогот на Професорот
   
 12. StormRage

  StormRage Гостин

  беше... (информација од прва рака :D )
  сеа електронски се контролира и може да ја исклучат од било кого и било кога :)
   
  На Ska Maniac му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lazar31

  lazar31

  Член од:
  7 ноември 2011
  Мислења:
  1.917
  Допаѓања:
  1.989
  Имаше опција со броила на картичка а таа опција секако би се применила доколку евн ја изгуби можноста да исклучува а може и за да ги смали трошоците на работењето и истовремено постигне 100% наплата. Си купуваш при пејд картичка од трафика со колку сакаш количина на струја и трошиш додека имаш на картичката. Кога ке ја истрошиш картичката а не си купил друга нема да викаш евн ми ја исклучија струјата тие се виновници туку ке викаш не си купив картичка.... Како на при пејд мобилен..... Сметам дека ова е убава опција.
   
 14. Ska Maniac

  Ska Maniac Бараба

  Член од:
  2 октомври 2013
  Мислења:
  3.623
  Допаѓања:
  3.490
  Ако имаат нови саати за струја,али ако суште не ги смениле .....
   
 15. StormRage

  StormRage Гостин

  не, поделени се на реони на трафостаница, директно се исклучува од трафостаницата...
  Е сеа евн инвестира во овие пиздарии за да си ги зема парите а не во реновирање на инфраструктурата... Зато зимата цел запад немаше струја месец дена :) апаши мамеимеам
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: