Занимлива информација од хрватскиот законик

Член од
12 март 2009
Мислења
11.935
Поени од реакции
5.815
во Хрватска има друго, оврха ( од извршители) и има и иселување од станот ( деложација)... извршувањата ги праи една бирократска организација Фина(држава во држава) , а симптоматично е што има значителен број погрешни извршувања (блокирања на трансакциски), едноставно ако должникот не можат да наплатат ( или има врски кај нив) ќе се опне извршното решение на некој друг со исто име и презиме...и ако докаже дека е друго лице и не е должник, ке се спаси само од долгот, а трошоците на Фина не му ги враќаат. Незнам последново дали е и кај нас така ??
Всушност, најдобро е исклучување и тоа веднаш по одреден рок за плакање на долгот. Ако нема исклучување, може нечиј поголеми долгови да ти ги опнат и ако немаш пари за јак адвокат и да те Деложираат од станот. Посебно што некој им даал право да кажат сме ти пратиле сметка а поштарот не ти ја донел... значи јас сум за Припејд услуги, колку пари толку музика ама цехот да се знае, како у маркет, не кафански...
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
810
Поени од реакции
816
Може е нешто ново од европска унија. Овде засега не смејат да ви исклучат вода што порано пред 15-20 г. можеа без око да им трепни. Може се некои нови законски регулативи што можеби и ќе дојдат овде ако за ЕУ не се распадни пред да влезиме и ние таму :D
Па не би рекол дека не смеат. Барем селскиве водоводи. Мене во викендицата ми ја исклучија водата за неплаќање паушал од две години и ми бараа 5500 за нов приклучок. Автоматски дплгот од 3.500 ми стана 9000 денари. Имаат лешперска тактика за да го зголемат долгот а паушалот уште си тече, секој месец сметки стигаат.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
2.972
Поени од реакции
3.093
Па не би рекол дека не смеат. Барем селскиве водоводи. Мене во викендицата ми ја исклучија водата за неплаќање паушал од две години и ми бараа 5500 за нов приклучок. Автоматски дплгот од 3.500 ми стана 9000 денари. Имаат лешперска тактика за да го зголемат долгот а паушалот уште си тече, секој месец сметки стигаат.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Има закон за тоа. Не знам кој член е и како гласи но забрането е запирање на довод на вода поради неплаќање. Зависи можеби на што водовод е. Ако е некој селски со пумпи на струја оди преку селската месна заедница и тој паушал да е поделена сметка за струја и мајстори ако има некој дефект такви работи можеби тој закон не важи. Ако имаш саат за вода и плаќаш по потрешен кубик+одржување и такви работи тогаш не може да ти запрат. А ако запрат тужи слободно, исто како што извршител не смее да одземе фрижидер, бојле, машина за парење и слично така и вода не смее да се запре. Некој рекол дека без струја се може (така било скоро секаде во Мк до пред војната надвор од градовите) ама без вода не.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
810
Поени од реакции
816
Има закон за тоа. Не знам кој член е и како гласи но забрането е запирање на довод на вода поради неплаќање. Зависи можеби на што водовод е. Ако е некој селски со пумпи на струја оди преку селската месна заедница и тој паушал да е поделена сметка за струја и мајстори ако има некој дефект такви работи можеби тој закон не важи. Ако имаш саат за вода и плаќаш по потрешен кубик+одржување и такви работи тогаш не може да ти запрат. А ако запрат тужи слободно, исто како што извршител не смее да одземе фрижидер, бојле, машина за парење и слично така и вода не смее да се запре. Некој рекол дека без струја се може (така било скоро секаде во Мк до пред војната надвор од градовите) ама без вода не.
Баш барав во законот (не се сеќавам кој) пишуваше дека имаат право да ти исклучат вода поради неплаќање.
Можеш ли да ми посочиш во кој закон и кој член пишува дека не смеат да ти ја исклучат водата.
И јас размислував за тужба ама дигнав раце.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.935
Поени од реакции
5.815
маку оф топик, ама пак околу водата... во колективни станбени згради може да биде проблем и дса запре вода.. т.е. скапо да чини... имено вентилите се некаде во приземје во дворови ( узурпирани од тие во приземје), во шахти, а и опасно е да влезеш во шахта, од повеќе причини. Водовод сега не менува водомер ако не ти држи првиот вентил, т.е. ако затвара од долу ( цела зграда или некоја вертикала), наплаќа екстра за затварање, исто како ЕВН за безнаапонска состојба и БЕГ за испуштање вода од цела зграда
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
465
Поени од реакции
262
Треба и тужени сметки за комуналии да застаруваат зошто барателот не успеал да си наплати плус тоа судови, камати глупости се собира.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.935
Поени од реакции
5.815
na bratuced mi vo Zagreb mu isklucija struja vo vikendicata i si plati povtorno priklucuvanje, a bese vo pretplata so sostojbata na strujomerot ... demek mora da ja platis prvo smetkata a posle ke reklamiras deka si vo pretplata...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.935
Поени од реакции
5.815
еве нешто позанимливо... додека кај нас странските емисари го суспендираа мк правото, не мислам на декриминализацијата на клеветата, туку испаѓа граѓански не се гонело, дозволени се секакви навреди, повици на убивање и слично, во Хрватска има интересни оптужници, со закана и за 30 дена затвор !!
http://www.24sata.hr/sokantno/drugi-stih-slavonac-bi-zbog-becarca-mogao-cak-i-u-zatvor-444026
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.935
Поени од реакции
5.815
еве интересни случки од Хрватската судска пракса, 1. 1.таксист е осуден на 4 години затвор за силување на 21г туристка само на основа на нејзин исказ, без никакви форензички докази или сведоци.. препознавањето на возилото не може да биде доказ бидејќи возилото е во јавна употреба...

Hvarskom taksistu četiri godine zatvora za silovanje mlade Irkinje

http://www.dalmacijanews.hr/clanak/ew2i-hvarskom-taksistu-cetiri-godine-zatvora-za-silovanje-mlade-irkinje#/clanak/ew2i-hvarskom-taksistu-cetiri-godine-zatvora-za-silovanje-mlade-irkinje

2. познатиот тајкун Хорватинчиќ, познат по газења на луѓе со кола, осуден е на условна казна за усмртување на италијански туристи во едрилица а која ја прегази со својот глисер...освен тоа тој ги тужел и децаата на жртвите за надомест на штетата на глисерот од 214.000 евра....
http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/presuda-u-sibeniku-tomislav-horvatincic-je-kriv-za-nesrecu-447544
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.935
Поени од реакции
5.815
1980. - Horvatinčić je na pješačkom prijelazu UBIO Mandu Vučković a njenu kćer teže ozlijedio

1989 - Horvatinčić je u Aleji Bologne UBIO Nadu Petrović

2009 - na Žumberačkom putu OZLIJEDIO je obitelj iz Svete Nedelje

od 1999. do 2011. počinio je 31. prometni prekršaj

16. kolovoza 2011. UBIO je Francesca Salpietra i Mariellu Patelli Salpietro.

Za sva ta ubojstva, ozljede i prekršaje dobio je samo dvije uvjetne kazne, nikada mu nje oduzeta dozvola niti izrečena zabrana upravljanja bilo čime.

Pa di ćeš većeg terorizma? I to pod zaštitom pravosuđa, države i politike!

Овој хрватски Тајкун има згазено до смрт 4 луге, неговата репутација е од 1980 !!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.935
Поени од реакции
5.815
не е од Хрватскиот, од Словенскиот суд е ... ама актуелно..

Slovenija: Afera Patria nakon 10 godina otišla je u zastaru
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.935
Поени од реакции
5.815
новиот министер за бранители :cool: се пријавил на адреса на субстандардна дрвена брвнара... Но некој граѓанин не можел да се пријави ниту на сопствената стара куќа.... ( му ја одземале личната карта)
"On ima prebivalište u baraci, a meni ne daju u vlastitoj kući"

http://www.24sata.hr/sudbine/on-ima-prebivaliste-u-baraci-a-meni-ne-daju-u-vlastitoj-kuci-458552
 
На врв Bottom