Замонашување

Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
.

Познавам луѓе (како тебе) коишто се мајтапат со христијаните, бидејќи не се свестни дека повеќе од сите хотели, куќи, згради, ниви, села, бизниси, банки, градови, држави, континенти, ... па дури планети и ѕвезди небесни, е богатството што Го наследуваат Чедата БОЖЈИ!

Секој што остави куќа, или брат, или сестра,
или татко, или мајка, или жена, или деца, или ниви, заради Моето Име
ќе наследи стопати повеќе и ќе добие живот вечен.
И мнозина први ќе бидат последни, а последните - први.


(Ев.Матеј 19:29+)

.

Ко да си има проблем со егото овој вашиов, не?
 
D

Drima94

Гостин
Еве уште еден на кој што му треба златното теле, за да го опипа, сфати, ... да му се поклони. :ROFLMAO:







.
никаков доказ не ми даде со ова ... ок јас верувам во зевс....колку јас што имам факти дека зевс постои толку и ти имаш за госпо..
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
никаков доказ не ми даде со ова ... ок јас верувам во зевс....колку јас што имам факти дека зевс постои толку и ти имаш за госпо..

Без гајле биди : зевс на зевсеците (или како и да се наречувате),а Христос на христијаните! :)

.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.775
Поени од реакции
8.053
никаков доказ не ми даде со ова ... ок јас верувам во зевс....колку јас што имам факти дека зевс постои толку и ти имаш за госпо..
Mислиш, во Ѕе?

Богот Ѕе е врховен бог, бог на летата и на светлината(сонцето)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Ко да си има проблем со егото овој вашиов, не?
.
Кога ќе бидеш спремен - од Љубов и за Љубов - да напуштиш се’ во иманентниот свет и дури да ја дариш и последната капка крв, тогаш засигурно нема да зборуваш и прашуваш за его, нашиов, вашиов, ... (y)

.
 
D

Drima94

Гостин
Mислиш, во Ѕе?

Богот Ѕе е врховен бог, бог на летата и на светлината(сонцето)
Зевс-бог во грчката митологија, бог на небото,громот,молњата...btw не верувам и во него тоа беше чист сарказам :S
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
.
Кога ќе бидеш спремен - од Љубов и за Љубов - да напуштиш се’ во иманентниот свет и дури да ја дариш и последната капка крв, тогаш засигурно нема да зборуваш и прашуваш за его, нашиов, вашиов, ... (y)

.
Знам, знам, уживај ;)
 
Член од
21 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
3
Ме интересира како би можела да се замонашам односно кај треба да се обратам? И дали доколку еднаш се замонашиш не можеш да се откажеш од тоа? Се надевам не е така чим не е ни неопходен услов невиноста,затоа што некои си имаат деца како сите останати луѓе.
има повеќе манастири со монахињи, има и празни но подобро е да одиш каде што има сестринство..инаку тој подвиг е многу тежок и верувај ми само ако немаш доволно љубов кон Бога нема да можеш да издржиш..животот во манастир е според типик, стануваат рано, имаат служба, јадат малку имаат послушанија и не е воопшто едноставно...имаат игумен/игуманија..инаку оди 1 недела во некој манастир, би ти препорачала Рајчица, види како е животот, распрашај се за нив, и одлучи дали ке живееш така..не се секирај што велат другите те убедувам дека ке бидеш среќна, монаштвото воопшто не е комплицирано и лошо како што велат..инаку прво си искушеник 2-3 години и тогаш е тоа како проба..после има чин на монашење и таму ти го менуваат името (побарај на јутјуб за тоа), доколку го сакаш тоа прво оди во најблиската црква и прашај го свештеникот..послем најди си прилагоден манастир..оди во Рајчица..како што ти кажав.игумен е о. Партениј и има 10тина сестри..многу се љубезни и ке те прифатат одма..има гости таму секогаш и е бесплатно..Бог да ти поможи! (извини шо пишам толку касно)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.867
Знаете што ме интересира другари а не ми текнало да прашам ? Како студираат калуѓериве ? Ајде за тоа како го организираат студирањево јасно е дека тераат вонредно него кој го финансира студирањево немам поим ? Сум слушнал дека некои од монасите завршуваат и по неколку факултети од кога ке се замонашат, баш интересно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Знаете што ме интересира другари а не ми текнало да прашам ? Како студираат калуѓериве ? Ајде за тоа како го организираат студирањево јасно е дека тераат вонредно него кој го финансира студирањево немам поим ? Сум слушнал дека некои од монасите завршуваат и по неколку факултети од кога ке се замонашат, баш интересно.
Точно...

Кај Отец Наум рецимо, монасите стекнуваат научни титули и од световните науки, така да не им недостасува и духовно и овосветовно познавање на рабоќето.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.670
Поени од реакции
11.710

Една форма на иницијација, во овој случај христијанството. Тие и за ова имаат друг збор измислено, замонашување.
По мое мислење треба да е забрането снимање, но тие си знаат најдобро.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom