Замонашување

D

Drima94

Гостин
(променето од модератор) општеството не напредува со "бога" туку со нуклеарна физика..од каде правото ? па нели сам кажа погоре дека секој има право на слобода...
 
D

Daedalus

Гостин
@NikolaMKD91 и @Drima94 , олабавете со навредливите изрази. Не мора да користите „глуп си“, вежбаш „глупоќа“ и слични ствари за да докажете поента.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
(променето од модератор) општеството не напредува со "бога" туку со нуклеарна физика..од каде правото ? па нели сам кажа погоре дека секој има право на слобода...
А како ти дефинираш напредок? Колку повеќе ја уништуваме природата толку понапредни сме?[DOUBLEPOST=1414253582][/DOUBLEPOST]
Никој не бара да ги оправдуваш твоите одлуки и желби. Замоношувањето е смешно според мене и не е уопште начин за добивање на позитивна енергија. Башка и ако си го сметаш животот за бескорисен и без смисла сигурно таму нема да ја најдиш смислата. Ама ти си знаеш, возрасна си, сама одговараш за своите одлуки. Само да не биде после ко цурава што ја знам со муабети од типот, леле каква тортура беше тоа. Преиспитај се уште еднаш за ова.
Зашто да не си ја најде смислата како монахиња? Зарем на форумов и на факс ќе си ја најде смислата. За да споредуваш едно со друго треба дс имаш искуство а ти никогаш не си била монахиња така никогаш нема да знаеш.[DOUBLEPOST=1414253797][/DOUBLEPOST]
Ne ti preporacuvam ni tebe nitu na bilo koj zamonasuvanje. Vrvnoto nivo na duhovnost i mir se dozivuva samo so rabota na sebe... Nikako poinaku. Ako pak mislis deka ke najdesh mir tamu ne bi rekol. Isto taka i ako gledash beganje od problemite ne e zamonasuvanjeto resenie. Najgolem blagoslov e da ziveeme megju obicnite lugje i da im pomagame i sluzime ova ke ti go kazat i samite monasi. Za zal nasata religija hristijanstoto spomenuva i uci mnogu malku za duhovnosta taka da i da dozivuvate duhoven razvoj toa ke bide do odredeno nivo i tolku. Postoi edna prekrasna vistinska prikazna za Buda. " Buda so svoite sledbenici odlucil da zivee pokraj edna reka i gi navel sledbenicite i samiot sebe na asketski zivot pa duri i jadele samo po edno zrno oriz sekoj den se so cel da doznae koja e vistinata na zivotot i naseto postoenje. Meditiral so meseci i godini ama do odgovorot nikako nedosol. Edno tipicno utro posle 6 godini asketski zivot niz rekata pominal eden camec i vo camecot sedele eden star muzicar i negoviot ucenik mladiot gitarist. Vo tie nekolku sekundi koga pominuvale pred Buda i sledbenicite toj od stariot muzicar slusnal: (Stariot muzicar obrakjajki mu se na ucenikot) Vidi sinko ako zicava na gitarava e prezategnata taa ke pukne i ke se unisti a dokolku e labava taa ke nemoze da funkcionira. Blagodarenie na porakava pratena od stvoritelot Buda ja svatil i prifatil porakata go dobil konecniot odgovor go smenil imeto vo Sidarta i trgnal da zivee vo narodot. "
Капитализмот и во духовноста влезе, духовноста се постигнувала со работа врз себе?[DOUBLEPOST=1414254450][/DOUBLEPOST]
Нема ништо по бескорисно од тоа животот да го посветиш на нешто безмислено..
И што е според тебе е смислата на животот? Сигурен си дека замонашувањето е бесмислено а ти тоа што секојдневно го правиш има смисла за некој друг освен тебе? Што ако постојат рај и пекол а она заврши во рајот а ти во пеколот? Кој се заебал после?
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
И што е според тебе е смислата на животот? Сигурен си дека замонашувањето е бесмислено а ти тоа што секојдневно го правиш има смисла за некој друг освен тебе? Што ако постојат рај и пекол а она заврши во рајот а ти во пеколот? Кој се заебал после?
Како знаеш ти дали ја заслужувам да одам во пеколот?Што ако сум агностик,а правам добри работи?Зашто услов за да отидеш во рајот е да си го базираш животот на сведоштва на луѓе кои живееле пред 2000 години и мислеле дека Земјата е плоча?

А за девојката што прашува,искрено мислам дека попаметно е да се вклучи во некои хуманитарни организации каде ќе биде од корист на оние на кои им е потребна помош,а за тоа со рајот незнам,не ми е јасно само како многу луѓе знаат и говорат со таква самодоверба.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
А како ти дефинираш напредок? Колку повеќе ја уништуваме природата толку понапредни сме?[DOUBLEPOST=1414253582][/DOUBLEPOST]
Зашто да не си ја најде смислата како монахиња? Зарем на форумов и на факс ќе си ја најде смислата. За да споредуваш едно со друго треба дс имаш искуство а ти никогаш не си била монахиња така никогаш нема да знаеш.[DOUBLEPOST=1414253797][/DOUBLEPOST]
Капитализмот и во духовноста влезе, духовноста се постигнувала со работа врз себе?[DOUBLEPOST=1414254450][/DOUBLEPOST]
И што е според тебе е смислата на животот? Сигурен си дека замонашувањето е бесмислено а ти тоа што секојдневно го правиш има смисла за некој друг освен тебе? Што ако постојат рај и пекол а она заврши во рајот а ти во пеколот? Кој се заебал после?
Sto za tebe pretstavuva rabota na sebe ?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Како знаеш ти дали ја заслужувам да одам во пеколот?Што ако сум агностик,а правам добри работи?Зашто услов за да отидеш во рајот е да си го базираш животот на сведоштва на луѓе кои живееле пред 2000 години и мислеле дека Земјата е плоча?

А за девојката што прашува,искрено мислам дека попаметно е да се вклучи во некои хуманитарни организации каде ќе биде од корист на оние на кои им е потребна помош,а за тоа со рајот незнам,не ми е јасно само како многу луѓе знаат и говорат со таква самодоверба.
Зошто условот е тој незнам али услов си е услов.
Говорат од интуиција, едноставно се сигурни дека животот неможе да исчезне и да не се појави во друга форма.[DOUBLEPOST=1414259377][/DOUBLEPOST]
Sto za tebe pretstavuva rabota na sebe ?
Работа е трошење на енергија за единица време. Е ајде де, баш ме интересира како ти ја гледаш разликата меѓу духовна и материјална работа?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Зошто условот е тој незнам али услов си е услов.
Говорат од интуиција, едноставно се сигурни дека животот неможе да исчезне и да не се појави во друга форма.[DOUBLEPOST=1414259377][/DOUBLEPOST]
Работа е трошење на енергија за единица време. Е ајде де, баш ме интересира како ти ја гледаш разликата меѓу духовна и материјална работа?
Matrijalnata rabota gradi,obezbeduva matrijalni nesta sto se minlivi i netolku bitni za mene. Dodeka rabotata na karakterot, na problemite vo nas, na nasata percepcija i na kraj rabota na duhovno nivo toa za mene pretstavuva rabota na sebe. I definitivno ima neprocenliva vrednost. Probaj ke pravime muabet. :)
 
D

Daedalus

Гостин
Избришани се неколку мислења и @Butterfly27* беше опоменат/а за несоодветна содржина. Олабавете со навреди и тролање, девојчето не отворило тема за да слуша ваши навреди и заклучоци за тоа дали животот и' е корисен или не.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Замонашување е сериозна промена во животната траекторија. Размисли како би те прифатила средината во иднина доколку го прекинеш тој начин на живот. Знаеш дека живееме во нелиберално општество.
 
Член од
9 октомври 2009
Мислења
199
Поени од реакции
98
Почитувана @StayVoice ,
убаво е да бидеш невеста Христова и да го примиш ангелскиот чин.
За да бидеш замонашена, прво треба да бидеш крстена во источно-православната вера. Потоа, да појдеш во некој женски манастир и да побараш од мајката игуманија (или од духовниот настојател на манастирот), да те примат во сестринството. Нормално, игуманијата може да те испраша и во зависност од одговорите што ќе ги дадеш (кои треба да бидат искрени), ќе те прими или ќе те врати. По примањето почнува искушеничкиот период, кога ти ќе бидеш најмала во сестринството и од тебе ќе се очекува и најмногу работа... :) По извесен период од најмалку шест месеци, а некогаш и многу подолг (години и децении) во зависност од твојата послушност, вредност, духовен напредок итн, игуманијата и владиката ќе ти предложат да се замонашиш. На монашењето, се даваат 3 завети, кои не се играчка! Тие завети се: послушание(се откажуваш од својата волја, и истата ја предаваш на мајката игуманија), целомудрие(откажување од блудот и тоа од секој вид) и сиромаштво(повеќе не поседуваш ништо, дури ни мантијата која ќе ја облечеш не е твоја). Владиката ќе те праша дали доброволно и свесно ги даваш тие завети, зашто ако ги прекршиш, ти одиш во духовно самоубиство. Т.е. оној монах кој ќе ги прекрши 3. завети, тој веќе сам се осудил за пеколот.
Во периодот на искушеништвото, ако се премислиш и го напуштиш манастирот, тоа воопшто не е страшно. Но, откако ќе се замонашиш, ако самостојно се размонашиш (а никој друг не може да те размонаши), тогаш не надевај се на спасението!
Сума сумарум, монаштвото не е играчка, иако еден период во нашата (Македонската) Црква така беше сфаќано. Доколку сериозно сакаш да се замонашиш, појди во неколку манастири и поседи неколку седмици, да видиш како се одвива животот таму (и духовен: пост, молитви итн, но и послушанијата и разните работни задачи кои што ги имаат сестрите).
За крај би ти ги препорачал манастирите: „Успение на Пресвета Богородица“ во Јанкоец- Ресен и „Свети Спиридон“ во Злетово.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.
Мора ли монахот (монахињата) исто така да ги почитува муслиманите како свои родители и да се чувствува како нивно дете, или тоа е само на доброволна база?


Ова го прашувам, бидејќи Христовото и Апостолското учење е одлучувачко поинакво од некои учења на известни традиции, кои што самите себеси се представуваат како единствените вистински следбеници Христови!

.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
За крај би ти ги препорачал манастирите: „Успение на Пресвета Богородица“ во Јанкоец- Ресен и „Свети Спиридон“ во Злетово.
со колку звезди се овие два? има ли официјално рангирање, па да одбере невестата христова саглам манастир.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
со колку звезди се овие два? има ли официјално рангирање, па да одбере невестата христова саглам манастир.
.

Познавам луѓе (како тебе) коишто се мајтапат со христијаните, бидејќи не се свестни дека повеќе од сите хотели, куќи, згради, ниви, села, бизниси, банки, градови, држави, континенти, ... па дури планети и ѕвезди небесни, е богатството што Го наследуваат Чедата БОЖЈИ!

Секој што остави куќа, или брат, или сестра,
или татко, или мајка, или жена, или деца, или ниви, заради Моето Име
ќе наследи стопати повеќе и ќе добие живот вечен.
И мнозина први ќе бидат последни, а последните - први.


(Ев.Матеј 19:29+)





.
 
D

Drima94

Гостин
.

Познавам луѓе (како тебе) коишто се мајтапат со христијаните, бидејќи не се свестни дека повеќе од сите хотели, куќи, згради, ниви, села, бизниси, банки, градови, држави, континенти, ... па дури планети и ѕвезди небесни, е богатството што Го наследуваат Чедата БОЖЈИ!

Секој што остави куќа, или брат, или сестра,
или татко, или мајка, или жена, или деца, или ниви, заради Моето Име
ќе наследи стопати повеќе и ќе добие живот вечен.
И мнозина први ќе бидат последни, а последните - први.


(Ев.Матеј 19:29+)





.
доказ ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom