Замонашување

Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
Ме интересира како би можела да се замонашам односно кај треба да се обратам? И дали доколку еднаш се замонашиш не можеш да се откажеш од тоа? Се надевам не е така чим не е ни неопходен услов невиноста,затоа што некои си имаат деца како сите останати луѓе.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Можеш да се откажеш. Познавам една девојка која отиде во манастир, се замонаши и после две години се врати дома и си го продолжи животот како никогаш да не била калуѓерка...

А зошто побогу би сакала да се замонашиш?!o_O
 
Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
Едноставно ќе си го променам мојот моментално бескорисен живот,ќе се наполнам со позитива,со мир,па кога ќе се вратам ќе имам сила да градам кариера.Така некако :P
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Оди во црква или во манастир и распрашај се, ќе ти кажат што и како треба за да се замонашиш. Иначе мислам дека можеш после да се откажеш од тоа да бидеш монахиња.

Но во однос на ова што го кажа стварно ме чудиш:confused:
Едноставно ќе си го променам мојот моментално бескорисен живот,ќе се наполнам со позитива,со мир,па кога ќе се вратам ќе имам сила да градам кариера.Така некако :P
Ако ја гледаш верата и манастирот како хотел/одмаралиште да знаеш дека си го утнала правецот. Ако ти е за да се издуваш и за да собереш сила, оди во некој хотел некаде на планина, одмори се, разговарај со некој близок, кажи си ја маката, ќе ти олесни и ќе продолжиш понатаму:)
 
Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
Не носи премногу брзи заклучи.Тој ми беше многу површен одговор,имам јас и многу потемелни причини кои не сакам и не морам да ги споделам.Хотел? Не ја сфаќам таа споредба,затоа што и во обичниот живот човекот може да се води по принципите на религијата.Ако мислиш дека имам потреба да се издувам,погрешно си ме протолкувала,но не е страшно :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Едноставно ќе си го променам мојот моментално бескорисен живот,ќе се наполнам со позитива,со мир,па кога ќе се вратам ќе имам сила да градам кариера.Така некако :P
Направи го корисен. Не ти треба замоношување за тоа. Зар стварно мислиш оти таму ќе ја добиеш потребната позитивна енергија?
 
Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
Сакам да го добијам одговорот на темава.До каде ќе стасаме ако ги објаснуваме и оправдуваме на секого своите желби и одлуки? До никаде.Така што ќе ви бидам благодарна,ако ме одслободите од такви прашања,понатака :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Едноставно ќе си го променам мојот моментално бескорисен живот,ќе се наполнам со позитива,со мир,па кога ќе се вратам ќе имам сила да градам кариера.Така некако :P
Не ме сфаќај погрешно, ама кариери не се почнуваат во манастири.

Си чула за некоја наша јака бизнисменка на која и упалила креативната сијалица после двогодишен престој во, да речеме, Свети Јован Бигорски?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.656
@StayVoice
Аплицирај на http://www.spe.org.mk/. Испрати CV, па тие ќе ти кажат кој манастир има слободни места каде што можеш да се замонашиш.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Аплицирај замисли те одбијат самоубиство :pos:Апликацијата ќе се разгледа ви благодариме после 1 недела влеговте во потесниот круг после 2 недели за жал не успеавте да влезете :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom