Закопани работи

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Излеа има многу будали со детектори во Македонија . . . често имам забележувано некоја тригонометриска точка (тоа е висинска точка на планина која се стабилизира така што се копа дупка каде се става некоја бакарна или железна плоча и над неа бетон или камења) да биде раскопана и уништена . . . сигурно си мислат дека има нешто закопано таму и ете . . . :roll:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Batistuta напиша:
Излеа има многу будали со детектори во Македонија . . . често имам забележувано некоја тригонометриска точка (тоа е висинска точка на планина која се стабилизира така што се копа дупка каде се става некоја бакарна или железна плоча и над неа бетон или камења) да биде раскопана и уништена . . . сигурно си мислат дека има нешто закопано таму и ете . . . :roll:
Па така некако си мислеле и тие од Турција..
Еден од Македонија да најде такво нешто и после можеме море да си купиме :)
 
Член од
12 јули 2005
Мислења
5
Поени од реакции
0
Golemo bogatsvo ima na Zajcev Rid, Jas pamtam povece pati koga sme idele tamu da vidime sto nasle.. koski, razni skulpturi(proceniva deka se raboti za II vek), pamtam postarite ni kazuvaa deka tuka bila starata Rimska banka koja bila totalno unistena vo zemjotres, isto taka pamtam ednas koga ni bese i zabraneto da vidime sto ima, mestoto e tocno izmedju Zajcev Rid-Zlokucani-Crkvata Sv.Trojca(s.Bardovci).

Isto taka imase eden postar sto mi kaza za edno mesto vo Tetovsko, Tursko zlato ostaveno, taa lokacija ke si ja cuvam tajnost, oti planiram nekoj den... :lol:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Marko31 напиша:
Golemo bogatsvo ima na Zajcev Rid, Jas pamtam povece pati koga sme idele tamu da vidime sto nasle.. koski, razni skulpturi(proceniva deka se raboti za II vek), pamtam postarite ni kazuvaa deka tuka bila starata Rimska banka koja bila totalno unistena vo zemjotres, isto taka pamtam ednas koga ni bese i zabraneto da vidime sto ima, mestoto e tocno izmedju Zajcev Rid-Zlokucani-Crkvata Sv.Trojca(s.Bardovci).

Isto taka imase eden postar sto mi kaza za edno mesto vo Tetovsko, Tursko zlato ostaveno, taa lokacija ke si ja cuvam tajnost, oti planiram nekoj den... :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Член од
25 август 2005
Мислења
98
Поени од реакции
2
Abe nema nisto u Tetovo. Kakvo tursko zlato. Postarot gospod znae so son sonuel. Aj utre te cekam u Te da go podignes zlatoto Ok?Postarot...... Hahahahahahaha :D :D
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Baba mi mi kazuvase deka so boza, malter, jajca i ne znam uste sto se pravela smesa ista po boja kako na karpa! Starite porano kriele zlato vo pesteri i go zatvarale mestoto so taa smesa! Nisto cudno...... a za ova imam slusano i od drugi.....
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Na fax. imav eden kolega od kumanovo koj mi kazuvase interesna prikaska demek vistina bilo.Prikaskava odi vaka:
Vo edno kumanovsko selo(ne mi teknuva na imeto) na temelite od poranesna crkva e napravena dzamija,vo odredeno vreme na odreden den vo tocno vreme odnosno ko ce bil denot na crkvata mislam sveti ilija bese sonceto frlalo blesok i na vrvot od dzamijata se pokazuval krst od soncevi zraci.Vo selovona toj den nikoj ne vleguval vo dzamijata , a legendata vikala ako se vlezi vo dzamijata vo toa vreme dodeka stoi krstot mozi da se zemi zlato i drugi bogatstva,ama mora dsa izlezi do toj tajming.dosega imalo 2-ca vlezeno i 2-cata go propustile tajmingot odnosno se podzabajve.
A posledicite bile fatalni demek se ostanale rajat od mozoko.
 

Bale82

Bwagojce
Член од
22 април 2005
Мислења
227
Поени од реакции
4
WoW па колку ме заинтересиравте да го прочитам овај Topic ....
Има еден куп вакви работи некои се за верување некои е сеа видете вие.
Инаку во Битолско Мариово (Старавина, Брод) така нешто на тој простор се протегал фронтот во Првата Светска војна па скапоцените работи шо ги краделе Французите, Србите, Бугарите, Германците и триста ми ти други народи и народности го криеле златото во тој предел.
Пред неколку години кога беше пописот ме имаа пуштено во тој предел во Битолско Мариово и шо да ви кажвам местото е сам приказ треба да се види а и ако застаните со некој постар да правите муабет сигурно ќе ви каже некоја јака прикаска. Јас имав среќа да ми кажат за еден Французин кој дошол таму за да си го види гробот на татко му ил дедо му (незнам точно) демек таму бил закопан, шизикот бил дојден и со карта отприлика како се викало местото и каде да го барал гробот, и со помош на мештаните отишол на местото и таму нашол ковчеџе со злато и неколку вина. нешто така беше приказната е сега колку е за вервање незнам ама мене ми помина некое време додека ја слушав.

Еј ако некој потекнува од тој предел супер би било да каже некоја слична прикаска или пак да праша баба или дедо да му кажат за да ни ја прераскаже.
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Mad Maxx напиша:
Imam eden prijatel,aka cesto po planini so detektor za metal i bara bog go znae sto...
Mi kazuvase za edna slucka so mu se desila pred nekoe vreme.
Pod drvo nekoe toa detektorot pocnal da pokazuva deka ima nesto ali demek pravilo bilo pred da se iskopuva da se posipelo brasno i da se ostavi da prenoki taka.Rano po sabajle trebalo da se proveri mestoto i trebalo da ima nekoja traga na brasnoto,demek sto trebalo da se dade za da moze bezbedno da se izvadi so i da e vnatre.Najcesto imalo tragi od kokoska ili nekoe drugo domasno zivotno.Arno ama koga otisol zemzeljov na mestoto u brasnoto imalo traga od covecka noga(baralo covecka zrtva za da moze da kopa).
Normalno fatil maliov gz preku glava i fitilj doma,vise ne se vratil na toa mesto.E sea,mozda nekoj mu prael dubara ali aj bidi muz pa idi i proveri:)))
Haha me potseti na edna slucka od detstvo moe,oh ko ke mi tekne uste se smeam.
Dedo mi orajki edna niva so traktorot :):) napipal nesto pod zemja.
A seloto moe bilo polno so turci na vremeto pa i dosta zlato se ima najdeno po nivite vo seloto.
I sega normalno moite doma,mislam majka mi bese staile pepel li bese brasno li bese i kao ke cekaat utre da vidat kakvi tragi ke vidat ,hahaha se smeam i pisuvam.Arno ama utre ko ke vidat coecki tragi a toa ja i brat mi sme si igrale sigurno tamu.I sea normalno nie skoro da ne kazam za vlakno kjotekot si go dobivme "Zasto da gazime tamu,koga ne trebalo,trebalo zivotno da pomine a ne coek"!!!!

No posle tolku mislenje moite se resiija da idat i da kopaat pa da vidat so e toa.Iskopaa kjup golem,epten golem.Mislam sega toj kjup se naoga vo muzejot za arheoloski pronajdoci ili ne znam kako se vikase toj muzejot gore na Kaleto.Idete ako imate vreme prosetajte se i barajte eden kjup ,mislam pisuvase "pronajdeno vo dvorot na Ilija Srbov vo selo Oraovica"
Znaci da se vratam kaj kjupot,toj bese prazen na razocaruvanje na moite.Sigurno turcinot se vratil i si gi sobral dukatite a pak od starite doma i nekoja prikaska slusav za toj kjup,kao Turcite si gi kriele decata od Janicarite no so bi baral vo zemjata zakopan togas.Vo sekoj slucaj toj kjup se motase niz dvor dosta godini,se pikavme vo nego decata od komshilukot i se trkalavme niz dvorot na dedo mi.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
А што викате за вестиве у последниве денови,за фигуриве фатени на граница при обид за шверц?
Наводно најголеми нарачатели на оваа роба биле грци и срби кои наводно потоа ги препродавале за многу поголеми цени.:raz:
 
Член од
9 септември 2005
Мислења
81
Поени од реакции
3
Имам читано дека многу бродови големи несреќи ги снаоѓале кога тргнувале во потрага односно откопување на скриено богатство бо близината на шпанија.
 

MM

Член од
19 октомври 2005
Мислења
8
Поени од реакции
0
Mad Maxx напиша:
Imam eden prijatel,aka cesto po planini so detektor za metal i bara bog go znae sto...
Mi kazuvase za edna slucka so mu se desila pred nekoe vreme.
Pod drvo nekoe toa detektorot pocnal da pokazuva deka ima nesto ali demek pravilo bilo pred da se iskopuva da se posipelo brasno i da se ostavi da prenoki taka.Rano po sabajle trebalo da se proveri mestoto i trebalo da ima nekoja traga na brasnoto,demek sto trebalo da se dade za da moze bezbedno da se izvadi so i da e vnatre.Najcesto imalo tragi od kokoska ili nekoe drugo domasno zivotno.Arno ama koga otisol zemzeljov na mestoto u brasnoto imalo traga od covecka noga(baralo covecka zrtva za da moze da kopa).
Normalno fatil maliov gz preku glava i fitilj doma,vise ne se vratil na toa mesto.E sea,mozda nekoj mu prael dubara ali aj bidi muz pa idi i proveri:)))
Ако ова е вистина (тоа со жртвите) тогаш немаше да има ниту еден жив археолог.
Суеверие или приказни за глуп народ.

Извинете на искреноста.

Спонзорирано од http://razmisluvaj.org
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
MM напиша:
Ако ова е вистина (тоа со жртвите) тогаш немаше да има ниту еден жив археолог.
Суеверие или приказни за глуп народ.

Извинете на искреноста.

Спонзорирано од http://razmisluvaj.org
istina e , no ova se odnesuva samo kaj zakopanoto tursko zlato , znaci moze da padne kurban na arheolozite koi raskopuvaat prokolnato tursko zlato
 

MM

Член од
19 октомври 2005
Мислења
8
Поени од реакции
0
schtranga напиша:
istina e , no ova se odnesuva samo kaj zakopanoto tursko zlato , znaci moze da padne kurban na arheolozite koi raskopuvaat prokolnato tursko zlato
Се е тоа исто.
Ако не го колнеле турци тогаш го колнеле ацтеки, маи, гали, вандали, римјани, грци, египќани, кинези, монголи итн..... или само турска клетва фаќа?
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
MM напиша:
Се е тоа исто.
Ако не го колнеле турци тогаш го колнеле ацтеки, маи, гали, вандали, римјани, грци, египќани, кинези, монголи итн..... или само турска клетва фаќа?
ja imam slusnato samo za turska kletva , a ovie drugite kletvi sigurno fakaat ko i makedonskata kletva :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom