Закопани работи

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
сите места се проколнати мислам проколнат ќе биде тој што ќе го земе златото.единствено ако ти се сони,тогаш имаш право на него според мое мислење.а незнам точно има едно село прилепско,секој знаел дека под прагот на една црква имало злато,но никој не се осмелувал да го чепне - викаат машка глава да оставиш за да го земеш.има златна руда во мкд,ете прибилци демирхисарко ќе го спомнам таму бил мудурот,златото данокот на луѓето се собирал кај него и такви ствари.треба да бидеш задоволен со тоа што го имаш :smir: другото ако е наше ќе си дојде.:toe:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Ми кажувале мене, дека во Струшко, не сум сигурен кај која планина сеа беше. Во римско време, после походи, или не ти знам шо, римјаните се враќале по нашиве патишта. Кога биле баш во тие планини во струшко, ги фатила страшна зима, и сите се скриле во две пештери заедно со цело богатство шо го ограбиле при освојување. Арно ама, никој не ја преживеал зимата. И сега се вели дека има многу вампири, зомби, дракули или не ти знам шо, тоа биле римјаните, шетале по планината и го чувале златото.

Да и јас имам слишнато дека кај нас струшко има такви скриени богатства,но дека шетале некои зомби и незнам какви не чуда што ги наброја,не е витинска..Можеби има по некоја клетва,но затоа што не ни верувам во такви работи,не можам ни да поверувам дека може да ги фати...А за скриено богатство,па мислам дека беше пред година дена можеби и повеќе во струшкото село Октиси,во црква беа откопани златници,и тоа е укардено наводно од некои странци,и жителите на селото имале слушнато за тоа злато но заради суеверијата,друг си го наполнал џебот,за некоја клетва дали ги фатила,не знам затоа што не е дознаено ни кои се,истото мислам дека се случило и во една друга црква во истото село...Но се зборува дека имало многу мапи каде што има скриени богатства во струшко и тоа од римско време,но тие мапи ги поседувале странци....
 
D

DeviL_32`

Гостин
е баш еден мој другар ми кажуваше за ова...а не знам дали да верувам или не ...незнам шо да кажам :toe: Требело брашно да однадиш па трагите од брашно шо ќе бидат требе да утепаш ли или слично па ќе го добиеш златото... :С
 

Narkos

...::enter my mind::...
Член од
12 април 2007
Мислења
677
Поени од реакции
5
Да и јас имам слишнато дека кај нас струшко има такви скриени богатства,но дека шетале некои зомби и незнам какви не чуда што ги наброја,не е витинска..Можеби има по некоја клетва,но затоа што не ни верувам во такви работи,не можам ни да поверувам дека може да ги фати...А за скриено богатство,па мислам дека беше пред година дена можеби и повеќе во струшкото село Октиси,во црква беа откопани златници,и тоа е укардено наводно од некои странци,и жителите на селото имале слушнато за тоа злато но заради суеверијата,друг си го наполнал џебот,за некоја клетва дали ги фатила,не знам затоа што не е дознаено ни кои се,истото мислам дека се случило и во една друга црква во истото село...Но се зборува дека имало многу мапи каде што има скриени богатства во струшко и тоа од римско време,но тие мапи ги поседувале странци....
хехе не бев сериозен за зомби. Ми кажале дека римјаните уште го чуваат златото:vozbud:, не знам што значи тоа:toe:

А и погоре Busarce напиша дека е проколнато освен ако не сонуваш.
Мојот прадедо сонел едно место блиску до неговата куќа, во скопско Јурумлери. Тоа е одма до патот, па отишол таму и во 12 навечер истурил пепел. Следниот ден имало човечки траги. Неколку пати го правел тоа, и цело време излегувале човечки траги. Ама некој ден избегал од нива од кај шо работел со неговата фамилија, и отишол да копа на местото. Кога почнал да копа, почнало невреме и удрило гром на нивата. Цела фамилија на место му умрела, а тој избегал дома. И после си кажал не вреди за едно злато толку да се жртвува. До ден денес ништо нема на тоа место, освен грмушки. Требало бензинска да се гради, ама ништо и од тоа, не знам зошто...
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
За тоа селото у Струга мислам дека Радожда се вика,за каде што има такви ствари.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Мене ми рече еднаш дедо ми да не копам близу пат зашто нешто демек несреќа и сличен шит ке било. Иначе копајте луѓе какви клетви какви бакрачи. Тоа Турците сигурно не биле толку циции па и оставените пари да ги ги колнат..
 

Spore

Kalabangaa
Член од
11 јануари 2009
Мислења
148
Поени од реакции
3
Трагањето по злато со текот на времето преминува во зависна болест, така што човекот се заблудува само по тие работи и благодарение на секојдневните мисли, му се сонуваат само сонови за закопано злато. А што е најлошо таа болест е заразна. Секогаш луѓето кои што трагаат по злато не веруваат во прикаските дека може нешто лошо да им се случи, ако еднаш нешто најдат не помислуваат никогаш да запрат, од проста причина што човековото око е ненаситно.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ако го сониш значи е за тебе а ако го најдеш случајно подобро да го оставиш зш велет обично го чувале змии гуштери, а и ништо да не го чуват не е добро велет.

Еве сега еден сон од некоја жена, не е измама ова:

Му се сонило на некоја жена дека таму и таму имало скриени пари ама не знаела колку, ама во сонот му се рекло и дека за парите треби да даде една рака, односно да ја скрше или така нешто. И женава верувала во сонот ама не знаела колју пари се, ако се ногу ајде ке ја скрши, ама ако се малку за џабе раката и ништо не напрајла. :)
 

Ares

Immortall
Член од
3 февруари 2009
Мислења
154
Поени од реакции
11
Imam eden prijatel,aka cesto po planini so detektor za metal i bara bog go znae sto...
Mi kazuvase za edna slucka so mu se desila pred nekoe vreme.
Pod drvo nekoe toa detektorot pocnal da pokazuva deka ima nesto ali demek pravilo bilo pred da se iskopuva da se posipelo brasno i da se ostavi da prenoki taka.Rano po sabajle trebalo da se proveri mestoto i trebalo da ima nekoja traga na brasnoto,demek sto trebalo da se dade za da moze bezbedno da se izvadi so i da e vnatre.Najcesto imalo tragi od kokoska ili nekoe drugo domasno zivotno.Arno ama koga otisol zemzeljov na mestoto u brasnoto imalo traga od covecka noga(baralo covecka zrtva za da moze da kopa).
Normalno fatil maliov gz preku glava i fitilj doma,vise ne se vratil na toa mesto.E sea,mozda nekoj mu prael dubara ali aj bidi muz pa idi i proveri:)))
Да тоа е точно, само јас сум слушнал дека на местото се става пепел а не брашно, јбг језива работа:icon_neut
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Imam eden prijatel,aka cesto po planini so detektor za metal i bara bog go znae sto...
Mi kazuvase za edna slucka so mu se desila pred nekoe vreme.
Pod drvo nekoe toa detektorot pocnal da pokazuva deka ima nesto ali demek pravilo bilo pred da se iskopuva da se posipelo brasno i da se ostavi da prenoki taka.Rano po sabajle trebalo da se proveri mestoto i trebalo da ima nekoja traga na brasnoto,demek sto trebalo da se dade za da moze bezbedno da se izvadi so i da e vnatre.Najcesto imalo tragi od kokoska ili nekoe drugo domasno zivotno.Arno ama koga otisol zemzeljov na mestoto u brasnoto imalo traga od covecka noga(baralo covecka zrtva za da moze da kopa).
Normalno fatil maliov gz preku glava i fitilj doma,vise ne se vratil na toa mesto.E sea,mozda nekoj mu prael dubara ali aj bidi muz pa idi i proveri:)))
да да и јас сум слушнала за ова, кога одиш во потрага по злато на местото се посипува пепел (тоа слушнав) и утредента од какво суштество ќе има трага, тоа треба да се жртвува, па после да се ископа златото, а ако е стапка од човек, тоа значи дека е проколнато богатството и ако го откопаш ќе настрада некој од фамилијата,
дали да верувам или не, не знам, ама сум слушала многу за ова

Мене ми рече еднаш дедо ми да не копам близу пат зашто нешто демек несреќа и сличен шит ке било. Иначе копајте луѓе какви клетви какви бакрачи. Тоа Турците сигурно не биле толку циции па и оставените пари да ги ги колнат..
парите не ги закопувале Турците, туку покорениот народ кој ги криел парите за да не ги најдат душманите и мислејќи дека ќе ги пронајдат ги колнеле за аир да не најдат

И во Струмичко, во Беласица имало многу злато. За да се дојде до него требало да се следат знаци шо се глеале во точно определен дел од денот, на точно определено место, под некој агол низ планината.
Така барем ми кажувале на мене...
да и ова го имам слушано
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
zaebete vie prokletstva i ne znam sto . Eden drugar ima mnogu stara kniga , so mnogu zapisi i mapi . Golemite parcinja se nedostapni za nas . A sekade kade sto odevme na mestata potrosivme eden kup vreme i pari za da otideme do tamu i gec vat ? site bea otkopani . I kako fala imaa praveno ili spomen cesmi , ili ikoni ostavano ili spomenicinja . A tie prokletsvata se teski sranja za da ne se otkopa zlatoto . Bevme posledno vo edna pestera isti taka "prokolnata" e sega se slusaat svarno jezivi zvuci vnatre . Jebiga od vetrot e toa . Zaebeno e sto ima 13 kemanja nvatrre na sekoj kamen ima po eden znak . ako ne odis po znacite - ke ja naebis oti ima mnoooogu dlaboki dupki vo pesterata . Nemame oprema zatoa ne sme otisle do kraj . ama koj znae mozda eden den ke se oparime ;)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
Имам слушнато за вакви проклетства и тоа многу,а знам и еден комшија кој се збогати со пронајдено злато(доста барал,но и нашол,од тие пари направи добра куќа,пекара)но затоа ја изгуби ногата,му ја ампутираа...се онаа што не ни припаѓа на нас не треба да гибаме,златото е проколнато пред да се закопа...благодарам на такво богатство...
Еве и пример за кој сигурно го знам...Едни луѓе откако требале да се иселат од куќата им имаат кажано дека во бунарот имало злато...е сега кога сакале истото злато да го пронајдат и да го земат човекот кој требал да им го извади им барал курбан,морало едно машко дете да биде убиено...каква језива и глупава работа,така да истите се откажале од златото и сега живеат скромно и секако машкото дете кое требаше да биде курбан сега е маж со фамилија.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
75
Дедо ми (се дедовци на темава...) тврди дека имало злато закопано под куќата во која растел, ама никако да се раскопа да провери...:)
mene da mi kazat,jas ke go otkopam i ke si kupam nov kompjuter
 

Kajgana Shop

На врв Bottom