Законот на Телема

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Оф леле.По самиов империјализам што го вршиш се е јасно.Погледни си ја хистеријата во себе, па после зборувај.
Каква врска има моето подучување на помладите и кажувањето на вистината со хистерија?!? Претпоставувам дека си говеџа школа чим си на овој левел на размислување,апгрејдирај се, време е :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.713
Каква врска има моето подучување на помладите и кажувањето на вистината со хистерија?!? Претпоставувам дека си говеџа школа чим си на овој левел на размислување,апгрејдирај се, време е :)
Намалете со лични навреди, многу се возбудувате околу овие нешта... полека.
Сепак Законот на Телема: Прави што ти е волја не значи прави што сакаш :) Тоа го знаете веќе... сме го повторувале многупати.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
630
Поени од реакции
1.347
Види колкав пост. Зошто? За да се разбереме подобро. :)
Значи ти мислиш оти твојот пророк не бил во право со цитораната ти мисла, не е доволен успехот, делата нели... треба и на долго широко да се расправа во долги постови. :)

Мене Хепта понекогаш ми изгледа дека ја го контам твојпт пророк повеќе од ти самиот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.713
Значи ти мислиш оти твојот пророк не бил во право со цитораната ти мисла, не е доволен успехот, делата нели... треба и на долго широко да се расправа во долги постови. :)

Мене Хепта понекогаш ми изгледа дека ја го контам твојпт пророк повеќе од ти самиот.
Па зошто да не го разбираш Пророкот на Телема подобро од мене? Штета што е понекогаш...
Разбирањето на Пророкот значи дека практично знаеш да го искорстиш Законот на Телема во животот и ги разбираш хиероглифите на Мајсторот! Тоа не е лошо, одлично е.

Јас сакам на долго и на широко да ви зборувам за Телема и Магика... додека не ми здосади, нормално. Да ја разбираш Телема како што велиш, ќе знаеш малку тро поеќе од ваквите изјави околу „делата“ и „долгите постови“. Едноставно читај ги постовите и учи, пребарувај, наоѓај грешки... така ќе ме поправиш мене и јас ќе научам дополнително нешто, од туѓинец.

Реков, Телема е ново нешто - да нема луѓе да расправаат надолго и нашироко за овие работи, ти најмалку ќе имаше некаква идеја за овие нешта. Но, ете, сето ова пишување си има и позитивни и негативни страни... привлекува секакви и тоа е добро, бидејќи системот е таков.

П.С. Бидејќи не правиш разлика од Пророкот на Телема и Кроули како човек, погледни на интернет колку книги има напишано Кроули на тема Телема и Магика (и по колку страници). Човекот преку кој дојде Телема... можеби тоа е неговото Дело... или пак јас и ти повеќе разбираме од мртвиот Кроули понекогаш, се си бидува.
Многу едноставно мислите дека се нештата заради западните идеи на зен и источните философии... посложено е од тоа што мислите.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.802
Поени од реакции
29.352
бујрум кажи што е навредливото или навреден си што некој не е православен христијанин и што има свое мислење за нештата?
,,,nešto okolu tvojata vera, za da ne nagrduvash drugi veri,,,
Screenshot_20240214-230429-814.png
ova li e tvoeto veruvanje, magija , okultizam ,,,,i da ne go citiram Fransoa Rable od 16 vek negovata kniga,,,, sistemom pravi shto sakash se primenuva samo vo domashni uslovi,,,,
,,,tuka si moderator i ima da gi pochituvash site,,,a ne napađajki da ja branish tvojata Telema , koja patem recheno e predvesnik na anarhističkiot pokret,,,,a Boga mi i haosot vo celiot svet e samo delo i posledica na tvoeto veruvanje,,, pravi shto sakash,,,,
,,,ete do kade ne donese tvoeto uchenje,,,
Автоматски споено мислење:

iPS,,,ako mislish deka ne si za moderator,,, slobodno odi si,,,ne shto jas sakam,,,ti sam ke si zaminesh,,,ne pravi zamena na tezi,,,dali si tuka ili ne si tuka nene seedno,,,no bidi korekten barem prema samiot sebe,,,
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.713
Не е ова моето верување.

"Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон" не значи да правиш што сакаш. Тоа злобно го проповедаат оние од стариот еон, христијани и муслимани кои се плашат да се запознаат со Телема бидејќи се коси со нивните верувања или убедувања за животот и смртта.

Ако не те мрзи и навистина сакаш да знаеш што е разликата од волјата во Телема и да правиш како сакаш, разгледај наназад на темава, или јас да ти пронајдам и споделам тука за да знаеш подобро за нештата во иднина...

А не со сликичиња и површно читање сешто по нет... не е ова честитање празници па со сликици да ми мудруваш, тешко тоа да ти помине... злонамерно пишување од страна на статоеонските апологети, христијани посебно има милион, тоа развиено со векови, нема нешто паметно и со разбирање напишано од нив за другите... но што е тука е, мора да живееме со сите...

Но сега Телемитот е виновен, зборува негативно за ислам и христијанство... ха
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.802
Поени од реакции
29.352
Не е ова моето верување.

"Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон" не значи да правиш што сакаш. Тоа злобно го проповедаат оние од стариот еон, христијани и муслимани кои се плашат да се запознаат со Телема бидејќи се коси со нивните верувања или убедувања за животот и смртта.

Ако не те мрзи и навистина сакаш да знаеш што е разликата од волјата во Телема и да правиш како сакаш, разгледај наназад на темава, или јас да ти пронајдам и споделам тука за да знаеш подобро за нештата во иднина...

А не со сликичиња и површно читање сешто по нет... не е ова честитање празници па со сликици да ми мудруваш, тешко тоа да ти помине... злонамерно пишување од страна на статоеонските апологети, христијани посебно има милион, тоа развиено со векови, нема нешто паметно и со разбирање напишано од нив за другите... но што е тука е, мора да живееме со сите...

Но сега Телемитот е виновен, зборува негативно за ислам и христијанство... ха
,,, ako o si tolku siguren i ubeden vo tvoeto veruvanje zoshto ,,,go izbrisha mojot post,,,,neli sakash diskusija,,,ja dobi,,,i povtorno napađachki so navreda nastapuvash,,,ako ti e tolku jaka verata nemashe dacse plashish i da brishesh postovi koi ne ti se po volja,,,, se plashish od vistinata,,,,
,,,barash diskusija a begash od nea,,,kako da se diskutira so tebe konstruktivno,,,
,,,da tochno ,,, postirav napishsn fakt za tvojata religija,,,
,,, mislish deka so brishenje na tudjo mislenje ke ja zashtitish tvojata Telem,,,, sosema sprotivno napravi,,,
,,,dokazha deka imash sosema pogreshno veruvanje,,,
,,, ajde od pochetok,,,
Screenshot_20240214-230429-814.png
,,,dali e ovoa vistina ili ne,,,
,,,i ne,,, nemoj da begash od odgovor i da se kriesh pozadi moderatorskite alatki,,,
Автоматски споено мислење:

,,,ja izbrisha i @pozdrav eden topol
Автоматски споено мислење:

,,vo Telema ne postoi prorok,,,, postoi samo Krouli,,,
Автоматски споено мислење:

,,,uspea brzo da go vratiš tekstot,,, dobro e napreduvaš,,,
Автоматски споено мислење:

,,, kakov e ovoj zbor,,,za vera i vernici,,,od samonarechen vernik,,,
Автоматски споено мислење:

ups,,, pa ti si gi prefrlil postovite na tvoj teren,,, Gospode Bože , Hriste , Majko Bogorodice,,, prostete mu,,,na ova čedo Božije,,,
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.713
Не се губи полека.. Ништо не е избришано. Преместено е во соодветна тема. Доста креваш врева за глупости. Ако си ми налутен бидејќи го критикувам православното христијанство, помири се со тоа - нема да биде подруго и во иднина. И тоа не треба многу да те загрижува... гледај си патот и остави ги другите да си го туркаат својот пат...
Како што тие, свештениците критикуваат и сатанизираат сешто - може еден Телемит да каже два три збора за нивните ненаситни религии и да не им се срони бисерот ниту на мирјаните ниту на свештенството, нели :)

Ајде сега од почеток, сакам почетоци бидејќи ги поправаат нештата (батали српски, има на македонски преводи многу книги, а и на мојот блог текстови, не сме до толку батал како Македонци)!
  1. Оваа книга е диктирана во Каиро, помеѓу 12 и 13 часот, три последователни дена, на 8,9 и 10 Април, 1904 година. Авторот се нарече себе си Аиваз и тврдеше дека е „пратеник на Хоор-Паар-Краат“, т.е. пратеник на силите коишто сега владеат со Земјата, што ќе биде објаснето подоцна.
    Како можел тој да докаже дека е всушност суштество од вид посупериорен од секоја човечка раса, и со тоа овластен да говори со авторитет?
    Очигледно дека тој морал да покаже Знаење и Моќ какви што до сега ниеден човек не поседувал.
  2. 1708544225292.png Оваа Книга го објаснува универзумот.Основните елементи се Нуит – Простор, т.е. севкупните можности од сите видови и Хадит – било која точка која има искуство на тие можности (Оваа идеја, заради литерарни погоднисти, симболизирана е преку египетската божица Нуит, жена што се свива долу какo Свод на Ноќното небо. Хадит е симболизиран како Крилестиот Глобус во срцето на Нуит).
  3. Оваа Книга изложува едноставен Правилник на однесување.
    „Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон“.
    „Љубовта е закон, љубов под волја“.
    „Нема закон над прави што ти е волја“

    Тоа значи дека сите ние, Ѕвезди, треба да се движиме по нашите вистински орбити, како што е означено со природата на нашата положба, законот на нашиот растеж и импулсот на нашите минати искуства. Сите настани се подеднакво законити – и секој е долгорочно неопходен за сите нас, теоретски гледано; но во практиката, само еден акт е законит за секого од нас во било кој даден момент.
    Од тука, Должноста се состои во одлучувањето да се искуси вистинскиот настан од еден до друг момент на свеста."
- Книга на Законот, Мал Вовед (целиот текст познат како Еквинокс на Боговите го има во македонскиот превод на „Магика, Книга 4“)

И исто твоето погрешно разбирање на „Прави што ти е волја“ дека значи да правиш како ќе ти текне во твојот ум туку така, еве мала лекција, за да не грешиш од незнаење:

„“Секој маж и секоја жена е ѕвезда”, а секоја ѕвезда се движи по утврдена орбита без мешање. Има доволно место за сите; единствено нередот создава конфузија. Од овие разгледувања треба да биде јасно дека “Прави што ти е волја” не значи “Прави што сакаш”. Тоа е апотеоза на Слободата; но тоа е исто така и најстрого можно ограничување. “
- Порака на Мајсторот Терион

Ова знам дека е премногу и дека нема ниту да го читнеш, ти сакаш да се расправаш со мене за небитни работи, бидејќи немаш ништо со религиите и верувањата. Сето тоа за тебе се сликици и поздрави, а тоа ќе го поправиме тука... :)

П.С. Ако може и не ти е тешко да префрлиш на кирилица, ова со ,,, и латиница заморува кога се чита подолг текст, не можам да те сфатам сериозно со вакви ,,, и сецкања на реченици. Благодарам.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.802
Поени од реакции
29.352
Не се губи полека.. Ништо не е избришано. Преместено е во соодветна тема. Доста креваш врева за глупости. Ако си ми налутен бидејќи го критикувам православното христијанство, помири се со тоа - нема да биде подруго и во иднина. И тоа не треба многу да те загрижува... гледај си патот и остави ги другите да си го туркаат својот пат...
Како што тие, свештениците критикуваат и сатанизираат сешто - може еден Телемит да каже два три збора за нивните ненаситни религии и да не им се срони бисерот ниту на мирјаните ниту на свештенството, нели :)

Ајде сега од почеток, сакам почетоци бидејќи ги поправаат нештата (батали српски, има на македонски преводи многу книги, а и на мојот блог текстови, не сме до толку батал како Македонци)!
  1. Оваа книга е диктирана во Каиро, помеѓу 12 и 13 часот, три последователни дена, на 8,9 и 10 Април, 1904 година. Авторот се нарече себе си Аиваз и тврдеше дека е „пратеник на Хоор-Паар-Краат“, т.е. пратеник на силите коишто сега владеат со Земјата, што ќе биде објаснето подоцна.
    Како можел тој да докаже дека е всушност суштество од вид посупериорен од секоја човечка раса, и со тоа овластен да говори со авторитет?
    Очигледно дека тој морал да покаже Знаење и Моќ какви што до сега ниеден човек не поседувал.
  2. Прегледај го приврзокот 407301Оваа Книга го објаснува универзумот.Основните елементи се Нуит – Простор, т.е. севкупните можности од сите видови и Хадит – било која точка која има искуство на тие можности (Оваа идеја, заради литерарни погоднисти, симболизирана е преку египетската божица Нуит, жена што се свива долу какo Свод на Ноќното небо. Хадит е симболизиран како Крилестиот Глобус во срцето на Нуит).
  3. Оваа Книга изложува едноставен Правилник на однесување.
    „Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон“.
    „Љубовта е закон, љубов под волја“.
    „Нема закон над прави што ти е волја“

    Тоа значи дека сите ние, Ѕвезди, треба да се движиме по нашите вистински орбити, како што е означено со природата на нашата положба, законот на нашиот растеж и импулсот на нашите минати искуства. Сите настани се подеднакво законити – и секој е долгорочно неопходен за сите нас, теоретски гледано; но во практиката, само еден акт е законит за секого од нас во било кој даден момент.
    Од тука, Должноста се состои во одлучувањето да се искуси вистинскиот настан од еден до друг момент на свеста."
- Книга на Законот, Мал Вовед (целиот текст познат како Еквинокс на Боговите го има во македонскиот превод на „Магика, Книга 4“)

И исто твоето погрешно разбирање на „Прави што ти е волја“ дека значи да правиш како ќе ти текне во твојот ум туку така, еве мала лекција, за да не грешиш од незнаење:

„“Секој маж и секоја жена е ѕвезда”, а секоја ѕвезда се движи по утврдена орбита без мешање. Има доволно место за сите; единствено нередот создава конфузија. Од овие разгледувања треба да биде јасно дека “Прави што ти е волја” не значи “Прави што сакаш”. Тоа е апотеоза на Слободата; но тоа е исто така и најстрого можно ограничување. “
- Порака на Мајсторот Терион

Ова знам дека е премногу и дека нема ниту да го читнеш, ти сакаш да се расправаш со мене за небитни работи, бидејќи немаш ништо со религиите и верувањата. Сето тоа за тебе се сликици и поздрави, а тоа ќе го поправиме тука... :)

П.С. Ако може и не ти е тешко да префрлиш на кирилица, ова со ,,, и латиница заморува кога се чита подолг текст, не можам да те сфатам сериозно со вакви ,,, и сецкања на реченици. Благодарам.
,,,Telemit,,,frli se vo voda,,,,oti ništo ne ti drži voda,,,ne se pravdaj zošto veruvaš vo nešto što e povrzano so ,,, magii,,,i cela teorija e okultna,,,
,,, ne se brukaj čedo Božije Hristovo,,,
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.713
,,,Telemit,,,frli se vo voda,,,,oti ništo ne ti drži voda,,,ne se pravdaj zošto veruvaš vo nešto što e povrzano so ,,, magii,,,i cela teorija e okultna,,,
,,, ne se brukaj čedo Božije Hristovo,,,
Други се фрлаат во вода, по крстот - не мора и мене да ме туркаш натаму. Ти ниту несвесно не можеш да направиш ни пола чекор подалеку од она површно знаење за религиите!
Ти зборуваш за „верување“ и „магии“. Ах тоа верување... па и магии, а пак окултно... замисли, има и езотерија! Уф уф уф...

Наместо да сликаш што јадеш секој ден, седни научи си прво својата православна вера, потоа нешто и за другите и ќе биде многу подобро за сите... наместо вака да се нервираш и за тоа да ти бидам јас причината.
Јас не сакам да сум причина за твојата омраза кон нештата за кои не знаеш ништо... нема потреба од тоа.

Ете уште една лекција од мене во врска и со ова злобно глаголање христијанско од твоја страна во врска со Магика и Магија :)

"За Телемитите (според мене), магијата е дело на Црните Браќа, нешто што е подло, ниско, слично на хипноза без дозвола на засегнатата страна. Додека Магиката(Magick) е сосема нешто друго.

Магиката е врзана со Чистата Волја, со самата срж на човечкото битие, некорумпирана од страста за резултат, услов за дапатот што се оди да биде совршен. Магиката за разлика од магијата, не ги силува Силите на природата(какви и да се тие сили), туку ги проучува, ги категоризира, мери, премерува и откако ќе се научи Законот, Магиката станува чиста уметност во Пракса.“
- Магика vs Магија

Има разлика нели :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.802
Поени од реакции
29.352
Други се фрлаат во вода, по крстот - не мора и мене да ме туркаш натаму. Ти ниту несвесно не можеш да направиш ни пола чекор подалеку од она површно знаење за религиите!
Ти зборуваш за „верување“ и „магии“. Ах тоа верување... па и магии, а пак окултно... замисли, има и езотерија! Уф уф уф...

Наместо да сликаш што јадеш секој ден, седни научи си прво својата православна вера, потоа нешто и за другите и ќе биде многу подобро за сите... наместо вака да се нервираш и за тоа да ти бидам јас причината.
Јас не сакам да сум причина за твојата омраза кон нештата за кои не знаеш ништо... нема потреба од тоа.

Ете уште една лекција од мене во врска и со ова злобно глаголање христијанско од твоја страна во врска со Магика и Магија :)

"За Телемитите (според мене), магијата е дело на Црните Браќа, нешто што е подло, ниско, слично на хипноза без дозвола на засегнатата страна. Додека Магиката(Magick) е сосема нешто друго.

Магиката е врзана со Чистата Волја, со самата срж на човечкото битие, некорумпирана од страста за резултат, услов за дапатот што се оди да биде совршен. Магиката за разлика од магијата, не ги силува Силите на природата(какви и да се тие сили), туку ги проучува, ги категоризира, мери, премерува и откако ќе се научи Законот, Магиката станува чиста уметност во Пракса.“
- Магика vs Магија

Има разлика нели :)
,,, očigledno ne znaesh ama nishto za tvojata vera,,,,ama vo vistinska smisla na zborot,,,.
,,,aj malku istorijat,,,na Telemata ,,,od pochetocite pa na nekoj nachin do denes,,,
,,,na Srpski e tekstot ,,,da ne go preveduvam,,,ke si go razberesh ,,,

Egipatski bog Tot,grčki filozofi,sveštenik kockar,Alister Krouli i hipici....


Tot je bio staro-egipatsko božanstvo Znanja i Pisanja i,prema verovanju,na preko 36 000 komadića papirusa je napisao svoje munumentalno delo "Knjiga Tota"...Verovalo se da ova knjiga sadrži svo znanje Čovečanstva kao i rešenja i odgovore o svim istorijskim misterijama..Takođe,prema nekima,u njoj se nalazi drevno,izgubljeno znanje o Svemiru,zvezdama,energiji,metafizici i mnogo čemu drugome...Ali Knjiga Tota je odavno izgubljena a verovatno nikada nije ni postojala!...Međutim to nije sprečilo milione i milione ljudi da veruju u njeno "znanje" i "proročanstva" od drevnog Egipta pa do današnjih dana...
Između 3-ćeg i 2-og veka pre nove ere u Grčkoj svaki filozof,naučnik,alhemičar ili sveštenik je morao da zna knjigu pod nazivom "Corpus Hermetica" napamet...Tačan autor se ne zna jer je knjiga toliko puta prepisivana i izmenjivana da je to danas nemoguće utvrditi...Ali najstariji primerak za koji se zna je napisan na egipatskom i grčkom...U ovoj knjizi se nalaze mnoge refernce na Knjigu Tota tako da se ona smatra nekom vrstom slobodnog prevoda iste ili delom proisteklim iz nje...Hermetica,poput Knjige Tota,sadrži razna metafizička zapažanja,alhemijske formule i "otkrića",kao i opširna i detaljna dela o astronomiji,astro-fizici i astrologiji...Uticaj ovih znanja je bio toliko veliki da i dan danas postoji Hermetizam,kao neka vrsta učenja i religiji,kao i njegov direktni proizvod Kabala i učenje o "Stablu Života",astralnoj projekciji,itd...Hermetizam i Kabala su bili izuzetno prihvaćeni u Srednjem Veku od strane svih iole učenih ljudi,počev od Leonarda da Vinčija,preko Galileja do Isaka Njutna i mnogi od njih svoja najveća dostignuća i otkrića duguju upravo sopstvenom tumačenju i shvatanju Corpus Hermetica i Knjige Tota...
Iako je postojanje piramida,grobnica i hiroglifa bilo poznato svim učenim ljudima još od antičkog vremena-niko zapravo nije znao da pročita egipatske hiroglife te ih je svaki filozof,naučnik,sveštenik tumačio onako kako je on mislio da to ima smisla...Čak šta više,apsolutno su svi verovali da su svi hiroglifi zapravo Knjiga Tota i da će njihovim dešifrovanjem Čovek otključati mnoga velika znanja i napredovati do bukvalno "statusa božanstva"...Upravo zato su mnogi frenetčno pokušavali da ih odgonetnu kako bi steki tu slavu za sebe i svoju zemlju,jer su smatrali da se tu krije "davno izgubljena tehnologija Drevnih Bogova",kao i "nova oružija nezamislive snage" i "sve tajne alhemije i metafizike"....
Ovo sve je zanimalo i francuskog sveštenika Antoine Court de Gébelin,koji je bio i strastveni kockar i kartaš...Do tada je kartanje bila među glavnim dnevnim razbribrigama,mada su neki,poput de Gebelina,našli načina da se i obogate na svom omiljenom hobiju igrajući sa raskalašnim plemićima i naivnim vlastodršcima....Tada se uglavnom igralo sa "Marselješkim Špilom" koji je bio bogato ukrašen i ilustrovan....Za vreme jedne celonoćne partije i posle par flaša brendija-de Gebelin je doživeo "otkovljenje" shvativši da sve ilustracije Marselješkog Špila pomalo podsećaju na navode iz Knjige Tota i Corpus Hermetica...Tvrdio je da je među kolekcijom preslikanih hiroglifa iz piramida pronašao potpune iste ili slične prikaze i crteže na Špilu!...Ovo je pokrenulo pravu buru među intelektulacima Evrope toga doba i najednom,kao preko noći,obične karte su dobile nekakvo metafizičko značenje i tako su nastale Tarot Karte...
Naravno,odmah je usledila lavina "otkrića" i svako ih je tumačio onako kako je hteo i tvrdio da je otkio njihovu vezu dal sa Biblijom,dal sa Kuranom,dal sa Talmudom,pa sa mnogobrojnim Jevanđeljima,i tako dalje...Ali svi su se slagali oko njihove povezanosti sa Totom i Hermeticom..Ovo uverenje čak nije raspršilo ni otkriće "Rozeta Kamena" pomoću kojeg su dešifrovani gotovo svi hiroglifi i drevni tekstovi na papirusu koji su sačuvani...Čak šta više,samo je na par mesta pomenut bog Tot a njegova knjiga "znanja" apsolutno NIGDE!...Ipak,verovanje u mistiku i značenje Tarot Karti je bilo toliko jako da se održalo da danas...
1904-e jedan britanski pesnik,filozof i naučnik pod imenom Alister Krouli je stigao u Kairo kako bi mogao na licu mesta da istraži sve vezano za Knjigu Tota,tarot Karte i hiroglife...Prema njegovim tvrdnjama,jednoga dana,dok je u sobi svog hotela radio na nekom egipatskom tekstu-iza leđa mu se stvorio Bog Tot LIČNO!...Rekao mu je da pžljivo sluša šta ima da mu kaže i zapiše koliko može....Ovako je nastala Alisterova "Knjiga Zakona" koja zapravo predstavlja veliki skup maksima i načela pomoću kojih,ako ih se pojedinac strogo pridržava,može "dostići božanski nivo znanja" kao i "put do neizmernog bogatsva i moći"....Najpoznatija maksima iz "Knjige Zakona" je "WE ARE ALL MADE OF STARS",tj,"Svaki čovek i žena na svetu su napravljeni od zvezda"...Iako su mnogi bili veoma skeptični prema ovome delu,a najviše prema tvrdnji samog autora kako je ono nastalo,puno ljudi je prihvatilo ove Alisterove "zakone" i za njih je to bio samo još jedan dokaz o povezanosti Knjige Tota,Hermetice i Tarot Karti...Alister Krouli je postao neka vrsta "Proroka Boga Tota" i stekao svetsku slavu...
Međutim,Krouli se nije tu zaustavio već je osnovao sopstveni pokret,religiju,način učenje ili kako već hoćete to da nazovete,pod imenom "Telema"...U svojim kasnijim delima,Alister je objavljivao sopstvena razmišljanja i tumačenja Knjige Tota,Hermetice i Tarota kao i savete kako svaka osoba može dostići "astralnu projekciju","sklad duše i tela",naučiti kako da meditira,kako da prepozna loše ljude i prozre njihove namere i još mnogo,mnogo toga vezano za matafiziku i alhemiju...Danas se Alister Krouli smatra za začetnika učenja i verovanja,tzv,"Novog Doba" (eng.New Age)...
Najveću snagu "New Age" je imao krajem 60-ih godina 20-og veka u pripadnicima "hipi pokreta"...Za ovo su najzaslužniji rock and roll muzičari toga doba koji su u ovim učenjima i verovanjima našli alternativu za striktne dogme Hrišćanstva i namerno ih potencirali kao neku vrstu bunta protiv Crkve i Države...Bilo je bendova koji su otvoreno zagovarali Hermetizam,Kabalu i Telemu poput Balck Sabbath,Led Zeppelin i Blondie,a bilo je i onih koji su to činili nešto suptilnije poput Bitlsa,The Rolling Stonesa i mnogih drugih...
Sve u svemu,Knjiga Tota je od praskozorja Civilizacije do danas fascinirala i inspirisala generacije i generacije ljudi,od neukih seljaka do dobitnika Nobelove nagrade,od pijanih trubadura Venecije do svetski poznatih muzičkih zvezda,od običnih radnika do pesnika,filozofa,naučnika,pisaca,slikara.....iako se ne može pouzdano reći da je ikada i postojala.....
Автоматски споено мислење:

Наместо да сликаш што јадеш секој ден, седни
,,,, tipično za telemit,,,se meshash vo tudja chinija,,, nemoj,,,moderator si,,,
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.713
,,, navistina nisto ne znam ,,,
,,, i jas ne znam zosto tuka pisuvam koga ete nisto ne znam za Telema ,,,

Ставај извор на текст. Овој пат јас ќе ти помогнам. Ете линк. Добар блог :)

Кога сме веќе кај Тот (Тахути) да спомнам дека „Книгата на Тот, Египетски тарот“ од Кроули е преведена на македонски јазик. Тоа е последната техничка книга на Кроули.

Кој е заинтересиран за овие нешта, може да ја ѕирне книгата... :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.802
Поени од реакции
29.352
,,,i posle se,,,msm deka ke nema potreba od ponatamoshna diskusija,,,razgolena e Telema religijatae kako okultno magijska,,,,pzzz
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.713
,,,i posle se,,,msm deka ke nema potreba od ponatamoshna diskusija,,,razgolena e Telema religijatae kako okultno magijska,,,,pzzz
,,, neli pocetok, magii, hristijanski obvinuvanja na baza na neznaenje i sobiranje gjubre od net bidejki ne se znae nisto ,,,
,,, sedi tuka kaj ke odis, dojdi navredi ja Telema kako sto e navredeno hristijanstvoto kako sto velis,,,

Нели бевме на почеток? Како тоа разоткриено веќе?

Ѕирни го овој текст, да не го копирам тука целиот, ќе се упропасти дискусијата...


ТЕЛЕМА – од грчкото θέλημα чија бројна вредност е 93 ( да имаш волја, purpose во ЖИВОТОТ) се заморува со ЖИВОТОТ!
Ако ја проучите „Книгата на Законот“, заедно со Коментаритена истата – ќе најдете многу за ЖИВОТОТ! И повеќе од тоа…
Големиот старо-еонски страв од СМРТТА изграден врз незнаење и немање искуство ниту волја за ЖИВОТ – создаде догма која не научи никој како да живее, туку само да се надева и верува!!

Философијата на ТЕЛЕМА учи за ЖИВОТОТ како НЕПРЕКИНАТОСТ!“
-
Телема, За Животот над Смртта

10. Почитувај, и не го презирај физичкото тело кое е твоја времена врска со надворешниот и материјалниот свет. Затоа твојата ментална урамнотеженоста нека биде над вознемиреноста од материјалните потреби; зајакни ги и управувај со анималните страсти, скроти ги емоциите и разумот, негувај ги Вишите Тежнеења.

11. Прави им на другите добро поради самата добрина, не поради награда, ниту пак поради нивна благодарност или наклоност. Ако ти си великодушен нема да тежнееш кон изразите на благодарност.“
- Книгата на Рамнотежа

Гледаш како она што го зборуваш е чисти измислици на ум задоен со омраза заради догма? Ти ова и ќе го одминеш, нема ниту да се заморуваш да го прочиташ, не пак да пробаш да го разбереш... не си ниту прв, ниту последен, но што е тука е ,,, јас не се навредувам ниту философијата на Телема.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.655
,,, neli pocetok, magii, hristijanski obvinuvanja na baza na neznaenje i sobiranje gjubre od net bidejki ne se znae nisto ,,,
,,, sedi tuka kaj ke odis, dojdi navredi ja Telema kako sto e navredeno hristijanstvoto kako sto velis,,,

Нели бевме на почеток? Како тоа разоткриено веќе?

Ѕирни го овој текст, да не го копирам тука целиот, ќе се упропасти дискусијата...


ТЕЛЕМА – од грчкото θέλημα чија бројна вредност е 93 ( да имаш волја, purpose во ЖИВОТОТ) се заморува со ЖИВОТОТ!
Ако ја проучите „Книгата на Законот“, заедно со Коментаритена истата – ќе најдете многу за ЖИВОТОТ! И повеќе од тоа…
Големиот старо-еонски страв од СМРТТА изграден врз незнаење и немање искуство ниту волја за ЖИВОТ – создаде догма која не научи никој како да живее, туку само да се надева и верува!!

Философијата на ТЕЛЕМА учи за ЖИВОТОТ како НЕПРЕКИНАТОСТ!“
-
Телема, За Животот над Смртта

10. Почитувај, и не го презирај физичкото тело кое е твоја времена врска со надворешниот и материјалниот свет. Затоа твојата ментална урамнотеженоста нека биде над вознемиреноста од материјалните потреби; зајакни ги и управувај со анималните страсти, скроти ги емоциите и разумот, негувај ги Вишите Тежнеења.

11. Прави им на другите добро поради самата добрина, не поради награда, ниту пак поради нивна благодарност или наклоност. Ако ти си великодушен нема да тежнееш кон изразите на благодарност.“
- Книгата на Рамнотежа

Гледаш како она што го зборуваш е чисти измислици на ум задоен со омраза заради догма? Ти ова и ќе го одминеш, нема ниту да се заморуваш да го прочиташ, не пак да пробаш да го разбереш... не си ниту прв, ниту последен, но што е тука е ,,, јас не се навредувам ниту философијата на Телема.
...od tvoite komentari i objsnuvanja za Telema moze covek mnogu toa da procita i nauci
...probaj samo da go izmenis nacinot na koj komuniciras so ostanatite(nemoj da go svatis ova kako napad na tvojata licnost), bidejki kontra-argumentite koi gi nudis kaj mnogumina ragjaat somnez za napad.A somnezot za napad nosi odbrana,neli? ;)
...tesko se razbiraat lugjeto koga stanuva zbor za nivnite veruvanja,predrasudi i stravovi. Zatoa i mnogu cesto go potenciram toa vo moite komentari
...we are not all open mindet :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom