Законот на Телема

Член од
21 мај 2021
Мислења
711
Поени од реакции
1.524
Не ти треба да читаш такви книги,тоа се сатанистички просерувања кои ги пишувале дрогераши под демонско влијание,како инаку да се објасни точка 12 од III-то поглавје на Алистеровата книга Книгата на законот ?!?
Каков е тој закон кој наведува на жртвување на деца?!? Овие се тешки сатанисти и пореметени личности,бегај од такви,мој најдобронамерен совет а ти како сакаш

12.Жртвувајте стока, мала и голема: по дете
Значи јасно ти дава инструкции да жртвуваш на пр. помало говедо откако претходно си жртвувал дете?!?
Овие се скроз ненормални брат а и ти ќе станеш таков ако ги идеализираш и следиш
Друже, до толку врска немаш од оваа работа, што целиот самоуверен влегуваш со најможните лоши клевети, типично за еден лицемерен христијанин.Барем така наликуваш.
Едуцирај се најпрво мајка му стара, не излетувај со вакви да не речам простачки испади.
Гонејќи демони, ти истиот си уствари демон во ситуацијава.
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
367
Поени од реакции
152
Не ти треба да читаш такви книги,тоа се сатанистички просерувања кои ги пишувале дрогераши под демонско влијание,како инаку да се објасни точка 12 од III-то поглавје на Алистеровата книга Книгата на законот ?!?
Каков е тој закон кој наведува на жртвување на деца?!? Овие се тешки сатанисти и пореметени личности,бегај од такви,мој најдобронамерен совет а ти како сакаш

12.Жртвувајте стока, мала и голема: по дете
Значи јасно ти дава инструкции да жртвуваш на пр. помало говедо откако претходно си жртвувал дете?!?
Овие се скроз ненормални брат а и ти ќе станеш таков ако ги идеализираш и следиш
Јас сум свесен дека Книгата на законот е кабалистичка книга и не треба да се сфаќа буквално! Текстот, значењето, објектите во таквите книги не се однесуваат на нештата што не опкружуваат во овој свет, тутку тоа се апстрактни поими од друг духовен свет. Поточно тоа се кодови кои се однесуваат на дрвото на животот и кога се декодираат, значењето може да биде нешто сосема спротивно од читливиот текст.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.788
Поени од реакции
9.561
Јас сум свесен дека Книгата на законот е кабалистичка книга и не треба да се сфаќа буквално! Текстот, значењето, објектите во таквите книги не се однесуваат на нештата што не опкружуваат во овој свет, тутку тоа се апстрактни поими од друг духовен свет. Поточно тоа се кодови кои се однесуваат на дрвото на животот и кога се декодираат, значењето може да биде нешто сосема спротивно од читливиот текст.
Кодови не кодови, телема ти е жива глупост и опасна луда работа.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.679
Поени од реакции
11.714
Кодови не кодови, телема ти е жива глупост и опасна луда работа.
A јас ако напишам дека старите религии се зло и распарчување на човештвото со омраза и братоубиство (за што има докази, само погледнете ги христијаните и муслиманите која омраза ја имаат во себе едни кон други, без разлика што глумат како тие се разбираат и немата проблеми едни со други) - ќе ми скокнете како кучиња како јас мразам христијанство и се останато :) Но вака е ок, Телема е опасна и луда работа...
Не така @pozdrav eden topol ;)

Ете ви вежба: визуелизирајте се што за вас е Телема и што се прават Телемитите во нивните животи, во однос на вас и човештвото :)
Пробајте и напишете тука ако сакате... :)


П.С. Во однос на писанијата на @Turrican, ниту прв ниту последен - одамна сум го напишал ова:

„Големи се сведоштвата денес, на злонамерно извртување на симболите и праксите од страна на Црните браќа, со цел да го држат човекот закопан во своето блато на верувања, догми, суеверија и секакви бладања само за да не се пронајде и спознае Човекот. Но, треба да биде јасно: денес постои тајно Братство, кое што постоеше во Тишина со Еони, кое ја виде и разобличи нивната злоба(на Црните браќа) и излезе од својата тишина за да ги конечно разобличи и разјасни разликите помеѓу Темнината од една страна, симбол на Црните Браќа, и Тишината од друга страна, симбол на Белото Братство!

Прочитајте. Размислете. Разберете!“
- За Симболите, праксите и нивното погрешно разбирање
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Јас сум свесен дека Книгата на законот е кабалистичка книга и не треба да се сфаќа буквално! Текстот, значењето, објектите во таквите книги не се однесуваат на нештата што не опкружуваат во овој свет, тутку тоа се апстрактни поими од друг духовен свет. Поточно тоа се кодови кои се однесуваат на дрвото на животот и кога се декодираат, значењето може да биде нешто сосема спротивно од читливиот текст.
Не биди наивен и не наседнувај на сатанистичките штосови,јасно и гласно даваат инструкции за жртвување деца и стока,какви апстрактни поими,какви бакрачи! Овие се тешки дегенерици и такви ако следиш и слушаш ќе станеш и ти таков после одредено време а во животот има далеку поубави работи на кои може да го потрошиш своето драгоцено време,биди свесен и тргни се навреме од овие дегени
Автоматски споено мислење:

Друже, до толку врска немаш од оваа работа, што целиот самоуверен влегуваш со најможните лоши клевети, типично за еден лицемерен христијанин.Барем така наликуваш.
Едуцирај се најпрво мајка му стара, не излетувај со вакви да не речам простачки испади.
Гонејќи демони, ти истиот си уствари демон во ситуацијава.
Дечко,ти се обраќаш на свесен 50 годишен човек кој препознава у старт што е погрешно а што не а овие кабалистичко-сатанистички психојебатрини се скроз погрешни,верувај ми! Ти треба да се едуцираш а не јас,не препознавајќи демонски инструкции во книгата на дрогерашот Алистер всушност ти испаѓаш најнедуциран и најпростак тука,ти се срамотиш а не јас! Треба да помине време и да ти се подигне свеста на поголемо ниво за да сватиш дека сум во право,ако воопшто и дојде до такво нешто кај тебе,во меѓувреме бладај со твоите заблуди и погрешни учења
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.788
Поени од реакции
9.561
A јас ако напишам дека старите религии се зло и распарчување на човештвото со омраза и братоубиство (за што има докази, само погледнете ги христијаните и муслиманите која омраза ја имаат во себе едни кон други, без разлика што глумат како тие се разбираат и немата проблеми едни со други) - ќе ми скокнете како кучиња како јас мразам христијанство и се останато :) Но вака е ок, Телема е опасна и луда работа...
Не така @pozdrav eden topol ;)

Ете ви вежба: визуелизирајте се што за вас е Телема и што се прават Телемитите во нивните животи, во однос на вас и човештвото :)
Пробајте и напишете тука ако сакате... :)


П.С. Во однос на писанијата на @Turrican, ниту прв ниту последен - одамна сум го напишал ова:

„Големи се сведоштвата денес, на злонамерно извртување на симболите и праксите од страна на Црните браќа, со цел да го држат човекот закопан во своето блато на верувања, догми, суеверија и секакви бладања само за да не се пронајде и спознае Човекот. Но, треба да биде јасно: денес постои тајно Братство, кое што постоеше во Тишина со Еони, кое ја виде и разобличи нивната злоба(на Црните браќа) и излезе од својата тишина за да ги конечно разобличи и разјасни разликите помеѓу Темнината од една страна, симбол на Црните Браќа, и Тишината од друга страна, симбол на Белото Братство!

Прочитајте. Размислете. Разберете!“
- За Симболите, праксите и нивното погрешно разбирање
Хепта душо, твоите аргументи се нелогични, затоа и ти скокаме ко кучиња(да ја повторам твојата навреда кон нас како членови).

Ако злоделата на верниците се направени во име на религијата, дали тогаш злоделата на атеистите се направени во име на атеизмот?
Ти си начитано дете, умно и интелигентно, знаеш многу добро кои беа Нај големите злосторници, диктатори во светот и на која безбожја идеологија беа.

Да беше телемата добра, ти не ке се криеше како путка под кошула.
Ај чао.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.679
Поени од реакции
11.714
Да беше телемата добра, ти не ке се криеше како путка под кошула.
Ај чао.
Нема врска тоа со Телема дали е добра или лоша.
Сама по себе Телема нема страна, таа е над сето тоа... зависи од човекот од што е направен и како намислил да ја применува... нормално за христијани и муслимани се е сатанизам ако не е баш таа христијанска црква на која припаѓа човекот или човекот дали е шиит или суни муслиман.
Човекот е научен постојано да слуша за туѓото дека е сатанизам и зло и погрешно и дека светот е во лоша состојба заради токму тоа и тоа учење - и за ништо друго!
Дури одат и до таму да зборуваат лошо за луѓето бидејќи ете не се од нивната религија или се атеисти... што имаме ние со поединецот?
Бил муслиман? Не барај демократија сине! Ти си за шеријатски закон!
Бил христијанин? Носи си шамијата, позади мажот и тоа е тоа - на сила никој не ти рекол да бидеш тоа што си сама избрала!
Затоа немате право за никој и никогаш да зборувате како погрешно верува, како е злобен, како е сатанист бидејќи не смета дека вашите идеали се и негови!
Разберете го тоа и ќе се намалат многу проблеми - ќе се намали национализмот поттикнат од религиите и делењето на народите, за старт... :)

Лошо применување на Законот на Телема, носи страдање и моментални последици, добри или лоши... затоа треба внимавање и познавање на себе си.
Нема во Телема, чекај че умреш па ќе ти пресуди не знам кој... природата не чека да се извршуваат нејзините закони - дејствува веднаш, исто и Телема :)

Затоа и толку зборување за тоа дека „Прави што ти е волја“ не значи „Прави што сакаш“ и исполнувај си ги желбите како доаѓаат во умот... бидејќи неупатените и злонамерниците така го претставуваат Законот на Телема. И тоа води до грешки... големи.
:coffee:
Автоматски споено мислење:

П.С. И пробајте го ова и напишете :)
Ете ви вежба: визуелизирајте се што за вас е Телема и што се прават Телемитите во нивните животи, во однос на вас и човештвото :)
Пробајте и напишете тука ако сакате... :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.808
Поени од реакции
39.098
А зошто баш мора да веруваме у Телема. Зошто тој што ги отфрла религиите едноставно не биде атеист? Што има да се замарам со кроулизам ако религијата не ми се свиѓа?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.679
Поени од реакции
11.714
А зошто баш мора да веруваме у Телема. Зошто тој што ги отфрла религиите едноставно не биде атеист? Што има да се замарам со кроулизам ако религијата не ми се свиѓа?
Кроулијанството е замката која постои со еони, таму паднаа и оние кои од пророци создаваа симбол на обожување. НЕ ТАКА!

Самиот Кроули без прекин ги храбрел Телемитите да се стремат кон практично лично искуство.
На пример, тоа е главна тема на неговите писма во Магика Без Солзи. Сосема е возможно дека Кроули се плашел неговата судбина да не биде иста како и судбината на другите големи Пророци пред него. Буда, Христ,Кроули – сите дошле како учители и сите биле обожавани од некои како Богови. “


Не мора да веруваш во Телема.
Не треба да веруваш во Телема.
Телема не е за верување, за дејствување е.
Ако не ти се свиѓаат религиите - не се заморуваш со нив.
Но може да се заморуваш со философиите и учењата на истите, ако имаш некоја потреба од тоа нормално :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.808
Поени од реакции
39.098
Кроулијанството е замката која постои со еони, таму паднаа и оние кои од пророци создаваа симбол на обожување. НЕ ТАКА!

Не мора да веруваш во Телема.
Не треба да веруваш во Телема.
Телема не е за верување, за дејствување е.
Ако не ти се свиѓаат религиите - не се заморуваш со нив.
Но може да се заморуваш со философиите и учењата на истите, ако имаш некоја потреба од тоа нормално :)
Ја сум православен христијанин крстен во црква. Немам намера да се замарам со Телема. Зборам за атеисти како @парва што пробувате да ги врбувате. Некој шо не верува во ништо сигурно нема намера со кроули да се замара.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.679
Поени од реакции
11.714
Ја сум православен христијанин крстен во црква. Немам намера да се замарам со Телема. Зборам за атеисти како @парва што пробувате да ги врбувате. Некој шо не верува во ништо сигурно нема намера со кроули да се замара.
Не прашав што си, не ме интересира. Тоа е небитно.
Што тогаш доаѓаш да зборуваш за Телема ако немаш потреба од Телема или други религии? :) Онака бидејќи те нервира, чуствуваш одбивност?
Мислиш дека не треба да постојат Телемити? :sneaky:

Не може никој да врбува друг да биде Телемит, тоа ти е останато од старите религии и нивните методи во минатото, па и сега... не може да бидеш Телемит ако ти немаш волја за тоа... и ако не те привлекува. Едноставно - не може.
И никој нема да ти замери за тоа, нормално...

Исфрлете ја таа идеја од главата - не сме сите исти! Разбери го тоа...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.679
Поени од реакции
11.714
„Примени го Законот на Телема на сите проблеми на погодност, корисност и развој.
Прекршокот на Законот на Телема е злоупотреба на природните квалитети на кое било животно или предмет и одвојување од неговата соодветна функција, која е одредена од увидот во неговата историја и структура.“
- За Должноста, Препород на Магиката, Кроули

"It is a violation of the Law of Thelema to abuse the natural qualities of any animal or object by diverting it from its proper function, as determined by consideration of its history and structure.
...
...
The Law of Thelema is to be applied unflinchingly to decide every question of conduct.
The inherent fitness of any thing for any proposed use should be the sole criterion. Apparent, and sometimes even real, conflict between interests will frequently arise.

Such cases are to be decided by the general value of the contending parties in the scale of Nature. Thus, a tree has a right to its life; but a man being more than a tree, he may cut it down for fuel or shelter when need arises.
Even so, let him remember that the Law never fails to avenge infractions: as when wanton deforestation has ruined a climate or a soil, or as when the importation of rabbits for a cheap supply of food has created a plague. Observe that the violation of the Law of Thelema produces cumulative ills. "
- Duty, Revival of Magick & other essays, A. Crowley

1703363646271.png
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.679
Поени од реакции
11.714
Пред „новогодишно“ малку така, за Жените - да бидат свои и да уживаат! :)

"The Woman was and is the Priestess. In Her reposes the Mystery.
She is the Mother, brooding yet tender, the lover, at once passionate and aloof, the wife, revered and cherished.
She is the witch woman.
She stands co-equal with her mate who is the chieftain, the hunter, the thinker and the doer. The woman is the Priestess, guardian of the mystery, syble of the unconscious and prophetess of dreams.
Together they balanced each other until the catastrophe of the Patriarchal Age, arch-typified by the monosexual monster, Jehova.
Then, under the rule of Priests, woman became an inferior animal while man became isolated in his imagined superiority and found himself at the mercy of his own merciless intelligence.
Woman, Woman — where are you?"
- The Woman Girt with a Sword, Jack Parsons

⁂ ⁂ ⁂​
Книгата на Законот е Повелба на Жените; Зборот Телема го отклучи катанецот од Нејзиниот “појас на невиноста”. Вашата камена Сфинга најпосле оживеа; да знаеш, да сакаш, да смееш и да молчиш.

Да, јас Ѕверот, со мојата Скерлетна Жена која ме јавна, гола и крунисана, пијан од Нејзиниот златен Пехар на Развратот, гордеејќи се со неа како со пријателка во креветот, се спарив на Плоштадот и со викање го објавив тој Збор дека секоја жена е ѕвезда. А со тој Збор е прогласена Слободата на Жената. Разни будали, шарлатани и кокетери го слушнаа мојот глас. Лисицата во жената го слушна Лавот во мажот; загриженост, плашливост, лекомисленост, дволичност – тоа веќе не е во мода.

Залудно насилничкиот, грубијански и фалбаџиски маж, свештеникот, адвокатот или социјалниот цензор ќе го мурти челото за да измисли некој нов трик за припитомување; еднаш засекогаш е урната цела традиција; помина модата за бесење на јаже, истерување, каменување, пресекување носеви, врзување појаси, мачење на задното седиште од колата, бичување, изложување на срамниот столб, заѕидување, судови за развод, евнуси, хареми, осакатување на умот, куќен притвор, исцрпување од служење, заглупавување со суеверие, општествени прогони, заплашување со божјиот гнев, дури и лукавства на создавање и охрабрување на проституцијата – сето тоа за да може една класа на жени да се држи во амбис, под полициска стега, а друга на неговиот раб, на милоста на машката чизма, која е спремна да ја згази на првиот знак за непослушност или неможност да го задоволи."
- Извадок од „Законот е за Сите“ авторизирани коментари на „Книгата на Законот"

93 93/93
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.679
Поени од реакции
11.714
Yoga == Unity
Thelema == Agape

Јога значи Соединетост.
Комплексот на инфериорност во умот на побожната личност, кој е одговорен за нејзината побожност, ја присилува да ја интерпретира оваа еманципација како соединување со гасовитиот ‘рбетник кого го измислила и го нарекла Бог. На нејасната замагленост од нејзините стравови, имагинацијата ја фрлила сопствената сенка, зголемена и обезличена, и таа вистински заплашува; колку повеќе побожната личност се поклонува пред неа, толку повеќе привидението се наведнува да ја скрши. Луѓето со вакви идеи нема никаде да стигнат освен во лудници и во цркви.“
- Осум лекции за Јога, А. Кроули, Јога за Грубијани
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
711
Поени од реакции
1.524
Не биди наивен и не наседнувај на сатанистичките штосови,јасно и гласно даваат инструкции за жртвување деца и стока,какви апстрактни поими,какви бакрачи! Овие се тешки дегенерици и такви ако следиш и слушаш ќе станеш и ти таков после одредено време а во животот има далеку поубави работи на кои може да го потрошиш своето драгоцено време,биди свесен и тргни се навреме од овие дегени
Автоматски споено мислење:


Дечко,ти се обраќаш на свесен 50 годишен човек кој препознава у старт што е погрешно а што не а овие кабалистичко-сатанистички психојебатрини се скроз погрешни,верувај ми! Ти треба да се едуцираш а не јас,не препознавајќи демонски инструкции во книгата на дрогерашот Алистер всушност ти испаѓаш најнедуциран и најпростак тука,ти се срамотиш а не јас! Треба да помине време и да ти се подигне свеста на поголемо ниво за да сватиш дека сум во право,ако воопшто и дојде до такво нешто кај тебе,во меѓувреме бладај со твоите заблуди и погрешни учења
Оф леле.По самиов империјализам што го вршиш се е јасно.Погледни си ја хистеријата во себе, па после зборувај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom