Законот на Телема

Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Бидејќи напиша дека си Магичар на друга тема.
Затоа.
Но моја грешка, потоа сфатив дека
во твојот универзум Магичар сешто може да биде далеку од Телема и Магика :)
Хепта не е убаво вака, морам да ти кажам дека делуваш... надмено. Те валидирав, ти покажувам почит а ти така форумски искусен знаеш како да склопиш навидум ненадмена реченица - а е. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.787
Поени од реакции
11.837
Хепта не е убаво вака, морам да ти кажам дека делуваш... надмено. Те валидирав, ти покажувам почит а ти така форумски искусен знаеш како да склопиш навидум ненадмена реченица - а е. :)
Јас сум одговорен за она што го зборувам, не и за другиот како го разбира кажаното.
Магика и Магичар во Телема и Редови кои го прифатиле Законот, надвор од тоа, потешко да се користат тие пракси и поими.
Самиот се занесе во муабетите со мене...

Бидејќи напиша дека си Магичар, а знаеме дека не си... Ете те тука на темава префрлен каде што има смисла Магика и Магичар како поим, и не знаеш што да напишеш.
Ако не знаеш, напушти...

Сега Хепта е надмено заради тоа што тебе ти се побрзи прстите од умот?
Не. Лош заклучок и не можам да бидам како тебе.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Јас сум одговорен за она што го зборувам, не и за другиот како го разбира кажаното.
Магика и Магичар во Телема и Редови кои го прифатиле Законот, надвор од тоа, потешко да се користат тие пракси и поими.
Самиот се занесе во муабетите со мене...

Бидејќи напиша дека си Магичар, а знаеме дека не си... Ете те тука на темава префрлен каде што има смисла Магика и Магичар како поим, и не знаеш што да напишеш.
Ако не знаеш, напушти...

Сега Хепта е надмено заради тоа што тебе ти се побрзи прстите од умот?
Не. Лош заклучок и не можам да бидам како тебе.
Во ред Хепта, гледам дека ме повикуваш овде цело време да муабетам иако не сакав да ти ја контаминирам темата, ајде ќе те испошувам и ќе разговараме. Ако магичар е некој кој живее по својата воља и иницира промени во светот воден од неа, тие промени се секогаш во склад со љубовта и она го води - значи тој не е себичен - значи тој им помага на останатите луѓе. Пример јас им помагам да станат функционални, пред се им покажувам пример иако не ме знаат ме чувствуваат како пишувам, имам фокус и енергија, карактеристика за функционалните. Сите функционални луѓе што ги знам се реализираат, кога тоа се деси не се замараат со мистерии, пеколи и раеви туку и они почнуваат да се свртуваат кон останатите луѓе да им помогнат. Толку е едноставно, веќе немаат јак атачмент за себе, сега живеат за другите.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.787
Поени од реакции
11.837
Во ред Хепта, гледам дека ме повикуваш овде цело време да муабетам иако не сакав да ти ја контаминирам темата, ајде ќе те испошувам и ќе разговараме. Ако магичар е некој кој живее по својата воља и иницира промени во светот воден од неа, тие промени се секогаш во склад со љубовта и она го води - значи тој не е себичен - значи тој им помага на останатите луѓе. Пример јас им помагам да станат функционални, пред се им покажувам пример иако не ме знаат ме чувствуваат како пишувам, имам фокус и енергија, карактеристика за функционалните. Сите функционални луѓе што ги знам се реализираат, кога тоа се деси не се замараат со мистерии, пеколи и раеви туку и они почнуваат да се свртуваат кон останатите луѓе да им помогнат. Толку е едноставно, веќе немаат јак атачмент за себе, сега живеат за другите.
Премногу ако... Ако Магичар е шеќер и тука ти ми зборуваш што мислиш за шеќерот. Магичар не знаеш што е, а бидејќи си дрзок нема јас да ти кажам.

Зошто мене ме заморуваш со луѓето кои ги знаеш и реално, колку добро ги знаеш истите?

Не се фали некој и не зборува за тоа колку има познавање на тајните на природата и човекот во неговиот секојдневен живот, тоа се детски его трипови... Друго е Магиката и делата на магичарот.
Муабетов ти е колку да кажеш нешто...

Нема врска со Телема.

П.С. @Goyathlayy , намали со фалењето и "помошта" :)
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
П.С. @Goyathlayy , намали со фалењето и "помошта" :)
Не е тоа фалење, само сум искрен и откако станав функционален, фокусиран и енергичен станав и многу привлечен. Ако го кријам тоа ќе лажам. Нема ја кој знае колку да променам Хепта, само можеби некој ќе инспирирам додека си ја празнам енергијата на форумот. :)

Инаку ништо од ова нема врска со Телема и затоа сакав да не ти ја контаминирам темата.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.787
Поени од реакции
11.837
Его трипови.

Ако не пишуваш за Телема и не знаеш ништо за Телема - молчи. Тоа е дар од Боговите!
Офтопик ќе заминеш и ќе добиеш казнени поени за его-трипови и пишување сешто... уживај на темава, не да ми велиш дека ќе ја „контаминираш“.

Читај и учи за Телема, не мора да пишуваш. :)

“Сине мој постојат многу болести и многу несреќи, кои произлегуваат од човечките грешки во однос на Волјата;
но ниедна не е поголема од сплетките на натрапникот.”
Liber Aleph, А. Кроули (извадок од книгата)

1657223093633.png
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Хепта, егоистрипувани се нарцизоидни луѓе и обично немаат почит за другите, мислат дека се они најдобро знаат и тн. Јас само си постојам, ја празнам енергијата овде. Со тоа ќе те оставам на темава, нема да продолжам да ти ја контаминирам.

Инаку, пак - те валидирам.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.787
Поени од реакции
11.837
Ова видео е споделувано наназад, за „Стелата на Откровението“.
Во Магика, Книга IV - има цело поглавје наречено Еквинокс на Боговите во кое се зборува за Стелата, бидејќи е директно поврзана со примањето на Законот на Телема во Каиро, далечната 1904-та година. :coffee:

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.787
Поени од реакции
11.837
"Unto them from whose eyes the veil of life hath fallen may there be granted the accomplishment of their true Wills;
whether they will absorption in the Infinite,
or to be united with their chosen and preferred,
or to be in contemplation,
or to be at peace,
or to achieve the labour and heroism of incarnation on this planet or another,
or in any Star,
or aught else,
unto them may there be granted the accomplishment of their wills;
yea, the accomplishment of their wills."
- Liber XV, Gnostic Mass of E.G.C.


На денешен ден, 12 јули, 1985та година умира првиот Калиф на О.Т.О., Грејди МекМартри. Ова е последниот директен наследник на Кроули, кој што останал со Кроули до самата смрт и кој што имал директни упатства и директно пренесување на пракси и учења од самиот Кроули.
Познат е како Хименаеус Алфа, име кое го зема по предлог на Кроули.

Интересно е оваа „чудна коинциденција“.

„На денот од неговата смрт Редот беше информиран за правната победа во Федералниот Суд на С.А.Д., кој го потврди нашето ексклузивно поседување на сите имиња, заштитни знаци, ознаки и авторски права кои се препишани од Кроули на Ordo Templi Orientis.“
- Историја на Ordo Templi Orientis

Ова е човекот кој што го „воскреснува“ О.Т.О. во 70-те години, откако претходно многумина се обидувале да приграбат дел од наследството на Кроули и Редот. :)

„Во следните 15 години, откако McMurtry го презеде водството, Редот најмногу се разви, со Ложи, Оази и Кампови во С.А.Д., Канада, Англија, Јужна Америка, Германија, Балканот, Нов Зеланд и Австралија.
Редот е како лотус која се отвора на зраците од Новоеонското Сонце. Денес сеуште се соочуваме со проблеми сепак “Постои успех” и ние непрестајно работиме.“
- Историја на О.Т.О.

Од сегашниот O.H.O. на Редот, Хименаеус Алфа е прогласен за светец во Ecclesia Gnostica Catholica или E.G.C.

П.С. На официјалната страна на О.Т.О. Македонија може да прочитате интервју со Хименаеус Алфа.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
195
Поени од реакции
113
@Хептаграм XI Гледам често ја споменуваш „божественоста“. Нели е тоа “староеонски“ концепт?
Што претставува за вас телемитите тој термин? Доколку нема заедничко со телемата, тогаш што за тебе значи тој термин? Верувате во некаков деистички, пантеистички, панентеистички бог(ови)?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.787
Поени од реакции
11.837
@Хептаграм XI Гледам често ја споменуваш „божественоста“. Нели е тоа “староеонски“ концепт?
Што претставува за вас телемитите тој термин? Доколку нема заедничко со телемата, тогаш што за тебе значи тој термин? Верувате во некаков деистички, пантеистички, панентеистички бог(ови)?
Во врска со верувањето: се започнува со верување, со надеж. Имам пример на тоа тука на форумов за човек кога почнува прв пат да учи букви и зборови... може да побараш ќе го најдеш текстот. Тоа сум го повторувал постојано.
НО ако остане на верување и ништо повеќе, да си гради умствени гимнастики за нештата, да се нема ништо од праксите што се изведуваат, никакво искуство - слободно може да напушти човек во тој момент.
Ако мене некој ми зборува за Нуит како божица, а јас немам никакво искуство освен да верувам дека Е божица - што ќе постигнам? Верник? :)

Телемити во сешто веруваат, но никој не се труди другиот да го убеди дека токму неговото е вистинското толкување, верување и пракси што се најтелемитски.

Иако Liber O е официјален документ со пракси на A.'.A.'. и не е поврзан со Светите книги на Телема, содржи на почетокот еден интересен концепт во врска со овие работи. На самиот почетокот го пишува ова:

1. This book is very easy to misunderstand; readers are asked to use the most minute critical care in the study of it, even as we have done in its preparation.
2. In this book it is spoken of the Sephiroth and the Paths; of Spirits and Conjurations; of Gods, Spheres, Planes, and many other things which may or may not exist.

It is immaterial whether these exist or not
. By doing certain things certain results will follow; students are most earnestly warned against attributing objective reality or philosophic validity to any of them.

Истото важи и за Книгата на Законот или било кој свет текст.

Мислам дека ме разбираш што сакам да кажам.

За божественоста... не можам да користам зборови како бог, Бог, Богови итн итн заради психологијата на мноштвото што собрало од минатото бог, Бог или Богови да означува или христијанство/ислам или истокот...
Затоа божественоста како концепт опфаќа од сите религии и учења... за мене лично божественото е највисокото што може и треба да го постигне човекот сега и тука на Земјата. И тоа постигнување во однос на себе си како Хадит, и постигнување во однос на човештвото!

Ако божественоста е надвор од нас и тоа го прифаќаме како така, да - староеонски е.

Но ако прифаќаме дека божествената искра, двигателот непознат Е во нас и ние сме пламенот - тогаш, друга е шемата.

Симболите и хиероглифите се исти - но нивното значење, разбирање и користење ги менува нештата.

За мене божественост преставува како прво она највисокото кон кое во моментот може да се стремам навнатре, како второ Нуит (божица, бесконечност, простор или што и да сакате ставете како ваше разбирање за најсветото и највисокото за вас), го гледам тој симбол како божественост бидејќи дава бесконечни можности за искуство, а за возврат не бара ништо, освен радост! :)

Има Телемити што се атеисти, не знам - сигуро имаат друго разбирање за Нуит и Хадит кој што се поклопува совршено во нивниот универзум на дејствување. Сигурно би го поврзале со наука, по некоја логика...
Но тоа се како што зборувам и на други теми, свети работи и не се расправаат премногу по форуми или во дискусии... голема е шансата да се профанизираат нештата и да се заглави во философии кои не водат никаде. Обични ментални гимнастики.

Што ако кажам, да има бог чие име е Тишина и неговиот глас татни низ темелите на вечноста?
Обична романтичарска поезија... што ќе означува тоа за некој? Ништо.
Причина за потсмев од незнаење и немање искуство... затоа е мудро според мене да се избегнуваат такви симболи или хиероглифи.

Долго текстче, а сепак не е ништо кажано. :unsure:
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
195
Поени од реакции
113
Има Телемити што се атеисти, не знам - сигуро имаат друго разбирање за Нуит и Хадит кој што се поклопува совршено во нивниот универзум на дејствување. Сигурно би го поврзале со наука, по некоја логика...
Но тоа се како што зборувам и на други теми, свети работи и не се расправаат премногу по форуми или во дискусии... голема е шансата да се профанизираат нештата и да се заглави во философии кои не водат никаде. Обични ментални гимнастики.
Добар одговор ме бендисува.
Но цитираново ме збунува. Ги споменуваш Нуит и Хадит, можеби и некои други богови од тој пантеон но тие се за вас (телемитите) симболика. Не верувате во богови како што хиндуистите или не дај боже (хаха) како христијаниве или муслиманите. Значи теисти не сте.
Што тогаш тебе те разликува од атеист? Праксите настрана. Или можеби користиме (јас и ти) различна синатакса.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.787
Поени од реакции
11.837
Добар одговор ме бендисува.
Но цитираново ме збунува. Ги споменуваш Нуит и Хадит, можеби и некои други богови од тој пантеон но тие се за вас (телемитите) симболика. Не верувате во богови како што хиндуистите или не дај боже (хаха) како христијаниве или муслиманите. Значи теисти не сте.
Што тогаш тебе те разликува од атеист? Праксите настрана. Или можеби користиме (јас и ти) различна синатакса.
Не постои „за нас“ :) За мене може да кажам, а и ќе бидам резервирам што ќе кажам...

Има Телемити што веруваат во богови или како кај стариот Египет: веруваат во еден бог чие име е неизговорливо или не се кажува, а сите аспекти на тој Еден имаат имиња кои се како имиња на богови па луѓето мислат дека има „пантеон“ или „богови“. :)
Не може да се мешаме или да ставиме се во еден кош, како некој го разбира или согледува

„Значи за еден Телемит, Хиндуист, Будист прифатливо е да го обожава Христ, Зевс, Хорус, повеќе богови или ниеден бог. Поединечното верување е лично, а општото верување е една поголема целина. Постојат облици на Будизам кои веруваат во локални демони и облици на Будизам кои се изразито атеистички.

Така е и во Телемата. Источњачките религии прифаќаат ограничување на човечката свест, култура и опкружување. Тоа е реткост меѓу западните религии.“
- За Природата на Телема, О.Т.О. Македонија

Од друга страна види го Гностичкото Кредо од Гностичката миса (централен ритуал на О.Т.О.) на Е.Г.Ц. - верувам, верувам, верувам... :coffee:
А јас реков дека се започнува со Верувам...

За тоа што ме мене разликува од атеистите може тука да прочиташ. А може да се каже дека сум бил во младоста сите 3 форми, па и четврта :)
Патот е чуден.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
195
Поени од реакции
113
[QUOTE
За тоа што ме мене разликува од атеистите може тука да прочиташ. А може да се каже дека сум бил во младоста сите 3 форми, па и четврта :)
Патот е чуден.
[/QUOTE]
Не постои „за нас“ :) За мене може да кажам, а и ќе бидам резервирам што ќе кажам...

Има Телемити што веруваат во богови или како кај стариот Египет: веруваат во еден бог чие име е неизговорливо или

За тоа што ме мене разликува од атеистите може тука да прочиташ. А може да се каже дека сум бил во младоста сите 3 форми, па и четврта :)
Патот е чуден.
За тоа што ме мене разликува од атеистите може тука да прочиташ. А може да се каже дека сум бил во младоста сите 3 форми, па и четврта :)
Патот е чуден.
Староеонско толкување на зборот атеист во новоеонско време. Не бива така. Или толкувајте се новоеонски или бидете староеонци како и христијаните и сите слични. Изгледа до Кроули постоеле 4 типа, сега се повеќе. Не може да си правиш черипикинг од твоето сопствено учење. Се што не е теист (во никој случај тебе не можам да те сврстам во теист) е а-теист. Или прифати го новоеонското, и или добредојде назад во стариот еон заедно со муслимани, христијани, хиндуисти и сл.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.787
Поени од реакции
11.837
Староеонско толкување на зборот атеист во новоеонско време. Не бива така. Или толкувајте се новоеонски или бидете староеонци како и христијаните и сите слични. Изгледа до Кроули постоеле 4 типа, сега се повеќе. Не може да си правиш черипикинг од твоето сопствено учење. Се што не е теист (во никој случај тебе не можам да те сврстам во теист) е а-теист. Или прифати го новоеонското, и или добредојде назад во стариот еон заедно со муслимани, христијани, хиндуисти и сл.
Сега е хаос, атеистички мормон, атеистички агностик...
Ќе седнам да им давам значење.

Едноставно Телемит и не ми е грижа за неговите идеали и како ја разбира Книгата на Законот.
По дејствувањето ќе одлучам дали ќе градам со човекот соѕвездие или ќе му кажам марш, туркај си каменот подалеку од мене.

P.S. Заборавив да те прашам @Херман , кое е тоа новоеонското според тебе и како ти е поврзано само со а-теизам?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom