Законот на Телема

Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
@Херман , кое е тоа новоеонското според тебе и како ти е поврзано само со а-теизам?
Веќе одговорив, се' што не е теист. Ако се рачунаш за теист, ок, не си а-теист. (а) како префикс, алитерат, агностик, асоцијален, аморален итн...
Ти секако за теистите си атеист-сатанист. Тоа треба да ни е целта на сите нон-теисти или атеисти. Ослободување од стигмата на гореспоменатиот староеонски жаргон. Атеист било нешто страшно и валкано, е тоа мислење треба да се искорени. Да ги подобриме правата на сите маргинализирани групи. Да си ја вратиме секуларноста од навидум постоечка во вистинска.
Сигурен сум дека и ова се дел од твоите заложби.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Вака некако и јас добив впечаток дека размислуваш, ама добро е човек да праша - да е сигурен или да прочита официјално :)

Затоа јас реков претходно дека симболите се исти и зборовите, но се менува смислата на истите и разбирањето на истите. Во минатото догмата беше апсолутната вистина за секој, само да се верува.
И тоа создаваше атеисти, бидејќи ако не можам јас да имам искуство за кое се зборува во разните свети книги и ритуали кои ја обиколуваат Земјата, а не можам заради мојата природа простум да верувам и тоа да ми ја задоволи жедта на Земјата - што може да бидам?
Затоа денес тоа дека атеист е нешто лошо или дека секој што не верува или не практикува вака или онака е „сатанист“ како нешто злобно и непотребно (не постои таков концепт во новиот еон како кај старите религии) е минато време.

Биди што сакаш само Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон.
Љубовта е закон, љубов под волја.

А за тоа, потребно е само некој да ја прифати Книгата на Законот како темел на неговото постоење сега и тука.

Има Телемити кои се теисти и ништо не можеме против тоа.

Новото е што од Законот на Телема излегуваат четири зраци од кои првиот е оној на Слободата! Може да ја погледнеш Liber CL - De Lege Libellum.
Јас за Телемити сум Телемит и ништо повеќе, ништо помалку. Тешко е за разбирање различноста, но ја има и се нема проблем со тоа.

Во Liber Oz убаво се дадени правата на човекот (не на Телмитите, туку на Човекот) во кој што убаво се одстранува староеонската стигма во однос на тоа што се може да биде човекот по негова волја!

Новиот еон не сака догми, сака експерименти и искуство, за да си го најде секој човек „сопственото јато на ѕвезди“. Новиот еон не значи атеизам. Бидејќи тогаш ќе биде новиот закон ист како старите религии.

Денес нешто страшно и валкано е догматското гледање на нештата во однос на човекот.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
Вака некако и јас добив впечаток дека размислуваш, ама добро е човек да праша - да е сигурен или да прочита официјално :)

Затоа јас реков претходно дека симболите се исти и зборовите, но се менува смислата на истите и разбирањето на истите. Во минатото догмата беше апсолутната вистина за секој, само да се верува.
И тоа создаваше атеисти, бидејќи ако не можам јас да имам искуство за кое се зборува во разните свети книги и ритуали кои ја обиколуваат Земјата, а не можам заради мојата природа простум да верувам и тоа да ми ја задоволи жедта на Земјата - што може да бидам?
Затоа денес тоа дека атеист е нешто лошо или дека секој што не верува или не практикува вака или онака е „сатанист“ како нешто злобно и непотребно (не постои таков концепт во новиот еон како кај старите религии) е минато време.

Биди што сакаш само Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон.
Љубовта е закон, љубов под волја.

А за тоа, потребно е само некој да ја прифати Книгата на Законот како темел на неговото постоење сега и тука.

Има Телемити кои се теисти и ништо не можеме против тоа.

Новото е што од Законот на Телема излегуваат четири зраци од кои првиот е оној на Слободата! Може да ја погледнеш Liber CL - De Lege Libellum.
Јас за Телемити сум Телемит и ништо повеќе, ништо помалку. Тешко е за разбирање различноста, но ја има и се нема проблем со тоа.

Во Liber Oz убаво се дадени правата на човекот (не на Телмитите, туку на Човекот) во кој што убаво се одстранува староеонската стигма во однос на тоа што се може да биде човекот по негова волја!

Новиот еон не сака догми, сака експерименти и искуство, за да си го најде секој човек „сопственото јато на ѕвезди“. Новиот еон не значи атеизам. Бидејќи тогаш ќе биде новиот закон ист како старите религии.

Денес нешто страшно и валкано е догматското гледање на нештата во однос на човекот.
Она што то пропуштив претходно.
Нитожен гупак и очаен бедник? Сериозно? Се сложуваш со тоа? Браво. Јас ни на теист не би му рекол такво нешто па ни во случај и да сакам да го навредам, а тоа на прсти да набројам колку пати ми се случило. Ако тоа се дефинициите, ок ни јас не сум атеист. Не можам да се сложам со тие дефиниции. Затоа ти реков, можеби во почетокот на минатиот век (новиот еон нели) важеле, сега веќе не. Отфрлањето на догмите раѓало, раѓа и ќе раѓа атеисти. Дали ќе бидат атеисти шофери, атеисти пушачи, атеисти вегани, атеисти манијаци, атеисти поети или атеисти телемити.... Сеедно
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Подолу во објаснувањето пишува каков е тој вид.
Јас да бев Кроули и друго би рекол во вакви есеи, кои се философски настроени, ама не сум ниту Кроули, ниту Големиот Ѕвер ниту сум адепт.

Не треба да си како таквите атеисти, бидејќи не си далеку од религиозните фанатици од стариот еон:

"Тој открил една од малите тајни, ја прегрнал и ги презира сите оние кои гледаат повеќе од него, или кои ги набљудуваат работите од различно гледиште. Затоа тој обично е вообразен фанатик, нетолерантен и кон самата толеранција."
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
Подолу во објаснувањето пишува каков е тој вид.
Јас да бев Кроули и друго би рекол во вакви есеи, кои се философски настроени, ама не сум ниту Кроули, ниту Големиот Ѕвер ниту сум адепт.

Не треба да си како таквите атеисти, бидејќи не си далеку од религиозните фанатици од стариот еон:

"Тој открил една од малите тајни, ја прегрнал и ги презира сите оние кои гледаат повеќе од него, или кои ги набљудуваат работите од различно гледиште. Затоа тој обично е вообразен фанатик, нетолерантен и кон самата толеранција."
Ниту си ниту ќе бидеш Кроли. Батали го него. Со тебе зборувам не со него. Без разлика кое е објаснувањето подолу. Зборовите се тие. Не држат веќе. И телемата си го заврши своето. Ќе да е дојден некој ново-нов еон. Човештвото пред се, нели?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Ти реков јас и друго би кажал за такви кои се повикуваат на толеранција за да бидат нетолерантни. Не може да се игра со Законот!
И те како држат зборовите... пробај да си нетолерантен помеѓу Телемити... друг начин да ти покажат дека си нистожен глупак кој што не ги разбира другите околу себе и силите со кои се врзува неговиот универзум со другите... не постои.

И тогаш ќе зборуваш како Телемитите и Телема е минато и виновна што ти не може да прифатиш друго гледиште, упростено философирање за искуствата кои ги имаат другите не се оправдување да бидеш ништожен ограничен глупак и твојот атеизам да е врвот за сите, целото човештво.
Атеистот треба да ги остави другите да бидат теисти, атеисти и што им е волја, како што тој има право да биде атеист со сето негово видување на светот...

Не може да се седи на две столчиња.
Не може да важи за тебе Законот на Телема ако не си го прифатил истиот. Не може да се повикуваш на Телема и да велиш дека новиот еон не е тоа што ти очекуваш да биде.

Но може да важи Liber OZ:)

Во Магика, Книга IV, во четвртиот дел има за ова надолго и нашироко.

П.С. Готово, дојден е нов-најнов Еон - Телема „е минато“.
Книгата на Законот мислам дека е единствената книга (или една од малкуте свети книги во светот) што вели дека ќе дојде крај на овој Закон. Сите други зборуваат за некакво си крај за сите, целото човештво исчезнато :)
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
Ти реков јас и друго би кажал за такви кои се повикуваат на толеранција за да бидат нетолерантни. Не може да се игра со Законот!
И те како држат зборовите... пробај да си нетолерантен помеѓу Телемити... друг начин да ти покажат дека си нистожен глупак кој што не ги разбира другите околу себе и силите со кои се врзува неговиот универзум со другите... не постои.

И тогаш ќе зборуваш како Телемитите и Телема е минато и виновна што ти не може да прифатиш друго гледиште, упростено философирање за искуствата кои ги имаат другите не се оправдување да бидеш ништожен ограничен глупак и твојот атеизам да е врвот за сите, целото човештво.
Атеистот треба да ги остави другите да бидат теисти, атеисти и што им е волја, како што тој има право да биде атеист со сето негово видување на светот...

Не може да се седи на две столчиња.
Не може да важи за тебе Законот на Телема ако не си го прифатил истиот. Не може да се повикуваш на Телема и да велиш дека новиот еон не е тоа што ти очекуваш да биде.

Но може да важи Liber OZ:)

Во Магика, Книга IV, во четвртиот дел има за ова надолго и нашироко.

П.С. Готово, дојден е нов-најнов Еон - Телема „е минато“.
Книгата на Законот мислам дека е единствената книга (или една од малкуте свети книги во светот) што вели дека ќе дојде крај на овој Закон. Сите други зборуваат за некакво си крај за сите, целото човештво исчезнато :)
Wooow, кочи малку. Ова треба да е толерантен одговор? Се повеќе ми личиш на оној говор кога на муслиманите ќе им го споменеш нивниот пророк или нивното учење во негативна конотација. За таа ли толерација зборуваш? Го споменав Кроли и телемата како надминати и ти веднаш ме опсипа со дрвја и камења. Не така брат. Сопри маку. Се е безгрешно во твојата религија (или философија, учење или што и да е според тебе) не подлежи на критика како и таканаречените староеонски религии? Каде тоа јас спомнав нетолерација? Секој може да биде што сака се додека тој не ми наложува да бидам тоа што тој сака да бидам (муслиман, христијанин, телемит..... whatever). Ќе треба веројатно да поработиш повеќе на твојата толеранција или да не речам, нетолеранција. Има нетолерантни и христијани и муслимани и атеисти и будисти и телемити.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Ќе мора ти да прикочиш малку...

Со твојот говор што ми го одржа, мораше така, бидејќи скокаш текст намерно или не, возбуден можеби заради тоа што погрешно си разбрал дека секој атеист е глупак и слично... како да некој му е гајле или ќе те сопре да бидеш атеист или му е битно што си...
Биди атеист, не биди нижтожен ограничен глупак кој што нема толеранција. Тоа е првиот вид на атеист според Кроули.

Небитно ми е како ти личам... да сакав да ти изгледа убаво текстот, ќе вртев, ќе сучев ќе филувавме малку така... :)
НО со која цел би правеле така? Да ти се допадне Телема? Или јас да ти се допаднам?

Телема може да ти се допадне или не, да ја прифатиш или не само со читање на Книгата на Законот, Коментарите кон истата од Големиот ѕвер, како и многуте философски расправи кои ги има и од Кроули расфрлани низ неговите книги, а денес ги има и во книги од сегашни Телемити.
Не можам јас ништо околу тоа.
Како ти личи, твоја работа. Би било силување да те убедувам дека е нешто друго од тоа што ти го гледаш...

Ти спомна Ништожен глупак а не допиша зошто е така наречен од Кроули. Скокна со идејата нетолеранција, па Телема заминала и останати шеговити несериозни муабети.
Јас дополнив, ти почна со Телема заминала, нов еон... каде така? Ќе ме зезаш?

Тешко, не можам да имам толеранција кон нетолерантност. Извини.
Ако го имаш правото да бидеш што и да си избрал да си, не ги заморувај другите да бидат како тебе или ако имаат видување за нештата различни од твоите!
Не може да си нетолерантен кон другите.

А такви луѓе има и денес: наметливци, кои се повикуваат на слобода, толеранција но само кога ним им одговара, штом ќе дојдат до ѕид и некој ќе им каже, туркај си патот, никој не ти брани, има и друго - тие почнуваат да беснеат и да забегуваат.

“Every Star has its own Nature, which is “Right” for it.
We are not to be missionaries, with ideal standards of dress and morals, and such hard ideas.
We are to do what we Will, and leave others to do what they Will.
We are infinitely tolerant, save of intolerance.”
New Commentary, II:57
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
Ќе мора ти да прикочиш малку...

Со твојот говор што ми го одржа, мораше така, бидејќи скокаш текст намерно или не, возбуден можеби заради тоа што погрешно си разбрал дека секој атеист е глупак и слично... како да некој му е гајле или ќе те сопре да бидеш атеист или му е битно што си...
Биди атеист, не биди нижтожен ограничен глупак кој што нема толеранција. Тоа е првиот вид на атеист според Кроули.

Небитно ми е како ти личам... да сакав да ти изгледа убаво текстот, ќе вртев, ќе сучев ќе филувавме малку така... :)
НО со која цел би правеле така? Да ти се допадне Телема? Или јас да ти се допаднам?

Телема може да ти се допадне или не, да ја прифатиш или не само со читање на Книгата на Законот, Коментарите кон истата од Големиот ѕвер, како и многуте философски расправи кои ги има и од Кроули расфрлани низ неговите книги, а денес ги има и во книги од сегашни Телемити.
Не можам јас ништо околу тоа.
Како ти личи, твоја работа. Би било силување да те убедувам дека е нешто друго од тоа што ти го гледаш...

Ти спомна Ништожен глупак а не допиша зошто е така наречен од Кроули. Скокна со идејата нетолеранција, па Телема заминала и останати шеговити несериозни муабети.
Јас дополнив, ти почна со Телема заминала, нов еон... каде така? Ќе ме зезаш?

Тешко, не можам да имам толеранција кон нетолерантност. Извини.
Ако го имаш правото да бидеш што и да си избрал да си, не ги заморувај другите да бидат како тебе или ако имаат видување за нештата различни од твоите!
Не може да си нетолерантен кон другите.

А такви луѓе има и денес: наметливци, кои се повикуваат на слобода, толеранција но само кога ним им одговара, штом ќе дојдат до ѕид и некој ќе им каже, туркај си патот, никој не ти брани, има и друго - тие почнуваат да беснеат и да забегуваат.

“Every Star has its own Nature, which is “Right” for it.
We are not to be missionaries, with ideal standards of dress and morals, and such hard ideas.
We are to do what we Will, and leave others to do what they Will.
We are infinitely tolerant, save of intolerance.”
New Commentary, II:57
Kога ќе го почнеш муабетот со: „Не, не, ти прикочи“..... толку од муабетот.
Многу претпоставки за мене, а не ме ни познаваш (барем не лично). Од каде ти идејата дека мене не ми се допаѓа телемата или дека имам нешто против Хептаграм??? Каде тоа го спомнав?
Колку работи ти од моите постови прескокна? Небитно...., се фокусираш на небитното. Од каде па ти знаеш нешто повеќе за мојот атеизам? Можеби следам нешто што е подобро од телемата, барем за мене. Не знаеш ништо а се дрзнуваш да судиш. Не бива брат (ќе те нарекувам како сакам, твој проблем ако ти смета, за мене сите луѓе се браќа и сестри) така, не оди.
Целиот муабет беше околу употреба на терминот „атеист“ кој што одамна го надминал своето значење. Ниту почнува тој твој еон од Кроули ниту завршува со него. Тој „Закон“ на новиот еон (ух.... премногу наводници ќе ми требаат) е веќе надминат, ти се допаѓало тоа или не. И човекот како и се друго еволура, оди напред. Не мислиш така? Стари еони, нови еони, сето тоа е непотребно, само Човекот (не случајно е со голема буква) треба да е битен, не учењето (религија, философија .... што год да е). Само телемата ли дава резултати кон внатрешното? Кон себе си? Секако дека не. Секој треба да си го изоди својот пат, на овој начин или на оној, со телема со будизам, христијансто, ислам, шаманизам .... whatever ...... негова работа.
Every man and every woman is a star, don't you agree?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Kога ќе го почнеш муабетот со: „Не, не, ти прикочи“..... толку од муабетот.
Се сложувам, но сакав да ја вратам дискусијата после твоето "кочи" што ми го упати...

Wooow, кочи малку.
Мислам дека замина дискусијата после ова твое лажно обвинување сега и "магично" заборави дека ти ја крена "ручната" упатено кон мене прво. И тоа непотребно.

Нема што да ти кажам повеќе.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
190
Поени од реакции
78
Се сложувам, но сакав да ја вратам дискусијата после твоето "кочи" што ми го упати...


Мислам дека замина дискусијата после ова твое лажно обвинување сега и "магично" заборави дека ти ја крена "ручната" упатено кон мене прво. И тоа непотребно.

Нема што да ти кажам повеќе.
Кое е тоа лажно обвинување? За што те обвинив? Прочитај што пишав во неколку претходни постови ќе сфатиш дека си ја промашил поентата.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Се сложувам, но сакав да ја вратам дискусијата после твоето "кочи" што ми го упати...


Мислам дека замина дискусијата после ова твое лажно обвинување сега и "магично" заборави дека ти ја крена "ручната" упатено кон мене прво. И тоа непотребно.

Нема што да ти кажам повеќе.
...само едно прашање до тебе @Хептаграм XI
...дали е основата на твоето верување слободната воља?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
...само едно прашање до тебе @Хептаграм XI
...дали е основата на твоето верување слободната воља?
Ова чувстувам дека е трик прашање со вметнаното „твоето верување“ :)
Ќе се преправам дека не сум го видел или не сум го прочитал ;)

Основата на Телема е волја. Самиот збор Е волја.

Во „Книгата на Законот“ нема да најдеш никаде за „слободна волја“. Но не сте ја читале Liber AL по се изгледа, сакате да научете од форумов нешто и тоа да е доволно.
Види таму, основата на Телема е во Liber AL vel Legis.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Ова чувстувам дека е трик прашање со вметнаното „твоето верување“ :)
Ќе се преправам дека не сум го видел или не сум го прочитал ;)

Основата на Телема е волја. Самиот збор Е волја.

Во „Книгата на Законот“ нема да најдеш никаде за „слободна волја“. Но не сте ја читале Liber AL по се изгледа, сакате да научете од форумов нешто и тоа да е доволно.
Види таму, основата на Телема е во Liber AL vel Legis.
...нема зошто да се правиме као @Хептаграм XI,ние сме тоа што сме :)
...само сакав да ти посочам како се потврдува мојата примедба за "полирањето" на негативностите
...тоа што даваш-тоа земаш,тоа што бараш-тоа добиваш
...начинот на кој ги презентираш твоите факти за твојата вистина понекогаш знаат навистина да ме фасцинираат
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.764
...начинот на кој ги презентираш твоите факти за твојата вистина понекогаш знаат навистина да ме фасцинираат
И, во што се состои фацинантноста од таквата презентација на факти? Кои факти? Биди појасен...благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom