Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
И претходно е зборувано, ама да повторимe (да не се заборавиме), а и да е полесно за оние кои се заинтересирани посериозно во врска со Телема. :)

„Светите книги на Телема“ се книги кои се A.'.A.'. издание во Класа А. Постојат 5 класи за кои може да прочитате повеќе тука.

За оваа Класа А на книги стои:
Класа “A” (кои се всушност Светите Книги на Телемата) се состои од книги во кои не смее да се промени ниту обликот на една буква: односно, тие го претставуваат исказот на еден Адепт целосно од онаа страна на критицизмот на дури и Видливиот Водач на Организацијата.“

Ако не ви е познато како A.'.A.'. е поврзано со Телема, можеби ќе ви е доволен овој цитат:

"But remember this clearly,
that the Law cometh from the A∴A∴ ..."
- Liber CCC, Khabs am Pekht


На мојот блог (линкови подолу на овој пост) има 3 страници (за сите 3 тома на собрани Свети книги) кои ги содржат сите книги од Класа А во висока резолуција.
Томовите се издадени 1909 e.v. и ги имате во оригинална форма, на англиски. :coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
Зошто О.Т.О., кој што е прв од старо-еонските Редови, е многу поразлична организација од уредувањата на старо-еонските хиерархии. Не може да се меша егзотеријата со езотеријата освен во една работа...

1652211915297.png 1652212012167.png

1652212079807.png
П.С. Сликите се извадок од видеото погоре...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
” Thou canst by no means interpret the Sphinx in Terms of the Formula of the Slain God.
….
But the Light of the New Aeon revealeth this Sphinx as the true Symbol of this our Holy Art of Magick under the Law of Thelema. In Her is the equal Development and Disposition of the Forces of Nature, each in its Balanced Strength; also Her True Name is Soul of NU, having the Digamma for Phi, and endeth in Upsilon, not in Xi, so that Her Orthography is ΣΦΙΝΨ whose Numeration is Six Hundred and Three Score and Six.”
Liber Aleph, DE SPHINGE AEGYPTIORUM

Симболите не се менуваат по форма, но ја менуваат смислата за да може да отклучат подлабоки и потешки порти од сопствениот универзум. :coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
:)

„Јас сум сам: нема Бог каде што сум јас“
- Liber AL, II:23


1656280564391.png
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
И јас сум магичар.
Во ред е, те валидирам.
Не знам тоа, секој за себе си сешто си вели, а зад него не се гледа тоа за кое што зборува дека е... како што знам „Книгата на Законот“ не ти е законот по кој што дејствуваш и не ми стои дека си го прифатил за темел на твоето постоење низ времињата! :coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
„Сè зависи од твоето сопствено прифаќање на овој нов закон, и не мора да веруваш во ништо, да прифаќаш низа од будалести сказни под интелектуалното нивно на Бушман и моралното ниво на уживателот на дроги.
Се што мора да направиш е да бидеш она што си, да ја извршуваш својата волја, и да се радуваш.

„ Дали згреши? Дали ти е жал? Има ли страв во твоето срце?“
AL, II:46
Тој вели повторно:

„ Каде што сум јас го нема тоа.“
AL, II:47
Има многу од истиот вид; веќе доволно беше цитирано за да се биде јасно. Но следува дополнителна заповед:

„Мудроста вели: биди силен! Тогаш ќе можеш да поднесеш повеќе радост. Не биди животно; облагороди го својот восхит! Ако пиеш, пиј со осум и деведесет правила на вештината: ако љубиш, надмини со префинетост; и ако правиш нешто радосно, нека има суптилност во тоа!
Но, надмини! надмини!
Стреми се секогаш кон повеќе! и ако си навистина мој – а во тоа не се сомневај, и ако си секогаш радосен! – смртта е круна на се.“
AL, II:70-72
Воздигнете се, мои браќа и сестри на земјата. Ставете ги под вашите нозе сите стравови, сите грижи, сите колебања! Воздигнете се! Дојдете, слободни и радосни, во ноќ и ден, да ја извршувате вашата волја; бидејќи

„Нема Закон над Прави што ти е волја.“
AL, III:60
Воздигнете се!“

- ЗАКОНОТ НА СЛОБОДАТА – LIBER DCCCXXXVII, A.'.A.'. Издание во Класа Е
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
„Сè зависи од твоето сопствено прифаќање на овој нов закон, и не мора да веруваш во ништо, да прифаќаш низа од будалести сказни под интелектуалното нивно на Бушман и моралното ниво на уживателот на дроги.
Се што мора да направиш е да бидеш она што си, да ја извршуваш својата волја, и да се радуваш.



Тој вели повторно:



Има многу од истиот вид; веќе доволно беше цитирано за да се биде јасно. Но следува дополнителна заповед:



Воздигнете се, мои браќа и сестри на земјата. Ставете ги под вашите нозе сите стравови, сите грижи, сите колебања! Воздигнете се! Дојдете, слободни и радосни, во ноќ и ден, да ја извршувате вашата волја; бидејќи



Воздигнете се!“

- ЗАКОНОТ НА СЛОБОДАТА – LIBER DCCCXXXVII, A.'.A.'. Издание во Класа Е
Помислив си ме префрлил овде за да читам. Да, точно е ова.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
Помислив си ме префрлил овде за да читам. Да, точно е ова.
Сами доаѓате да читате :coffee: Каде сакам таму те префрлам со моите ставови по форумов, зависи колку сакам да ми коментираш...

На многумина им се допаѓа Законот, но не може да прифатат никако Пророк, не може да прифатат Кроули, не може да прифатат дека Телема доаѓа од A.'.A.'. и се шири и спроведува преку О.Т.О.
И да, не мора да си иницијант за да си Телемит и да го прифатиш Законот на Телема и да живееш според него.

Но тоа - е сосема друга мистерија, за која вашите очи сеуште не се спремни да ја видат. :coffee:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Сами доаѓате да читате :coffee: Каде сакам таму те префрлам со моите ставови по форумов, зависи колку сакам да ми коментираш...

На многумина им се допаѓа Законот, но не може да прифатат никако Пророк, не може да прифатат Кроули, не може да прифатат дека Телема доаѓа од A.'.A.'. и се шири и спроведува преку О.Т.О.
И да, не мора да си иницијант за да си Телемит и да го прифатиш Законот на Телема и да живееш според него.

Но тоа - е сосема друга мистерија, за која вашите очи сеуште не се спремни да ја видат. :coffee:
Не е потребна по мене таа мистерија, само да се живее во синк со вољата и да се биде во акција тука и сега, она те води и се е како треба. :coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
Не е потребна по мене таа мистерија, само да се живее во синк со вољата и да се биде во акција тука и сега, она те води и се е како треба. :coffee:
Никој не те прашува според тебе дали е потребна или не... можеби тебе не ти е потребна, но тоа е сосема друго тврдење.

Ок. Што сега јас треба да направам во врска со ова?
Има врска ова што го напиша со Телема и темава воопшто?

Така ја разбираш Телема и она што е запишано во Книгата на Законот?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Никој не те прашува според тебе дали е потребна или не... можеби тебе не ти е потребна, но тоа е сосема друго тврдење.

Ок. Што сега јас треба да направам во врска со ова?
Има врска ова што го напиша со Телема и темава воопшто?

Така ја разбираш Телема и она што е запишано во Книгата на Законот?
Ќе покажам почит и нема да ти ја контаминирам темата, разбирам дека ти е битна.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
Ќе покажам почит и нема да ти ја контаминирам темата, разбирам дека ти е битна.
Значи како што и јас мислев, коментираш колку да се коментира по темиве бидејќи не го почитуваш оној кој што пишува на нив сериозно и ти е битно само да му парираш?
Кога го почитуваш (јас се мислам дека премногу ти станува сериозна дискусијата и бегаш) не коментираш...

Ок, не ме почитувај (не дојдов да барам почитување, туку да ви ги раздрмам старо-еонските осудувања кон другите и темелите на кои ги градите вашите ставови) и дојди кажи си го знаењето за темиве поврзани со религија и духовни учења, како се или дали се поврзани... академски малку, далеку од „пророци“ и „јас зборувам со боговите“ или „јас имав астрално патување на сон“ :)

Инаку ако „синкот“ ти е и кратеница и транскрипција од synchronicity, и ми велиш дека треба да се живее „во синкот со волјата“ - само одиш во дуалност и воопшто не разбираш дека чистата волја е Една. Нема синхроницитет, нема две работи кои се синхронизираат - тоа се њу ејџ муабети, да не кажам површно разбирање на Телема. :)

Во еден мој есеј вака сум запишал:

Волјата за која се зборува во Телемата е вашата суштина!
Оваа волја е ЕДНА!
...

Волјата за која зборуваме не велиме да ја пронајдете! Па таа не е загубена, таа е само премногу комплексна од вашето несвесно дејствување и вие не може да ја препознаете истата, ниту пак знаете како да и се предадете целосно!

Јас велам да ја искристализирате вашата ЕДНА и ЕДИНСТВЕНА Волја преку двете патеки со кои секој гради врска на внатрешното со надворешното и vice versa: МАГИКА и ЈОГА! Само така може да се постигне оваа „цел“ која ќе ви го олесни патот по кој што одите и ќе ви ги одмори аџиските стапала!“
- За Волјата и философијата на ΘΕΛΗΜΑ

П.С @Tyrael исто така дотрча како „екс Телемит“ да ми каже нешто, сега ќе дојде уште некој од таборот што си има мака со мене на форумов - и ете не сите тука :)
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Значи како што и јас мислев, коментираш колку да се коментира по темиве бидејќи не го почитуваш оној кој што пишува на нив сериозно и ти е битно само да му парираш?
Кога го почитуваш (јас се мислам дека премногу ти станува сериозна дискусијата и бегаш) не коментираш...

Ок, не ме почитувај (не дојдов да барам почитување, туку да ви ги раздрмам старо-еонските осудувања кон другите и темелите на кои ги градите вашите ставови) и дојди кажи си го знаењето за темиве поврзани со религија и духовни учења, како се или дали се поврзани... академски малку, далеку од „пророци“ и „јас зборувам со боговите“ или „јас имав астрално патување на сон“ :)

Инаку ако „синкот“ ти е и кратеница и транскрипција од synchronicity, и ми велиш дека треба да се живее „во синкот со волјата“ - само одиш во дуалност и воопшто не разбираш дека чистата волја е Една. Нема синхроницитет, нема две работи кои се синхронизираат - тоа се њу ејџ муабети, да не кажам површно разбирање на Телема. :)

Во еден мој есеј вака сум запишал:

Волјата за која се зборува во Телемата е вашата суштина!
Оваа волја е ЕДНА!
...

Волјата за која зборуваме не велиме да ја пронајдете! Па таа не е загубена, таа е само премногу комплексна од вашето несвесно дејствување и вие не може да ја препознаете истата, ниту пак знаете како да и се предадете целосно!

Јас велам да ја искристализирате вашата ЕДНА и ЕДИНСТВЕНА Волја преку двете патеки со кои секој гради врска на внатрешното со надворешното и vice versa: МАГИКА и ЈОГА! Само така може да се постигне оваа „цел“ која ќе ви го олесни патот по кој што одите и ќе ви ги одмори аџиските стапала!“
- За Волјата и философијата на ΘΕΛΗΜΑ

П.С @Tyrael исто така дотрча како „екс Телемит“ да ми каже нешто, сега ќе дојде уште некој од таборот што си има мака со мене на форумов - и ете не сите тука :)
Хепта, баш од почит кон тебе не сакам да ти ја контаминирам темата во која ти самот си ми префрлил мислење а ги знаеш моите ставови, нели кафе пиевме пред некоја вечер, па само ми стана интересно зошто сакаш да сум тука.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
Хепта, баш од почит кон тебе не сакам да ти ја контаминирам темата во која ти самот си ми префрлил мислење а ги знаеш моите ставови, нели кафе пиевме пред некоја вечер, па само ми стана интересно зошто сакаш да сум тука.
Бидејќи напиша дека си Магичар на друга тема.
Затоа.
Но моја грешка, потоа сфатив дека
во твојот универзум Магичар сешто може да биде далеку од Телема и Магика :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom