Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Хепта ми текна едно прашање додека ги слушам Јала и Буба(музиката нема врска кога ми доаѓаат мисли) да те прашам дали моштите на Алистер К. се нетрулежни како што имаме случаи кај нас во православието?Ако сакаш одговори ако не да сме живи и здрави...:coffee:
Ми се допаѓаат вакви прашања. Не постојат „мошти“ кај чичко АЛ :)

„Јас сакам после мојата смрт моето тело да биде спалено, а мојата пепел заедно со печатниот прстен да му се предаде на Големиот Ризничар (Grand Treasurer) на Ordo Templi Orientis.“
- Тестаментот на А. Кроули
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Ми се допаѓаат вакви прашања. Не постојат „мошти“ кај чичко АЛ :)

„Јас сакам после мојата смрт моето тело да биде спалено, а мојата пепел заедно со печатниот прстен да му се предаде на Големиот Ризничар (Grand Treasurer) на Ordo Templi Orientis.“
- Тестаментот на А. Кроули
Постои ли сеуште неговата пепел и прстенот?
Случајно да не ги фрлиле у водите на некое море..
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Ми се допаѓаат вакви прашања. Не постојат „мошти“ кај чичко АЛ :)

„Јас сакам после мојата смрт моето тело да биде спалено, а мојата пепел заедно со печатниот прстен да му се предаде на Големиот Ризничар (Grand Treasurer) на Ordo Templi Orientis.“
- Тестаментот на А. Кроули
Seems legit :coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Заборавам да споделам (а може и да сум споделил претходно, ама ете пак), за да не помине незабележано :)

Ова е линк до еден број од телемитското списание ТРИНК кое го издава Ordo Templi Orientis - Трину Оаза во Прилеп, кое што е уредено за јавноста :)

Во овој број е даден Стариот или Коментар D ((The Djeridensis Working) by 666 )), кратки белешки за стиховите на Liber AL vel Legis, кои подоцна ќе произлезат како „Законот е за Сите“ (преведена на македонски јазик) или Философски и Магиски коментари на Книгата на Законот.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.742
Поени од реакции
7.911

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Дали фигуринава претставува египетска божица и дали е поврзана со Телемата?


Дали Кроулиевото „Секој маж и секоја жена е ѕвезда“ е поврзано со:

За првото прашање - ќе треба да истражуваш за оваа фигура ископана во Египет и што преставува. Не сум до толку запознаен со нештата од Египет :)
На страницава вели: The function of the figurine is not clear.... така да, ќе се држам до тој став.
Не знам дали претставува божица, дали претставува бесконечност, поврзаност итн итн...

Во Телема има три „богови“: Нуит, Хадит и Ра-Хоор-Куит, толку има и поглавја самата Книга. Тоа е дадено во предговорот на „Книгата на Законот“, преводот на македонски јазик.

За подобро разбирање на овој стих од „Книгата на Законот“, погледни ја „Законот е за Сите“, коментари од страна на Големиот Ѕвер на Книгата на Законот.

"This thesis is fully treated in “The Book of Wisdom or Folly”.Its main statement is that each human being is an Element of the Cosmos, self-determined and supreme, co-equal with all other Gods.
...
One star influences another by attraction, of course; but these are incidents of self-predestined orbits.There is, however, a mystery of the planets, revolving about a star of whom they are parts; but I shall not discuss it fully in this place."
- The Law is for ALL, A. Crowley

„Сакам да Ви кажам дека суштинската доктрина на магичарот се однесува на човековото место во универзумот и дадена е во Книгата на Законот“ како ‘Секој маж и секоја жена се ѕвезди.’.
Што е ѕвезда? Философите секогаш се согласувале околу една работа – дека за Универзумот да биде разбирлив воопшто, тој треба да се смета како еден и хомоген. Оттука можете да ја разберете положбата на мистикот кој вели дека сите ние сме делови од телото на Бог. Може да разберете што е напишано во Библијата, ‘Вашите тела се храмови на Светиот Дух’. Токму на овие постулати е заснована општата теорија на Магиката. “
- За Философијата на Телема

П.С. Прочитајте ја „Книгата на Законот“, посебно првото поглавје, во однос на Ѕвездите, а и Второто поглавје каде се зборува за индивидуалната Ѕвезда, за пламенот кој што гори во секое срце... размислувајте за сето тоа, како порака за Вас самите... можеби ќе видите дека не постои прекин во универзумот!
Светлината не прави скокови...
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Ова го немавме пред 30+ години... толку лесно споделување знаење и искуство - не мора писма и премногу време :)

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Денес Сонцето влезе во знакот на Овен.

Среќна нова Телемитска година и среќна пролетна рамноденица :love:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Авторот не дозволува да се споделува видеото на други веб страници, ќе мора да го гледате/слушате на youtube...


„Основните елементи се Нуит – Простор, т.е. севкупните можности од сите видови и Хадит – било која точка која има искуство на тие можности
(Оваа идеја, заради литерарни погоднисти, симболизирана е преку египетската божица Нуит, жена што се свива долу какo Свод на Ноќното небо. Хадит е симболизиран како Крилестиот Глобус во срцето на Нуит).

Секој настан е соединување на една монада со едно од нејзините можни искуства.“
- Книга на Законот, Вовед
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Денес го прославуваме Првиот ден од запишувањето на Книгата на Законот, првото поглавје кое ја содржи Манифестацијата на Нуит. :love:

Книга на Законот

Ова е Сржта на ЕОНОТ на ДЕТЕТО!
Ова е Сржта на Слободата, Љубовта, Животот и Светлината!
Ова е Законот од кој се излеваат Четири Светлини на Новиот Еон!

Сите сте Слободни!
Сите сте полни со Живот!
Сите зрачите Светлина!
Сите привлекувате со Љубов!
Обединете се преку Законот на Телема - и надминете!

И оваа нова Ⅴⅴⅰⅰⅰ година ќе се прославува примањето на новиот Закон и новото време, точно 118 години откако гори стариот свет, издигнувајќи се новиот Еон, Еонот на Детето - каде што секој е дете, секој бара искуство, смеа, знаење, надминување


Фрлете ги оковите на гревот и ограничувањата и нурнете навнатре, не нанадвор!

"Ритуалите нека бидат изведувани правилно со радост и убавина!
Постојат ритуали на елементите и прослави на времињата.
Прослава за првата ноќ на Пророкот и неговата Невеста.
Прослава за трите дена на пишувањето на Книгата на Законот."
- Книга на Законот, Поглавје II:35-38

На 08.IV.1904, точно на пладне во времетраење од еден час е диктирано Првото поглавје од Законот, каде што е даден зборот на Нуит!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom