Законот на Телема

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Hubbard нема никаква врска лично со Кроули, иако тврдел дека има. Hubbard се познавал и контактирал со Џек Парсонс, основачот на Jet Propulsion Labaratory (JPL) која потоа прераснува во Нацоналната Вселенска и Аеоронаутска Агенција (NASA). Парсонс бил член на Агапе ложата од калифорнија од 1939-та, а со Хјубард се запознал во 1945-та година.
Очигледно не им е јасно дека и они се ѕвезди......
 
Последно уредено од модератор:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А ја‘ више почнав да се прашувам заш‘о Телемитите ми звучат “хабардовски„...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Немало такво нешто [линк]. :)
Чувството кога wicca личност ќе ти ја критикува праксата Liber Resh дека „таа го поздравувала Сонцето интуитивно, а ти школски“ и кога ќе и објасниш дека нејзините wicca пракси се лоша копија на Телемитската магика и тоа со докази ќе и покажеш дека да не беше Телема и О.Т.О. немаше да биде и wicca... победничко!

Aleister Crowley wrote Gerald Gardner’s Wiccan initiation rituals.

[DOUBLEPOST=1479337638][/DOUBLEPOST]
А ја‘ више почнав да се прашувам заш‘о Телемитите ми звучат “хабардовски„...
Ти продолжи да се тешиш врз основа на туѓите прашања во врска со луге кои му го дркале на Кроули и врз база на тоа заклучувај како звучеле Телемитите... заклучок по негативен афирмитет, а кога некои ќе заклучи нешто во врска со твојата религија каде што веќе со години владиците се тужат еден со друг и попови јаваат верници тогаш ќе те боли, е ќе те боли. И треба да те боли.
Телемитите звучат Телемитски, имаат разни гледишта на нештата, но делуваат под еден Закон „Прави што ти е Волја“ додека твоите имаат едно гледиште, а прават илјада контрадикторни нешта од истото.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Што е финтата што Телемитите пишуваат во Мац Ц Тимес?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.753
Поени од реакции
11.821
Мислам дека нема избор тука за да се пишува со фонт Mac C Times, туку Times New Roman, Georgia итн :)

Секој може да бира со кој фонт ќе пишува, како му одговара, Liber Oz нели...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
I have noticed that people who dislike me are invariably rendered so blind by malice that they give themselves away and make themselves ridiculous.

–Aleister Crowley
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Чувството кога wicca личност ќе ти ја критикува праксата Liber Resh дека „таа го поздравувала Сонцето интуитивно, а ти школски“ и кога ќе и објасниш дека нејзините wicca пракси се лоша копија на Телемитската магика и тоа со докази ќе и покажеш дека да не беше Телема и О.Т.О. немаше да биде и wicca... победничко!

Aleister Crowley wrote Gerald Gardner’s Wiccan initiation rituals.
Кое е чуството после Liber Resh?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.753
Поени од реакции
11.821
Кое е чуството после Liber Resh?
За да му биде потешко, расцепкај го прашањето, за секој од „станиците“ на сонцето во текот на денот да каже, не вака - се наеднаш :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
За да му биде потешко, расцепкај го прашањето, за секој од „станиците“ на сонцето во текот на денот да каже, не вака - се наеднаш :)
Јас си мислев се исто било......ама не било така :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.753
Поени од реакции
11.821
Јас си мислев се исто било......ама не било така :)
Малку да се насмееме, а и сериозно да се каже нешто за Liber Resh.
Прераскажани се идеите за Liber Resh преземени од „Исповедите“ на Кроули, како и „Магика без Солзи“... и малку зачинето заради ефект :)

 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Малку да се насмееме, а и сериозно да се каже нешто за Liber Resh.
Прераскажани се идеите за Liber Resh преземени од „Исповедите“ на Кроули, како и „Магика без Солзи“... и малку зачинето заради ефект :)

На кој начин оди таа реконекција?
Некои физички закони се во прашање или нешто друго?
Ако ти е воља нормално да одговориш :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.753
Поени од реакции
11.821
„Конечно е завршена една епоха во преведувачкиот опус на Телемитска литература во Македонија.

Големо задоволство ми е да Ве известам дека наскоро излегува „Магика, Книга 4“ или позната уште и како The Blue Brick заради нејзината масивност и во страници, но и во сконцентрираното знаење!

За заинтересираните: очекувајте дополнителни информации наскоро!“
- Хептаграм XI


„Наскоро (крај на декември или јануари) Liber ABA на македонски! ... и повторно издавање на Liber AL!

[преводот е базиран на Второто ревидирано издание - by Aleister Crowley (Author), Mary Desti (Author), Leila Waddell (Author), Hymenaeus Beta (Editor)]“
- Трину Оаза, Прилеп

 

Kajgana Shop

На врв Bottom