Законот на Телема

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
371
Поени од реакции
156
Сликата не преставува ништо друго, туку човек во негово целокупно постоење.
А тоа значи од негово раѓање до неговата старост и смртта.
Тоа што на неколку места го повторувам.

Нема нло, само човек и големата смрт.
Бре бре. Како не се сетив на тоа, а толку е очигледно.
Автоматски споено мислење:

За секој добронамерен аџија:
За да се разбере Телема и симболите на иницијација, мора да се проучуваат системите и да се научат хиероглифите на Мајсторот - инаку секој ќе глуми просветлен, мудрец, познавач на нештата, ќе шири догма со раскажување сказни и што како означува, во Телема (без да се има запознаено со Телема како човек) :coffee:
Мене ме интересира вистината. Значи не Телемата ниту историјата, ниту било која друга религија („Нема поголема религија од Вистината“).
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.758
Поени од реакции
11.828
Мене ме интересира вистината. Значи не Телемата ниту историјата, ниту било која друга религија („Нема поголема религија од Вистината“).
Само така!

„Таа иста Вистина, која е Светлина, која се подразбира во секоја искра на Разбирливото,
што е таа ако не Себството на Секој Човек?
Таа е она кое го одредува секоe негово движење,
она кое лежи најблиску до неговото срце и душа,
и навистина претставува нивна главна пружина и бројчаник,
принцип на одделување и на мерење.“
За Вистината, Внатре или Надвор
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.758
Поени од реакции
11.828
1717346985922.png


:coffee:
„На светот му треба религија. Религијата мора да ја претставува Вистината и да ја прославува. Оваа вистина е двојна: прва, во врска со Природата надвор од човекот; втора, во врска со Природата внатре во човекот. Постоечките религии, особено христијанството, се базираат на примитивно непознавање на фактите, особено за надворешната Природа.

Прославите мора да одговараат на обичаите и природата на луѓето. Христијанството ги уништи радосните свечености, карактеризирани со музика, танцување, гозби и водење љубов, задржувајќи ја само меланхолијата.“
- Ordo Templi Orientis – Нов еон, Нов иницијаторски систем
 
Член од
16 јуни 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Више Здраво и Добар ден на мене НЕ™!!!
(ниту "eye contact")
Тоа конфирмирачко клатење со глава ми е само некој тик на нервна база(цело време го правам) затоа што некои говнари и авторитети ме избркаа од Домот,оти не сум го зачистил.Па после пљукав крв за "Фениксова Миса"(Вие сте кремци,жилетче користите,"Духовна Аристократија"нели...)
Јас направив многу добри работи за вашиот говнарски ред Ото-Мото.
Сѐ уште си ги чатам „Светите Книшки"(Ако ве интересира,а "не",сигурно,пошто вие бркате финансии ,само за да си го напудрите носот.
Поздрав до сите точки на триаголникот.Мир,Толеранција и више добар ден да не ми викате
93 93/93
 

Kajgana Shop

На врв Bottom