Законот на Телема

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Да. Но, проблемот јас не го гледам во не/постоењето на Ајваз, туку во неговата природа.
А таа е....?[DOUBLEPOST=1404234046][/DOUBLEPOST]
Јас чекам @Ipsissimus да дое до осми степен и да поразговараме тогаш за ритуалот популарно наречен Магиска мастурбација или Тајните бракови меѓу луѓето и боговите.
Немораше да чекаш, имаше прилика лично да му поставиш прашање на член кој има IX степен во О.Т.О - на 9-ти и 10-ти јуни.[DOUBLEPOST=1404235153][/DOUBLEPOST]
Прашањето на Bog е јасно дали се религија или секта, ако не се ништо од двете што бараат на овој подфорум. Одговорите се безпредметни врти-сучи објаснувања за оправдување, и избегнување на вистински одговор,и евентуално дислоцирање на темата.
Прашањето е дали вие модераторе сте благонаклонет телемитите, и соодветно толерираш постоење на тема која не и е местото на овој подфорум.
И одговорот е јасен - за некого е религија, за некого не е. За тој што не ја смета за религија, немора да ја посетува темава, незнам што не ви е јасно.
За сите што се пронаоѓаат во принципите и симболиката на Телемата, таа може да биде Религија на Новиот Еон - ослободена од суеверието, догмите и предрасудите на минатото. За останатите може да биде филозофија, идеологија и слично.
Што се однесува за тоа дали е или не секта, дефинициите за секта не ја отсликуваат телемата, па со оглед на тоа неможе да се класифицира како таква.

Постирав и текст кој детално и опширно зборува на оваа тема, еве го уште еднаш: Is Thelema Religion or not[DOUBLEPOST=1404241624][/DOUBLEPOST]
Како и да е, јас сметам дека Телемата е за во овој подфорум. А они можат од јутра до сутра да викаат дека телемата не е религија или дека можати атеисти да ја прифатат.
За болдот. Освен за себе, никој неможе да кажува што е Телемата за некој трет. Прочитај предходно што напишав.
Во врска со тоа дали атеисти можеле или не да ја прифатат....пак останува заклучокот од погоре.
 
Последно уредено:

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Дали педери можат да бидат членови на ОТО?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дали педери можат да бидат членови на ОТО?
Секој полнолетен, слободен и неосодуван маж и жена што ќе добие гаранција или спонзорство од двајца членови на Редот може да биде член. Сексуалната, политичка, национална и сите останати припадности не се услов ниту пречка за членство.[DOUBLEPOST=1404325738][/DOUBLEPOST]
Па токму тоа е проблемот самите припадници на телемата велат дека не е ниту религија,ниту секта.
Еве што беше кажано:
И одговорот е јасен - за некого е религија, за некого не е. За тој што не ја смета за религија, немора да ја посетува темава, незнам што не ви е јасно.
За сите што се пронаоѓаат во принципите и симболиката на Телемата, таа може да биде Религија на Новиот Еон - ослободена од суеверието, догмите и предрасудите на минатото. За останатите може да биде филозофија, идеологија и слично.
Што се однесува за тоа дали е или не секта, дефинициите за секта не ја отсликуваат телемата, па со оглед на тоа неможе да се класифицира како таква.

Постирав и текст кој детално и опширно зборува на оваа тема, еве го уште еднаш: Is Thelema Religion or not[DOUBLEPOST=1404241624][/DOUBLEPOST]
За болдот. Освен за себе, никој неможе да кажува што е Телемата за некој трет. Прочитај предходно што напишав.
Во врска со тоа дали атеисти можеле или не да ја прифатат....пак останува заклучокот од погоре.
Појасно од ова тешко.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Сексуалната, политичка, национална и сите останати припадности не се услов ниту пречка за членство[
.
Заборави да кажеш и религиозната припадност или......тоа е пречка?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Секој полнолетен, слободен и неосодуван маж и жена што ќе добие гаранција или спонзорство од двајца членови на Редот може да биде член. Сексуалната, политичка, национална и сите останати припадности не се услов ниту пречка за членство.
Мене ми личи работава на дај шта даш.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Мене ми личи работава на дај шта даш.
Право да биде член има секој, но предуслови за тоа само мал број. Затоа како еден од трите основни услови се спонзорствата од двајца членови.
Ако е работата дај што даш, пробај најди некој што ќе се зачлени така лесно.[DOUBLEPOST=1404327261][/DOUBLEPOST]
Не, не им е битен бројот, важно дека сите можат...:pos:
Сите имаат право не е исто со сите можат.
И право председател на држава да стане има секој, но дали секој ќе стане е друга работа.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Право да биде член има секој, но предуслови за тоа само мал број. Затоа како еден од трите основни услови се спонзорствата од двајца членови.
Ако е работата дај што даш, пробај најди некој што ќе се зачлени така лесно.[DOUBLEPOST=1404327261][/DOUBLEPOST]
Сите имаат право не е исто со сите можат.
И право председател на држава да стане има секој, но дали секој ќе стане е друга работа.
Во ниедна секта не се влегува лесно, секоја тражи „нешто“ за членството..
А да фрлиме некое прасенце, јагне, маче(упс)....
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Во ниедна секта не се влегува лесно, секоја тражи „нешто“ за членството..
А да фтрлиме некое прасенце, јагне, маче(упс)....
Незнам тоа, ќе се обратиш до некој што има врска со секти.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Сите имаат право не е исто со сите можат.
И право председател на држава да стане има секој, но дали секој ќе стане е друга работа.
Колку чини нечија гаранција или спонзорство?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Колку чини нечија гаранција или спонзорство?
Спонзорството не се купува, тоа е проценка на членовите за тоа какви се намерите на аспирантот да биде член. Токму затоа аспирантот треба да биде во контакт со нив одреден период.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Спонзорството не се купува, тоа е проценка на членовите за тоа какви се намерите на аспирантот да биде член. Токму затоа аспирантот треба да биде во контакт со нив одреден период.
Теоретски е така, но практично се се купува.

Како стапува аспирантот во контакт со спонзорите?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Теоретски е така, но практично се се купува.
Јас досега не сум сретнал ниеден член што купил спонзорство.....Ниту пак тоа е нешто кое Редот би го толерирал.
Како стапува аспирантот во контакт со спонзорите?
Зависи, начини има многу. Од официјалните контакт информации на веб страните, од лични контакти или познанства.....
Јас на пример стапив во контакт преку форумов.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Јас досега не сум сретнал ниеден член што купил спонзорство.....Ниту пак тоа е нешто кое Редот би го толерирал.

Зависи, начини има многу. Од официјалните контакт информации на веб страните, од лични контакти или познанства.....
Јас на пример стапив во контакт преку форумов.
Никој нема да ти каже дека купил спонзорство. Не мора да е купувањето со пари.

Чудна е човечката психа Ипси. Не се сите како тебе коректни и фер.

Значи преку официјалната веб страна е можно. Како се избира кои двајца ќе го тестираат аспирантот? Во што се состои тестот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom