Законот на Телема

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Никој нема да ти каже дека купил спонзорство. Не мора да е купувањето со пари.

Чудна е човечката психа Ипси. Не се сите како тебе коректни и фер.
Јас досега немам лош впечаток од ниеден Брат или Сестра.
Значи преку официјалната веб страна е можно. Како се избира кои двајца ќе го тестираат аспирантот? Во што се состои тестот?
Тоа е индивидуално, непостои конкретен тест. Значи ако јас одлучам да бидам некому спонзор - да гарантирам за таа личност, треба да ја запознам и да оценам какви намери и карактер има. Ако сметам дека е личност која нема да ја извалка мојата доверба и збор, ќе гарантирам, во спротивно не.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Јас досега немам лош впечаток од ниеден Брат или Сестра.

Тоа е индивидуално, непостои конкретен тест. Значи ако јас одлучам да бидам некому спонзор - да гарантирам за таа личност, треба да ја запознам и да оценам какви намери и карактер има. Ако сметам дека е личност која нема да ја извалка мојата доверба и збор, ќе гарантирам, во спротивно не.
Сосема очекувано да го кажеш тоа во болдот:)
Ок не навлагаме во тоа.

Значи тестот повеќе се состои во тоа дали аспирантот ќе биде фер и ќе се држи до дадениот збор.

Што лошо може да му стори еден аспирант на редот, доколку ја изневери довербата на спонзорот?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Значи тестот повеќе се состои во тоа дали аспирантот ќе биде фер и ќе се држи до дадениот збор.

Што лошо може да му стори еден аспирант на редот, доколку ја изневери довербата на спонзорот?
Ако членот постапува спротивно на принципите кои ги прикажал како сопствени, ако го прекрши дадениот збор, ако открие идентитет на свој Брат или Сестра без нивна согласност и слично, тогаш со тоа го валка правото да се нарекува Човек и Брат/Сестра. Со тоа не го нарушува само сопствениот углед, туку и угледот на Браќата или Сестрите што гарантирале за него.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Не е пречка, нагласив - "и сите останати припадности".
Значи, ова малку повеќе да го дообјасниш.

Јас како Христијанин, требе да седам во иста клупа со муџахедин, и да сме брат и сестра.
Проблемот не е ни во тоа, проблемот е дека требе да ги промениме нашите базични сознанија поради кои јас сум Христијанин а тој е муслиман.
И сега ние заедно требе да правиме Оммммммм?

Земи го твојот пример, од Христијанин стана најголем борец против Христијанството.
 
Последно уредено:

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ама сестрата/братот ќе ме пука додека јас мижам и правам Омммммм...
ne moze da te pukaat.

go pominale filterot kaj sponzorite.

moze drugo da baraat.
so sestrata e zadovolstvo.
so bratot zaebana rabota.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Значи, ова малку повеќе да го дообјасниш.

Јас како Христијанин, требе да седам во иста клупа со муџахедин, и да сме брат и сестра.
Проблемот не е ни во тоа, проблемот е дека требе да ги промениме нашите базични сознанија поради кои јас сум Христијанин а тој е муслиман.
И сега ние заедно требе да правиме Оммммммм?

Земи го твојот пример, од Христијанин стана најголем борец против Христијанството.
Поентата што не ја гледате е во тоа дека Редот не навлегува во тоа како човекот ќе се нарекува, туку какви ставови, принципи и однос кон останатите има.
Ако некој поради традиција или поради било што има потреба да се идентификува како христијанин или муслиман, а неговиот начин на размислување и однос кон останатите не е во конфликт со принципите на телемата, тогаш може да се смета како таков. Нас ни е битно како живее човекот, не како се етикетира. Ти можеш и телемит да се декларираш, но ако секој твој акт е спротивност на принципите дефинирани во Liber Oz, тогаш нема да добиеш спонзорство.
Мајка ми на пример тврди дека е христијанка, но неверува во задгробен живот, "безгрешно зачнување", ниту пак дека Исус бил богочовек. И кога ја прашувам како може да биде христијанка кога тоа е суштината на христијанството, ми вели епа така - може, традиција било.[DOUBLEPOST=1404394831][/DOUBLEPOST]
Земи го твојот пример, од Христијанин стана најголем борец против Христијанството.
Никогаш не сум се сметал за христијанин, ниту пак сум борец против христијанството. Да имаш различен став со некого незначи дека се бориш против него.
 
Последно уредено:

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Поентата што не ја гледате е во тоа дека Редот не навлегува во тоа како човекот ќе се нарекува, туку какви ставови, принципи и однос кон останатите има.
Ако некој поради традиција или поради било што има потреба да се идентификува како христијанин или муслиман, а неговиот начин на размислување и однос кон останатите не е во конфликт со принципите на телемата, тогаш може да се смета како таков. Нас ни е битно како живее човекот, не како се етикетира. Ти можеш и телемит да се декларираш, но ако секој твој акт е спротивност на принципите дефинирани во Liber Oz, тогаш нема да добиеш спонзорство.
Мајка ми на пример тврди дека е христијанка, но неверува во задгробен живот, "безгрешно зачнување", ниту пак дека Исус бил богочовек. И кога ја прашувам како може да биде христијанка кога тоа е суштината на христијанството, ми вели епа така - може, традиција било..
Сакаш да ми кажеш дека во практика требе да се одкажеш од твоето религиско убедување, од едноставна причина дека требе да се понашаш во склоп со рамките на Liberon,инаку нема да добиеш спонзорство ако се понашаш како муџаедин.

И дека е тука религиозната Слободна Воља?

Членовите се принудени да ги напуштат своите принципи на религиозната убеденост која ја имале до тој момент.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Сакаш да ми кажеш дека во практика требе да се одкажеш од твоето религиско убедување, од едноставна причина дека требе да се понашаш во склоп со рамките на Liberon,инаку нема да добиеш спонзорство ако се понашаш како муџаедин.

И дека е тука религиозната Слободна Воља?

Членовите се принудени да ги напуштат своите принципи на религиозната убеденост која ја имале до тој момент.
Никој не е принуден на ништо! Ако не се пронаоѓаш во телемата, тогаш никој не те тера да бараш членство и да се одкажуваш од било што. Незнам што не ти е јасно!
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Никој не е принуден на ништо! Ако не се пронаоѓаш во телемата, тогаш никој не те тера да бараш членство и да се одкажуваш од било што. Незнам што не ти е јасно!
Па тоа што те прашам не ми е јасно.
Тврдиш дека можам да си го задржам моето религиско убедување, ама ако не се понашам спорет Либерот нема да ме примите.
Значи услов е да се откажам од моето религиско убедување.
Јас на пример нејкам Оммммм....
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Па тоа што те прашам не ми е јасно.
Тврдиш дека можам да си го задржам моето религиско убедување, ама ако не се понашам спорет Либерот нема да ме примите.
Значи услов е да се откажам од моето религиско убедување.
Јас на пример нејкам Оммммм....
Ајде уште еднаш:
Поентата што не ја гледате е во тоа дека Редот не навлегува во тоа како човекот ќе се нарекува, туку какви ставови, принципи и однос кон останатите има.
Ако некој поради традиција или поради било што има потреба да се идентификува како христијанин или муслиман, а неговиот начин на размислување и однос кон останатите не е во конфликт со принципите на телемата, тогаш може да се смета како таков. Нас ни е битно како живее човекот, не како се етикетира. Ти можеш и телемит да се декларираш, но ако секој твој акт е спротивност на принципите дефинирани во Liber Oz, тогаш нема да добиеш спонзорство.
P.S. Ако имаш одредено убедување за кое сметаш дека е во конфликт со телемата и дека треба да се откажеш од истото, зошто воопшто би барал членство?!
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Ајде уште еднаш:

P.S. Ако имаш одредено убедување за кое сметаш дека е во конфликт со телемата и дека треба да се откажеш од истото, зошто воопшто би барал членство?!
Се правиш дека не разбираш а?

Убаво ти велам дека нема религиозна слобода во телемата, услов е да се понашаш според вашите норми и убедувања, а една од тие е да се откажеш од твоето религиско убедување.

Каква е таа ваша религиозна слобода кога условот е јасен?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Се правиш дека не разбираш а?

Убаво ти велам дека нема религиозна слобода во телемата, услов е да се понашаш според вашите норми и убедувања, а една од тие е да се откажеш од твоето религиско убедување.

Каква е таа ваша религиозна слобода кога условот е јасен?
P.S. Ако имаш одредено убедување за кое сметаш дека е во конфликт со телемата и дека треба да се откажеш од истото, зошто воопшто би барал членство?!
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Ајде уште еднаш:

P.S. Ако имаш одредено убедување за кое сметаш дека е во конфликт со телемата и дека треба да се откажеш од истото, зошто воопшто би барал членство?!
Кое е тоа религиско убедување што не е во конфликт со телемата?[DOUBLEPOST=1404396904][/DOUBLEPOST]Хахахаха...во мат позиција си.
ИбраКадабра пак постигна Гооооооооооооол...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom