Закони за оружје

Строги или лабави закони за оружје?

  • Строги-оружјето е за војската и полицијата

    Гласови: 35 42,7%
  • лабави-секој има право на оружје

    Гласови: 47 57,3%

  • Вкупно гласачи
    82

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.160
Поени од реакции
4.752
он топик: гласав за строги закони оти уште тоа ни фали и ке се испоубиеме сите
оф топик: една случка, се ближеше нова година и како што е ред да се купуваат петарди и огномет и ај да земиме-помал бев и со татко ми видовме на тезга продаваа, купивме што купивме, си плативме и тој продавачот му вика на татко ми: сакаш нешто појако???
ние поима си немаме што е тоа појако и му викаме: не доста е.
тој: абе нешто појако, види (ја крева јакната малце и оп пиштол) и му вика: размисли пак, имам што сакаш, цената не е скапа и може да се договориме :vozbud:
татко ми му вика: а калаш имаш?
тој? да
татко ми: колку е??
тој: 100 евра :helou: :zver:
 
Член од
12 ноември 2009
Мислења
122
Поени од реакции
0
zdravo, 4len sum na strelacko drustvo i pukam so vozdusna pcp puska.E sega dali znae nekoj dali e mozno da izvadam dozvola za malokalibarka?
 
F

Frankie Yale

Гостин
Не се толку строги законите колку што јас знам... Вујко ми има тетејац со дозвола а има дебело криминално досие...
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.867
Поени од реакции
1.405
Јас пред една недела си купив калашников од Тинекс само лична карта ми побараа и реков дека ја заборавив и не ми правеа проблем :tv:
Колку е цената на еден калашников?
--- надополнето: Jun 28, 2011 1:46 PM ---
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
кажете нешто во врска со вадење ва дозвола за пиштол колку кошта дали без врски може да се извади кај да се праша да ти обраснат најубаво
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.298
Поени од реакции
1.431
Не се толку строги законите колку што јас знам... Вујко ми има тетејац со дозвола а има дебело криминално досие...

Мој познаник, не може да добие дозвола. Мирен, чисто досие- ама има некоја закачка со некој од комисијата и не може да добие. :D
Зависи дали ги имаш луѓето за оваа работа. :)
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.254
Ако може некој да ми одговорите....имам наследено ловечки пушки од татко ми, тој почина годинава али не сум бил во полиција да се распрашам што треба како треба за да ги префрлам на мое име. Јасно ми е дека немам дозвола за нивно користење али да си ги имам како сувенир барем дома, немам намера да ги продавам.
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ако може некој да ми одговорите....имам наследено ловечки пушки од татко ми, тој почина годинава али не сум бил во полиција да се распрашам што треба како треба за да ги префрлам на мое име. Јасно ми е дека немам дозвола за нивно користење али да си ги имам како сувенир барем дома, немам намера да ги продавам.

Значи прво што треба да се направи е да направите оставинска постапка за целиот имот во тоа и вклучително да ги ставиш и пушките - кога ќе одиш на нотар ќе ги земеш дозволите од татко ти.
Второ во рок од два месеца од завршување на оставинската постапка и ако пушките ги добиеш ти треба да конкурираш за дозволи за истите.
За да конкурираш за дозвооли ти треба положен испит за оружје во штип, ловечки испит или потврда од спортско друштво, потврда од суд, здравствено и потврда од центар за социјални работи, треба да го приложиш и наследното решение.
За сето ова време за да бидеш најсигурен треба пушките привремено да ги онеспособиш - ги носиш во микеи на камник и привремено ги онеспособуваат кошта 1000 денари по пушка - тоа ти е законска обврска за недајбоже ако ти дојде контрола дома.

Ова последново направи го на почеток да имаш мирна глава бидејќи дозволите на твое име ќе ги добиеш за една до две години дури.... ако ги добиеш :))))
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.614
Вака...татко ми пред неколку години ,имаше ловечка пушка и со неа имаше и дозвола,но ја продаде...сега ме интересира,дали уште му важи таа дозвола или како и да се вика,или штом го продал оружјето повеќе не важи ?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
706
Поени од реакции
253
Вака...татко ми пред неколку години ,имаше ловечка пушка и со неа имаше и дозвола,но ја продаде...сега ме интересира,дали уште му важи таа дозвола или како и да се вика,или штом го продал оружјето повеќе не важи ?
Ново одобрение треба да извади
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.614
Ново одобрение треба да извади
Ама пушката му е од по одамна,уште кога не се полагале испити,ни ништо...нема врска тоа,или ? пошто сега знам се полагаат различни испити курци палци...
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
706
Поени од реакции
253
Ама пушката му е од по одамна,уште кога не се полагале испити,ни ништо...нема врска тоа,или ? пошто сега знам се полагаат различни испити курци палци...
Нема везе порано,мора одобрение да си извади сега и со тоа одобрение да си купи нова пушка
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.614
Нема везе порано,мора одобрение да си извади сега и со тоа одобрение да си купи нова пушка

100% сигурен ? бидејќи прашав на друг форум,ми кажаа дека сега ќе требало да полага све отпоново...башка он нема кај себе дозвола,кога ја продал пушката ја дал и дозволата...извини што замарам,ама ме интересира премногу :D
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
706
Поени од реакции
253
100% сигурен ? бидејќи прашав на друг форум,ми кажаа дека сега ќе требало да полага све отпоново...башка он нема кај себе дозвола,кога ја продал пушката ја дал и дозволата...извини што замарам,ама ме интересира премногу :D
Друже како што ти кажав,ако татко ти планира да купува ловечка пушка таа дозвола од пред неколку години не му важи,значи мора да оди и да поднесе дозвола за купување на нова ловна пушка. Остави тоа што си читал по други форуми,слушај ме мене.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.614
Друже како што ти кажав,ако татко ти планира да купува ловечка пушка таа дозвола од пред неколку години не му важи,значи мора да оди и да поднесе дозвола за купување на нова ловна пушка. Остави тоа што си читал по други форуми,слушај ме мене.

Да,јасно тоа,ама дали ќе полага све наново,бидејќи кога ја земал он дозволата,се давале "така" дозволите,односно немало испити ни ништо...? и каде да оди за да побара потврда или нова дозвола за купување ? полициска станица или ? и фала многу друже :)
 
На врв Bottom