Закони за оружје

Строги или лабави закони за оружје?

  • Строги-оружјето е за војската и полицијата

    Гласови: 36 41,4%
  • лабави-секој има право на оружје

    Гласови: 51 58,6%

  • Вкупно гласачи
    87
S

smart ass

Гостин
Абе не забрана буквално-треба да има оружје каде што треба да има.
Не на 20 годишни да си прават филмој...обожаватели какви бе обожаватели...фетиш???

Ловџиско нека зимаат:toe:

А ако сака да празни шаржер плашливец нека земе.

Ако е за самоодбрана X-25 е добар тасер.(нема штетн гасови)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Абе не забрана буквално-треба да има оружје каде што треба да има.
Не на 20 годишни да си прават филмој...обожаватели какви бе обожаватели...фетиш???

Ловџиско нека зимаат:toe:

А ако сака да празни шаржер плашливец нека земе.

Ако е за самоодбрана X-25 е добар тасер.(нема штетн гасови)
Зш бе фетиш-хоби е.Е сеа тие 20 годишни претежно се зафилмани во ране и сл.и тие набавуваат не легално така да...

Х-25 не за*бавај-тејзер,ами повеќе луѓе ако се?Или два тејзери:pos2:
 
S

smart ass

Гостин
Компримиран гас и 4 истрела.

Еден удри го со 50 000 волти другите ќе се разбегаат а еден у гаќи ќе се помоча.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Кога лажеш кај гледаш ???
:)))))))) Нагоре, лево или десно никако, кога ќе те праша нешто не прави нагли потези, не го прикривај лицето со рацето и не се повлекувај со телото наназад. :) Нашиве иснпектори не се до толку стручни, не се секирај.
абе Веб страници ќе штитиш:vozbud:

Пиштол у МВР не се заведува како Антивирус:pos2::pos2:

Освен ако имаш 50 воркстејшнс, и магацин со јака и скапа ИТ опрема..
Што се смееш како ненормален? Пиштолот ти го заведуваат на име на фирмата. За дозволата мора да се дудла, дека располагаш со пари, дека работиш со секакви клиенти кои мора да ти доаѓаат дома. Научи ги работите како одат, после коментирај.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Bersa Thunder 9 nikel 9mm 4.3 inci
:)))))))) Нагоре, лево или десно никако, кога ќе те праша нешто не прави нагли потези, не го прикривај лицето со рацето и не се повлекувај со телото наназад. :) Нашиве иснпектори не се до толку стручни, не се секирај.


Што се смееш како ненормален? Пиштолот ти го заведуваат на име на фирмата. За дозволата мора да се дудла, дека располагаш со пари, дека работиш со секакви клиенти кои мора да ти доаѓаат дома. Научи ги работите како одат, после коментирај.

И инспекторине пијат нафта и ке релат добро на веб дизајнеров му треба оружје да си ги заштити парите ај да те замолам сликаја дозволата да ја видиме пошо нели тие на име на фирма нема лични податоци на неа
 
H

^HITMAN^

Гостин
Извини, дали може да ми објасниш која ти беше причината (онаа што му ја претстави на инспекторот) за да добиеш дозвола за носење пиштол? ако не сакаш јавно, слободно прати ми приватна порака.
Дека распологам со готовина и дека клиентите ми доаѓаат дома кај мене затоа што фирмата ми е регистрирана со седиште дома.

Ретардирај се колку сакаш, срамота за годините доколку си полнолетен.

И не ме замарај повеќе, не се расправам со такви. Мака ми е што се трудев да ти објаснам. Е*и си мајката сеа и пријатно.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Дека распологам со готовина и дека клиентите ми доаѓаат дома кај мене затоа што фирмата ми е регистрирана со седиште дома.



Ретардирај се колку сакаш, срамота за годините доколку си полнолетен.

И не ме замарај повеќе, не се расправам со такви. Мака ми е што се трудев да ти објаснам. Е*и си мајката сеа и пријатно.
ЛАЖОВЕ не се коси
ти реков ај сликај ја дозволата да ја видиме а за ебенњево нема проблем само закажими да знае жената кога ке дојдам да не ја начекам неспремна сепак тие мајка нели сепак малку колегијалност
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
А за плашливец треба ли дозвола :) ?
 
S

smart ass

Гостин
:pos2::pos2::pos2:

Ама еве Такси компаниите и нивните возачи се 10 пати во поголема опасност од Кражби,ќотек,итн...ами не можеш де да ги фанеш на финат ко бош не се стручни...море имаат искуство тие...не ќе да е така.

:)))))))) Нагоре, лево или десно никако, кога ќе те праша нешто не прави нагли потези, не го прикривај лицето со рацето и не се повлекувај со телото наназад. :) Нашиве иснпектори не се до толку стручни, не се секирај.


Што се смееш како ненормален? Пиштолот ти го заведуваат на име на фирмата. За дозволата мора да се дудла, дека располагаш со пари, дека работиш со секакви клиенти кои мора да ти доаѓаат дома. Научи ги работите како одат, после коментирај.
Калаш за таксистите!!

А М64 т.е зоља за МЖ.

За веб дизајнери 9мм

за Графички дизајн Електрични пиштоли(оти анимации се).

За програмери бугарски чадор.:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Калаш за таксистите!!

А М64 т.е зоља за МЖ.

За веб дизајнери 9мм

за Графички дизајн Електрични пиштоли(оти анимации се).

За програмери бугарски чадор.:pos2::pos2::pos2:
смртоносно оружје во рацете на добро обучен бугарин:pos:

Компримиран гас и 4 истрела.

Еден удри го со 50 000 волти другите ќе се разбегаат а еден у гаќи ќе се помоча.
Или ќе добиеш куршум у чело додека го ,,пецкаш,,првиот:smir:
 
H

^HITMAN^

Гостин
Ок уживајте на темава. Се најдовте ретардите. Не е толку страшно некој што извадил дозвола а вие не сте успеале. Толку од мене на темава.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ок уживајте на темава. Се најдовте ретардите. Не е толку страшно некој што извадил дозвола а вие не сте успеале. Толку од мене на темава.
Добро кога ке доагаш утре да ме утепуваш донесиго и пиштолот со дозвола шо го имаш земено
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
А за плашливец треба ли дозвола :) ?
Не-само лична карта и од кога ќе го купиш ливчето што ќе ти го дадат да го однесеш во полиција да те заведат во книгите таму:wink:И 14 ден ти е куршум.
И не смееш во урбани средини да пукат зш ќе ти го земат а може и кривична за нарушување на ред и мир да добиеш:tapp:
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Не-само лична карта и од кога ќе го купиш ливчето што ќе ти го дадат да го однесеш во полиција да те заведат во книгите таму:wink:И 14 ден ти е куршум.
И не смееш во урбани средини да пукат зш ќе ти го земат а може и кривична за нарушување на ред и мир да добиеш:tapp:
А ако те фатат дека не си регистиран во полиција?
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
А за плашливец треба ли дозвола :) ?
Јас имам плашливец, треба да го пријавиш во полиција во станица во Автокоманда, нормалоно ако е купен од продавница за оружје и ти е издадено ливче.

А ако те фатат дека не си регистиран во полиција?
ќе ти пишат казна од 1000 евра и нагоре, и ќе ти го земат, само недај боже да те фатат Алфите дека го носиш во град, кога ќе се вратиш дома, твоите нема да те препознаат од тепање

Еве ја процедурата што треба. Текстот го преземав од темата Се за воздушни пушки што го пишав.

Прво треба да имаш 18 години за да купиш воздушна и плашливец. Треба дозвола за регистрација на оружјето во МВР, а дозвола за лов мислам дека нетреба. Ако купуваш воздушна со оптички нишан треба да бидеш член на стрелачко друштво. Затоа кога ќе купиш пушка со оптички нишан и кога ќе ја купиш од продавницата ти даваат ливче со бројот на личната карта, име, презиме, матичен број и фабричкиот број на оружјето запишани на твое име и фискална сметка со цената на оружјето. Фискалната не смееш да ја отстрануваш од листот. Треба да ја пријавиш во рок од седум дена. Ја земаш пушката и листот со тебе и идеш во Полициската во Автокоманда. Таму имаат оддел за пријавување и издавање дозволи за огнено, воздушно и сигнално(плашливец) оружје. Пушката ја носиш во станица само да проверат дали е истиот фабрички број на ливчето од продавнцата. Таму ти даваат лист да пополниш со твои податоци и треба да земеш 4 таксени маркици од 50 ден. Кога ќе го завршиш сето тоа ти даваат едно ливче и те лажат дека ќе ти се "јават" по две недели да ја подигнеш дозволата. Најубаво со ливчето појди сам да си ја земеш. Дозволата ти е А4 формат обичен лист, и на него се напишани твоите податоци и потврдено ти е дека имаш пријавено воздушно оружје од таа и таа категорија. И на крај имаш печат од МВР со потпис на службеничката која е надлежна таму.

Пред да идеш во полиција да ја пријавуваш извади го оптичкиот нишан, зошто ако ја однесеш со него може нема да ти ја регистрираат и ќе ти бараат членска дека си член на стрелачко друштво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom