Закони за оружје

Строги или лабави закони за оружје?

  • Строги-оружјето е за војската и полицијата

    Гласови: 36 41,4%
  • лабави-секој има право на оружје

    Гласови: 51 58,6%

  • Вкупно гласачи
    87
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Темава ја отворам со цел да зборуваме за законите за оружје кај нас и во светот,може да биде и имформативна бидеќи често луѓе се распрашуваат на форумов во врска со процедурите за вадење дозволи за оружје и сл.Што мислите за законот за оружје во Македонија?
Дали е подобро законите да бидат по строги како кај нас на пример или спротивно како во САД и Австралија?

Јас сум за по лабави закони,зошто строгите закони не ги спречуваат криминалците да дојдат до оружје туку обичните граѓани...
Во врска за процедурите сум го читал законот за оружје на рм(а има и доста правници на форумов)нека праша кој што го интересира:smir:


 
H

^HITMAN^

Гостин
Kaj нас за пиштол ти требаат 1000000 процедури и дозвола ти даваат само доколку навистина имаш потреба од него. Во САД во 90-тите, не знам за сега, можеше да се купи воено оружје, М16, узи... во супермаркет.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Јас пред една недела си купив калашников од Тинекс само лична карта ми побараа и реков дека ја заборавив и не ми правеа проблем :tv:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Kaj нас за пиштол ти требаат 1000000 процедури и дозвола ти даваат само доколку навистина имаш потреба од него. Во САД во 90-тите, не знам за сега, можеше да се купи воено оружје, М16, узи... во супермаркет.
Точно,ден денес се купува во супермаркетите муниција,во 1994 во сад беа забранети повеќе вида на автоматски и полуавтоматски пушки,ама во 2005 колку што знам беше подигната таа забрана и сега повторно може да се набави Ак-47,М16 и сл.
А болдот за кај нас-не даваат на тие што навистина имаат потреба туку тие што навистина ќе ,,подмачкаат,,

Продавница за оружје во САД

 
Х

Ханзо

Гостин
Од памет зборувам сега зашто немам намера да ги разгледувам законите во сите сојузни држави, ама мислам дека законите во САД не се толку либерални, сигурно не може да се купи М16 или М4, тие горе ќе да се AR-15. Плус има закони кои го ограничуваат капацитетот на шаржерот, имам видено "Restricted in the USA" изгравирано на шаржер од Glock 19 (капацитет од 15 куршуми). Нормално е законите таму да се далеку полиберални од нашите зашто САД е изградена на концептот „народот има право да се брани од тиранија“, па ова би дошло нешто како територијална одбрана, милиција со ич време за мобилизација.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Точно,ден денес се купува во супермаркетите муниција,во 1994 во сад беа забранети повеќе вида на автоматски и полуавтоматски пушки,ама во 2005 колку што знам беше подигната таа забрана и сега повторно може да се набави Ак-47,М16 и сл.
А болдот за кај нас-не даваат на тие што навистина имаат потреба туку тие што навистина ќе ,,подмачкаат,,

Продавница за оружје во САД


Овие М4 и АК-47 се произведени само во верзија за полуавтоматско пукање. Тие се оригинал како автоматските пушки М4 и АК-47 само што командата за автоматско пукање ја нема.:nenene:

Кај нас побрзо се вади дозвола за тенк отколку за огнено оружје.
Процедурите се многу големи.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Од памет зборувам сега зашто немам намера да ги разгледувам законите во сите сојузни држави, ама мислам дека законите во САД не се толку либерални, сигурно не може да се купи М16 или М4, тие горе ќе да се AR-15. Плус има закони кои го ограничуваат капацитетот на шаржерот, имам видено "Restricted in the USA" изгравирано на шаржер од Glock 19 (капацитет од 15 куршуми). Нормално е законите таму да се далеку полиберални од нашите зашто САД е изградена на концептот „народот има право да се брани од тиранија“, па ова би дошло нешто како територијална одбрана, милиција со ич време за мобилизација.
На шаржерите имаа како што реков до 2005 мислам,сега повторно може да се купуваат и шаржери со поголем капацитет,добро е тоа што во повеќе од пола државите(сојузни)не ти треба дозвола од државата за да набавиш оружје туку единствено треба да го пријавиш во полиција после набавката(како воздушните пушки кај нас)во некој сојузни држави не мора ни да го пријавиш оружјето(важи само за пушки)

Болдот-после толку сра*а што претрпевме како народ(плус во секоја војна и востание во минатото ,,патевме,,о д недостаток на оружје)и ние треба на тој концепт да ги градиме законите за оружје, и со оглед на тоа колку ни се способни структурите што служат за да не штитат...

Овие М4 и АК-47 се произведени само во верзија за полуавтоматско пукање. Тие се оригинал како автоматските пушки М4 и АК-47 само што командата за автоматско пукање ја нема.
Знам за тоа ама може да се набави и автоматско оружје со специјална дозвола(оваа постои мислам и кај нас ама не возможна мисија е да се добие:))
 
Х

Ханзо

Гостин
Болдот-после толку сра*а што претрпевме како народ(плус во секоја војна и востание во минатото ,,патевме,,о д недостаток на оружје)и ние треба на тој концепт да ги градиме законите за оружје, и со оглед на тоа колку ни се способни структурите што служат за да не штитат...
На Американците тоа оружје им е за заштита од сопствената влада пред се. Тоа го мислат они. Секако, ниту една влада не е толку самоубиствено луда навистина да го земе тоа како такво, туку си го чуваат народот мирен во однос на нив.
На темата, иако сум љубител на оружје сметам дека законот треба да биде строг (но не и расипан како што е сега, кога врски и подмачкување се во игра), зашто многу оружје во раце на врло ретардиран народ не е на арно. Оружјето е работа за полицијата и војската, се додека не дојде време кога пиштол при рака би бил неопходност. Се надевам дека такво време нема да дојде.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
На Американците тоа оружје им е за заштита од сопствената влада пред се. Тоа го мислат они. Секако, ниту една влада не е толку самоубиствено луда навистина да го земе тоа како такво, туку си го чуваат народот мирен во однос на нив.
На темата, иако сум љубител на оружје сметам дека законот треба да биде строг (но не и расипан како што е сега, кога врски и подмачкување се во игра), зашто многу оружје во раце на врло ретардиран народ не е на арно. Оружјето е работа за полицијата и војската, се додека не дојде време кога пиштол при рака би бил неопходност. Се надевам дека такво време нема да дојде.
Оружјето е и ќе биде во рацете на ретардите,затоа што црниот пазар е прилично развиен на овие простори и лесно се доаѓа до пиштоли,автоматски пушки па дури и ,,зољи,, и РПГ-7ки.Од друга страна ако е по лабав законот ќе купуваат луѓето легално и колку толку ќе се знае кој што има и полесно е да се трасира оружјето...

Btw.еве го законот за оружје од 2005(мали измени се извршени во 2007)ако го интересира некој http://www.mvr.gov.mk/Uploads/Zakon%20za%20oruzje.pdf

"You cannot invade the mainland United States.
There would be a rifle behind every blade of grass."

- Admiral Isoroku Yamamoto
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
На шаржерите имаа како што реков до 2005 мислам,сега повторно може да се купуваат и шаржери со поголем капацитет,добро е тоа што во повеќе од пола државите(сојузни)не ти треба дозвола од државата за да набавиш оружје туку единствено треба да го пријавиш во полиција после набавката(како воздушните пушки кај нас)во некој сојузни држави не мора ни да го пријавиш оружјето(важи само за пушки)

Болдот-после толку сра*а што претрпевме како народ(плус во секоја војна и востание во минатото ,,патевме,,о д недостаток на оружје)и ние треба на тој концепт да ги градиме законите за оружје, и со оглед на тоа колку ни се способни структурите што служат за да не штитат...


Знам за тоа ама може да се набави и автоматско оружје со специјална дозвола(оваа постои мислам и кај нас ама не возможна мисија е да се добие:))

За тоа не сум сигурен, а за ова што ти го напишав сигурен сум. Кај нас можеш да извадиш дозвола за полуавтоматски карабин, само што работата е дека нигде не се продава.

А Црвена Застава - Крагујевац има свој полуавтоматски ловџиски карабин и тоа е овој.

LKP M90 SAкој е истиот од познатиот полуавтоматски снајпер од Застава - Крагујевац М91
:pehar:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
За тоа не сум сигурен, а за ова што ти го напишав сигурен сум. Кај нас можеш да извадиш дозвола за полуавтоматски карабин, само што работата е дека нигде не се продава.
А Црвена Застава - Крагујевац има свој полуавтоматски ловџиски карабин и тоа е овој
Има вакви во микеи мислам,само имаат по инакво лежиште и кундак,за повеќе на ловечки пушки да личат,и СВД драгунов имам видено пренаменет за лов,само кај нас на 3 куршуми ограничување имаш на шаржерот(додуша се вади пластиката во шаржер што ја ставаат:wink:
кој е истиот од познатиот полуавтоматски снајпер од Застава - Крагујевац М91
Да не е од застава м76?
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Има вакви во микеи мислам,само имаат по инакво лежиште и кундак,за повеќе на ловечки пушки да личат,и СВД драгунов имам видено пренаменет за лов,само кај нас на 3 куршуми ограничување имаш на шаржерот(додуша се вади пластиката во шаржер што ја ставаат:wink:
Не сум видел вакви дека има во Микеи.:smir:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.629
Поени од реакции
4.267
Од памет зборувам сега зашто немам намера да ги разгледувам законите во сите сојузни држави, ама мислам дека законите во САД не се толку либерални, сигурно не може да се купи М16 или М4, тие горе ќе да се AR-15. Плус има закони кои го ограничуваат капацитетот на шаржерот, имам видено "Restricted in the USA" изгравирано на шаржер од Glock 19 (капацитет од 15 куршуми). Нормално е законите таму да се далеку полиберални од нашите зашто САД е изградена на концептот „народот има право да се брани од тиранија“, па ова би дошло нешто како територијална одбрана, милиција со ич време за мобилизација.
Не е баш до толку либерално во САД, има закони кои не дозволуваат секој да има оружје.
Но сепак, во САД е многу полесно да се дојде до оружје, отколку тука.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Има вакви во микеи мислам,само имаат по инакво лежиште и кундак,за повеќе на ловечки пушки да личат,и СВД драгунов имам видено пренаменет за лов,само кај нас на 3 куршуми ограничување имаш на шаржерот(додуша се вади пластиката во шаржер што ја ставаат:wink:

Да не е од застава м76?
Па и двата се слични и м76


и м91 ти е на сликата погоре.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Точно,ден денес се купува во супермаркетите муниција,во 1994 во сад беа забранети повеќе вида на автоматски и полуавтоматски пушки,ама во 2005 колку што знам беше подигната таа забрана и сега повторно може да се набави Ак-47,М16 и сл.
А болдот за кај нас-не даваат на тие што навистина имаат потреба туку тие што навистина ќе ,,подмачкаат,,
Не е точно. Јас извадив и си ја земав во средата без да подмачкам никого. Инаку за информација, незнам дали порано било така но сега ти треба и детален лекарски преглед, од крв до очен преглед, и до психихатриски преглед. Плус бев на 2 часовен разговор со инспектор објаснувајки за која намена ќе го користам оружјето, зошто сум се осеќал загрозен, што би правел во ситуација да се најдам во опасност, а инспекторот за цело време запишуваше нешто. God bless the USA, каде полесно се купува тенк и воен авион отколку Колт кај нас.Да не зборам за испитите и задолжителната обука која фала богу ми дадоа потврда без да одам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom