Закони за оружје

Строги или лабави закони за оружје?

  • Строги-оружјето е за војската и полицијата

    Гласови: 36 41,4%
  • лабави-секој има право на оружје

    Гласови: 51 58,6%

  • Вкупно гласачи
    87
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Што е доказ дека ти треба оружје, пример одиш во полиција и покажуваш пораки упатени со смртни закани од некое лице?
ако е то тогаш полиција ќе го пријави службено заканувачот и ќе рече нема потреба да имаш пиштол, ние ќе ја средиме работата.
Па нормално друже..да беше така сите ќе зимаа оружје на таа основа,овој ми се заканува,оној ми се заканува,и ќе станевме Дивиот Запад(официјално) :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Па нормално друже..да беше така сите ќе зимаа оружје на таа основа,овој ми се заканува,оној ми се заканува,и ќе станевме Дивиот Запад(официјално) :D
a шо е тогаш оправдана причина да ти дозволат да имаш оружје? сите имаат имот, стан, куќа.... ако е за заштита н аживот и имот - секој има право
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
a шо е тогаш оправдана причина да ти дозволат да имаш оружје? сите имаат имот, стан, куќа.... ако е за заштита н аживот и имот - секој има право
Така е...Сепак на прво место треба да се стави самоконтролата,а не само бау-бау и готово...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Така е...Сепак на прво место треба да се стави самоконтролата,а не само бау-бау и готово...
Прашање е кои услови се одлучувачки на некого да му се даде дозвола на некого не, јас лично познавам ќена која ради закани по живот (кои беа пријавени во полиција, имаше судење се донесе казна) но пак и дадоа дозвола не само за набавка и чување туку и за носење на оружје (ден денес го носи в чанта на работа, знам и човек в комшии, работи како градежен техничар, има од татко останата куќа од 66 година, семејство, нема никакви проблеми (тепачки закани...) и тој доби дозвола (не знам дали за носење има али го гледам често в кола ко ќе излегва или влегува го носи и пиштолот.
Затоа прашувам кои се одлучувачки фактори за давање или недавање на таква дозвола?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
И мене тоа ме интересира,само не ми беше логично тоа да биде причина за дозвола,СМс пораки...нешто повеќе од тоа,да те истепале 1-2,избоделе,или нешто такво па да ти дадат(по тој основ),да...сигурно има и други причини за давање дозвола,ваљда ќе се најдат членови кои ќе ни кажат од прва,или евентуално втора рака :D
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Ќорци моеш да си земеш без дозвола, а за вистински мислам дека треба да покажеш дозвола..
И јас мислам дека треба да се покаже дозвола,но како и да е ќе причекам некој со искуство да каже
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
448
Поени од реакции
165
Постапката за припадници на вооружени сили ( полиција и војска) е иста? Имаат некој предности/ поволности за добивање на лично вооружување?
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
кој може да направи проценка на вредност на пушка, која после би се понудила на продажба како половна?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Влегувам во продавница лов риболов и оружје, гледам самострел, воздушни пушки и пиштоли плашливци. На Битпазар на црно калашников можи да се купи а во Прилеп во специјализирана продавница за тоа не можеш вистински пиштол да видиш, а пак не да го фатиш во рака или бараш дозвола за таков. Ги прашувам за дозвола како оди тоа со пола уста одговара стравот во очите му се гледа.
 
Член од
26 август 2011
Мислења
14
Поени од реакции
1
Дали некој знае која е процедурата за добивање дозвола за купување на пушка за спортско стрелаштво било кој модел со оптички нишан, колку тоа би чинело и колку време би траело од поднесување на барање до добивање на одобрение. Фала поздрав.
 
Член од
6 октомври 2010
Мислења
11
Поени од реакции
1
Значи јас знам дека порано дозволите ги давале така,ама денес не е така значи мора да поднесе нова дозвола во полициската станица во авто команда,и исто така зависи што пушка сака,за Полуавтоматска ловна пушка и за Карабин ти е Б4 категорија али мораш да пишеш што сакаш дали Полуавтоматска или Карабин под таа Б4 категорија,ако е за карабин многу важно е да се знае дека нема увоз за полуавтоматски карабини значи има само репетирачки карабини ради тоа што увозот е забранет и има застој за полуавтоматски карабини за Македонија. Слободно што те интересира пиши :)
Ме интересира која е постапката и потребна документација за увоз на комбинирана ловечка пушка од странство ?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Ме интересира која е постапката и потребна документација за увоз на комбинирана ловечка пушка од странство ?
Преку фирма што се бави со увоз на оружје
 

AngelovskiVlado

Vlatko Slavchovski
Член од
21 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Значи јас знам дека порано дозволите ги давале така,ама денес не е така значи мора да поднесе нова дозвола во полициската станица во авто команда,и исто така зависи што пушка сака,за Полуавтоматска ловна пушка и за Карабин ти е Б4 категорија али мораш да пишеш што сакаш дали Полуавтоматска или Карабин под таа Б4 категорија,ако е за карабин многу важно е да се знае дека нема увоз за полуавтоматски карабини значи има само репетирачки карабини ради тоа што увозот е забранет и има застој за полуавтоматски карабини за Македонија. Слободно што те интересира пиши :)
Дали е тешко и колку време трае одбрувањето за Б7 дозвола
 
Член од
19 март 2015
Мислења
47
Поени од реакции
40
Здраво. Дали некој знае дали како физичко лице можам да нарачам помала количина на пиротехника за лична употреба. Прскалици огномет и тн. Петарди не
 

Kajgana Shop

На врв Bottom