Закони за оружје

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Чак Норрис, 25 април 2010.

?

Строги или лабави закони за оружје?

1. Строги-оружјето е за војската и полицијата

35 гласови
    44,3%
  2. лабави-секој има право на оружје

44 гласови
    55,7%
  1. JETKUNDO

JETKUNDO

Член од:
    15 јануари 2014
    Мислења:
    2.705
    Допаѓања:
    1.614
    Па нормално друже..да беше така сите ќе зимаа оружје на таа основа,овој ми се заканува,оној ми се заканува,и ќе станевме Дивиот Запад(официјално) :D

2. Let 3

Let 3 The Nipple Erector

Член од:
    13 јули 2008
    Мислења:
    30.917
    Допаѓања:
    31.138
    a шо е тогаш оправдана причина да ти дозволат да имаш оружје? сите имаат имот, стан, куќа.... ако е за заштита н аживот и имот - секој има право

3. 4NHK0

4NHK0 Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик

Член од:
    9 април 2014
    Мислења:
    1.153
    Допаѓања:
    843
    Така е...Сепак на прво место треба да се стави самоконтролата,а не само бау-бау и готово...

4. Let 3

Let 3 The Nipple Erector

Член од:
    13 јули 2008
    Мислења:
    30.917
    Допаѓања:
    31.138
    Прашање е кои услови се одлучувачки на некого да му се даде дозвола на некого не, јас лично познавам ќена која ради закани по живот (кои беа пријавени во полиција, имаше судење се донесе казна) но пак и дадоа дозвола не само за набавка и чување туку и за носење на оружје (ден денес го носи в чанта на работа, знам и човек в комшии, работи како градежен техничар, има од татко останата куќа од 66 година, семејство, нема никакви проблеми (тепачки закани...) и тој доби дозвола (не знам дали за носење има али го гледам често в кола ко ќе излегва или влегува го носи и пиштолот.
    Затоа прашувам кои се одлучувачки фактори за давање или недавање на таква дозвола?

5. JETKUNDO

JETKUNDO

Член од:
    15 јануари 2014
    Мислења:
    2.705
    Допаѓања:
    1.614
    И мене тоа ме интересира,само не ми беше логично тоа да биде причина за дозвола,СМс пораки...нешто повеќе од тоа,да те истепале 1-2,избоделе,или нешто такво па да ти дадат(по тој основ),да...сигурно има и други причини за давање дозвола,ваљда ќе се најдат членови кои ќе ни кажат од прва,или евентуално втора рака :D

6. vivakastro

vivakastro

Член од:
    15 март 2013
    Мислења:
    938
    Допаѓања:
    610
    И јас мислам дека треба да се покаже дозвола,но како и да е ќе причекам некој со искуство да каже

7. 4NHK0

4NHK0 Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик

Член од:
    9 април 2014
    Мислења:
    1.153
    Допаѓања:
    843
  8. mkdmkd

mkdmkd

Член од:
    24 јуни 2009
    Мислења:
    395
    Допаѓања:
    23
    Постапката за припадници на вооружени сили ( полиција и војска) е иста? Имаат некој предности/ поволности за добивање на лично вооружување?

9. Bubache

Bubache

Член од:
    27 октомври 2015
    Мислења:
    224
    Допаѓања:
    49
    кој може да направи проценка на вредност на пушка, која после би се понудила на продажба како половна?

10. bucio

bucio Урбан индијанец.

Член од:
    8 јули 2008
    Мислења:
    15.735
    Допаѓања:
    7.273
    Влегувам во продавница лов риболов и оружје, гледам самострел, воздушни пушки и пиштоли плашливци. На Битпазар на црно калашников можи да се купи а во Прилеп во специјализирана продавница за тоа не можеш вистински пиштол да видиш, а пак не да го фатиш во рака или бараш дозвола за таков. Ги прашувам за дозвола како оди тоа со пола уста одговара стравот во очите му се гледа.

На ми се може му/ѝ се допаѓа ова.
  11. weapon

weapon

Член од:
    26 август 2011
    Мислења:
    14
    Допаѓања:
    1
    Дали некој знае која е процедурата за добивање дозвола за купување на пушка за спортско стрелаштво било кој модел со оптички нишан, колку тоа би чинело и колку време би траело од поднесување на барање до добивање на одобрение. Фала поздрав.

12. goran_sv.n

goran_sv.n

Член од:
    6 октомври 2010
    Мислења:
    11
    Допаѓања:
    1
    Ме интересира која е постапката и потребна документација за увоз на комбинирана ловечка пушка од странство ?

13. TM88

TM88

Член од:
    9 септември 2008
    Мислења:
    706
    Допаѓања:
    253
    Преку фирма што се бави со увоз на оружје

Сподели преку: