Закони за оружје

Строги или лабави закони за оружје?

  • Строги-оружјето е за војската и полицијата

    Гласови: 36 41,4%
  • лабави-секој има право на оружје

    Гласови: 51 58,6%

  • Вкупно гласачи
    87
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.516
Поени од реакции
13.637
Здраво. Дали некој знае дали како физичко лице можам да нарачам помала количина на пиротехника за лична употреба. Прскалици огномет и тн. Петарди не
можиш само тоа што се продава во овластените фирми кај нас и тоа од 1-ва категорија. од втора категорија(оние на стапчиња како ракети, кутии со повеќекратни испалувања...) легално можи да ги пали само овластено лице, обичен човек не, мада кај нас е дива лига

од странство неможиш да набавиш, бидејќи не си регистриран за тоа(набавка на експлозивни материи)
 
Член од
19 март 2015
Мислења
47
Поени од реакции
40
А дали можи фонтани што се за свадба да ги палам како физичко лице. За моја свадба. Или против законито е?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom