Закинтос

П

Пепси_

Гостин
cleverguy може ли со пешачење да се стигне до оваа банана плажата ако си сместен во лаганас или превоз мора ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.798
cleverguy може ли со пешачење да се стигне до оваа банана плажата ако си сместен во лаганас или превоз мора ?
имаше бесплатен превоз ја коа идев у 10 и 11,ако си отиден за журкање таму нема да ги фатиш:icon_mrgr: Далеку е за пешачење,кола евентуално да изнајмиш.
 
П

Пепси_

Гостин
имаше бесплатен превоз ја коа идев у 10 и 11,ако си отиден за журкање таму нема да ги фатиш:icon_mrgr: Далеку е за пешачење,кола евентуално да изнајмиш.
абе ако е 3 км како што пишал горе клевер не е проблем за мене 30 минути да испешачам али не секој ден :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
абе ако е 3 км како што пишал горе клевер не е проблем за мене 30 минути да испешачам али не секој ден :D
Нема потреба да одиш пешки ;)
Бидејќи Банана плажата е поодалечена од градот и сместувачките капацитети самиот газда на комплексот на оваа плажа(кафич, лежалки, љуљашки, игри на вода и др.) за да му се полни со луѓе има организирано бесплатен автобус од Лаганас тргнува во 10 ч. а се враќа во 17 ч.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
НАДОПОЛНУВАЊЕ НА ВЧЕРАШНИОТ ПОСТ........AKO MOЖАТ МОДЕРАТОРИТЕ НЕКА ГИ СПОЈАТ ДВАТА ПОСТА ВО ЕДЕН :) Или да се отвори тема ПАТОПИСИ ?
Од местата кој секој би требало да се посети се Blue Cave каде велат имало делфини и кога се влегува со бродот, капетанот испушта звуци за да ги повика (ние не видовме ДЕЛФИН, а претходниот ден што запознавме луѓе на плажа виделе)
Еве ја пештерата :)
1.jpg

При шетањето низ островот имавме среќа и видовме желка од видот Careta-careta и тоа на реон 500 метри од плажата Аргаси (на истокот од островот каде што обично во овој период не одат желките)
2.jpg

Ова се Keri caves :)
5.jpg

Плажата Банана бич гледано од брод....
6.jpg

Ова е најубавата плажа бр.1 во Грција и се брои во најдобрите 10 во плажи во Европа, плажата Navagio или Shipwreck :vozbud:
Секој што доаѓа обавезно да ја посети плажата е лудило.....не можам да опишам каква атмосфера владее на плажата, па и потонат пиратски брод од педесетите години. Ова мора да се доживее :icon_lol:
7.jpg 9.jpg 10.jpg

Ова е плажата која ја нарекуваа Havana заради истоимениот кафич а се наоѓа во продолжение или на крајот од плажата Лаганас (најлево)
Ова местенце беше најубаво во Лаганас и често го посетувавме зашто од сместувањата во Лаганас е оддалечено 1-1.5 км, знам дека 2 лежалки со чадор беа 6 евра а со тоа имаше користење на билјард, пинг понг а и плажата на овој дел беше средена без пикавци, ѓубре што не беше случај за останатиот дел од плажата во Лаганас.
11.jpg 12.jpg

Ова е гледано од плажата Лаганас, поточно на најдесната страна на плажата Лаганас се наоѓа мало островче кое го викаа Cameo island koe е споено со плажата со дрвен мост (околу 100м), овој остров-кафич-плажа е од затворен тип и за влез во него се плаќаше по 6 евра од човек преку ден, додека навечер доаѓаа познати диџеи и се правеа журки.
13.jpg
16.jpg 17.jpg
18.jpg

Јас мислам дека беше доволно и се надевам ќе помогне на многумина да се одлучат за летување во Закинтос, напомена повеќето слики што ги поставив се мои и се што е прикажано е реално.
Се обидов да илустрирам парче од летувањето во Закинтос, доколку ви требаат било какви информации за островот пишете :)
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Сакам да одам на почеток на септември во вилата или хотел Блу Вејв бил некој таму да ми каже какво е, средено ли е?? И на плажата банана кај Николаос се наплаќаат лежалките?? И има ли убави места за шетање навечер?? И сакав да прашам има превоз до аква паркот и колку е превозот и влезот?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Сакам да одам на почеток на септември во вилата или хотел Блу Вејв бил некој таму да ми каже какво е, средено ли е?? И на плажата банана кај Николаос се наплаќаат лежалките?? И има ли убави места за шетање навечер?? И сакав да прашам има превоз до аква паркот и колку е превозот и влезот?
Кога јас бев на одмор, 2 лежалките и чадор на банана плажата беа 7 евра.
А до аква паркот имаше бесплатен автобус а влезница во паркот беше 17 евра. А за шетање има места колку сакаш и за секој вкус :)
 
П

Пепси_

Гостин
cleverguy

Од прилика кој би бил минималниот буџет за 7-10 дена 150 евра ќе скрпат ли работа ?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
cleverguy

Од прилика кој би бил минималниот буџет за 7-10 дена 150 евра ќе скрпат ли работа ?
Тоа е индивидуално ??? Со мало штедење може да се помине, ама не рачунај многу на искачање навечер една пијачка ти е по 4-5 евра. Сметај си :
гиро 2 евра, ручек вечера во ресторани .- мин 10-12 евра, кафе макијато 3 евра, нескафе 4евра,пиво 4 евра, коктел 6 евра, лежалки 7 евра,крстарење 18 евра, вода 1,5л 0,7евра. Направи си пресметки, се зависи од тебе колку трошиш :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.798
cleverguy

Од прилика кој би бил минималниот буџет за 7-10 дена 150 евра ќе скрпат ли работа ?
влез у дискотеки не ти се наплаќа,значи моеш да искочиш без евро потрошено.Пиво ти е 3 евра во диско,2 коктели 5..Во ресторани нема да јадеш,ќе си јадеш макарони дома и гиро:icon_mrgr:Се стига,плус 20 евра ти е турата окулу остров на тебе останува дали ќе идеш или не се у зависност од парите.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Лежалки на плажа што пари се? Дали со купено кафе или било каква пијачка имаш и лежалка?Гирото што пари е и дали најадува? Ова прашувам за на Лаганас.

И нешто слушам муабети дека лани не било тоа тоа на Закинтос,како што било минатите години?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.798
Лежалки на плажа што пари се? Дали со купено кафе или било каква пијачка имаш и лежалка?Гирото што пари е и дали најадува? Ова прашувам за на Лаганас.

И нешто слушам муабети дека лани не било тоа тоа на Закинтос,како што било минатите години?
негде следува негде не,таму кај што има кафичи покрај плажата можеш да си седнеш не мора лежалка да земаш.Гирото окулу 2 евра,нормално ко што се праи сегде.
Не знам како било претходните години али лани беше океј,може претходните години да било боље али како и да е лошо не си проаѓаш/
 
П

Пепси_

Гостин
негде следува негде не,таму кај што има кафичи покрај плажата можеш да си седнеш не мора лежалка да земаш.Гирото окулу 2 евра,нормално ко што се праи сегде.
Не знам како било претходните години али лани беше океј,може претходните години да било боље али како и да е лошо не си проаѓаш/
Кое време беше ти ? средина на јули како стои со забави и туристи ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.798
Кое време беше ти ? средина на јули како стои со забави и туристи ?
15 јули до 25,фул е стандард местото и сега да отидеш пуно е со британци,по 24 идат многу срби плус.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Планирам 29 јули да идам,се надевам дека ќе избегнам толку многу британци.Кажете дали ова е топ сезона,пошто мене ми треба да биде барем маалце полабаво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom