Закинтос

Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
17
Некое инфо околу цени на прехрамбени продукти во Лаганас по маркети ? Одам во вторник, па да знам дали да се товарам со јадење од тука, или да не носам.
Зависи каде пазаруваш. Нашиот водич ни кажа едно маркетче кое имаше супер цени, не ми текнува сега точно како му беше името, ама цените не беа високи. Гиро јадевме можеби пет пати у ден, во главно е 2 евра ама некаде се наоѓа и за 1.60. Искрено, јас очекував да биде поскапо, се плашев да не не ми стигнат парите кои ги носев, ама се излажав.
Упс, дури сега приметив дека си пишал вторник, веќе си таму најверојатно :) Како и да е, убав помин и опушти се максимално, еднаш се оде на Закинтос (под ова мислам да не се залетуваш многу по пиење и такви работи, бидејќи нема да ги доживеиш тие моменти, if you know what I mean :)) И чувај пари за крстарење, навистина би било глупо да одиш на Закинтос а да не ги видиш Shipwreck или Cameo Island. За ова второто влезот ти е само 4 евра и добиваш со тоа пијачка, верувај ми плажата е сон/фантазија и покрај тоа што треба многу да внимаваш зошто има на секој чекор камења, другар ми лебдејќи на грб удри со главата во една карпа во водата :D За среќа немаше некои големи последици.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.934
Еве неколку слики од места кои ми оставија посебен впечаток, како што ветив:


Сликано на Кери, прекрасен поглед од еден ресторан на врвот на планината, во кој морате да седнете за да си ја приуштите оваа убавина:



Потребна ви е кола за да стигнете до ова место.

Сликано на Ксиа, каде има геотермални води и колаген во водата:




Плажата Камео, која ја споменувате:



Викендите има White party, пуштаат во продажба само 500 карти кои коштаат "само" 40 евра:гик:


Геракас, според мене најубавата пристапна плажа на Закинтос. Водата - топла како бара и кристално чиста:





Stop swimming покрај Кери, пристапна единствено со брод:




Од Дафне немам слики, а не смеете да ја пропуштите. Патот до Дафне е лош, брдест, само со кола се стига, на плажата има јајца, иако желка не видовме. Еве нешто од Гугл симнато:


 

Rick Grimes

Manchester United fan.
Член од
11 јули 2015
Мислења
130
Поени од реакции
66
Бев минатото лето,најубав одмор до сега! Преубаво место,има што да се види.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
резервирано е за 19 август во лаганас па ме интересира некој што бил ова лето да кажи како се движат цените на храна,лежалки,автобуски превоз и до кои плажи има? друго некоја препорака за кои места да се посетат и сл.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
резервирано е за 19 август во лаганас па ме интересира некој што бил ова лето да кажи како се движат цените на храна,лежалки,автобуски превоз и до кои плажи има? друго некоја препорака за кои места да се посетат и сл.
Јас бев од 8ми до 14ти јули. Дали заради кризата и намалениот број на туристи, цените беа доста пристапни, дури некои работи беа поефтини и од кај нас. Пиво во продавница 1е (бекс, амстел, хаинекен, корона 1,5е , и некои грчки пива, во диско и барови од 2 до 5е зависи од место и дали имаш некој попусти. Коктели исто од 2 до 5е. Гиро 2 евра најчесто. Прехрамбени продукти од маркети се малку поскапи од колку кај нас, ако имаш место во багаж можеш да си земеш најосновни работи, или па штом стигнеш да одиш до лидл маркет и да купиш се.

Има многу места за посета на островот. Задолжително да го земиш крстарењето околу островот, добра е плажата Ст. Николас, островчето Камео. Одлична комбинација на природна убавина на островот и на Лаганас како место за забава. Убав помин :)
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Nekoj da kaze mislenje za vila dimitris ?
Не сум би лично, ама најдобриот другар отиде таму и немаше ич пофални зборови за местото. Мислам, вака како вила било океј, самите услови биле добри, ама проблем бил газдата, некој старец што ги замарал цело време дека ќе викне полиција ако бидат гласни.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
јас сум во димитрис од 19 август па ќе видам каква е
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Утре патуваме за лаганас во вила Камбасис со игуана.
Некоја помош/препорака:
-каде на плажи, како до нив околу лаганас пеш најдобра плажа, колку се плаќа за лежалки...цени по маркеи за храна...итн

[DOUBLEPOST=1439476844][/DOUBLEPOST]
Еве неколку слики од места кои ми оставија посебен впечаток, како што ветив:


Сликано на Кери, прекрасен поглед од еден ресторан на врвот на планината, во кој морате да седнете за да си ја приуштите оваа убавина:



Потребна ви е кола за да стигнете до ова место.

Сликано на Ксиа, каде има геотермални води и колаген во водата:




Плажата Камео, која ја споменувате:



Викендите има White party, пуштаат во продажба само 500 карти кои коштаат "само" 40 евра:гик:


Геракас, според мене најубавата пристапна плажа на Закинтос. Водата - топла како бара и кристално чиста:





Stop swimming покрај Кери, пристапна единствено со брод:




Од Дафне немам слики, а не смеете да ја пропуштите. Патот до Дафне е лош, брдест, само со кола се стига, на плажата има јајца, иако желка не видовме. Еве нешто од Гугл симнато:


Утре патуваме за лаганас во вила Камбасис со игуана.
Некоја помош/препорака:
-каде на плажи, како до нив околу лаганас пеш најдобра плажа, колку се плаќа за лежалки...цени по маркеи за храна...итн
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Јaс oдaм Зaкинтoс нa 4ти Септ. Лaгaнaд резервирaв или кaкo и дa се вилa.

Дaј кaжете кaкo се цените зa Веспa/Кoлa дa се изнaјми и дaли бaрaaт интернaциoнaлнa вoзaчкa.

Крстaрењaтa oд приликa кoлку се :)?
 

Rick Grimes

Manchester United fan.
Член од
11 јули 2015
Мислења
130
Поени од реакции
66
Јaс oдaм Зaкинтoс нa 4ти Септ. Лaгaнaд резервирaв или кaкo и дa се вилa.

Дaј кaжете кaкo се цените зa Веспa/Кoлa дa се изнaјми и дaли бaрaaт интернaциoнaлнa вoзaчкa.

Крстaрењaтa oд приликa кoлку се :)?
Licna karta i vozacka mislam deka treba da imas za da iznajmis..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom