Закинтос

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Кој ќе те сопре на закинтос :) Уживај
Фала ти :D

Некој совет друг од прилика колку е крстарењето или нешто што морам да направам посетам и остало :D ?
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Фала ти :D

Некој совет друг од прилика колку е крстарењето или нешто што морам да направам посетам и остало :D ?

Крстарењето беше 20евра особа, пола остров ако може така да се каже 4 саата некаде, ако имаш проблеми со гадење при клацкање оди на цела тура, пошто е голем бродот и нема никакви „турбуленции“. (Големата тура или сите можни плажи што се одат со крстарење беше 18 евра, и е од 10 до 6).
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Крстарењето беше 20евра особа, пола остров ако може така да се каже 4 саата некаде, ако имаш проблеми со гадење при клацкање оди на цела тура, пошто е голем бродот и нема никакви „турбуленции“. (Големата тура или сите можни плажи што се одат со крстарење беше 18 евра, и е од 10 до 6).
Аха :D Супер фала ти мн мн :)
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Аха :D Супер фала ти мн мн :)
За моторче мислам беше 20 евра од ден, а за кола 30, 35 така нешто, не ме држи за збор, пред 4 год. бев и не ми теквит
Еве неколку слики од места кои ми оставија посебен впечаток, како што ветив:


Сликано на Кери, прекрасен поглед од еден ресторан на врвот на планината, во кој морате да седнете за да си ја приуштите оваа убавина:



Потребна ви е кола за да стигнете до ова место.

Сликано на Ксиа, каде има геотермални води и колаген во водата:




Плажата Камео, која ја споменувате:



Викендите има White party, пуштаат во продажба само 500 карти кои коштаат "само" 40 евра:гик:


Геракас, според мене најубавата пристапна плажа на Закинтос. Водата - топла како бара и кристално чиста:





Stop swimming покрај Кери, пристапна единствено со брод:




Од Дафне немам слики, а не смеете да ја пропуштите. Патот до Дафне е лош, брдест, само со кола се стига, на плажата има јајца, иако желка не видовме. Еве нешто од Гугл симнато:


Аууу флешбек. Ова дафне беше плажата прво се качвиш на планина или рид шо и да беше, па после слегвиш надолу така, ако добро се сеќавам? :D
Јас и другаров со то скапаното моторче со цел ум тргнавме ,па на почетокот в песок ни заглави, мислам дека едвај накачивме :D Каква авантура беше :pos:


Инаку шта речи за Закинтос и лаганас. Убајна во секој поглед, ептен би сакал следна прилика пак да одам. Имат и шо да се видит, плажи и такви работи, исто и забава многу. 10/10 е
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Абе, како е во Занте крај на август и почеток на до 4ти септември? Има ли народ, навечер?
 
Член од
27 ноември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
каде е подобро да се оди на одмор занте или сончев брег?
кај се подобрите забави и какви се цените?
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
За сончев брег не знам да ти кажам,бидеќи не сум бил но минатово лето бев во Занте поточно во Лаганас.За забава слободно можам да кажам дека Лаганас ноќе не спие,значи буквално има забава на секој ќош,голем избор на ресторанчиња,таверни,кафичи,дискотеки и тн.Цените не се високи океј се,со 250-300€ за 10 дена доволно се.Плус на Закинтос имаш голем број места за посета а бр.1 е секако Navagio beach (рај за очи посебно ако го гледаш одозгора на карпите) тоа е вака на кратко што можам да ти кажам за Занте и му препорачувам на секој што не бил да појди.
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Ајде дечки ако имате некоја добра понуда од некоја Агенција споделете за летово, ПС. мислам дека најдобар период за идење е “шпицот“ помеѓу (15 јули и 15 август).
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
дечки планирам да идам на Закинтос од 23јули .Какви се цените и колку пари би ми требало за добар одмор?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Ајде дечки ако имате некоја добра понуда од некоја Агенција споделете за летово, ПС. мислам дека најдобар период за идење е “шпицот“ помеѓу (15 јули и 15 август).
Па и не баш и почеток на Септември е лудило и сместување само Лаганас ништо друга нека не те лажат.
дечки планирам да идам на Закинтос од 23јули .Какви се цените и колку пари би ми требало за добар одмор?
Цените се релативно нормални плус имаш и лидл ако нешто ти е скапо по локални продавнички макар што разликата е многу мала.Е сеа зависи што сакаш да праиш , да се пијанчиш , да го обиколиш островот и да крстариш ? Значи крстарењата околу островот со застанување на Шип верк кошта околу 17-20 евра по човек трае цел ден и нз може најубаво е експресот до шипверк и да се земи кола за другите ама како сакаш, има една тура за да ги видиш желките и неколку пештери плус островот каде желките положуваат јајца таа е околу 12-15 евра зависи колку ќе се ценкаш. Изнајмување на кола од ден е 30 евра мотор 15 евра , точак 1 евро на ден.
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Со сопствен превоз(со кола), какви се условите, патот, која цена е траектот и колку време... И кој дел од островот е помирен за фамилиарно?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Со сопствен превоз(со кола), какви се условите, патот, која цена е траектот и колку време... И кој дел од островот е помирен за фамилиарно?
За фамилијарно и помирно источниот брег , Циливи накај Аликеш ! Минус е што често да не речам скоро секогаш дува ветер и има бранови . Не е лошо и надолу од главниот град Закинтос . Заради гужвата пожелно е да ја избегнуваш јужната страна околу Лаганас ама па таму е најинтересно и плажите се тро подобри од првите 2 места . Ако не ви смета топлес ;) и албанци кои продаваат грозје и дињи на тацна , тамам си е местото.
Патот е џам до Килини е сега за цена на траектот не се секавам.
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Со мало дете сакаме да одиме ова лето на Закинтос, никогаш немаме до сега идено и сакаме со сопствен превоз, но читам дека е повеќе за млади, журки...итн. Помирни плажи кои би ги препорачале, ноќно шетање каде што нема само пиење... и сл?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Со мало дете сакаме да одиме ова лето на Закинтос, никогаш немаме до сега идено и сакаме со сопствен превоз, но читам дека е повеќе за млади, журки...итн. Помирни плажи кои би ги препорачале, ноќно шетање каде што нема само пиење... и сл?
Барај сместување понастрана од Лаганас кај што се тие лумпувања. Можеби порто диваи и слични.
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
Барај сместување понастрана од Лаганас кај што се тие лумпувања. Можеби порто диваи и слични.
Па има нешто нашиве агенции што нудат во Аргас, но сите како што ми кажуваат мора пак да се искочи во Лаганас на прошетка, пијачка за јадење...се е таму како што слушам. Но сепак битно е да не бидеме цел ден во гужва, со кола ќе бидеме па може по потреба да се прошета. Исто и за плажите важи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom