Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
И загадувањето на воздухот само по себе е предизвикател на кардиоваскуларни болести, не само на респираторни. А и допринесува за нивна појава. Така да тие бројки може ќе беа пониски ако сите дишеа чист воздух.

Инаку имам теорија дека ако се храниш здраво ги анулираш негативните ефекти од загадувањето до некоја мера, односно што позагаден воздух дишеш толку повеќе антиоксиданси треба да внесуваш. Не знам колку е испитано ова ама мене ми има логика.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
И загадувањето на воздухот само по себе е предизвикател на кардиоваскуларни болести, не само на респираторни. А и допринесува за нивна појава. Така да тие бројки може ќе беа пониски ако сите дишеа чист воздух.

Инаку имам теорија дека ако се храниш здраво ги анулираш негативните ефекти од загадувањето до некоја мера, односно што позагаден воздух дишеш толку повеќе антиоксиданси треба да внесуваш. Не знам колку е испитано ова ама мене ми има логика.
И да е, не е ни блиску релевантно како исхраната.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.962
Поени од реакции
35.433
...сега како одредиле 4 блока за различна тарифа при плаќање на потрошувачка на ел.струја има луѓето за зимско греење веќе да се префрлат од електрично на дрва читај гуми, струготини и друг несоодветен горлив материјал што ќе чади во тек на целиот ден канцерогени супстанции низ воздухот што не чека тешко нас,
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Загадување, загадување, загадување... Ајрото, ајрото, ајрото...
Да затвориме се: рудници, термоцентрали, рафинерии, фабрики, погони, фирми, фарми, да ги дигнеме у ваздух ТЕЦ Неготино, ТЕЦ Осломеј, РЕК Битола, Југохром, Макстил-Железарата, рафинерија Окта и.т.н. оти загадуеле... смрдел ајрото... и што потоа... ќе пасеме трева по ливади и ќе јадеме корења...
П.С. Зошто па и коли да возиме незнам, па и тие нели загадуваат, само точачиња и електро-тротинетчиња му е мајката... :tapp:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.608
Поени од реакции
9.183
Се уште ли има 4500 годишно заболени од рак?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.885
Поени од реакции
15.844
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.365
Поени од реакции
5.118
Ми излезе денес на телефон ама го загубив линкот....

Мислам дека некој портал го пренсе.... се работеше за скриншот од разговор помеѓу двајца ликови:
Во кој едниот тврди дека во Скопје се увезува некаков токсичен отпад за горење и имаше нешто фраза "Затоа е онкологија полна"...
И овај другиов го прашува па ти како живееш таму на што овај му враќа дека многу малку од времето го поминува Скопје, претежно е стациониран во Грција/Солун така нешто...

ЕДИТ

Нема везе.... Најдов, некој нешто тролал... Софија Куновска пренела.... станално вирално, па после тоа драми и фикција
Луѓе без работа на државна цицка.... тое.
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2022
Мислења
164
Поени од реакции
262
Ми излезе денес на телефон ама го загубив линкот....

Мислам дека некој портал го пренсе.... се работеше за скриншот од разговор помеѓу двајца ликови:
Во кој едниот тврди дека во Скопје се увезува некаков токсичен отпад за горење и имаше нешто фраза "Затоа е онкологија полна"...
И овај другиов го прашува па ти како живееш таму на што овај му враќа дека многу малку од времето го поминува Скопје, претежно е стациониран во Грција/Солун така нешто...
Ја видов објавата и јас али во коментари имаше и дека сам себе се демантирал. Демек лицето со кое разговарал Р.Л. е уствари Рандом Лик. Демек ете колку треба објавава да ми стане вирална а вие да си направите филм. Шупак
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.365
Поени од реакции
5.118
Ја видов објавата и јас али во коментари имаше и дека сам себе се демантирал. Демек лицето со кое разговарал Р.Л. е уствари Рандом Лик. Демек ете колку треба објавава да ми стане вирална а вие да си направите филм. Шупак

Пази, ја пре би рекол дека e можда пичкица што не ни мислел дека нештото ќе стане вирално па активирал damage control да не почнат да му ѕвонат телефони :)
 
Член од
10 март 2022
Мислења
164
Поени од реакции
262

Пази, ја пре би рекол дека e можда пичкица што не ни мислел дека нештото ќе стане вирално па активирал damage control да не почнат да му ѕвонат телефони :)
Можно е да. Го подбрале па извини несакав :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.468
Поени од реакции
30.021
Ова треба секаде во светот да се уведе:

Автоматски споено мислење:

New Zealand to ban single-use plastic products from today New Zealand will ban the use of certain types of soft plastic products from July 1. According to this, the ban applies to disposable bags and utensils. It is pointed out that this is just the first phase of the fight against the most problematic types of plastic. In 2025, all PVC and polystyrene food and beverage packaging will be banned.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.468
Поени од реакции
30.021

‘The air tastes like burnt plastic’: Skopje’s chronic pollution problem


1695626229773.png


The hills that circle Skopje keep citizens safe when smog grows thick, but they also trap the toxins that make its air among the most menacing of any city in Europe.

The mountains are the only escape, says Katarina, a 33-year-old accountant, as she walks home from an evening hike. “I was wearing a mask for air pollution before Covid.”


Dirty fuel, bad design and tricky terrain have for decades choked the capital of North Macedonia, a former Yugoslav republic of 2 million people in the middle of the Balkans. The city sits in a valley where ageing factories whirr next to homes and offices. In winter, when people stoke stoves with waste wood and rubbish, warm air rises up to meet the cold and heavy mountain air above, forming a lid that traps pollution close to the ground.

The clouds last for days if the wind does not blow. “It feels and tastes like burnt plastic,” says Dragana Gjurcinoska, a 29-year-old event manager at the Panoramika hotel at the foot of the Vodno mountain.

Smog over Skopje

Smog over Skopje. Photograph: Robert Atanasovski/AFP/Getty Images

Skopje is home to three of the most polluted districts on the continent, a Guardian analysis based on modelling of European air quality data has revealed. Together with cities across the western Balkans and in Poland, it is one of Europe’s hotspots for particulate matter smaller than 2.5 microns in diameter, known as PM2.5. Some of these fine particles slip through the lungs and into the veins, riding the bloodstream through the body and wreaking havoc on the organs they meet.

A study in 2018 found the air in Skopje was so clogged with pollutants that residents died two to three years earlier on average than they would without this “largely preventable” environmental factor.

If you convert it into economic terms, the cost to society “is very, very high”, says Mihail Kocubovski, a co-author of the study and the head of the environment team at Macedonia’s institute of public health, which pegged the social cost of Skopje’s air pollution between €0.5bn and €1.5bn. “It is much better to pay €1 [on prevention], let’s say, and to save €5 or €10 not spent on health issues like morbidity, mortality and sick days.”


By cutting PM2.5 pollution to the EU’s recommended limit micrograms per metre cubed, the researchers found, Skopje would avoid one in every five hospital trips for heart and lung disease. If it hit a stricter limit of 10 micrograms per metre cubed from the World Health Organization – which has since lowered its limit to 5 micrograms per metre cubed and declared no level of air pollution to be safe – the city would halve such hospital visits.

On the streets of Skopje, people say they fear not just for their own health, but also that of their families and friends.

“My mother has asthma, my husband has upper respiratory problems, and me as well,” says 30-year-old Sara Carikj Jakimovska, a technical adviser at a waste management consultancy and mother of a two-year-old. “The last three years my nose has been clogged all the time and I have trouble breathing.”

Angela Zdravkova, a 25-year-old medicine student who works part time in a bookshop by an intersection of two seven-lane roads, says it is common for vulnerable people to wear masks in winter. “I mostly worry for the kids and the elderly.”

For some residents, bad air is an extra reason to leave the country, along with the low wages and corruption that have fuelled a brain drain to the EU. More than 90% of young people in North Macedonia want to move abroad, a survey from the nonprofit Youth Alliance found last year. The economy is hit further because the air deters foreign workers and tourists, and keeps residents stuck at home.

Activists hold a protest to raise awareness about air pollution in Skopje in December 2013

Activists holding a protest to raise awareness about air pollution in Skopje in December 2013. Photograph: Robert Atanasovski/AFP/Getty Images
From the Panoramika hotel’s sixth floor Sky Bar, Gjurcinoska says the bar’s biggest advantage is the view. But on the worst days, she says, gesturing toward the city’s terracotta roofs and rolling hills, the pollution is so bad “you cannot see Skopje at all”.

A small comfort for older residents is that the smog is now grey, not black. A few decades ago, Skopje burned even dirtier fuels that spewed sulphur dioxide. During what scientists call temperature inversions, when a layer of warm air forms a lid over the city, the sticky sulphur clung to water vapour in the air and made black smog that caked cars with a layer of soot. The city has since banned petrol that contains sulphur and swapped its district heating plants to run on gas instead of oil.

“It was terrible,” says Kocubovski, remembering the last big black smog event in January 1993. “It was very difficult to breathe, the people were suffering.”

PM2.5 pollution has also fallen slightly in recent years as warmer winters mean people need to heat less. But experts say there has been little effort to help households swap to cleaner fuels. Between a quarter and a third of people in North Macedonia cannot keep their home warm. Two-thirds of Skopje’s residents burn wood, often using low-quality fuel in inefficient stoves, with some burning rubbish when they cannot afford anything else.

A girl wears a scarf over her face as she walks past a factory in Skopje.

A girl wears a scarf over her face as she walks past a factory in Skopje. Photograph: Georgi Licovski/EPA-EFE
Bojana Stanojevska Pecurovska, the president of the nonprofit Centre for Climate Change, says the city should extend its district heating network to all settlements, help people make their homes more energy efficient and regulate the moisture content of firewood. “It’s a social issue, and no one is dealing with it as a social issue.”

As well as heating houses cleanly, experts have called for stricter controls on factories and traffic. They have also criticised haphazard construction. When Skopje was destroyed by an earthquake in 1963, the city was rebuilt with corridors that let air flow from east to west, blowing pollutants out through the valley. But in recent decades, locals say, buildings have sprung up in places they shouldn’t, blocking crucial airways and leaving residents to choke.

Air Pollution Trail Pic
Revealed: air pollution may be damaging 'every organ in the body'
Read more

From a bench at a crossroads in the industrial Aerodrom district, the 30-year-old software engineer and opposition city councillor Gorjan Jovanovski points to three white skyscrapers whose top floors poke above the smog in winter. “They’re the only ones tall enough to rise above the temperature inversion, so if you’re rich enough, you can buy your way out.”

What is harder to understand, he says, is that the children of the elites still breathe the same air when they go to school.

Jovanovski rose to prominence after developing an app to aggregate air quality data that became popular in Skopje and several other Balkan cities. But the increased citizen awareness did not translate into cleaner air, he says. In 2021, he and other disillusioned environmental activists ran for local office and won two of the 45 seats on the city council.

With air pollution, he says, “we’re all aware, we know how to track it, particularly during winter time. The problem is the awareness seems to have stopped at the gates of the government.”

The city council did not respond to a request for comment.

Still, it is not just Skopje’s problem, says Jovanoski, opening up the air quality app and pointing to other cities in the Balkans and Eastern Europe. “If you look at the map during winter, in Europe you see the iron curtain in air quality.”
Автоматски споено мислење:

Гардијан“: Северна Македонија и Србија имаат најзагаден воздух во Европа

Најтешко погодена европска земја е Северна Македонија, а потоа Србија.

Во двете земји повеќе од половина од населението живее во области во кои загаденоста на воздухот е четирипати поголема од препорачаната.

Србија е една од седумте земји во Источна Европа, заедно со Северна Македонија, Романија, Албанија, Полска, Словачка и Унгарија, каде што речиси сите жители живеат во области со најмалку двојно поголемо ниво на загаденост.

Ситуацијата во Источна Европа е многу потешка отколку во Западна Европа.


Истражувањето на „Гардијан“ се однесува на ситните честички ПМ 2,5, кои главно се создаваат со согорување фосилни горива, а може да навлезат во белите дробови и крвотокот и да влијаат на речиси секој орган во телото.

Според упатствата на СЗО, просечната годишна концентрација на ПМ 2,5 честичките не треба да надминува пет микрограми на квадратен метар.

Истражувањето покажа дека само два отсто од европската популација живее во области со дозволена концентрација на овие честички.

Експертите предупредуваат дека загадувањето на воздухот со ПМ 2,5 честички предизвикува околу 400.000 смртни случаи годишно во Европа.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom