Забрана на пластични кеси, од 1 декември биоразградливи кеси по цена од 15 денари

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
izgleda ne vi e jasno... ke si kupuvate specijalni fensi kesi za gubreto... otkako ke gi potrosite zalihite ke si plakate sekako za vakvi... reketot ne vi bega.

Прегледај го приврзокот 315076
Во Австралија не користите ќеси за ѓубре?

Вакви ќеси наменети за отпад се по 1 денар(и помалце), освен Веро и Рамстор каде што ќесите за пазарење беа бесплатни ама цените се "фенси", на сите други места (кај што пазарам) се од 1 до 2 денари.
Така да, рекет нема да имаме за ќеси за ѓубре, може да не се секираш.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Citajki gi mislenjava ovde dzabe i zakoni i se. Poentava na zakonot ne e da ve ograbi ili da gi zbogati marketite, tuku da vi tekne da ne kupuvate po 10 plasticni kesi tuku da si nosite od doma torba/kesa sto ke ja upotrebuvate dolgo vreme.

Problemot so plasticnite kesi e sto se lesni i veterot gi nosi nasekade. Pogolema e verojatnosta da vidis kesinja zakaceni na sekoe drvo otkolku kanti za sirenje na sekoe drvo. Drug problem e sto diviot svet probuva da jade ostatoci od niv i voedno jade parcinja najlon koj podocna gi ubiva. Ptica ke jade parcinja najlon ali ne moze da jade plasticna kanta ili plasticno sise.

Ocigledno sekoja plastika e problem za zivotna sredina ali kesite se dobar pocetok da se kontrolira del od taa plastika.

Ja konkretno si nosam torbi so mene u kola i istite gi koristam najverojatno vekje 2 godini.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Не дека нешто ми значи екологијава, мислам дека треба да ни е задња грижа во земјава, ама која ви е логикава :icon_lol:
Пошто сме загадени у пм, по некоја кеса на улица мање битно. Утре ако некој реши гуми да гори, може и он комотно да рече, топ 5 загадени земји во европа сме, оди некој олигарх бркај остај ме мене.
Топ 5 загадени земји сме ради тоа. Нема некој магично да дојде да ти го исчисти ѓубрето. Вие одлучете се првин дал сте за екологија или не. Ако сте, секоја мерка е добра, и требаат уште 5000 вакви мерки. Али све тоа ќе го кошта обичниот граѓанин, и ако не ви одговара, ја сосема го разбирам тоа.
Ама јаре и паре нема. Екологијата ти е трејд на лагодност и финансии за подобра животна средина.
Пред некое време мислам дека исто ваква дискусија имавме во врска со загадувањето и тогаш истите муабети : Мазутот, олигарсите, фабриките...
Секогаш на македонецот друг му е крив што е генерално ултра прљаво а они што фрлаат се и сешто кај стигнат тоа не се рачуна затоа што е нула во споредба со тоа што го правеле претходно споменатите. Така ваљда вика и секоја нова Влада. Ај бе овие пред нас милиони покрадоа, што е сега 20.000€

А и не е дека ние сме сиромашна држава па ајде нека прават побогатите вакви мерки ние имаме и други проблеми.
Украина е сигурно на наш левел, а може и посиромашна ама затоа таму во 2022 нема да постојат пластични кеси.
Романија пластична кеса е најмалку 1€. Односно нема пластични кеси, туку купуваш тие платнените. Никој не се буни. Кај нас од 5 рипнале на 15, во транс народов.

Еве една листа на која Руанда, Кенија и Индија се наоѓаат во топ 10 држави кои превземаат сериозни мерки и успешно се справуваат со проблемот.
Значи не е се до тоа колку е богата една држава.
Кај нас било каков потег да се потегне, увек ќе бидат истите негодувања и оправдувања само за да не се почитува нешто кое е од општо добро за сите во Македонија. Најзагадена држава во Европа, кур го боли народот. Свест нула.

Море што се замарам и јас. Ваљда и онака нема никогаш да живеам пак во тоа вукојебината. Пливајте во гомна.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Во Австралија не користите ќеси за ѓубре?

Вакви ќеси наменети за отпад се по 1 денар(и помалце), освен Веро и Рамстор каде што ќесите за пазарење беа бесплатни ама цените се "фенси", на сите други места (кај што пазарам) се од 1 до 2 денари.
Така да, рекет нема да имаме за ќеси за ѓубре, може да не се секираш.

Vo AUS kesite bea besplatni do pred nekoja godina pa gi napravija 15 centi ili 5 denari. Sakas/nekes gubreto mora vo kesa da go frlas taka da ili tie od 15 denari ke prodolzis da gi kupuvas ili ke ti prodavaat biorazgradlivi kesi (ne se sekiraj ke gi trgnat od denar dva, neka se potrosat zalihite prvo) neli zelena agenda pa posle ke si kupuvate rolni od 100 kesi za 1000ce...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Мора од некаде да се почне, пример од најголемите проблеми кои носат најмногу животи, оптеретуваат здравствен систем најмногу па надолу до ситни проблеми како ќеси по улици и паркови. Огромни и масивни загадувачи на воздух би биле приоритет во некој рационален след на околности. Некој би рекол и еднакво применување и енфорсирање на закони во сите региони на фиром, вклучително и шкиптарски и цигански доминирани.
Имаш дупка во глава ама почнуваш од нокт на мал прст на нога.
Ако толку галама се крева за нешто толку едноставно како не користење пластични кеси, нешто што треба да се практикува и без казнена мотивација, што мислиш каква ќе биде реакцијата за нешто со далеку позначајни последици?
Пример ете ти ја Цементара, знаеме дека загадува, меѓутоа има голем импакт во нашата економија. Кој ќе биде тој јунакот што ќе ја затвори во име на екологија и чист воздух. Затоа ти останува да забраниш пластични кеси, бидејки апсолутно ништо не те кошта ако пазариш со торба.

Мене искрено ме заболе и да пливаме во кеси низ град, меѓутоа логиката ви урла, па морав да искоментирам. Тоа што не се иде по редослед не значи дека не треба да праиш ништо.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Во хартиена кеса, нормално...но, пример, спанаќот е влажен, голема количина не го собира во хартиените кеси...а порано незнам мајками како купувала спанаќ...можеби и вагите им биле поинакви, со оние големи длабоки садови....
Спанаќ се носеше исклучиво во плетена мрежеста корпа, ја памтиш онаа растегливата, со пластични рачки? :D
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Нема ништо полошо за планетата од пластика за една употреба.
Нас не треба да не интересира кој колку загадувал затоа што за чиста околина и зачувување на планетата секој треба да почне од себе.
Се додека гледаме другите колку загадуваат и сме со вакви размислувања ние ќе пливаме во гомна.

Еве живеам на Малта, многу често кога ќе дувне ветре морето се пуни со пластични кеси. Тие не исчезнуваат во водата, тие се тука со векови.
И сега ако јас гледам дека некоој јаде кроасан или било што од пластична кеса и потоа ја фрли, многу е погрешно и јас да продолжам да го правам истото со изговор дека и онака се загадува, зашто да не и јас.

Малце ми е чудно како вака размислувате, особено за нешто кои сами сме си криви, но и претходно сум имал дискусија на оваа тема и сум сфатил дека македонците пре би пливале во ѓубре отколку да носат кеса во џеб кога идат до продавница. Кај нас подолго се води кампања за рециклирање, а ефектот е нула.
Поставија и контејнери за селектирање на рециклиран отпад, луѓето фрлаа мртви мачки во нив. Не сме многу далеку од таа багра која ја сметаме за главен виновник на ова загадување со пластика за една употреба (Индија, Пакистан), туку сме само помалку на број.
Pa vo Malta samo 30% ima starossedelci, onie pravi maltezani.. restoto se 30% srbi i mkd, 30% tunizani, marokanci i ostali afrikanci..
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Citajki gi mislenjava ovde dzabe i zakoni i se. Poentava na zakonot ne e da ve ograbi ili da gi zbogati marketite, tuku da vi tekne da ne kupuvate po 10 plasticni kesi tuku da si nosite od doma torba/kesa sto ke ja upotrebuvate dolgo vreme.

Problemot so plasticnite kesi e sto se lesni i veterot gi nosi nasekade. Pogolema e verojatnosta da vidis kesinja zakaceni na sekoe drvo otkolku kanti za sirenje na sekoe drvo. Drug problem e sto diviot svet probuva da jade ostatoci od niv i voedno jade parcinja najlon koj podocna gi ubiva. Ptica ke jade parcinja najlon ali ne moze da jade plasticna kanta ili plasticno sise.

Ocigledno sekoja plastika e problem za zivotna sredina ali kesite se dobar pocetok da se kontrolira del od taa plastika.

Ja konkretno si nosam torbi so mene u kola i istite gi koristam najverojatno vekje 2 godini.
Што би рекле русите: Опет мимо!
Не е Македонецот толку недисциплиниран, греота е да се руга народот! Овде(на форумов) е повеќе револт кон отворената намера за уште еден данок на грбот на обичниот човек. Е сега не секогаш луѓето успеваат да ја доловат поентата на овој закон, ама во основа е: село гори баба се чешла! За да воведеш процедура за јадeње на кавијар, треба да створиш услови луѓето да можат да си го дозволат. Ова е тренирање строгост над мртов коњ, али ајт, кад је бал.......
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Што би рекле русите: Опет мимо!
Не е Македонецот толку недисциплиниран, греота е да се руга народот! Овде(на форумов) е повеќе револт кон отворената намера за уште еден данок на грбот на обичниот човек. Е сега не секогаш луѓето успеваат да ја доловат поентата на овој закон, ама во основа е: село гори баба се чешла! За да воведеш процедура за јадeње на кавијар, треба да створиш услови луѓето да можат да си го дозволат. Ова е тренирање строгост над мртов коњ, али ајт, кад је бал.......
Што од платнена торба што ќе ја користиш неколку години најмалку неможеш да си дозволиш?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Спанаќ се носеше исклучиво во плетена мрежеста корпа, ја памтиш онаа растегливата, со пластични рачки? :D
Даааа...но, предмалку испазарив во пиљарине на чешма, спањак, лимони, мандарини, компири, леб, јогурт идр.и се во исти пластични бесплатни кеси
Нема проблем, само маркетите ке наплаќаат.
Веќе видена е оваа мерка.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Зошто ако е екологијата во прашање ова одредба се однесува само и само на прехрамбениот сектор. Сите останати може слободно како и досега да користат ќеси.
Дури е нагласено дека важи и за зелените пазари и некакви посебни пазари каде се врши трговија на мало. Од друга страна ослободени се аптеки и продажба на медицински производи, книги, текстил, пластичари, техничка стока, обувки, детски играчки, спортска опрема и друго, со образложение дека не се предмет на секојдневна побарувачка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom