Забрана на пластични кеси, од 1 декември биоразградливи кеси по цена од 15 денари

Член од
15 јули 2007
Мислења
15.239
Поени од реакции
7.753
Според последните измени во законите за управување со пакување и отпад од пакување во Македонија од идната недела се забранува употребата на пластичните кеси.

На пазарот ќе треба да се продаваат биоразградливи кеси за 15 денари по парче кои ќе треба да бидат произведени според пропишани стандарди за биоразградливост. Со овој закон од 1 декември трговците ќе треба да водат евиденција на квартална основа за бројот на продадени кеси, која треба да ја доставуваат до стручен орган на Министерството за животна средина.
Текст од Фокус.мк


Јас сум за целосно да се укине онаа одвратна пластична или биоразградлива кеса по маркетиве, бутици и друг вид продавници. Да мора да си нудат хартиени/картонски кеси плус да си продаваат оние шиените торби па ќе купиш такви и ќе си ги користиш повеќе пати додека не ти се оштети.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.970
Поени од реакции
35.931
Текст од Фокус.мк


Јас сум за целосно да се укине онаа одвратна пластична или биоразградлива кеса по маркетиве, бутици и друг вид продавници. Да мора да си нудат хартиени/картонски кеси плус да си продаваат оние шиените торби па ќе купиш такви и ќе си ги користиш повеќе пати додека не ти се оштети.
Ако сакаш ти и сега носи си од дома торба, кој те брани?
Си прочитал колку шуми се сечат за таа хартијата?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Најмал проблем е крајната ќеса која може да се замени. Проблемот е со ќесите кои служат за мерење. Кај нас грото артикли се рефус, јаболка,портокал,компир,кромид, и се друго, за разлика од запад каде се е претходно пакувано, во интерес на големите маркети за намалување на работната сила.. Но од друга страна тие малите ќеси таму се заменети со многу подебела ПВЦ амбалажа која е 10 пати потешка за разградување. Така да освен до уништување на малите бизниси и пазарите, оваа мерка нема никаква еколошка функција.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.239
Поени од реакции
7.753
Си прочитал колку шуми се сечат за таа хартијата?
И за производство на хартија за тетратки,книги и за производство на моливи се сечат шуми.

Повеќе мене ми беше од аспект на поиздржливост и поубав изглед до дома кога носиш за разлика од кесиве најлонски кој ако ги наполниш премногу може да се скинат а некогаш и не се удобни премногу за во рака.

Торба би носел ама искрено немам навика можеби сега ако почнат по маркетиве да наплаќаат поголема сума би ми створиле навика за торба носење.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.970
Поени од реакции
35.931
И за производство на хартија за тетратки,книги и за производство на моливи се сечат шуми.

Повеќе мене ми беше од аспект на поиздржливост и поубав изглед до дома кога носиш за разлика од кесиве најлонски кој ако ги наполниш премногу може да се скинат а некогаш и не се удобни премногу за во рака.

Торба би носел ама искрено немам навика можеби сега ако почнат по маркетиве да наплаќаат поголема сума би ми створиле навика за торба носење.
Ни изглед, ни практичност, ни издржливост, преценето ѓубре.

Бонус

Facts about Paper and Paper Waste
 • As we speak, more than 199 tons of paper has already been produced (paper production in 15 seconds).
 • 324 liters of water is used to make 1 kilogram of paper.
 • 10 liters of water is needed to make one piece of A4 paper.
 • 93% of paper comes from trees.
 • 50% of the waste of businesses is composed of paper.
 • To print a Sunday edition of the New York Times requires 75,000 trees!
 • Recycling 1 ton of paper saves around 682.5 gallons of oil, 26,500 liters of water and 17 trees.
 • Packaging makes up 1/3 or more of our trash.
 • U.S offices use 12.1 trillion sheets of paper a year.
 • Paper accounts for 25% of landfill waste and 33% of municipal waste.
 • With all the paper we waste each year, we can build a 12 foot high wall of paper from New York to California!
 • Lessening of paper usage was predicted due to the electronic revolution. It didn’t happen. Demand for paper is expected to double before 2030.
 • Every tree produces enough oxygen for 3 people to breathe.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.909
Ни изглед, ни практичност, ни издржливост, преценето ѓубре.

Бонус

Facts about Paper and Paper Waste
 • As we speak, more than 199 tons of paper has already been produced (paper production in 15 seconds).
 • 324 liters of water is used to make 1 kilogram of paper.
 • 10 liters of water is needed to make one piece of A4 paper.
 • 93% of paper comes from trees.
 • 50% of the waste of businesses is composed of paper.
 • To print a Sunday edition of the New York Times requires 75,000 trees!
 • Recycling 1 ton of paper saves around 682.5 gallons of oil, 26,500 liters of water and 17 trees.
 • Packaging makes up 1/3 or more of our trash.
 • U.S offices use 12.1 trillion sheets of paper a year.
 • Paper accounts for 25% of landfill waste and 33% of municipal waste.
 • With all the paper we waste each year, we can build a 12 foot high wall of paper from New York to California!
 • Lessening of paper usage was predicted due to the electronic revolution. It didn’t happen. Demand for paper is expected to double before 2030.
 • Every tree produces enough oxygen for 3 people to breathe.
Od kaj gi izvade brojkite ziti se. 10 litri voda za 1 A4 list. Kako racunaja be, od semka ko bese rastenieto?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.909
Туто комплето.
Togas za 1 domat kojznaj kolku treba litri voda duri da sozree. Za edna ljubejnca da ne prajme muabet.
Tuku se si mislam drugo e muabetot. Razgradlivosta i obnovlivosta kako resurs. Najlonot ili plastikata niti e obnovliv niti e razgradliv. Zamisli toaletnata da e praeja od najlon. Neznam dali skoro imate setkano vo priroda ili klecano. Hartija nema, ima dodusa ama se razgradila. Od druga strana plasticni sisinja, kurtoni i vlazni maramcinja kolku da sakas. Jbg ne se razgradvat, a nikoj doma ne gi nosi.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.970
Поени од реакции
35.931
Togas za 1 domat kojznaj kolku treba litri voda duri da sozree. Za edna ljubejnca da ne prajme muabet.
Tuku se si mislam drugo e muabetot. Razgradlivosta i obnovlivosta kako resurs. Najlonot ili plastikata niti e obnovliv niti e razgradliv. Zamisli toaletnata da e praeja od najlon. Neznam dali skoro imate setkano vo priroda ili klecano. Hartija nema, ima dodusa ama se razgradila. Od druga strana plasticni sisinja, kurtoni i vlazni maramcinja kolku da sakas. Jbg ne se razgradvat, a nikoj doma ne gi nosi.
Да, разградувањето е проблем.
Не се практични хартиените, ако се сеќаваш пред 10тина години ги имаше во Рамстор, Тедико (кога го донесоа законот за наплата на пластичните, хартиените демек беа гага).

Инаку за тоа што го спомна хартиените имаат добра примена, за на глава :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.909
Да, разградувањето е проблем.
Не се практични хартиените, ако се сеќаваш пред 10тина години ги имаше во Рамстор, Тедико (кога го донесоа законот за наплата на пластичните, хартиените демек беа гага).

Инаку за тоа што го спомна хартиените имаат добра примена, за на глава :D
Potseti me, ne se sekjavam.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.970
Поени од реакции
35.931
Potseti me, ne se sekjavam.
Еве гугл вика имало и тема на Кајгана.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.909
Еве гугл вика имало и тема на Кајгана.
Vidi ne velam deka zakonot e dobar ili kakov i da e. Samo velam deka hartienite kesi se kade kade poekoloski vo sekoj pogled. Mozi ne mozime kojznae kolku da vlijaeme so drugo ali barem plasticnata ambalaza mozime da ja namalime vo interes na okolinata i prirodata i toa nasata, neposrednata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom