Забрана / казна за престој во Европа (Шенген зона)

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.643
Поени од реакции
7.482
Би требало дечково да може да работи у Хрватска зашто Хрватска не е земја членка на шенген и бар по логика црниот печат за шенген не би важел.
eventualno na crno, ako nekako stignes do tamu. za da dobies rabotna ili dozvola za prestoj od eu zemja pravat bezbednosni proverki. zabrana za vlez sekako e dokumentirana, i retko koja zemja bi ja ignorirala vo oficijalna procedura.

lugje sto apliciraat za bg pasosi, a vo tekot na procedurata prestojuvaat vo drugi zemji so dozvola (primeri anglija, germanija, svedska itn), im baraat potvrda i od ovaa zemja deka nemaat kriminalno dosie.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.191
Поени од реакции
19.752
Би требало дечково да може да работи у Хрватска зашто Хрватска не е земја членка на шенген и бар по логика црниот печат за шенген не би важел.
Абе од каде вакви фикс идеи?
Му одбиле влез во Бугарија, како би влегол во Хрватска?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.524
Поени од реакции
908
Имаш среќа друже.
Имавме ние еден работник кај нас, отиде во Хрватска да работи, ние му кажавме ама сепак. За неполни 2 - 3 месеци се врати. Го фатила инспекција, и му опнале забрана не смее ни во една ЕУ држава да работи.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.032
Поени од реакции
16.245
Абе од каде вакви фикс идеи?
Му одбиле влез во Бугарија, како би влегол во Хрватска?
eventualno na crno, ako nekako stignes do tamu. za da dobies rabotna ili dozvola za prestoj od eu zemja pravat bezbednosni proverki. zabrana za vlez sekako e dokumentirana, i retko koja zemja bi ja ignorirala vo oficijalna procedura.

lugje sto apliciraat za bg pasosi, a vo tekot na procedurata prestojuvaat vo drugi zemji so dozvola (primeri anglija, germanija, svedska itn), im baraat potvrda i od ovaa zemja deka nemaat kriminalno dosie.
Па ако Хрватска не е у шенген , зошто би му праеле проблем за шенген ?!
Не мешајте ЕУ со шенген . Романија ,Хрватска и Кипар и Британија не се членки на шенген а се членки на ЕУ. Швајцарија, Исланд, Лихтенштајн и Норвешна не се у ЕУ а се членки на Шенген.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.946
Поени од реакции
2.550
Па ако Хрватска не е у шенген , зошто би му праеле проблем за шенген ?!
Не мешајте ЕУ со шенген . Романија ,Хрватска и Кипар и Британија не се членки на шенген а се членки на ЕУ. Швајцарија, Исланд, Лихтенштајн и Норвешна не се у ЕУ а се членки на Шенген.
Бугарите исто не се у Шенген :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.191
Поени од реакции
19.752
Па ако Хрватска не е у шенген , зошто би му праеле проблем за шенген ?!
Не мешајте ЕУ со шенген . Романија ,Хрватска и Кипар и Британија не се членки на шенген а се членки на ЕУ. Швајцарија, Исланд, Лихтенштајн и Норвешна не се у ЕУ а се членки на Шенген.
Пробуваш сам да се збуниш?
Има забрана за ЕУ. Нема да влезе во ниту една од горенаведените без разлика дали е ЕУ или шенген. Тие во Хрватска имаат евиденција за тоа во Швајцарија кога се работи за депорт.
Биди сигурен дека на легален начин не влегува ниту во Хрватска, ниту во Кипар ниту пак во Италија.
Достапни држави во овој период му се Албанија, Србија, БиХ и остали држави во категорија на Македонија.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.946
Поени од реакции
2.550
Па ако Хрватска не е у шенген , зошто би му праеле проблем за шенген ?!
Не мешајте ЕУ со шенген . Романија ,Хрватска и Кипар и Британија не се членки на шенген а се членки на ЕУ. Швајцарија, Исланд, Лихтенштајн и Норвешна не се у ЕУ а се членки на Шенген.
Бугарите исто не се у Шенген
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.643
Поени од реакции
7.482
Па ако Хрватска не е у шенген , зошто би му праеле проблем за шенген ?!
Не мешајте ЕУ со шенген . Романија ,Хрватска и Кипар и Британија не се членки на шенген а се членки на ЕУ. Швајцарија, Исланд, Лихтенштајн и Норвешна не се у ЕУ а се членки на Шенген.
jas ne komentirav za vlez vo zemjata, znam deka hrvatska ne e vo shengen.
poentata mi beshe deka nema nikakvi sansi za legalen prestoj i rabotna dozvola,
posto pri izdavanje na vakvi dozvoli 100% se pravat sigurnosni proverki za
kriminalno dosie.

improvizacii, rabota na crno i ostalo, sekoj na sopstvena odgovornost.
 
Член од
11 јануари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво имам проблем поврзан со оваа тема па се надевам дека некој ќе има било каков совет да ми даде.
Значи имам забрана за влез во ЕУ 5 год од страна на Малта поради подолг престој од 3 месеци,е сега тие 5 год ми завршуваат сега на 17ти јануари,па прашањето ми е незнам кај да се обратам за да се информирам дали забраната се трга сама од себе,дали треба некаде да се обратам за да ја тргнат,и дали ќе можам да патувам без проблем.:)
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
99
Поени од реакции
36
Zdravo imam prasanje povrzano za tuka,minav granica kaj makedonija za izlez i mi nemaat staveno pecat na pasos,kakvi problemi bi mozel da imam na vrakjanje vo MK?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.643
Поени од реакции
7.482
Zdravo imam prasanje povrzano za tuka,minav granica kaj makedonija za izlez i mi nemaat staveno pecat na pasos,kakvi problemi bi mozel da imam na vrakjanje vo MK?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
ne stavaat pasos na izlez od makedonija. vo maticna zemja, a od skoroto i vo sosednite zemji so koi imame sorabotka/dogovori
za patuvanje so licni karti (srbija, albanija, kosovo) ne stavaat pecati vo pasosot.
pecat ti stavaat vo prvi zemji vlez na eu i shengen zona (primeri - grcija, bugarija, ungarija) od momentot na vlez vo taa zemja ti se racuna prestojot.
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
273
Поени од реакции
252
Нема чаре 3 години мк ќе си. Закон и правила кога не почитувате такa е.
 
Член од
24 јуни 2021
Мислења
33
Поени од реакции
42
Zdravo zabrana imam 3 godisna od malta i mi istekuva na 22 februari samo neznam dali sega avtomatski se trga ili treba da pustam molbi??? Ako ima nekoj da mi pomogne super bi bilo
 
Член од
7 април 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Стефан ај те молам побарај ме, сакам да се исконсултирам з нешто, во сличен проблем сме … 071397874
Автоматски споено мислење:

Zdravo zabrana imam 3 godisna od malta i mi istekuva na 22 februari samo neznam dali sega avtomatski se trga ili treba da pustam molbi??? Ako ima nekoj da mi pomogne super bi bilo
Те молам побарај ме, во сличен проблем сме .. 071397874
 

Kajgana Shop

На врв Bottom