Забрана / казна за престој во Европа (Шенген зона)

Член од
5 март 2018
Мислења
15.119
Поени од реакции
16.586
Проверувајте си ги пасошите при секој влез и излез, мене ми се деси следново:
Летото 26 август направив влез во Грција, до Афитос бев на два дена, значи 28 август излез.
Досега го немав приметено пасошот, се до пред некој ден кога си рачунав колку денови сум била во шенген зона и видов дека на пасошот, печатот е 26.6 наместо 26.8
Се јавив кај еден пријател на царина, ми вели дека се случувало да не му манат печат при излез, него лично тоа му се има десено. Ама ова со печатната грешка прв пат слуша, единствено логично е ми вели боја печатот да има снемано и така да изгледа како 6-ка.
Сега ми напрај шубе да одам до Грчка граница и да си прашам за сигурно.

Пред некој ден Грција кога одев цариникот нивни го праша дечко ми дали имам престој за Грција, ваљда кога ги видел печатите, оти испаѓа дека два месеци сум седела Грција а не два дена.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Здраво Сакам да ве прашам дали имате информација.
1. Имам престојувано во шенген зона 90 дена до почеток на октомври и за нова година сакам да одам истанбул ( не се поминати 90 дена во македонија 3-4 јануари изминуваат тие 90 дена).. Дали би имал проблем на границата на грција? Само ќе биде транзит кон турција и после 5-6 дена повторни враќање назад во македонија исто преку грција.
2. Друго прашање ми е после нова година одам 15 дена шенген зона и после во македонија седам март, април, мај, јуни и потоа одам јули во шенген зона 90 дена. Дали морам да ги сметам предходните 15 дена од јануари-фебруари или не?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.119
Поени од реакции
16.586
Здраво Сакам да ве прашам дали имате информација.
1. Имам престојувано во шенген зона 90 дена до почеток на октомври и за нова година сакам да одам истанбул ( не се поминати 90 дена во македонија 3-4 јануари изминуваат тие 90 дена).. Дали би имал проблем на границата на грција? Само ќе биде транзит кон турција и после 5-6 дена повторни враќање назад во македонија исто преку грција.
2. Друго прашање ми е после нова година одам 15 дена шенген зона и после во македонија седам март, април, мај, јуни и потоа одам јули во шенген зона 90 дена. Дали морам да ги сметам предходните 15 дена од јануари-фебруари или не?
Како можи да немаш проблем???
Значи три месеци немаш право да ја напуштиш Македонија.
Аман значи, свесно одите на ризик и после куку мајко.
Се смета денот кога прв пат си излегол од државата.
После 90 дена ти се отвора нов циклус.
Просто логично
Во случајот твој ако за нова година ти истекува рокот за излез, Јули можиш да одиш кај сакаш три месеци, не ти се рачунаат тие 15 дена.
Ама пред Јануари не смееш да излезиш никаде
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Како можи да немаш проблем???
Значи три месеци немаш право да ја напуштиш Македонија.
Аман значи, свесно одите на ризик и после куку мајко.
Се смета денот кога прв пат си излегол од државата.
После 90 дена ти се отвора нов циклус.
Просто логично
Во случајот твој ако за нова година ти истекува рокот за излез, Јули можиш да одиш кај сакаш три месеци, не ти се рачунаат тие 15 дена.
Ама пред Јануари не смееш да излезиш никаде
јас одам во турција која не е во шенген зона (таму немам проблем со 90 дена), но транспортот ми е со автобус и минувам низ грција (влегувам и за неколку часа правам излез)..
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.119
Поени од реакции
16.586
јас одам во турција која не е во шенген зона (таму немам проблем со 90 дена), но транспортот ми е со автобус и минувам низ грција (влегувам и за неколку часа правам излез)..
Дечко ми имаше тааков проблем и помина со опомена.
Имаше фазла една недела за во ЕУ и на одмор заминавме Албанија ама преку Грција. После тоа Германија доби опомена заради прекорачен престој во ЕУ, ние скроз не зедовме во предвид дека поминавме транзит преку Грција.
Граничарот му рече дека нормално треба да попие казна ама се смилува некако.

Тебе печат Грција ќе ти манат кога влегуваш, на враќање исто, фактички никој не знај кај престојуваш ти, пасошот е оној кој го гледаат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
јас одам во турција која не е во шенген зона (таму немам проблем со 90 дена), но транспортот ми е со автобус и минувам низ грција (влегувам и за неколку часа правам излез)..
letaj do turcija. ti pravis vlez i izlez vo eu ne e ova tipicno tranzitiranje ko na aerodrom.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.119
Поени од реакции
16.586
За шо ме цитираш?
Аха, скроз различни случаеви.
Ова со пасошот се деси прошлата зима, која патем не беше моја вина, испадна печатот фаличен.
Ова на членот е сосем друга ствар,сака да влези влези Турција преку ЕУ земја.
Убаво пиша Кано, освен ако не лета директ до Турција, преку копнена граница невозможно да не му ги пресметаат тие денови
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Оди преку Бугарија, не се во Шенген. Забраната важи за во Шенген, не за во ЕУ. Правилото е, во било кој циклус од 180 дена, да немаш повеќе од 90 дена престој.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
cela sengen zona 3 godini ...
Автоматски споено мислење:

Земји-потписнички на Шенгенскиот договор
  • 25 земји-членки на ЕУ: Австрија, Белгија, Бугарија, Германија, Грција, Данска, Естонија, Италија, Кипар, Литванија, Летонија, Луксембург, Малта, Полска, Португалија, Романија, Словенија, Словачка, Унгарија, Финска, Франција, Холандија, Чешката Република, Шведска, Шпанија.
  • 3 земји што не се членки на ЕУ: Исланд, Норвешка и Швајцарија.
стар список, Хрватска скоро влезе во Шенген ??
Автоматски споено мислење:

Оди преку Бугарија, не се во Шенген. Забраната важи за во Шенген, не за во ЕУ. Правилото е, во било кој циклус од 180 дена, да немаш повеќе од 90 дена престој.
и првиот и последниот ден се брои, кумата одеше често кај сестра и во Грција, последниот пат за 1 ДЕН што задоцни да излезе и удрија ПЕЧАТ на пасош, 600 евра казна, сега нема пари да плати и сестра и довага тука...
 
Член од
23 ноември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, имам еден проблем на 29.04.2023 направив влез во Швајцарија а излез на 03.06.2023 потоа направив пауза до 21.07.2023 и на 22.07.2023 повторно направив влез во Швајцарија незнаејки дека немам право на престој од 3 месеци ми имаа кажувано ако си 1 месец во Швајцарија кога ќе се вратиш во Македонија мораш исто 1 месец да си во Македонија па после тоа пак имаш право на 3 месеци. Бев таму до 21.10.2023 Полицијата на аеродромот во Базел ме извести дека имам направено престој од 128 дена (90+38) бидејќи не го владеам добро германскиот јазик неможев да разберам многу но ми рекоа дека ме следува или забрана за влез или парична казна но тоа требало да го одлучат други лица. Во пасошот ми ставија обичен печат за излез и не ми дадоа никаков лист дека имам забрана рекоа дека ќе ми стигне некакво писмо на домашна адреса, помина цел месец уште нема ништо и сега незнам дали ќе биде забрана или парична казна. Ве молам ако некој знае или имал сличен случај како мојот да ми одговори (без недолични коментари, благодарам)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom