Забрана / казна за престој во Европа (Шенген зона)

Член од
5 март 2018
Мислења
13.526
Поени од реакции
14.161
Проверувајте си ги пасошите при секој влез и излез, мене ми се деси следново:
Летото 26 август направив влез во Грција, до Афитос бев на два дена, значи 28 август излез.
Досега го немав приметено пасошот, се до пред некој ден кога си рачунав колку денови сум била во шенген зона и видов дека на пасошот, печатот е 26.6 наместо 26.8
Се јавив кај еден пријател на царина, ми вели дека се случувало да не му манат печат при излез, него лично тоа му се има десено. Ама ова со печатната грешка прв пат слуша, единствено логично е ми вели боја печатот да има снемано и така да изгледа како 6-ка.
Сега ми напрај шубе да одам до Грчка граница и да си прашам за сигурно.

Пред некој ден Грција кога одев цариникот нивни го праша дечко ми дали имам престој за Грција, ваљда кога ги видел печатите, оти испаѓа дека два месеци сум седела Грција а не два дена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom