Забрана / казна за престој во Европа (Шенген зона)

Член од
5 февруари 2013
Мислења
418
Поени од реакции
96
Здраво патувам од Германика кон Македонија со авион точно на 91 ден. Дали би имал некаков проблем? Поздрав
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Здраво патувам од Германика кон Македонија со авион точно на 91 ден. Дали би имал некаков проблем? Поздрав
ne be brat, za tebe zakoni ne vazat. ke te pustat u avion so eden crn pecat i/ili kazna i ke si dojdes doma.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.326
Поени од реакции
20.288
Не би требало да е фрка само 1 ден.
Јас првиот пат се вратив на 92от ден и ништо не ми кажаа. Ако се враќаш со авион, измисли си некоја прича како немало карти за претходниот авион и си морал со овој да се вратиш.
Секако, они ја имаат крајната одлука ама мислам дека најлош случај можеш да платиш 50-100 еур казна. Црн печат е истотака опција за нив, ама не би требало за еден ден до толку да си баксуз.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Не би требало да е фрка само 1 ден.
Јас првиот пат се вратив на 92от ден и ништо не ми кажаа. Ако се враќаш со авион, измисли си некоја прича како немало карти за претходниот авион и си морал со овој да се вратиш.
Секако, они ја имаат крајната одлука ама мислам дека најлош случај можеш да платиш 50-100 еур казна. Црн печат е истотака опција за нив, ама не би требало за еден ден до толку да си баксуз.
ti od malta kaj so nema opcii on od ger ... aj moze ke mu se pogodi nekoj sto ke si rece ovoj na ukrainec lici lol
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.326
Поени од реакции
20.288
ti od malta kaj so nema opcii on od ger ... aj moze ke mu se pogodi nekoj sto ke si rece ovoj na ukrainec lici lol
Малта-Бергамо-Скопје летав тогаш. Немаше директни летови.
Пасошка контрола беше во Бергамо.
И другари мои имале по екстра 5-6 дена не правеле проблем.
Пак ќе кажам, тоа се зависи од среќата и дали цариникот е решен да се замара.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.933
Поени од реакции
20.662
Sekako deka e mozno da ima sankcii, zavisit i od sluzbenoto lice.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
418
Поени од реакции
96
Не би требало да е фрка само 1 ден.
Јас првиот пат се вратив на 92от ден и ништо не ми кажаа. Ако се враќаш со авион, измисли си некоја прича како немало карти за претходниот авион и си морал со овој да се вратиш.
Секако, они ја имаат крајната одлука ама мислам дека најлош случај можеш да платиш 50-100 еур казна. Црн печат е истотака опција за нив, ама не би требало за еден ден до толку да си баксуз.
ti od malta kaj so nema opcii on od ger ... aj moze ke mu se pogodi nekoj sto ke si rece ovoj na ukrainec lici lol
Проблемот е во тоа што јас сум студент и дозвола за студентска работа имам до 30.9... Платата морам да ја земам на 3.10 понеделник, а лет има 5.10.. Дали може да се пријавам дека ке каснам еден ден во auslanderbehorde? Доаѓам неколку години по ред и оваа ми е прв пат да каснам и се надевам дека ќе нема санкции.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Малта-Бергамо-Скопје летав тогаш. Немаше директни летови.
Пасошка контрола беше во Бергамо.
И другари мои имале по екстра 5-6 дена не правеле проблем.
Пак ќе кажам, тоа се зависи од среќата и дали цариникот е решен да се замара.
mislam deka e malku pokomplicirano sega... sega koga ti go pominuva pasosot mu indikira deka si ostanal poveke i sekako mora da se zamara. ostanuva dali saka da te pravda ili da si ja zavrsi rabotata po propis.
Автоматски споено мислење:

Проблемот е во тоа што јас сум студент и дозвола за студентска работа имам до 30.9... Платата морам да ја земам на 3.10 понеделник, а лет има 5.10.. Дали може да се пријавам дека ке каснам еден ден во auslanderbehorde? Доаѓам неколку години по ред и оваа ми е прв пат да каснам и се надевам дека ќе нема санкции.
mislam deka najdobro da si prasas i da ne rizikuvas. u momentov se premnogu osetlivi plus imas slovensko ime pretpostsvuvam koj znae sto film moze da si napravat. ne vredi rizikot.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.596
Поени од реакции
27.571
Јас цела недела закаснив и тоа од Швајцарија со кола се враќав преку Италија,Словенија,Хрватска.Апсолутно никаков проблем,може на среќа поминав.Жена ми па,у Белгија таа глупердата на аеродром не и ставила печат на излез у пасош,ептен и се искомплицира.Наредно влагање у ЕУ во Словачка не тргнаа на страна,2 саати буквално не можевме да се објасниме
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.326
Поени од реакции
20.288
mislam deka e malku pokomplicirano sega... sega koga ti go pominuva pasosot mu indikira deka si ostanal poveke i sekako mora da se zamara. ostanuva dali saka da te pravda ili da si ja zavrsi rabotata po propis.
Автоматски споено мислење:mislam deka najdobro da si prasas i da ne rizikuvas. u momentov se premnogu osetlivi plus imas slovensko ime pretpostsvuvam koj znae sto film moze da si napravat. ne vredi rizikot.
Може, ова беше 2016-2017. После тоа ако не се лажам воведоа единствен систем за да спречат илегални имигранти.
Ако не се лажам, тогаш знам дека гуглавме кои се последиците и мислам дека наидов на некое инфо дека во случај на казна испаѓа 50€ од ден. Не сум сигурен во информацијава не ни ми текнува каде ја прочитавме ама ако може членот нека си изгугла да има идеја.


Проблемот е во тоа што јас сум студент и дозвола за студентска работа имам до 30.9... Платата морам да ја земам на 3.10 понеделник, а лет има 5.10.. Дали може да се пријавам дека ке каснам еден ден во auslanderbehorde? Доаѓам неколку години по ред и оваа ми е прв пат да каснам и се надевам дека ќе нема санкции.

Не разбирам. Дозвола имаш до 30/09 а се враќаш на 5/10. Не се тоа повеќе од 1 ден или 90 дена дозволен престој истекува на 4/10?
Ако си со дозвола регулирано се, си работел и се враќаш ден потоа, мислам дека нема да имаш проблем ама секако, не сум јас тој што одлучува.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
418
Поени од реакции
96
Може, ова беше 2016-2017. После тоа ако не се лажам воведоа единствен систем за да спречат илегални имигранти.
Ако не се лажам, тогаш знам дека гуглавме кои се последиците и мислам дека наидов на некое инфо дека во случај на казна испаѓа 50€ од ден. Не сум сигурен во информацијава не ни ми текнува каде ја прочитавме ама ако може членот нека си изгугла да има идеја.

Не разбирам. Дозвола имаш до 30/09 а се враќаш на 5/10. Не се тоа повеќе од 1 ден или 90 дена дозволен престој истекува на 4/10?
Ако си со дозвола регулирано се, си работел и се враќаш ден потоа, мислам дека нема да имаш проблем ама секако, не сум јас тој што одлучува.
Работна дозвола имам до 30.9, односно последен ден да работам до 30.9. На 4.10 ми е 90 ден, а на 5.10 ми е 91 ден и тогаш се враќам.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.326
Поени од реакции
20.288
Јас цела недела закаснив и тоа од Швајцарија со кола се враќав преку Италија,Словенија,Хрватска.Апсолутно никаков проблем,може на среќа поминав.Жена ми па,у Белгија таа глупердата на аеродром не и ставил печат на излез у пасош,ептен и се искомплицира.Наредно влагање у ЕУ во Словачка не тргнаа на страна,2 саати буквално не можевме да се објасниме
И јас имав слична фрка со Букурешт како жена ти.
Не ми ставија печат при влез и ме замараа за назад.
Не седев многу долго тогаш во Романија (дали 5-6 дена) па можев да приложам докази (фотографии од телефон, авионски билети) а и жена ми е Романка па може затоа и поминав без поголеми фрки. Им прозборе нешто на романски па таа ме погледна со други очи. Ама, ми рекоа дека како нон-ЕУ ти треба да си го провериш пасошот и да побараш печат во случај цариникот да не стави.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.596
Поени од реакции
27.571
И јас имав слична фрка со Букурешт како жена ти.
Не ми ставија печат при влез и ме замараа за назад.
Не седев многу долго тогаш во Романија (дали 5-6 дена) па можев да приложам докази (фотографии од телефон, авионски билети) а и жена ми е Романка па може затоа и поминав без поголеми фрки. Им прозборе нешто на романски па таа ме погледна со други очи. Ама, ми рекоа дека како нон-ЕУ ти треба да си го провериш пасошот и да побараш печат во случај цариникот да не стави.
Жена ми картата ја сочувала авионска вика знаев што ке се деси и така едвај се спасивме,поготово во тие земји што се дно на ЕУ а најголеми чувари на Европа се увек и као најзагрижени
 

Kajgana Shop

На врв Bottom