Забрана / казна за престој во Европа (Шенген зона)

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.938
Поени од реакции
20.663
Проблемот е во тоа што јас сум студент и дозвола за студентска работа имам до 30.9... Платата морам да ја земам на 3.10 понеделник, а лет има 5.10.. Дали може да се пријавам дека ке каснам еден ден во auslanderbehorde? Доаѓам неколку години по ред и оваа ми е прв пат да каснам и се надевам дека ќе нема санкции.
Probaj i obrazlozi zosto ti treba podolg prestoj. Mislam deka se prilicno strogi no podobro da pokusas nego da rizikuvas sankcii. Den e den na kraj.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.036
Поени од реакции
2.767
Проблемот е во тоа што јас сум студент и дозвола за студентска работа имам до 30.9... Платата морам да ја земам на 3.10 понеделник, а лет има 5.10.. Дали може да се пријавам дека ке каснам еден ден во auslanderbehorde? Доаѓам неколку години по ред и оваа ми е прв пат да каснам и се надевам дека ќе нема санкции.
Во таква ситуација, платата може да ти ја пратат по колега или на сметка. Има решение за тоа. Јас искрено не би ризикувал за еден ден. Може да не ти биде ништо, ама па и за тој еден ден следно лето да не можеш да идеш да работиш, или пак да прошеташ. Така да најсигурно ти е да си побараш плата порано, или да ти ја пратат на девизна сметка во МК.


Освен ако си зависник од адреналин, па да чекаш до последно за одлуката.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
460
Поени од реакции
447
Здраво патувам од Германика кон Македонија со авион точно на 91 ден. Дали би имал некаков проблем? Поздрав
Земај плата на 04.09 и на автобуска или железничка и тргнувај истиот ден до вечерта ќе излезеш од граница на ЕУ и нема да имаш проблем, таму не е мк па да не важат закони, се' им е во систем и да нејќе граничарот мора да те казни оти одма ќе лета од работа, јас да сум на негово место не би ризикувал работно место заради странец, по пропис и чао пријатно :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.596
Поени од реакции
27.571
Земај плата на 04.09 и на автобуска или железничка и тргнувај истиот ден до вечерта ќе излезеш од граница на ЕУ и нема да имаш проблем, таму не е мк па да не важат закони, се' им е во систем и да нејќе граничарот мора да те казни оти одма ќе лета од работа, јас да сум на негово место не би ризикувал работно место заради странец, по пропис и чао пријатно :)
Кој ке лета од работа бе друже,не е ова Европа од пред 30-40 години со ред и дисциплина.Знаеш како се проаѓа Маџарска граница со 100че? У Немачка пријатели што имам Хрвати даваат поткуп на џандари по 50€ да не чекаат 3 месеци за таблици.И тоа Германци по националност,не Турци што работат у полиција тамошна
 
Член од
13 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Нема чаре 3 години мк ќе си. Закон и правила кога не почитувате такa е.
Sho se prajsh be pameten glupco koga ke te natera makata i gomna ke izejsh i sam vusta ke si gi stavash mocko eden ke kazhuvash zakoni ti da ti ebam
Автоматски споено мислење:

90 дена имам нормално да седам.. Проблемот е само 1 ден и веднаш ќе добијам црн печат
Problemor e shto so avion si pojdel
Автоматски споено мислење:

dobro be, sto si mislis ti za tebe ne vazat zakoni ili 1 den e pa ko na pazar nebitno e.... edvaj cekaat pak da im se vratis lol
Kolku si se promenil ti shto pocna da upotrebuvash vakvi nekulturni i prosti zborovi da ne pocna da se drogirash pred toa soveti davashe smeni pasosh probaj da ne izlezish neznam shto.. prazna glava razmisli i 5 pasosho da smenish nemojsh da pominish oti imeto i prezimeto ti e isto ne stanuvash druga licnost ako ti se smeni brojot na pasoshot.. tolku si zavean
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2009
Мислења
273
Поени од реакции
252
Sho se prajsh be pameten glupco koga ke te natera makata i gomna ke izejsh i sam vusta ke si gi stavash mocko eden ke kazhuvash zakoni ti da ti ebam
Па легално се отворени вратите барај МкДоналдс работи и остани легално. Клошар еден закони не почитува уште расипана уста има. Бугарски пасош земај. Трилјон опции.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.535
Поени од реакции
14.168
dobro be, sto si mislis ti za tebe ne vazat zakoni ili 1 den e pa ko na pazar nebitno e.... edvaj cekaat pak da im se vratis lol
Зависи, дечко ми 5 дена прекорачи од не внимание, не ги пресмета деновите кога правевме транзит преку Грција за Албанија на одмор. Кога се враќаше од Германија на аеродром му викаат дека има 5 дена повеќе седено, помина само со писмена опомена, му стигна Македонија листот. Правилно требаше да биде казнет и парично ама помина лесно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Зависи, дечко ми 5 дена прекорачи од не внимание, не ги пресмета деновите кога правевме транзит преку Грција за Албанија на одмор. Кога се враќаше од Германија на аеродром му викаат дека има 5 дена повеќе седено, помина само со писмена опомена, му стигна Македонија листот. Правилно требаше да биде казнет и парично ама помина лесно.
chola toa e veke sreka... kako ke ti se pogodi granicarot, sto nasoka moze imale denovive, duri i sto nosis, so kogo letas pa i kako izgledas igra uloga AMA u globala pravila se pravila i treba da se pocituvaat zasto kako sto dobro prosol mozel i dosta loso...

jas znam za slucaj za vreme u pandemijata koga od eu karta za aus bese i do 20k evra da odbijat nekoj da se kaci na avion... ne samo sto propusti let nego i 2 meseci si pomina u pritvor posto ne go pustaa nadvor a nemase drug let za aus. na kraj preku konzulot moral da urgira za da go pustat do indija lol... (zborime za avstralec)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.535
Поени од реакции
14.168
chola toa e veke sreka... kako ke ti se pogodi granicarot, sto nasoka moze imale denovive, duri i sto nosis, so kogo letas pa i kako izgledas igra uloga AMA u globala pravila se pravila i treba da se pocituvaat zasto kako sto dobro prosol mozel i dosta loso...

jas znam za slucaj za vreme u pandemijata koga od eu karta za aus bese i do 20k evra da odbijat nekoj da se kaci na avion... ne samo sto propusti let nego i 2 meseci si pomina u pritvor posto ne go pustaa nadvor a nemase drug let za aus. na kraj preku konzulot moral da urgira za da go pustat do indija lol... (zborime za avstralec)
Прав си за тоа, се зависи до граничарите, секогаш треба да се внимава на тие работи, секогаш кога сум престојувала некаде сум се враќала една недела пред да ми истечи времето за престој.
Членот погоре не верувам да изеди црн печат за еден ден, ама можно е да биди парично казнет, пак се зависи како ќе ги погоди тие на аеродром.
 
Член од
12 ноември 2022
Мислења
840
Поени од реакции
1.206
Godini nanazad jas nekolku pati sum ostanuval na crno vo Germanija, i toa debelo.
Ednas 2 godini ostanav na crno ( namerno go zagjinav pasosot i od ambasada zemav paten list so koj se vrativ bez problem vo Makedonija izvadiv nov pasos i odma bez problem se vrativ nazad vo Germanija.
Ednas godina i kusur bev na crno, se vrativ preku Madjarska 600 evra kazna na granica i zabrana od 3 meseci.
Dva tri pati sum ostanuval po 5-6 meseci, no nisto strasno, ednas me deportiraa za Makedonija zabrana 3 meseci i toa e se... ne udiraat zabrani ne se plashete no sepak pretplazlivo i so srekja.
Автоматски споено мислење:

Site imate pravo da go iskoristite toj dzoker no samo ednas...
Ostanuvate kolku sakate na crno i go gubite pasosot odite vo ambasada vi davaat paten list so koj se vrakjate MK vadite nov pasos i moze odma da se vratite za Germanija.
Taka se maskira celiot period koj ste ostanale na crno...
Jas go iskoristiv toj dzoker na 2 ipol godini...
Pozdrav i sekoe dobro
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo mi treba mislejne od vas. Pred edna nedela me vratia od granica Ungarija bidejki sum imala povejke od 90 denovi, nikakva kazna ne plativ ni crn pecat ne mi dadoa.Mi rekoa deka mozam da patuvam pak vo April.Jas sum vencana vo Avstrija i soprugot tamu zivee . sega ke go smenuvam pasosot bidejki se vencav so prezimeto od mojot soprug dali bi mozela da pominam bez problem? Nov pasos novo prezime? Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2022
Мислења
840
Поени од реакции
1.206
Zdravo mi treba mislejne od vas. Pred edna nedela me vratia od granica Ungarija bidejki sum imala povejke od 90 denovi, nikakva kazna ne plativ ni crn pecat ne mi dadoa.Mi rekoa deka mozam da patuvam pak vo April.Jas sum vencana vo Avstrija i soprugot tamu zivee . sega ke go smenuvam pasosot bidejki se vencav so prezimeto od mojot soprug dali bi mozela da pominam bez problem? Nov pasos novo prezime? Pozdrav
Da, so nov pasos bi trebalo da pomines bez problem.
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo mi treba mislejne od vas. Pred edna nedela me vratia od granica Ungarija bidejki sum imala povejke od 90 denovi, nikakva kazna ne plativ ni crn pecat ne mi dadoa.Mi rekoa deka mozam da patuvam pak vo April.Jas sum vencana vo Avstrija i soprugot tamu zivee . sega ke go smenuvam pasosot bidejki se vencav so prezimeto od mojot soprug dali bi mozela da pominam bez problem? Nov pasos novo prezime? Pozdrav
Dali na istata granica so Ungarija izlegovte od Sengen zona?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom