Заби и сѐ во врска со забите

Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Пред два-три месеца имав неколку интервенции на 6-ката. По неколку третмана за умртвување на забот, ми го затворија, но забарката ми кажа дека не е конечно, туку по 6-8 месеци да дојдам пак за конечно да го наполни и пломбира.
Е сега, деновиве пак почна да ме боли, особено на топло и при јадење. Исто така, кога ќе ги стегнам забите ме боли, како и кога ќе го добрам со прст од горе или од страна.
Прашањето ми е, како може да ме боли кога е комплетно умртвен? Дали можеби не ми е направен исправно?
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Пред два-три месеца имав неколку интервенции на 6-ката. По неколку третмана за умртвување на забот, ми го затворија, но забарката ми кажа дека не е конечно, туку по 6-8 месеци да дојдам пак за конечно да го наполни и пломбира.
Е сега, деновиве пак почна да ме боли, особено на топло и при јадење. Исто така, кога ќе ги стегнам забите ме боли, како и кога ќе го добрам со прст од горе или од страна.
Прашањето ми е, како може да ме боли кога е комплетно умртвен? Дали можеби не ми е направен исправно?
Во главно, повеќето нерви треба да ти бидат умртвени. Како и да е можеби не биле целосно сите умртвени, па затоа и чувствуваш болки. Контактирај со заболекарот, он ќе ти помогне најдобро.
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Кога ги мијам забите без разлика дали грубо или нежно ми тече крв...пред 2 месеца на забар ми ги стругаа со едно чудо,се изнатече крв...после тоа се намали течењето али сепак го има,ми рекоа дека проблем е тоа што јадам на една страна,а мене знае да ми претече и од напред.Ми се дешава и кога јадам.Од кога знам за мене имам проблем со забите,скоро сите ми се пломбирани,три 6ки и две 7ци ми се извадени и ненормално ме боли додека ми ги вадат,значи едноставно цел сум облиен од пот па и солзи ми претечуваат,а вадењето не е како кај останатите за 2-3 минути,него страшни 10-15,и тоа со анестезија,имам уште еден за вадење ама не ми се трпи болка...Дури и докторите ми кажуваат дека имам проблематични заби за вадење. У врска со често расипување ( ми се скршија 2 заба од чипс од кој едниот е пломбиран а другиот е горенаведениот шо чека за вадење) дали е причина поради тоа што апсолутно ниту еден млечен производ не пробувам(млеко,јогурт,павлака,зденки,сирење,кашкавал) ?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Пред два-три месеца имав неколку интервенции на 6-ката. По неколку третмана за умртвување на забот, ми го затворија, но забарката ми кажа дека не е конечно, туку по 6-8 месеци да дојдам пак за конечно да го наполни и пломбира.
Е сега, деновиве пак почна да ме боли, особено на топло и при јадење. Исто така, кога ќе ги стегнам забите ме боли, како и кога ќе го добрам со прст од горе или од страна.
Прашањето ми е, како може да ме боли кога е комплетно умртвен? Дали можеби не ми е направен исправно?
Забот е умртвен, но проблем е што се случува воспалителен процес околу коренот на забот (од надворешната страна), па затоа чуствуваш болка при допир и при јадење. Причините може да бидат милион: Погрешно наполнет корен, Неправилно хемиски дезинфициран корен, Пародонтален џеб, Траума и тн. Мој совет, една мала рентген снимка на забот да се види што се случува под коренот и да се третира на соодветен начин, а до тогаш со среќа.
--- надополнето: 22 мај 2013 во 05:36 ---
Кога ги мијам забите без разлика дали грубо или нежно ми тече крв...пред 2 месеца на забар ми ги стругаа со едно чудо,се изнатече крв...после тоа се намали течењето али сепак го има,ми рекоа дека проблем е тоа што јадам на една страна,а мене знае да ми претече и од напред.Ми се дешава и кога јадам.Од кога знам за мене имам проблем со забите,скоро сите ми се пломбирани,три 6ки и две 7ци ми се извадени и ненормално ме боли додека ми ги вадат,значи едноставно цел сум облиен од пот па и солзи ми претечуваат,а вадењето не е како кај останатите за 2-3 минути,него страшни 10-15,и тоа со анестезија,имам уште еден за вадење ама не ми се трпи болка...Дури и докторите ми кажуваат дека имам проблематични заби за вадење. У врска со често расипување ( ми се скршија 2 заба од чипс од кој едниот е пломбиран а другиот е горенаведениот шо чека за вадење) дали е причина поради тоа што апсолутно ниту еден млечен производ не пробувам(млеко,јогурт,павлака,зденки,сирење,кашкавал) ?
Во врска со крварењето неопходно е да се применат строги норми на орална хигиена: најпрво чистење на забен камен и полирање на забите (нормално кај стоматолог :)) во домашни услови: 1. Четкање на забите ОБАВЕЗНО наутро и навечер, а пожелно е и после јадење. Препорачувам паста Лакалут Актив. 2. Купи си нова четка со меки влакна (може Курапрокс - ја има во Cosmo Tinex, околу 240 денари), 3. После секое четкање на забите испирање на устата со орална вода (имаш повеќе видови: Colgate, Lacalut), 4. Употреба на забен конец. 5. Внесување на витамин Ц одреден период (препорачувам по природен пат - цеден лимон, портокал и сл.) 6. Консултирај се со стоматолог за употреба на GingiGel (крема за масирање на непцата). Ако си решен овој режим да го примениш како што треба, дојди овде и по еден месец пофали се од постигнатите резултати :).
Што се однесува до вадењето на забите, неможам да одговорам, бидејќи немам ниту осетено, ниту видено какви ти се корените доминантно, ниту физиономија на лице и анатомија на вилици.
А за расипувањето: Почни да го применуваш тоа што го наведов погоре, ама и почни со почеста консумација на млечни производи, па ќе видиме до каде ќе тераш со забите (сигурно многу подолго од тоа до сега). Поздрав.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
mleko pijak kako budala pa pa imam problemi so odredeni zabi :D
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
mleko pijak kako budala pa pa imam problemi so odredeni zabi :D
Не е се во млекото, сите како мали сме пиеле млеко :) има нешто и во гените и во оралната хигиена и јадењето благо и и и и и многу други работи...
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
vaka, mene mi kazaa deka treba da ja vadam osmicata na krivo mi raste, ali za 1 nedela treba da idam vo Germanija, pa neam vreme koa da ja izvadam. Sakav da prasam da ne znae nekoj dali moze da se poceka so operacijata pr. da go izvadam zabot posle 3 meseci koa ke se vratam ili mora u sekoj slucaj odma da se vadi...?
Ако не ти праи проблеми, болка и сл може да почекаш, ама да знаеш за тој период ако ептен ти ги турка забите може да ти се створи тескоба (стеснување на забите во забнипт низ) и некои заби да се поместат од нивното лежиште и после ќе треба да ги исправаш
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Ме чешaт непцaтa ненормaлно, немaм никaкви проблеми со зaбите, жaбуркaв лaден чaј од нaне, деновиве сум под јaк стрес, можно ли е дa е нa нервнa бaзa?
Исто тaкa внaтрешно јa грицкaм устaтa... не можaм дa јa искоренaм тaa нaвикa никaко.. Солуцијa?
 
Член од
19 ноември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
317
Луѓе, има некој идеја што би можело да значат бели дамки на забите? Читав нешто за декалцификација или пак дека е од флуоризирана вода/паста... Ме интересира како можам да ги отстранам бидејќи пред се’ естетски не стои убаво, а ако знае некој здравствени последици од тоа нека ме информира.... ги имам на 2те горни двојки изгледаат вака нешто:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Луѓе, има некој идеја што би можело да значат бели дамки на забите? Читав нешто за декалцификација или пак дека е од флуоризирана вода/паста... Ме интересира како можам да ги отстранам бидејќи пред се’ естетски не стои убаво, а ако знае некој здравствени последици од тоа нека ме информира.... ги имам на 2те горни двојки изгледаат вака нешто:
Од тоа што имам читано и од тоа што ми имаат кажано докторките не постои начин. Нешто на нет има за некои работи што треба да јадеш и што не треба, али верувај не сакаш да го пробаш тоа.
Исто така, читав дека има врска и дали спиеш со отворена уста.
 
Член од
19 ноември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
317
Не спијам со отворена уста али нема веза ќе идам да ми ги избелат забите и ќе консултирам забар штом нема бабин лек :)) фала во секој случај.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Како оди процедурата за менување на матичен заболекар?
Треба да одам кај новиот кај што сакам да се запишам или да одам кај стариот и да барам да ме отпише?
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Дали боли кога ти го стругаат забот :D ?
Треба да ми ставаат еден порцелански заб мислам такво нешто, па треба и тој до него да се струга..па затоа прашувам да си знам пред време :D
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Како оди процедурата за менување на матичен заболекар?
Треба да одам кај новиот кај што сакам да се запишам или да одам кај стариот и да барам да ме отпише?
И тоа и тоа беше пред некои две години кога јас менував. Сега, има нови правила секој ден...
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Дали боли кога ти го стругаат забот :D ?
Треба да ми ставаат еден порцелански заб мислам такво нешто, па треба и тој до него да се струга..па затоа прашувам да си знам пред време :D


Анестезија и нема болка додека те стругаат:) Потоа зависи ако ти стават заштитни(а повекето стават)немаш гајле,у случај да ти ги остаат така ке имаш болка и при земање воздух низ уста :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom