Заби и сѐ во врска со забите

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
витамини за заби некои во форма на апчиња
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Бев завчера на забар, ми стави лек за умртвување на живецот, и беше во ред. Па ојдов вчера за друг заб. Ми рече дека лекот од вчера ми притискал на забот и ми го смени пак, ама сега имам поголеми болки од претходниот лек и ми се напрај како гнојче. Ме боли само на притисок, кога џвакам од таа страна. Ми рече да се вратам 20 дена до месец.

Дали е нормално да боли забот кога имаш лек за умртвување на живецот?
normalno e prvite denovi, ednas mene mi vadea pred desetina godini i isto taka me bolese :D
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Бев завчера на забар, ми стави лек за умртвување на живецот, и беше во ред. Па ојдов вчера за друг заб. Ми рече дека лекот од вчера ми притискал на забот и ми го смени пак, ама сега имам поголеми болки од претходниот лек и ми се напрај како гнојче. Ме боли само на притисок, кога џвакам од таа страна. Ми рече да се вратам 20 дена до месец.

Дали е нормално да боли забот кога имаш лек за умртвување на живецот?
Нормална реакција е да се чуствува минимална болка, но тоа трае 24-48 часа. Ако продолжи и по тој период консултирај се со твојот доктор. Погрешно поставен лек за умртвување на нервот може да даде сериозни компликации.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
7
препорака за добар стоматолог? ..можеби не беше за тука прашањево
 
T

templar55

Гостин
Ве молам некој да ми одговори дали во оваа банана држава има Crest whitestrips средство за белење за заби и релативно ефтино за разлика овие стоматолозите што белат за по 100 евра.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ве молам некој да ми одговори дали во оваа банана држава има Crest whitestrips средство за белење за заби и релативно ефтино за разлика овие стоматолозите што белат за по 100 евра.
Има една кутија кај мене дома што не е за продажба :D
Шала на страна - нема, и јас се утепав од барање, не ги увезуваат ни лентите, ни пастите. :place:
Последните ги порачав од германскиот Амазон, не знам дали уште вршат испорака кај нас, искликај по Амазон и види.
 
T

templar55

Гостин
Има една кутија кај мене дома што не е за продажба :D
Шала на страна - нема, и јас се утепав од барање, не ги увезуваат ни лентите, ни пастите. :place:
Последните ги порачав од германскиот Амазон, не знам дали уште вршат испорака кај нас, искликај по Амазон и види.
Баш гледав на амазон ама на дот ком домеинот и не може, мислиш дека на германскиот ке може да стигне пратката кај нас ?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Баш гледав на амазон ама на дот ком домеинот и не може, мислиш дека на германскиот ке може да стигне пратката кај нас ?
Повеќето производи ги доставуваат, јас кога го порачав ми стигна без проблем.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Повеќето производи ги доставуваат, јас кога го порачав ми стигна без проблем.
Немам време да скитам низ веб страниве, ќе сакаш да ми кажеш дали има ефект ова накратко, како се користи, и колку чинат?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Нешто домашно да се искористи за отечени непца од страните?Од десна страна од кај четворката до седмицата отечена ми е внатрешната страна од непцето.Не можам ни да јадам мирно?Па си викам додека отидам на забар деновиве да не има нешто по дома да се најде да помогне?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Немам време да скитам низ веб страниве, ќе сакаш да ми кажеш дали има ефект ова накратко, како се користи, и колку чинат?
Има огромен ефект, забележително ги избелува забите уште после неколку дена. Во пакетчето има ленти од пластична фолија на која има гел. Лентите се лепат за горните и долните заби (зависи колкава ти е вилицата, обично покриваат некаде до четворките), стојат 30 минути или саат време, зависи кој тип ќе земеш. Треба да ги ставаш секој ден, 12 или 24 дена. Цената пак им зависи од типот и количината, има од 15 евра па нагоре.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Нешто домашно да се искористи за отечени непца од страните?Од десна страна од кај четворката до седмицата отечена ми е внатрешната страна од непцето.Не можам ни да јадам мирно?Па си викам додека отидам на забар деновиве да не има нешто по дома да се најде да помогне?
Жабуркај со ладен чај од жалфија. Ама оди на забар.
 
Член од
10 мај 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
vaka, mene mi kazaa deka treba da ja vadam osmicata na krivo mi raste, ali za 1 nedela treba da idam vo Germanija, pa neam vreme koa da ja izvadam. Sakav da prasam da ne znae nekoj dali moze da se poceka so operacijata pr. da go izvadam zabot posle 3 meseci koa ke se vratam ili mora u sekoj slucaj odma da se vadi...?
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Случајно додека јадев 5ката ми се пукна т.е. пломбата или незнам како.. битно забот ми е скоро на пола, и едниот дел од забот многу се клати.. мислите дека може да се среди без да го извадат? на пр.. со пломба да ми го спојат забот?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Случајно додека јадев 5ката ми се пукна т.е. пломбата или незнам како.. битно забот ми е скоро на пола, и едниот дел од забот многу се клати.. мислите дека може да се среди без да го извадат? на пр.. со пломба да ми го спојат забот?
Од тоа што го кажуваш ништо неможе да се одговори, само ќе кажам дека зависи од многу фактори. Најдобро е преглед кај стоматолог да ја види правата ситуација и да одлучи како ќе го третира забот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom