Заби и сѐ во врска со забите

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
56
Зошто ми тече крв од небцата кога ги чистам забите со конец ? и како да го запрам тоа ?
Обично крварењето на непцата е знак за нивно воспаление. Ако го вршиш чистењето правилно и редовно, ќе се смири воспалението, а со тоа и крварењето.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.828
Поени од реакции
23.706
Зошто ми тече крв од небцата кога ги чистам забите со конец ? и како да го запрам тоа ?
Па или го правиш тоа неправилно или се воспалени. Пробај понежно.
Коа четкаш со четка не ти крварат, никогаш?

Иначе коа сме кај крварење на непцата, мене ми се случуваше, заболекараката ми рече да пијам витамин ц, пиев 1 месец и пак ми крвареа, пиев 3 месеци и престанаа да ми крварат.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.568
Поени од реакции
7.985
За избелување на заби најдобра паста?
 
Член од
22 септември 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво, студент овде, препорака за стоматолог во Карпош 4?
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.854
Поени од реакции
3.280
Има ли негде по скопје да се продава TheraMed пасти за заби?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
115
Поени од реакции
13
Ај луѓе да ве прашам околу анестезииве. Ме интересира колку стварно се штетни и како делуваат? Ме извадија од памет дека после голема употреба, можело да се стане алергичен на анестезијата, па да не делува кога ќе треба за вадење на заб или некоја операција. Колку е веројатно да се случи ова?

И каква е разликата во дејствувањето меѓу типовите на анестезии (со или без адреналин).
Благодарам.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.290
Поени од реакции
2.998
Ај да видам дали вие знаете....има ли негде во Скопјево Colgate со Сода Бикарбона или па Colgate Oxygen....се пукнав од барање и не најдов .... -_-
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
56
Ај луѓе да ве прашам околу анестезииве. Ме интересира колку стварно се штетни и како делуваат? Ме извадија од памет дека после голема употреба, можело да се стане алергичен на анестезијата, па да не делува кога ќе треба за вадење на заб или некоја операција. Колку е веројатно да се случи ова?

И каква е разликата во дејствувањето меѓу типовите на анестезии (со или без адреналин).
Благодарам.
Со денешниот развој на медицината, квалитетните локални анестезии во стоматологијата имаат намалена појава на нус ефекти (штетни). Алергија да добиеш од голема употреба не сум слушнал до сега и не ми изгледа логично. Точно е дека алергија може да се развие на секое страно тело, но немора да значи дека од голема употреба ќе станеш алергичен.
Разлика меѓу анестезии со или без адреналин: Секоја се користи во одредена ситуација. Тие без адреналин се користат главно кај повозрасни пациенти со срцеви проблеми, со покачен крвен притисок, дијабет и сл. додека анестезиите со адреналин се почесто користени и може да се користат во секоја ситуација освен овие што ги наведов. Разликата е во тоа што анестезиите со адреналин имаат продолжено дејство на делување, бидејќи адреналинот прави стаснување на крвните садови и ја успорува ресорпцијата на анестетикот, додека анестезиите без адреналин нема таков ефект и анестатското дејство трае пократко време.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Вака значи.. Носев фиксна протеза скоро 2 години и кога ми ја извадија ми дадоа мобилна протеза да носам.. ја носев мобилната но ми се здосади и прекинав можеби 4 месеци и вратени ми се забите во правобитната положба..Сега ако продолжам да ја носам истата ќе има ефект?
Фала однапред.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
56
Вака значи.. Носев фиксна протеза скоро 2 години и кога ми ја извадија ми дадоа мобилна протеза да носам.. ја носев мобилната но ми се здосади и прекинав можеби 4 месеци и вратени ми се забите во правобитната положба..Сега ако продолжам да ја носам истата ќе има ефект?
Фала однапред.
Ако забите ти се вратиле во положбата пред да ја носиш фиксната протеза. Тогаш ништо не си постигнала. Жалам :unsure:
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
дечки да ве прашам ако некој знае... Дали е здраво односно дали им штети на забите чистењето со конец? Кога бев кај забарката таа ми рече не многу често пошто незнам што не било многу добро... А пак на некои страни пишува дека не штети.. :icon_lol:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
56
дечки да ве прашам ако некој знае... Дали е здраво односно дали им штети на забите чистењето со конец? Кога бев кај забарката таа ми рече не многу често пошто незнам што не било многу добро... А пак на некои страни пишува дека не штети.. :icon_lol:
Kolku sto sum jas zapoznaen, cistenjeto na zabi so konec ne steti duri ima i pogolemi pozitivni efekti id samo cetkanje na zabite. Prasaj ja doktorkata koja e stetnosta na konecot, bas me interesira, takov podatok ne sum sretnal?
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
222
Бев завчера на забар, ми стави лек за умртвување на живецот, и беше во ред. Па ојдов вчера за друг заб. Ми рече дека лекот од вчера ми притискал на забот и ми го смени пак, ама сега имам поголеми болки од претходниот лек и ми се напрај како гнојче. Ме боли само на притисок, кога џвакам од таа страна. Ми рече да се вратам 20 дена до месец.

Дали е нормално да боли забот кога имаш лек за умртвување на живецот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom