Заби и сѐ во врска со забите

Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Пред 5-6 години ми умртвија нерв од еден заб. Од минатата година почнав да чувствувам болка, на почетокот беше ретко можеби еднаш месечно или на два месеци и не обрнував внимание. Како одминува времето болката се јавува почесто, еве сега на неколку дена. не е нешто неизджливо но доволно да не можам да спијам. Малку ми е нејасно како може на таков заб да се чувствува болка а од друга страна ме фаќа и страв нешто да не се искомплицира. По интернетов читам неубави работи за таквите интервенции. Некој совет што како. И дури сум тука да прашам каде да најдам забна паста без флуор?
Според тоа што го кажувате, Вие најверојатно се соочувате со т.н. "заживување" или повторно оживување на забот. Всушност тој воопшто и не бил умртвен во целост кога Ви ја изведувал постапката стоматологот тогаш. Напротив тоа е некој вид на делумно умртвување на забот, со голема веројатност да заживее во иднина (нешто со што Вие сега се соочувате), и каде што е изведена постапка на умртвување на дел од нервните завршетоци (корените) на забот кои се директно поврзани со вилицата. Во моментов за да ја ублажите забоболката купете лакалут сензитив паста за заби и аплицирајте со прст од истата на целиот заб и оставете така да стои и делува. Ефектите се веднаш забележителни и секако благопријатни. После аплицирањето на забот ќе имате помалку непроспиени ноќи (Ви кажувам од сопствено искуство) додека одлучете да отидете на стоматолог за подетални испитувања и натамошни конкретни постапки кои ќе ви ги предложи стоматологот. Во секој случај, забот не бил во целост умртвен - затоа се соочувате со ваков проблем.
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Kade ima da se napravia operacija na vilica vo Makedonija i kolku pari kosta od prilika znae nekoj?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Kade ima da se napravia operacija na vilica vo Makedonija i kolku pari kosta od prilika znae nekoj?
Каква е таа операција на вилица? Поради што е потребата за операција. Објасни малце за да знаеме да ти помогнеме

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Каква е таа операција на вилица? Поради што е потребата за операција. Објасни малце за да знаеме да ти помогнеме

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Imam tesno nepce[DOUBLEPOST=1508433482][/DOUBLEPOST]
Imam tesno nepce i mojot zubar vika treba da vagjam 1 zab no jas mislev da ja prosiram vilicata ne sakam da gi vagjam zabit
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Kolku e najskap porcelanski zab (ili koronka ke e pojma nemam)? Da znam sto da ocekuvam. Obicno plombiranje mi zimaat po 900/1000.
Za estetika e, kolku bi trael takov zab, kolku cel zab plomba?

Mijam minimum 2 pati na den detalno zabi, cistam so konec i mijam so ova, iako ne znam kolku e efikasno, nitu pusam/kafe/vino/blago, ama genetika... :mad:
I drugo, nekolku godini mi se izlezeni site umnici i nitu me bolat nitu me bolea, nitu mi iskrivija nesto.
Gi mijam do povrakanje nekad od strav da ne se rasipat i da treba da se vadat.
Znam deka site gi vadat megutoa mene mi se zdravi i dodusa gi koristam.
Megutoa koga togas u zivot ke im dojde sigurno krajot pa pretpostavuvam potesko ke bide za vadenje, otkolku sea koa si mlad.

Ili toa mojot strav od zabolekari me prai retardiran?
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.276
Imam tesno nepce[DOUBLEPOST=1508433482][/DOUBLEPOST]
И јас имам сличен проблем имам уште некој заб за поправање па ќе почниме со протезите потоа ќе видиме во зависност од резултатите.Докторката рече дека зависи од резултатите дали ќе завршам на операција па и мене ме интересира дали некој има искуство.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Kolku e najskap porcelanski zab (ili koronka ke e pojma nemam)? Da znam sto da ocekuvam. Obicno plombiranje mi zimaat po 900/1000.
Za estetika e, kolku bi trael takov zab, kolku cel zab plomba?

Mijam minimum 2 pati na den detalno zabi, cistam so konec i mijam so ova, iako ne znam kolku e efikasno, nitu pusam/kafe/vino/blago, ama genetika... :mad:
I drugo, nekolku godini mi se izlezeni site umnici i nitu me bolat nitu me bolea, nitu mi iskrivija nesto.
Gi mijam do povrakanje nekad od strav da ne se rasipat i da treba da se vadat.
Znam deka site gi vadat megutoa mene mi se zdravi i dodusa gi koristam.
Megutoa koga togas u zivot ke im dojde sigurno krajot pa pretpostavuvam potesko ke bide za vadenje, otkolku sea koa si mlad.

Ili toa mojot strav od zabolekari me prai retardiran?
Најефтин порцелански заб ти е окулу 40 евра.
Ако ти е за естетеика и е во фронт стави си циркониум безметална коронка. Таа е малку поскапа. Над 100 и нешто евра сигурно.
Пломбирање со книшка ти е од 450 до 600 ден. Ако ти наплаќа приватно друг муабет е тоа.
Ваѓање заби нема врска со возраст. Све зависи од забот и негова поставеност. Некад може да го вадиш пола саат, некад за 5 мин си готов. Повторувам нема врска со возраст

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Imam tesno nepce[DOUBLEPOST=1508433482][/DOUBLEPOST]
Епа треба да носиш фиксна протеза за да го прошириш непцето. Ако тоа не успее се вади тогаш заби. Нема потреба за операција за тоа бар.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Епа треба да носиш фиксна протеза за да го прошириш непцето. Ако тоа не успее се вади тогаш заби. Нема потреба за операција за тоа бар.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
No vagjanjeto na zabi go ostetuva liceto
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
19 godini imam i nosam fiksna proteza
Резултати од фиксна протеза се гледаат после 2 год.
Ако не си задоволен од докторот побарај друго мислење. Може да те препорачам на клиника ако сакаш има добри специјалисти

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom