Заби и сѐ во врска со забите

Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Kolku e najskap porcelanski zab (ili koronka ke e pojma nemam)? Da znam sto da ocekuvam. Obicno plombiranje mi zimaat po 900/1000.
Za estetika e, kolku bi trael takov zab, kolku cel zab plomba?

Mijam minimum 2 pati na den detalno zabi, cistam so konec i mijam so ova, iako ne znam kolku e efikasno, nitu pusam/kafe/vino/blago, ama genetika... :mad:
I drugo, nekolku godini mi se izlezeni site umnici i nitu me bolat nitu me bolea, nitu mi iskrivija nesto.
Gi mijam do povrakanje nekad od strav da ne se rasipat i da treba da se vadat.
Znam deka site gi vadat megutoa mene mi se zdravi i dodusa gi koristam.
Megutoa koga togas u zivot ke im dojde sigurno krajot pa pretpostavuvam potesko ke bide za vadenje, otkolku sea koa si mlad.

Ili toa mojot strav od zabolekari me prai retardiran?
Во поглед на умниците сметам дека е беспотребно да се разгледува опцијата за вадење или оставање на истите, од проста причина што доколку доволно добро ги одржувате и немате забележано било какви симптоми на кариес или било што друго кое води кон нарушување на здравјето на самите заби, тогаш најдобро е да ги зачувате. Иако потенцирате на генетските предиспозиции кои ги влечете од Вашите родители, сепак Ве уверувам дека е потполно беспотребно, бидејќи Ви кажувам од сопствено искуство. И јас имам два потполно здрави умници кои немаат дури ни кариес, а ги одржувам со нормална редовна хигиена - без употреба на било какви додатоци, како на пример, Листерине, забен конец и сл. А воедно (исто како во Вашиот случај) имам и генетски предиспозиции за нарушување на здравјето на забите. Меѓутоа, фала му на Бога до денес немам никакви проблеми, ниту пак сум имал потреба од било какви стоматолошки интервенции (и покрај редовните годишни контроли кои ги правам). Сепак, ова е само мое мислење. Вие најдобро си знаете.;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Ovce_Pole-9

^Tennis Lover^
Член од
12 декември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Дали некој има искуство со Invisalign? Дали знаете колку се движат цените од прилика?
 
Член од
26 октомври 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
На орална хирургија на клиника ми е извадена долна 6-ка ,и циста голема и тоа не со рез , туку преку алвеолата од забот е извадена цистата,барем така слушнав при процедурата,и коската од вилицата ми е со голема празнина од гнојниот процес, која ке се пополнува во наредните 6 месеци како што ми објаснија.
претходно две недели пиев клиндамицин ,имав голем оток кој не опаѓаше.ми беше кажано два дена после зафатот да прекинам со антибиотик затоа што доволно било. После 4 дена ,повторно ми отече образот,отидов на контрола на клиника ,ми кажаа дека имам инфекција да пијам пак клиндамицин,ме боли и дење и ноќе,пијам бруфен и антибиотик веќе трет ден, нема промена на ситуацијата , правам гаргара со жалфија по препорака од стоматолог.
прашањето ми е , дали е вообичаено да боли после ваква процедура на загноен заб со циста ? што друго можам да правам за што побрзо да помине инфекцијата .во поглед на измивање, некои суплементи и слично .
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кој те лаже тоа?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Не знам дали забариве им го зборат ова или филмови си прават луѓево, ако е првото, џунгла сме станале...
 
S

silmarillion

Гостин
Ја каков ксмет сум и при најмала болка завршувам со рут канал. Сакам консултација да праам деноиве да ги вадам долните седмици пошто матер ми се еба. Е сеа ваше искуство дали ќе се раштркаат забиве на долнава вилица кога ќе се ослободи место или немора да значи?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ја каков ксмет сум и при најмала болка завршувам со рут канал. Сакам консултација да праам деноиве да ги вадам долните седмици пошто матер ми се еба. Е сеа ваше искуство дали ќе се раштркаат забиве на долнава вилица кога ќе се ослободи место или немора да значи?
Не мора да значи, кај секого е различно ама мали се шансите за такво нешто. Не ти ја знам возраста ама има општо верување кај стоматолозите дека забите "шетаат" низ вилица до 25 година од животот, затоа и се препорачува дотогаш протезите да бидат ставени, ако има потреба нели.
 
А

Атлантист

Гостин
Кој во Ск е најдобар за вградување имплант?
Коронка најверојатно нема да може да се стави а мост не сакам.

И дали има уште некое решение освен горенаведените?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Некни ми ставија лек на забот, првиот ден болеше али се издржуваше, али од вчера навака непцето околу забот ми се воспали, не можам никаква храна да соџвакам на таа страна од болка. Нормално е вака да се направи, да почекам, или да одам пак на забар да видат што е?
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravoo.. Deneska vadev 6 i sega toa mesto mi e prazno, nosam fiksni veke 4 godini .. Sakam da ve prasam dali so fiksna ce se vkluci 7 i ce se spoi so 5 ili ke treba na toa mesto da stavam shtrav ??
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Zdravoo.. Deneska vadev 6 i sega toa mesto mi e prazno, nosam fiksni veke 4 godini .. Sakam da ve prasam dali so fiksna ce se vkluci 7 i ce se spoi so 5 ili ke treba na toa mesto da stavam shtrav ??
Докторот може со протезата да ја повлече седмицата кон петката, само носењето на протеза ќе ти се продолжи за нешто повеќе.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Za zal nema da se zatvori mozebi ke se namali prostorot za pomal zab slicen na 5 kata no da se zatvori nema teoretski shansi, taka da ili most ili implant
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Една моја другарка и излезе гној(како тврдо месо беше) над 5 и ја пратија во орална хирургија . Тоа и го отстранија и и рекле дека треба забот да го извади. Делот (,,гнојот") го пратија на испитуање. Анализата показа дека инфекција на непчето и др рече забот да остане да не се чепка и доколку става фиксни на тој заб да не се става ни брикета ни ништо друго бидејќи нема корен забот . Дали би било подобро да го извади забот или да го остави??
 
А

Атлантист

Гостин
Препорака, каде во Ск. се најдобри за вградување имплант?? Или некој искуство да има со ова?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.821
Кога еден заб има инфекција и гнои во коренот, заболекар препорачува зависно од ситуација дренажа, отварање на забот лекување и слично.

Е во таква ситуација на дренажа, отварање и лекување, дали после завршениот процес забот е мртов односно му се вади пулпа и слично или си останува здрав и прав како што си бил пред инфекцијата?
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Кога еден заб има инфекција и гнои во коренот, заболекар препорачува зависно од ситуација дренажа, отварање на забот лекување и слично.

Е во таква ситуација на дренажа, отварање и лекување, дали после завршениот процес забот е мртов односно му се вади пулпа и слично или си останува здрав и прав како што си бил пред инфекцијата?
Пулпата се вади и се полни коренот.Е сега тој ќе си остане прав во забната низа,ама далеку од тоа дека ќе си биде како што бил пред инфекцијата,неговиот потпорен апарат(коска,лигамент) околу ќе си остане интактен и здрав.Забите(пулпата/живецот/нервот) се единствените делови од човечкото тело(заедно со апендиксот)што доколку се воспалат,мора да се отстранат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom