ЗЕМЈОТРЕС!

Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.987
Поени од реакции
3.715
Нека не чува Господ од земјотреси. Кај нас и многу по слаби земјотреси ке предизвикаат поголеми катастрофи од оваа во Турција и Сирија. Со дивоградбите и нивната легализација ние сме вејка на ветрот. Наместо да се срушат ние легализиравме секакви срања од градби, без никаков критериум и испитување на градбите. Само дај евро од квадрат и бркај работа. Дебилизам и омраза кон сопствениот народ, размислување со газот.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.131
Поени од реакции
6.538
Нека не чува Господ од земјотреси. Кај нас и многу по слаби земјотреси ке предизвикаат поголеми катастрофи од оваа во Турција и Сирија. Со дивоградбите и нивната легализација ние сме вејка на ветрот. Наместо да се срушат ние легализиравме секакви срања од градби, без никаков критериум и испитување на градбите. Само дај евро од квадрат и бркај работа. Дебилизам и омраза кон сопствениот народ, размислување со газот.
Mislam dwka ne si bash vo pravo.
Kaj nas, barem vo Pilep sekoja vtora e divogradba AMA se solidni zidani.

Site se zidani so stubovi ivrzani so zhelezo.
Mozhebi ne idealno po presmetki ama sepak solidni.
Zgora na toa se pretezhno po 2 Spratovi taka rizikot od Katastrofa e minimalen.

Kako e po drugote gradovi ne znam ama si velam deka e otprilika isto.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.785
Mislam dwka ne si bash vo pravo.
Kaj nas, barem vo Pilep sekoja vtora e divogradba AMA se solidni zidani.

Site se zidani so stubovi ivrzani so zhelezo.
Mozhebi ne idealno po presmetki ama sepak solidni.
Zgora na toa se pretezhno po 2 Spratovi taka rizikot od Katastrofa e minimalen.

Kako e po drugote gradovi ne znam ama si velam deka e otprilika isto.
За во Прилеп немате проблем, генетски е, скокаш од прозор на дрво по лијаните и гранките и за секунди сте долу.....:lolzz:
Шега на страна баш конкретно тој проблем што го видовме во турска е кај високи згради, при хоризонтална девијација на горниот дел на зградата, коку е повисока толку е поголем. Долу темелите се фиксирани и се усукува од правоаголник става паралелограм и носечкиот столб се прска. Така да за ниски згради нема проблем, дури да не предвиделе тоа, но другите ствари да се нормално димензионирани. Памтиме и за прошлиот земјотрес во Измир, таму паднаа многу ниски згради, штедат на железо, мали столбови, користат морски песок, имаше случај на ѕидано со пластични шишиња 1,5 л....
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.928
Поени од реакции
4.079
Нека не чува Господ од земјотреси. Кај нас и многу по слаби земјотреси ке предизвикаат поголеми катастрофи од оваа во Турција и Сирија. Со дивоградбите и нивната легализација ние сме вејка на ветрот. Наместо да се срушат ние легализиравме секакви срања од градби, без никаков критериум и испитување на градбите. Само дај евро од квадрат и бркај работа. Дебилизам и омраза кон сопствениот народ, размислување со газот.
...само што „едно Евро за квадрат„ беше тешка лага искажана и практикувана од тогашната власт...
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.381
Поени од реакции
5.141
Автоматски споено мислење:

Турците го обвинуваат западот дека земјотресот не бил природен:
 
Последно уредено:

Миља

Човек пред се, во секоја смисла те речи.
Член од
9 февруари 2023
Мислења
20
Поени од реакции
18
Не знам зашто, али се си мислам дека земјотресиве не се природни.

Не може да бидат природни, му го џапнаа на Тесла патентот, го дешефрираа и тоа е тоа. Не успеаа со короната, сакаат да не исчистат сеа со земјотреси.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Не знам зашто, али се си мислам дека земјотресиве не се природни.

Не може да бидат природни, му го џапнаа на Тесла патентот, го дешефрираа и тоа е тоа. Не успеаа со короната, сакаат да не исчистат сеа со земјотреси.
Зошто почнаа од Турција и Сирија?Изгледа во Јапонија одамна го користат патентот на Тесла ама никако да ги средат Јапонциве пошто градат квалитетни згради.Таму не царува градежна мафија.На Ердо сега разноразни Харпови и Теслини патенти му се криви.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.171
Поени од реакции
11.605
Зошто почнаа од Турција и Сирија?Изгледа во Јапонија одамна го користат патентот на Тесла ама никако да ги средат Јапонциве пошто градат квалитетни згради.Таму не царува градежна мафија.На Ердо сега разноразни Харпови и Теслини патенти му се криви.
.Сиромаштијата во тој источен дел од Турција е проблем на Турција. Небо и земја е разликита меѓу западна и источна Турција.
 

Миља

Човек пред се, во секоја смисла те речи.
Член од
9 февруари 2023
Мислења
20
Поени од реакции
18
Зошто почнаа од Турција и Сирија?Изгледа во Јапонија одамна го користат патентот на Тесла ама никако да ги средат Јапонциве пошто градат квалитетни згради.Таму не царува градежна мафија.На Ердо сега разноразни Харпови и Теслини патенти му се криви.
Не можам да ти одговорам зашто почнаа од таму, затоа што не знам. И дали ќе завршат со Румунија и која им е следна дестинација ни тоа не знам. Ама не ми е природно. Имам право на свое мислење и ќе се испостави за точно за некој месец... Ти гарантирам :)
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Биџонка кажа дека зградите паѓале оти немале потпо...пардон носечки ѕидови
е овие Јапонците направиле зграда од 10 спрата и пуштиле 7,3 степени земјотрес и замисли си зградата преживеа.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom