ЗЕМЈОТРЕС!

A

aye

Гостин
за рамнотежа незнам... ја бев точно пред фрижидер кога акна јакиот и кога го видов фрижидерот дека скока пред мене сватив што значи земјотрес...
Па добро ако недај боже дошло до рушење гладен немало да останеш. :)
Но во секој случај што помалку да ги има, за неколку секунди може да се срушат цели згради...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мене тој во септември ме снајде под туш - многу лошо. Зградава е добра, ама си мислиш на сите варијанти - да падне бојлерот, намокрен си, струја тука.
Не се гине во земјотрес само од паѓање на зградата. Луѓе одат јабана во бизарни ситуации.
Почкарт ситуација од ова за да те снајде земјотрес е веројатно да висиш некаде на отворено или да си под некоја карпа што се рони.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Мене тој во септември ме снајде под туш - многу лошо. Зградава е добра, ама си мислиш на сите варијанти - да падне бојлерот, намокрен си, струја тука.
Не се гине во земјотрес само од паѓање на зградата. Луѓе одат јабана во бизарни ситуации.
Почкарт ситуација од ова за да те снајде земјотрес е веројатно да висиш некаде на отворено или да си под некоја карпа што се рони.
Мене еден од тие појаките афтершокчиња ме снајде под туш.
Хаос невиден.
Шо да праиш. Продужив да се туширам. Јебига.

А најјакиот на спиење. Сум летал по скали полурасонет.
Сеа коа ќе се фрлам на кревет и ќе се заниша одма паники ме фаќаат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
^ Паѓаат слики до мене, јас си гледам YT видеа :tvg:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Ја ниеден не осетив од овие викендов. :D Дали пошто сум на приземје...а во септември не бев тука кога мавнал тој убаво.

Единствен што убаво го памтам дека стресе јако беше во февруари 2004, неколку дена пред да загине Трајковски.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Продужив да се туширам. Јебига.
Ама на афтерчиња :D
Најсилниот кога беше имаше вожња зградава, тушот како на ветер се тресе, а јас се ударам у ѕидови. Не се забораваат лесно такви ср**а.

А имаше еден исто многу силен, малку над 5, некаде 2002-ра пролетта. Крцкањето на дрвените прозори и ѕидовите никогаш нема да го заборавам. Интересно што тој беше единствен и немаше забележливи афтершокови (сигурно имало и други, ама помали)- чисто како илустрација на тие што мислат дека еден потрес најавува и други.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Ама на афтерчиња :D
Најсилниот кога беше имаше вожња зградава, тушот како на ветер се тресе, а јас се ударам у ѕидови. Не се забораваат лесно такви ср**а.

А имаше еден исто многу силен, малку над 5, некаде 2002-ра пролетта. Крцкањето на дрвените прозори и ѕидовите никогаш нема да го заборавам. Интересно што тој беше единствен и немаше забележливи афтершокови (сигурно имало и други, ама помали)- чисто како илустрација на тие што мислат дека еден потрес најавува и други.
Ја не се сеќавам на тој. На овој од 2004та убаво го запамтив пошто знам ладно беше, сите од настава чекавме во школски да не' земат родителите, а мене немаше кој да ме земе пошто моите на работа, се испоразболев на ладното. И после болен кога бев, знам дома гледавме нешто Млади Бунтовници околу 11 саат кога имаше прекин на програма на А1 и вонредни вести за несреќата во Мостар.

И сега гледам видеа во живо снимани од јакиот земјотрес, језиво било, морам да признаам. Посебно за тие што биле во високи згради или тие што биле во маркети каде све паѓало.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.626
Поени од реакции
81.468
А имаше еден исто многу силен, малку над 5, некаде 2002-ра пролетта.
Малку над 5...? o_O Дај не зезај, па овој од септември беше толку, нема шанси толку јак да имало во 2002. Тој во 2004 и јас го осетив, јакичок беше, а јас дете сам дома си варев млеко... среќа го исклучив шпоретот, го тргнав млекото и тогаш фати да дрма.. ѓом надвор :icon_mrgr:

Недајбоже да се повторат овие јаки земјотреси, стварно трауми ти внесуваат за навек. Остајте тоа дрмањето, али звукот е ептен језив под кожа ти влага.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Најава за земјотреси? Што зборите бе луѓе?
Фејсбук страни од Балканот имаат дојави за земјотреси, за вложени 50/100 евра се добиваат многу пари!
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Тој во Септември јас го фатив во рамсторот во Капитол, пазарев нешто. Ко мавна, сите наеднаш се стрчаа накај излезот, општа гужва и паника. Во таков момент избезумен и јас тргнав по нивниот ум, па со се корпа со производи, па почна да свири тоа срањето дека неплатени, па ајде трчај назад да ја оставам корпата, па после надвор. Со кој ум сето ова не знам. :D
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Тој во Септември јас го фатив во рамсторот во Капитол, пазарев нешто. Ко мавна, сите наеднаш се стрчаа накај излезот, општа гужва и паника. Во таков момент избезумен и јас тргнав по нивниот ум, па со се корпа со производи, па почна да свири тоа срањето дека неплатени, па ајде трчај назад да ја оставам корпата, па после надвор. Со кој ум сето ова не знам. :D
Кога сме кај ова, гледав видео од Офис плус во Сити Мол ми се чини. Убаво се гледа на видеото како луѓе си грабаат по ранец/чанта пред „панично“ да ја напуштат продавницата.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Кога сме кај ова, гледав видео од Офис плус во Сити Мол ми се чини. Убаво се гледа на видеото како луѓе си грабаат по ранец/чанта пред „панично“ да ја напуштат продавницата.
Балкански инстинкт :ROFLMAO:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Малку над 5...? o_O Дај не зезај, па овој од септември беше толку, нема шанси толку јак да имало во 2002. Тој во 2004 и јас го осетив, јакичок беше, а јас дете сам дома си варев млеко... среќа го исклучив шпоретот, го тргнав млекото и тогаш фати да дрма.. ѓом надвор :icon_mrgr:

Недајбоже да се повторат овие јаки земјотреси, стварно трауми ти внесуваат за навек. Остајте тоа дрмањето, али звукот е ептен језив под кожа ти влага.
Сигурно е 2002. На факултет требаше да бидам. Ако не бил 5, може 4,8/9.
Мислам дека утрото имаше минирање во рудникот во Бањани, на Скопска црна гора и беше некој тригер.
Се сеќавам дека се' што беше од провинција напушти тие неколку денови, па после имаше караници за неприсуства на вежби, рокови исл.

Звукот посебен хорор шмек му дава на земјотресот. Ич не сакам да се потсетам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom