ЗЕМЈОТРЕС!

Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
^ Паѓаат слики до мене, јас си гледам YT видеа :tvg:
pa ja pred 4 6 god koa bese posilniot zemjotres strumicko na 2 kat si pukam igrici zdrmuva zemjotresot mesto da begam nadole ja si igram ko nenormalen a drugarite begaat nadolu po skalite a ja led ne me ledi
 
S

silmarillion

Гостин
Скопскиот се осеќа повеќе на пониско удара вертикално, додека овие околниве како овој што беше викендов на ниски спратови ништо али затоа од 8ми нагоре љуљање.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
2002 беше тој појакиот... Јас бев кај братучетките, сами бевме и гледавме Том и Џери и почна наеднаш да лупа, врска си немав што е земјотрес, затоа не се ни исплашив толку, интересно ми беше. :facepalm:После дојде баба ми со шеќер и вода, ни објаснуваше како лавот во зоолошка претерал со лулање на лулашките и затоа почнало сѐ да се тресе. :ROFLMAO: Јас па уште прашував дали пак ќе се лула лавот и дали може јас со него. :noze: И после неколку години подоцна мислев дека лавот е крив и така. :D
 
A

aye

Гостин
Најава за земјотреси? Што зборите бе луѓе?
Штом има еден земјотрес секогаш после него има и други тоа е всушност ослободена енергија од одредени причини која се рефлектира како бранови, тие бранови можат да бидат хоризонтални и вертикални, а нивната јачина зависи од длабочината на хипоцентарот. Затоа всушност кога тресе не тресе само еднаш, а повеќе пати во определен временски интервал зависи сепак и од причината поради која се ослободила таа енергија, а можно е и повторување на тие бранови т.е серија од земјотреси.
Е сега ова.
Повратниот удар е земјотрес кој настанува по претходен земјотрес,главниот удар. Повторниот потрес е во истиот регион на претходниот но секогаш со помала јачина.Ако повторниот е поголем од главниот,повратниот удар е повторно означен како главниот потрес а оригиналниот главен удар е назначен како предвремен удар.
Изгледа малку лошо сум го разбрала ова, јас мислев после послаб иде посилен ама тоа всушност не може да се знае туку по тоа што сфатив ако после силниот има послаб значи дека друг посилен нема да има освен ако не се повтори серијата, ко што се случи во Септември нели тогаш сабајлето имаше еден така силен, па имаше неколку послаби и после повторно удри силниот и по него сите други беа слаби.
Овие викендов не ги осетив и немам појма колку биле ама штом до сега немало значи нема ни да има друг во околинава.

Инаку гледајќи низ интернетов за земјотресиве и какви катастрофални последици има овој во Септември што го имавме е гола вода, а го направивме ко да е 9 степени по Рихтер. Некои буквално би се молеле да имаат земјотреси со таа јачина. Сепак да не ме сфатите погрешно и јас се плашам нормално но само споредувам еве пример да би мавнал еден ваков земјотрес кај нас (недај боже) мислам дека сите попрво би умреле од срцев удар отколку од последиците.
 
Последно уредено од модератор:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Кога зборуваме за земјотреси го памти некој тука земјотресот од 1994 или 95 мислам дека беше.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Штом има еден земјотрес секогаш после него има и други тоа е всушност ослободена енергија од одредени причини која се рефлектира како бранови, тие бранови можат да бидат хоризонтални и вертикални, а нивната јачина зависи од длабочината на хипоцентарот. Затоа всушност кога тресе не тресе само еднаш, а повеќе пати во определен временски интервал зависи сепак и од причината поради која се ослободила таа енергија, а можно е и повторување на тие бранови т.е серија од земјотреси.
Е сега ова.

Изгледа малку лошо сум го разбрала ова, јас мислев после послаб иде посилен ама тоа всушност не може да се знае туку по тоа што сфатив ако после силниот има послаб значи дека друг посилен нема да има освен ако не се повтори серијата, ко што се случи во Септември нели тогаш сабајлето имаше еден така силен, па имаше неколку послаби и после повторно удри силниот и по него сите други беа слаби.
Овие викендов не ги осетив и немам појма колку биле ама штом до сега немало значи нема ни да има друг во околинава.


Инаку гледајќи низ интернетов за земјотресиве и какви катастрофални последици има овој во Септември што го имавме е гола вода, а го направивме ко да е 9 степени по Рихтер. Некои буквално би се молеле да имаат земјотреси со таа јачина. Сепак да не ме сфатите погрешно и јас се плашам нормално но само споредувам еве пример да би мавнал еден ваков земјотрес кај нас (недај боже) мислам дека сите попрво би умреле од срцев удар отколку од последиците.
Земјотресов вчера може и да е афтершок од тој во септември. Постојат закони со кои може да се определени периодот на афтершокови но не секогаш може да се перфектни. По правило колку е појак земјотресот толку е и поголем периодот на афтершокови. Далеку од тоа дека 5.2 е јак земјотрес али мене не би ме чудело и после 6 месеци да има по некој афтершок зошто тој вчера беше на иста локација со тој од септември.

За болдираното, земјотресот сабајле во 7 со 4 степени јачина всушност е foreshock, земјотрес што претходни на главниот удар т. main shock а тоа беше тој со 5.2 јачина и после сите останати што следеа се афтершоковите.

А ова со светов во право си, ваков земјотрес како овој во септември минимум еднаш годишно има на Суматра а доста често и многу појаки.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: aye

Kajgana Shop

На врв Bottom