ЗЕМЈОТРЕС!

Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
ја реков прв ке напишам за афтершокот ама имало и побрзи од мене..
Јебига ./..:nesum:

Иначе мачката моја не регистрира никакво поместување ... ич уво не и чуе.. :D
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.913
Поени од реакции
166
еве пак Кичево
земјотрес
каде на друго место кажете?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Има ли некој податоци за градбата на зградите во Скопје после катастрофата во 63та?Дали воопшто се стабилни и до кој степен на издржливост се?Имав читано дека после земјотресот ги граделе со помош на јапонски архитекти,некој податок или да бегам од градов.
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
ГОСТИВАР ПАК!!! :nesvest::nesvest::nesvest:
Ова вертикално дрмање беше... Леле боже мој ова веќе страшно станува...
 
N

n/a

Гостин
Аман бе?
Околу 13ч бев на работа... не осетив.
До пред малку одмарав... пак ништо.
Да не ви поминуат камиони у близина на зграда,хехехе ?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Има ли некој податоци за градбата на зградите во Скопје после катастрофата во 63та?Дали воопшто се стабилни и до кој степен на издржливост се?Имав читано дека после земјотресот ги граделе со помош на јапонски архитекти,некој податок или да бегам од градов.
Кензо Танге, се вика архитектот. Зградите непосредно по 63 и неколку години потоа се солидни и се направени да издржат јаки земјотреси.
Е сега ако си во зграда изградена пред 5 -6 години навака, тогаш немаш баш голема гаранција. А ако си го градски ѕид блоковите ич да немаш гајле нив ни цунами на ги руши.:):smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Минат еден по друг,на рихтер другарите.Ќе умрам од страв,е од ова навистина се плашам.

едит:Крејзи овие ги викаат руски згради,стари се,гарант од тоа време,на 5 спрата долги со 4 влеза.Викаш да легнам да одморам или да фаќам патот?
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
јас дефинитивно сум безосетник , кај не го осетив јакиот не ги осеќам ни Aftershock... :toe:
 

back from hell

the number 23
Член од
17 март 2008
Мислења
786
Поени од реакции
7
јао како сум скокнал од маса.
црно ни се пишува, не е на арно работава :nesum:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Има ли некој податоци за градбата на зградите во Скопје после катастрофата во 63та?Дали воопшто се стабилни и до кој степен на издржливост се?Имав читано дека после земјотресот ги граделе со помош на јапонски архитекти,некој податок или да бегам од градов.
Јапонски архитект :) Кензо Танге и значително внимавале на сеизмичката издржливост на конструкциите на зградите :)

Ако овој потрес е послаб од претходниот и пократок, тогаш се е Ок :) но ако бил појак... :S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom