Живот после смртта

Член од
26 август 2008
Мислења
88
Поени од реакции
3
Не верувам во живот после смртта... не верувам во реинкарнација, не верувам во духови and stuff... верувам дека ќе скапеме под земја како храна за растенијата
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
i ja taka mi se cini, koj go zdobole za mene ne se setil dur bev ziv na mene, posle odkoa ke me zakopaat posle ke se setil pazi logika.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Едноставно верувам во она за што сум сигурен дека постои...А од таму, од тој свет не сум добил мејл или смс за да знам дали има некој таму...
 
Член од
14 април 2008
Мислења
49
Поени од реакции
2
Dobro kazano. Koga ke odi tebe za cigari mene neka mi kupi i eden tost od sendvicarata. Izvinete za oftopikot. Bek od topic. Apsolutno ima zivot posle smrtta. Ili odime vo raj i pekol ili se reinkarnirame. Sega mnogumina veruvaat deka ima reinkarnacija bidejki pod dejstvo na regresivna hipnoza kazale raboti koi ne gi znaele i zborele na jazici koi ne se poznati na lugeto. Drugi pak kazuvaat deka ima raj i pekol bidejki na mnogumina im imaat ideno luge na son koi im kazuvale deka bile gore odnosno na onoj svet. Pozdrav
Јас верувам во Мики Маус. ЈБГ поголеми се шансите тој да постои. :tapp:

А јас верувам дека горе споменатите постови се чисто срање.
Вупси!:pipi:

Патем, да, да, верувам.
Не ме прашувај зошто, религијата ми налага да мислам дека рајот е одамна заборавено место за исхрана на христијанската догма.
Исхрана на христијанска догма?! Чупо, ептен си забегана.
Ништо лично :helou:

"Та ако телото живееше само од себе тогаш зошто не може да се поврати никој од мртвите?"
Можда зошто им прекинало срцето со работа ;) И ова верувал или не, не е лично мислење туку факт. Замина фазла од 10-15 мин толку ти е, нема назад :)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
Доказ дали има незнам,но со регресивната хипноза тоа можело да се докаже.
Некои луѓе кои ја доживееле клиничката смрт пишуваат,раскажуваат што им се случило откако го напуштиле физичкото тело се до моментот кога повторно се вратат во физичкото тело без разлика дали е присилно(кога лекарите успеат да го спасат пациентот)Секој го опишува на свој начин,но сите тврдат дека патуват низ некој тунел,а на крај на тунелот гледаат светлина каде прекрасно се чувствувале.Зборат дека таа светлина ја доживуваат како љубов,нешто прекрасно.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
veruvam, bi sakal da go imam i da gi vidam site onie dragi licnosti od koi smrtta me razdeli, no vo isto vreme se somnevam, no ako go ima vecniot zivot za nas nie vo nego ke poveruvame na ist nacin kako sto sega znaeme deka postoime a ne znaeme kako i zosto nesto na mesto nisto.Mislam deka ima mnogu seriozni argumenti protiv vecniot zivot no religioznoto cuvstvo si go pravi svoeto.Na primer fakt e deka ovde na ovoj svet sme prepusteni na sudbinata i slucajot i deka nikomu stvarno ne mu e griza za nas, a posle smrtta Bog ke se seti na nas???? Daj Boze da e taka, no somnezot si go pravi svoeto.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Едноставно верувам..
кога ке умреш:jaj: Бтв, не дај боже ..
Право ке си бидам во Рај ... многу е убаво...
Ама нејкам:jaj::nesvest:
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Живот после смртта постои и ако сте православни христијани (за тие шо се) ова не треба да го негирате затоа што целата смисла се состои во тој задгробен живот сепак тоа е една од целите на нашата вера да ни овозможи вечен живот да влезиме во портите на рајот кој нашиот Спасител ги отвори само за нас. Да престаниме да даваме свои теории зошто сето тоа ни е дадено во библијата.
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
За тие што веруваат...што к** барате уште на земјава?
 

blAcK HoLe

TAO-ZEN-SUFI
Член од
7 декември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
2
во врска со оваа тема и разни други теми ви ја препорачувам да ја прочитате книгата Духовен воин од Бакти Тирта Свами многу интересна книгица

-ШТО И ДА БИЛО ТУКА, ТОА Е И ТАМУ
ОНА ШТО Е ТАМУ,ИСТО Е И ТУКА
-ОНОЈ КОЈ ТУКА ГЛЕДА РАЗЛИЧНО - СРЕТНУВА СМРТ ЗА СМРТ
ОВАА ВИСТИНА МОЖЕ ДА СЕ РАЗБЕРЕ САМО СО ЕВОЛУИРАНА СВЕСТ И НИКАКО ПОИНАКУ
дали некој го разбира ова и ако го разбрал нека пише објаснување
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
klasni razliki postojat vo sekoja kultura, taka da za siromasite ostanuva Onoj svet posto na ovoj se siromasi, exploatirani i ugneteni.
 
Член од
24 септември 2008
Мислења
450
Поени од реакции
14
Definitivno ne veruvam vo zivot posle smrtta. Zivees ednas i zivees tuka i sega a zivotot posle smrtta e samo uste edna verska izmislica.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Definitivno ne veruvam vo zivot posle smrtta. Zivees ednas i zivees tuka i sega a zivotot posle smrtta e samo uste edna verska izmislica.
Знајте единствено што ме теши и што не можете да го негирате е то дека сите ке умрите еден ден на овој или на оној начин и никој нема да знае кога ке биде тој момент и тогаш ке сватите дека нешто постои...жал ке ми биди за вас, не поради тоа што сте умреле туку поради прокоцканата можност да ги видите работите а не сте ги виделе, да верувате но НЕ верувате зарем не се чуствувате живи мртовци кога сте празни одвнатре зошто материјалното никогаш не може да се натпреварува со духовното, материјалното никогаш не може во целост да ја исполни вашата душа Таа е нематеријална и има потреба од нематеријални работи.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Знајте единствено што ме теши и што не можете да го негирате е то дека сите ке умрите еден ден на овој или на оној начин и никој нема да знае кога ке биде тој момент и тогаш ке сватите дека нешто постои...жал ке ми биди за вас, не поради тоа што сте умреле туку поради прокоцканата можност да ги видите работите а не сте ги виделе, да верувате но НЕ верувате зарем не се чуствувате живи мртовци кога сте празни одвнатре зошто материјалното никогаш не може да се натпреварува со духовното, материјалното никогаш не може во целост да ја исполни вашата душа Таа е нематеријална и има потреба од нематеријални работи.
cekaj malku, ako ima zivot posle smrtta ke ima i za nas, i za zivotnite ke ima, tamu na Onoj svet kade ima cista okolina zelenilo i site ubavini, tamu ke bidat i nasite domasni milenici koi ni umrele, a i nie bez razlika da li sme veruvale, vazno sme bile dobri, fer, posteni....i koj ne saka da zivee vecno????site!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom